Emri:  g43.jpg

Shikime: 69

Madhsia:  20.0 KB

M n fund ka ardhur vera dhe koha pr t shijuar diellin, por ort e gjata t ekspozimit mund t shkaktojn dhe djegie.

Ekzistojn shum produkte t disponueshme n shtpi q mund ti prdorni kundr pasojave q do ju lr dielli. Tre nga kto i keni t nnrenditura:

Sod buke e trshr

Vendosja e disa lugve sod buke n nj vask plot me uj t ftoht pr afro 15-20 minuta ndihmon n reduktimin e dmtimit t diellit, dhe shtimi i nj filxhani trshr n vask gjithashtu qetson irritimin dhe ndihmon lkurn t mbaj lagshtin natyrale. Megjithat, mos frkoni asgj n lkur.

Aloe vera

sht gjithashtu nj ila pr djegiet q m s shpeshti mund t gjendet pa recet, kshtu q nse nuk mund t arrini te bima, provoni t blini nj xhel.

aj kamomili

Qetson lkurn e djegur nga dielli. Prgatisni ajin dhe lreni t ftohet. Kur t jet gati, lagni nj leck dhe aplikojeni n zonn e prekur. Nse jeni alergjik ndaj polenit, nuk duhet ta prdorni kt trajtim pasi mund t shkaktoj reaksion alergjik.

Euronews