Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  2,154

  Zbulohen tre site t reja palafitesh buz Ohrit, rreth 5200 vjet para Krishtit

  TIRAN, 24 gusht/ATSH/ Zbulimeve arkeologjike n fushn e Kors u jan shtuar edhe tre site t tjera me palafite n bregun e liqenit t Ohrit.

  Sipas arkeologut shqiptar Ardian Anastasi, jan zbuluar tre site me palafite n breg t liqenit, t cilat mendohet se kan ekzistuar rreth 5200 vjet para Krishtit.

  Pr t prcaktuar sakt vjetrsin, arkeologu zvicerian i cili po punon s bashku me kolegt e tij shqiptar, ka informuar prefektin e qarkut Kor, Nertil Jole, se pritet rezultati i analizave laboratorike nga Universiteti i Oxford-it n Angli.

  Prej mostrave t strukturs s toks, marr nga grmimet n t tre sitet, pritet t prcaktohet vjetrsia e ktyre shtpive t ngritura mbi shtylla druri, n zona bregliqenore, me qllim mbrojtjen nga prmbytjet apo kafsht e egra.

  Arkeologt mendojn se po konfirmohen t dhnat q provojn elementet e agrikulturs shum t hershme n fushn pran liqenit, q ata i kan quajtur edhe si Fermert e par t Europs, fakt i cili dshmon pr gjurmt e lashta t ekzistencs son.

  Frymzuese t shohsh pasionin e arkeologve shqiptar nga Shqipria e Kosova, si dhe atyre nga Zvicra, shprehet prefekti Jole.

  Arkeologt po punojn n terren me nj projekt t prbashkt financuar nga qeveria zvicerane n bashkpunim me Institutin e Arkeologjis n Tiran, pr zbulimin e shtpive prej druri palafite n bregun e liqenit t Ohrit, n afrsi t fshatit Buqez.

  Ky projekt ka nisur n vern e vitit 2019 dhe prfundon n vitin 2025.

  Hulumtime t tilla prvese ngjallin kuriozitet, japin edhe jehon pozitive pr atraksione unike prehistorike n qarkun e Kors.

  https://ata.gov.al/2022/08/24/zbuloh...para-krishtit/
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 15-04-2021, 08:45
 2. Prgjigje: 30
  Postimi i Fundit: 08-05-2013, 11:20
 3. Zbulohen me shume se 1000 specie te reja ne Azi
  Nga BARAT n forumin Shkenca dhe jeta
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 05-02-2009, 04:22
 4. Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 15-12-2008, 22:34
 5. Nj kampion shqiptar, 200 vjet para Krishtit
  Nga ALBA n forumin Arkeologji/antropologji
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-03-2005, 19:56

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •