Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 7
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,164
  Postimet n Bllog
  4

  Rusia i ndrpret furnizimin me gaz natyror Evrops, kriza energjitike mbrthen kontinentin

  Rusia ndrpret furnizimin me gaz pr gjigantin francez t energjis

  Emri: 630e659885f54068802b2a68.jpg

Shikime: 84

Madhsia: 13.8 KB

  Gazprom ka njoftuar se do t ndaloj furnizimet pr Engie pas dshtimit t kompanis franceze pr t paguar pr drgesat e gazit n korrik.

  Gjigandi shtetror rus i energjis Gazprom konfirmoi t martn se kishte ndrprer furnizimin me gaz pr kompanin franceze Engie. Firma me baz n Paris ka dshtuar t paguaj plotsisht furnizimet e gazit n korrik, shpjegoi majori i Shn Petersburgut.

  Gazprom informoi Engie se do t ndrpres drgesat e gazit duke filluar nga 1 shtatori deri n momentin q t marr pagesn pr gazin tashm t furnizuar plotsisht, tha gjigandi i energjis n nj deklarat. Ai gjithashtu vuri n dukje se pala franceze kishte dshtuar t bnte pagesn deri t martn n mbrmje, duke e br t pamundur do drges t mtejshme t gazit sipas ligjit rus.

  M hert gjat dits, Engie paralajmroi se Gazprom e kishte informuar at " pr nj reduktim t drgesave t gazit " dhe prmendi " nj mosmarrveshje midis palve pr zbatimin e disa kontratave ", sipas Bloomberg. Ai nuk dha asnj detaj n lidhje me natyrn e mosmarrveshjeve dhe nuk specifikoi nivelin e kufizimeve t dorzimit.

  Ministrja franceze e Energjis Agnes Pannier-Runacher akuzoi Moskn pr prdorimin e eksporteve t saj t gazit si arm t martn. Ajo tha gjithashtu se Franca duhet t prgatitet pr skenarin m t keq t nj ndrprerjeje t plot t furnizimeve. Deklarata e saj sht br para njoftimit t Gazprom.

  Engie pohoi se "tashm kishte siguruar vllimet e nevojshme pr t prmbushur angazhimet e saj ndaj klientve t saj dhe krkesat e veta", duke shtuar se do t merrte masa pr t "ulur ndjeshm do ndikim t drejtprdrejt financiar dhe fizik" t ndrprerjes s mundshme t furnizimit nga Gazprom.

  Zhvillimet vijn ndrsa qeverit e BE-s po prpiqen t mbushin depozitat e tyre t gazit prball sezonit t ngrohjes q po afrohet dhe furnizimit t reduktuar nga Rusia nj nga furnizuesit kryesor t gazit t kontinentit. M hert t martn, Gazprom tha gjithashtu se Nord Stream 1 do t ndalet plotsisht nga 31 gushti deri m 2 shtator pr mirmbajtje pasi ka vetm nj kompresor funksional.

  T hnn, Zvendspresidentja Ekzekutive e Engie, Claire Waysand tha se Franca i kishte depot e saj t mbushura me 90%, duke shtuar se duhet t jet e mjaftueshme pr t kaluar dimrin.

  Burimi: RT

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,164
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Rusia i ndrpret furnizimin me gaz natyror Evrops, kriza energjitike mbrthen kontinentin

  Franca akuzon Rusin pr prdorimin e gazit si 'arm lufte'

  Akuza vjen pas nj reduktimi t raportuar t furnizimeve

  Ministrja franceze e Energjis Agnes Pannier-Runacher akuzoi t martn Moskn se po prdor eksportet e saj t gazit si arm pasi u raportua nj reduktim i furnizimeve ruse n Franc.

  “ sht e qart se Rusia po prdor gazin si nj arm lufte dhe ne duhet t prgatitemi pr skenarin m t keq t nj ndrprerjeje t plot t furnizimeve ,” tha ministri pr radion France Inter.

  Qeverit e BE-s po prpiqen t mbushin depot e gazit pr t shmangur mungesat gjat sezonit t ngrohjes q po afrohet me shpejtsi dhe do munges furnizimi nga Rusia, e cila sht ende nj burim i madh gazi pr bllokun, prballet me shqetsime t shtuara.

  M hert t martn, Le Figaro raportoi se, sipas nj njoftimi pr shtyp nga furnizuesi francez i energjis Engie, Gazprom i Rusis ka shkurtuar furnizimet me gaz pr shkak t nj mosmarrveshjeje kontraktuale t paspecifikuar.

  Pr m tepr, kompania e madhe ruse e energjis sht planifikuar t ndaloj furnizimet n BE prmes gazsjellsit Nord Stream 1 pr shkak t mirmbajtjes nga e mrkura deri t premten.

  Kryeministrja franceze Elisabeth Borne paralajmroi t hnn kompanit vendase se do t ishin t parat q do t prballeshin me racionimin e energjis n rast t mungess s gazit natyror ose energjis elektrike dhe u bri thirrje atyre q t hartojn plane pr kursimin e energjis deri n shtator.

  Burimi: RT

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,164
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Rusia i ndrpret furnizimin me gaz natyror Evrops, kriza energjitike mbrthen kontinentin

  Gazprom zbulon arsyet e mbylljes s pacaktuar t gazsjellsit Nord Stream

  Turbina kryesore me gaz u zbulua se kishte nj rrjedhje t vajit t motorit, thot kompania

  Emri: 6313158685f540341672378a.jpg

Shikime: 20

Madhsia: 40.6 KB

  Furnizimi me gaz natyror n Evrop prmes gazsjellsit Nord Stream 1 u ndrpre pr nj koh t pacaktuar pasi nj rrjedhje vaji motori u gjet n turbinn kryesore t gazit gjat nj inspektimi n Shn Petersburg, tha t premten gjigandi energjetik rus Gazprom.

  Nj inspektim i prbashkt u krye n stacionin e kompresorit Portovaya pran Shn Petersburg me Siemens Energy, e cila mirmban turbinn, shtoi kompania.

  Gazprom theksoi se raporti i zbulimit t rrjedhjeve t nafts "u nnshkrua gjithashtu nga prfaqsues t Siemens", duke cituar kompanin gjermane t thoshte se riparimet e nevojshme mund t kryheshin vetm n "kushtet e nj punishteje t specializuar".

  Sipas firms ruse, turbina nuk mund t funksionoj n mnyr t sigurt derisa rrjedhja t riparohet. Ai nuk dha asnj afat kohor pr rifillimin e furnizimeve prmes rrugs kryesore t gazit n Evrop.

  Operacionet duhej t rifillonin n gazsjells hert t shtunn pas nj pauze t planifikuar tre-ditore t mirmbajtjes.

  Emri: 631314302030273d641b0c9e.jpg

Shikime: 19

Madhsia: 47.1 KB

  Nord Stream 1 kishte funksionuar me kapacitet t reduktuar q nga korriku pr shkak t mbylljes s disa turbinave me gaz. Disa u drguan n Montreal pr riparime dhe u mbrthyen atje pr shkak t sanksioneve kanadeze ndaj Mosks pr operacionin ushtarak t Rusis n Ukrain. Me krkes t Gjermanis, Otava njoftoi nj prjashtim pr turbinat n korrik, duke e kthyer nj t till, por Gazprom refuzoi t merrte dorzimin, duke prmendur parregullsi n dokumentacion.

  Gazprom ka prmendur pajisjet e gabuara ose t vonuara si arsyen kryesore pr reduktimin me 80% t drgesave prmes tubacionit. N fillim t ksaj jave, Moska tha se vetm sanksionet po e pengojn Nord Stream 1 t punoj me kapacitet t plot. Drejtori i Prgjithshm i Gazprom, Alexey Miller, kishte paralajmruar gjithashtu se sanksionet mund t pengojn Siemens Energy t kryej mirmbajtjen e rregullt t pajisjeve t tubacionit.

  Ndrkoh, gazsjellsi i sapondrtuar Nord Stream 2 qndron i papun pasi Gjermania ka refuzuar ta certifikoj at pr operim.

  Burimi: RT

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,164
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Rusia i ndrpret furnizimin me gaz natyror Evrops, kriza energjitike mbrthen kontinentin

  Rusia sht nj partner jo i besueshm energjetik – Gjermania

  Kancelari Scholz thot se vendi i tij sht ndikuar rnd nga konflikti Rusi-Ukrain

  Emri: 63149d4e2030277e3459a92a.jpg

Shikime: 19

Madhsia: 12.9 KB

  Kancelari gjerman Olaf Scholz pretendoi t dieln se Rusia nuk mund t konsiderohet nj furnizues i besueshm i energjis dhe akuzoi Moskn pr shkelje t detyrimeve t saj kontraktuale.

  Duke folur n nj konferenc shtypi me lidert e partive nga t Gjelbrit dhe FDP pro-biznesit, ai tha se Moska ishte gjithmon nj partner i besueshm energjetik "edhe gjat Lufts s Ftoht", por se rregulli nuk zbatohet m.

  Sipas kancelares, ndikimi i konfliktit t Ukrains dhe sanksioneve t lidhura me t po ndihet fort n Gjermani, por Berlini do t vazhdoj t mbshtes Kievin kundr Rusis.

  Scholz pret q Gjermania t kaloj nj periudh t vshtir, por shprehu besimin e tij se kombi do t prballoj krizn e energjis gjat sezonit t ardhshm t dimrit.

  Gjermania po prballet me problemet e furnizimit me gaz natyror nprmjet Nord Stream 1, i cili sht mbyllur trsisht q nga 31 gushti. Tubacioni i gazit natyror nn Baltik funksiononte me 40% t kapacitetit nga qershori e n vazhdim, duke siguruar rreth 67 milion metra kub n dit. Reduktimi fillestar i furnizimit ndodhi pr shkak t kthimit t vonuar t turbinave me gaz pas mirmbajtjes s planifikuar n Kanada, si rezultat i sanksioneve t Otavs kundr Rusis. N korrik, furnizimet prmes tubacionit ran n 20%, pasi turbinat e mbetura krkonin nj riparim. N fillim t ksaj jave, furnizimet u ndrpren plotsisht pr nj ndrprerje t planifikuar tre-ditore t mirmbajtjes, dhe Gazprom m von njoftoi nj mbyllje t pacaktuar, pasi u gjet nj rrjedhje e vajit t motorit n turbin.

  Disa politikan t BE-s kan akuzuar Moskn pr prdorimin e eksporteve t gazit si nj arm gjeopolitike, nj pretendim i mohuar nga Kremlini. N fillim t ksaj jave, Moska tha se vetm sanksionet perndimore po e pengojn Nord Stream 1 t punoj me kapacitet t plot. Kjo vjen pas paralajmrimeve t prsritura nga CEO i Gazprom Alexey Miller se sanksionet do t pengonin Siemens Energy t kryente mirmbajtjen e pajisjeve t tubacionit.

  Burimi: RT

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,164
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Rusia i ndrpret furnizimin me gaz natyror Evrops, kriza energjitike mbrthen kontinentin

  Erdogan: BE-ja e ka vet fajin pr krizn e gazit

  Udhheqsi turk thot se antart e bllokut do t prballen me nj dimr t vshtir kt vit

  Emri: 63172f722030274bac4af542.jpg

Shikime: 18

Madhsia: 13.4 KB

  Dimri i ardhshm mund t rezultoj i vshtir pr shtetet evropiane dhe ata vet jan fajtor pr t, paralajmroi presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan gjat nj konference pr shtyp n Ankara t martn.

  Udhheqsi turk u tha gazetarve se "Evropa po korr at q mbjell" kur bhet fjal pr mungesn e gazit natyror q mundon rajonin dhe se qndrimi i vendeve ndaj presidentit rus Vladimir Putin dhe sanksionet gjithprfshirse t vendosura ndaj Mosks jan fajtor pr krizn aktuale. .

  “Un mendoj se Evropa do ta kaloj kt dimr me probleme serioze. Turqia, n kt faz, nuk ka probleme t tilla me furnizimin me gaz”, vuri n dukje Erdogan.

  Deklarata e Erdoganit vjen pasi Moska paralajmroi pr nj "stuhi t madhe globale" t afrt t shkaktuar nga lvizjet "jologjike dhe shpesh absurde" t vendeve perndimore. N nj deklarat t hnn, Kremlini vuri n dukje se sanksionet e vendosura nga SHBA, BE dhe vende t tjera ndaj Rusis kan dshtuar dhe kan rezultuar n nj kriz energjetike gjithprfshirse, si dhe n inflacion rekord n t gjith Perndimin.

  mimet e gazit natyror u rritn me 30% t hnn pasi gazsjellsi rus Nord Stream 1 dshtoi t rifillonte funksionimin pr shkak t shtjeve t mirmbajtjes t lidhura me sanksionet. Gjigandi energjetik i Rusis Gazprom, i cili operon tubacionin, tha se rruga e gazit do t mbetet e mbyllur pr nj koh t pacaktuar pasi nj inspektim gjeti probleme teknike me turbinn kryesore.

  Moska pretendon se e vetmja gj q pengon gazsjellsin Nord Stream 1 t funksionoj me kapacitet t plot jan sanksionet e vendosura nga Perndimi, ndrsa Gazprom gjithashtu ka paralajmruar se kufizimet anti-ruse po pengojn mirmbajtjen e rregullt t pajisjeve t gazsjellsit.

  Udhheqsit evropian kan akuzuar Moskn pr prdorimin e furnizimeve me energji si nj arm gjeopolitike, ndrsa kancelari gjerman Olaf Scholz ka deklaruar se Rusia nuk mund t konsiderohet m nj partner i besueshm energjetik.

  Burimi: RT

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,164
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Rusia i ndrpret furnizimin me gaz natyror Evrops, kriza energjitike mbrthen kontinentin

  Furnizuesi kryesor i LNG lshon nj paralajmrim t tmerrshm pr BE-n

  Rritja e krkess globale pr gaz mund t thelloj krizn energjetike n Evrop, thot Cheniere Energy

  Emri: 631b22c785f5406012438c54.jpg

Shikime: 11

Madhsia: 18.1 KB

  Eksportuesi m i madh amerikan i gazit natyror t lngshm (LNG), Cheniere Energy, ka paralajmruar se furnizimet e kufizuara n mbar botn nnkuptojn se ky dimr mund t jet "me t vrtet, me t vrtet i ngusht".

  Sipas Reuters, Cheniere, e cila ka drguar 70% t prodhimit t saj n Evrop kt vit, tha gjithashtu se nj ringjallje e krkess kineze pr LNG do t prkeqsonte krizn energjetike.

  "N fund t dits, ajo q do t vendos se sa i ngusht do t jet tregu sht se sa i ftoht sht dhe si funksionojn politikat e qeveris, racionimi i industris," tha nnkryetari ekzekutiv i Cheniere pr tregtin n mbar botn, Corey Grindal, n nj konferenc Gastech n e enjte.

  Grindal vuri n dukje se pr momentin mjedisi aktual i mimeve tregon se furnizimet me LNG do t vazhdojn t shkojn n Evrop. mimet, t cilat ishin 2 dollar pr milion njsi termike britanike (MMBtu) n 2020, jan rritur me 2,750% n 57 dollar pr MMBtu n gusht.

  SHBA-ja ka rritur eksportet e karburantit n BE kt vit, duke prfituar nga mimet e ngritura n rajon.

  Kina gjithashtu ka furnizuar BE-n me LNG t mbetur, pasi politikat e saj zero-Covid po peshojn ende krkesn e brendshme, sipas Bloomberg. Analistt, megjithat, paralajmrojn se nj mbyllje totale e gazit rus do ta onte BE-n n nj kriz energjetike q do t zgjaste shum dimr.

  Drgesat e gazit natyror nga gazsjellsi rus Nord Stream n bllok mbeten t ndrprera pr nj koh t pacaktuar pr shkak t problemeve t mirmbajtjes. Sipas Kremlinit, shtjet teknike me drgesat e gazit nprmjet tubacionit do t vazhdojn derisa Perndimi t heq sanksionet ndaj Rusis.

  Burimi: RT

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,164
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Rusia i ndrpret furnizimin me gaz natyror Evrops, kriza energjitike mbrthen kontinentin

  ENI: Rusia ndalon furnizimin me gaz n Itali

  Gazprom informoi kompanin se nuk sht n gjendje t transportoj furnizime prmes Austris

  Emri: 6338275020302705e82a9e34.jpg

Shikime: 7

Madhsia: 25.9 KB

  Gazprom i Rusis ka informuar kompanin italiane t energjis Eni se nuk do t jet n gjendje t furnizoj me gaz vendin t shtunn, pr shkak t “ pamundsis s transportit t tij ” prmes Austris, tha kompania italiane n nj deklarat.

  “ Gazprom informoi se nuk sht n gjendje t konfirmoj vllimet e gazit t krkuara pr sot, duke deklaruar se nuk sht e mundur furnizimi me gaz prmes Austris. Prandaj, furnizimet e sotme me gaz rus pr Eni prmes piks hyrse t Tarvisio do t jen zero ”, thuhet n deklaratn e Eni, cituar nga agjencia e lajmeve RIA Novosti.

  Eni ka thn se do t jap informacione t mtejshme “ n rast se furnizimet do t rikthehen. ”

  Sipas nj deklarate nga Gazprom n kanalin Telegram t kompanis, rrjedha e gazit prmes Austris sht pezulluar pr shkak t refuzimit t operatorit austriak pr t konfirmuar nominimet e tranzitit pr shkak t ndryshimeve rregullatore q u prezantuan n Austri n fund t shtatorit.

  “ Gazprom po punon pr nj zgjidhje t problemit s bashku me blersit italian ,” tha kompania.

  Operatori i rrjetit Gas Connect Austria nuk ka br asnj deklarat n lidhje me situatn deri m tani.

  talia merr gazin rus nprmjet linjs s mbetur t tranzitit prmes Ukrains. Gazi rrjedh n Itali pasi kalon prmes Austris. Vende t tjera evropiane q marrin gazin rus prmes Ukrains prfshijn Sllovakin, Moldavin, Rumanin dhe Republikn eke.

  M hert, faqja e internetit e operatorit ukrainas t tranzitit t gazit raportoi se fluksi prmes Ukrains pritet t arrij n rreth 41.6 milion metra kub m 1 tetor.

  Q nga shkurti, pjesa e gazit rus n importet italiane ka rn nga 40% n afrsisht 18%, me autoritetet q thon se mund t prballojn mungesn e pritur n dimr duke prdorur burime alternative t karburantit. Vendi ka miratuar nj plan t kursimit t energjis pr t reduktuar konsumin e gazit. N kuadr t ktij plani, sezoni i ngrohjes do t shkurtohet me 15 dit dhe temperatura kur ngrohen ndrtesat do t ulet me nj grad Celsius.

  Burimi: RT

Tema t Ngjashme

 1. Kriza energjitike n Shqipri!
  Nga ClaY_MorE n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 127
  Postimi i Fundit: 02-06-2019, 19:40
 2. Kriza energjitike shqiptare
  Nga Vinny_T n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 85
  Postimi i Fundit: 14-04-2007, 21:07
 3. Kriza energjitike, faji i faktorit njerzor
  Nga AlbaneZ n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 17-03-2007, 05:39
 4. Kriza energjitike: Kryeministri krkon shkarkimin e Andi Belit
  Nga zeus n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 07-03-2007, 13:15
 5. Kriza energjitike apo kriza parlamentare
  Nga ajzberg n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 40
  Postimi i Fundit: 10-02-2007, 12:42

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •