Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,391
  Postimet n Bllog
  17

  Mijra qytetar mblidhen pr kurban dhe pelegrinazh n malin e Tomorrit

  Mali i Tomorrit konsiderohet nj vend i shenjt pr besimtart bektashinj, por qytetar nga t gjitha besimet dhe krahinat i jan bashkuar edhe pelegrinazhit t ktij viti.

  Mes diellit q nxeh rrugn e ngusht dhe dredharake q t on n malin e Tomorrit, me qindra autovetura ngjiten dhe zbresin me vshtirsi. Datat 20-25 gusht shnojn pelegrinazhin e prvitshm n malin e Tomorrit, vendin e shenjt t bektashinjve, por q vizitohet prej mijra shqiptarve t besimeve t ndryshme fetare.

  Emri: FOTO-01_Ne-sfond-makinat-e-parkuara-te-besimtareve-teksa-ne-fokus-jane-bagetite-e-shenjuara-per-.jpg

Shikime: 291

Madhsia: 66.1 KB
  Nj tuf delesh sht shenjuar pr kurban n malin e Tomorrit. Foto: Nensi Bogdani/ BIRN.

  Teksa afrohesh drejt majs, tingujt e muziks popullore, kafsht e gjalla n pritje pr tu br kurban, aroma e mishit t pjekur dhe kaosi i makinave q prpiqen t gjejn parkim, t japin ndjesin se po shkon drejt nj festivali veror n mal.

  Emri: FOTO-02_Besimtare-dhe-tregtare-te-zones-duke-i-cuar-qengjat-drejt-thertores-ku-do-te-behen-kurba.jpg

Shikime: 243

Madhsia: 43.2 KB
  Pelegrint dhe tregtart e zons bashkpunojn pr ti uar qengjat drejt thertores ku do t bhen kurban. Foto: Nensi Bogdani/BIRN.

  Emri: FOTO-03_Nje-coban-duke-sjelle-qengjin-e-tij-besimtareve-per-kurban_foto_Nensi-Bogdani-1140x761.jpg

Shikime: 246

Madhsia: 49.0 KB
  Nj oban duke sjell nj qengj n krah drejt besimtarve. Foto: Nensi Bogdani/BIRN.

  Kjo fest bektashiane lidhet ngusht me emrin e shenjtorit Abaz Ali, pr t cilin legjenda thot se erdhi prpara qindra viteve me kalin e tij n malin e Tomorrit. Gjurmt gjenden n teqen e par prgjat rrugs q t ngjit drejt majs.

  Emri: FOTO-04_Ikona-te-Abaz-Aliut-ne-shitje-per-besimtaret-qe-vizitojne-malin-e-Tomorrit_foto_Nensi-Bo.jpg

Shikime: 248

Madhsia: 51.6 KB
  Ikona e Abaz Aliut n shitje pr besimtart. Foto: Nensi Bogdani/ BIRN.

  Emri: FOTO-05_Teqeja-ku-thuher-se-Abaz-Aliu-shkeli-me-kalin-e-tij-kur-vizitoi-per-here-te-pare-malin-e.jpg

Shikime: 244

Madhsia: 48.7 KB
  Sipas legjends, gjurmt e Abaz Aliut gjenden n teqe. Foto: Nensi Bogdani/BIRN.

  Rituali m i rndsishm i ktij pelegrinazhi sht flijimi i nj qengji, pra kurbani. Familje t tra shkojn atje pr t bler dele apo qengja, t cilat vet tregtart apo kasapt i flijojn n thertoren q ndodhet n maj t malit.

  Emri: FOTO-08_Thertorja-ne-majen-e-Kulmakut_Kasapet-therin-cdo-vit-rreth-10-mije-krere-bageti-per-kurb.jpg

Shikime: 242

Madhsia: 54.4 KB
  Sipas tregtarve, do vit n majn e Kulmakut theren rreth 10 mij krer bagti. Foto: Nensi Bogdani/ BIRN.

  Emri: FOTO-09_Cdo-vit-ne-malin-e-Tomorrit-theren-rreth-10-mije-krere-bageti-per-kurban-ne-shenje-begat.jpg

Shikime: 245

Madhsia: 43.0 KB
  Pelegrin duke drguar qengjat drejt thertores. Foto: Nensi Bogdani/ BIRN.

  Pasi kafsha flijohet, familjart lyejn ballin e tyre me gjakun e saj. N maj t malit, pran varreve t dervishve, bie n sy thertorja, e cila kutrbon ern e gjakut t derdhur kudo n dysheme. do vit theren pothuajse rreth 10 mij krer bagti, thot njri prej kasapve. Nj qengj tregtohet nga 10 mij n 15 mij lek t reja, n varsi t peshs.

  Emri: FOTO-10_Thertorja-ne-majen-e-Kulmakut_Kasapet-therin-cdo-vit-rreth-10-mije-krere-bageti-per-kurb.jpg

Shikime: 244

Madhsia: 46.6 KB
  Mijra qengja theren gjat javs s pelegrinazhit n malin e Tomorrit. Foto: Nensi Bogdani/BIRN.

  Emri: FOTO-14_Lekura-e-bagetive-te-therura-ruhet-per-perdorime-te-tjera-ndersa-te-brendshmet-selektohe.jpg

Shikime: 243

Madhsia: 57.3 KB
  Lkura e bagtive t therura ruhet pr prdorime t tjera, ndrsa t brendshmet selektohen prej kasapve. Foto: Nensi Bogdani/BIRN.

  Kt vit jemi shum her m mir se vjet, tha nj tjetr kasap n thertoren q ndodhet n maj t malit t Tomorrit, duke iu referuar fitimeve. Pasi i therin dhe i rrjepin lkurn, familjart e fusin mishin e freskt npr thas t mdhenj, pr t vijuar m pas rrugtimin e tyre duke e shoqruar me fjalt na ndihmoft.

  Emri: FOTO-15_Besimtaret-e-marrin-mishin-e-fresket-ne-thes-duke-e-transportuar-drejt-tendave-apo-makin.jpg

Shikime: 247

Madhsia: 48.0 KB
  Familjart e marrin mishin e therur n thes, pr ta pjekur m pas. Foto: Nensi Bogdani/BIRN.

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  30,391
  Postimet n Bllog
  17

  Pr: Mijra qytetar mblidhen pr kurban dhe pelegrinazh n malin e Tomorrit

  Emri: FOTO-17_Mish-i-pjekur-ne-hell-i-cili-shitet-i-gatshem-per-vizitoret-dhe-besimtaret_foto_Nensi-Bo.jpg

Shikime: 239

Madhsia: 48.0 KB
  Mishi i pjekur n hell shitet i gatshm pr pelegrint. Foto: Nensi Bogdani/BIRN.

  Shum prej besimtarve bektashinj e ojn deri n fund rrugtimin, duke qndruar pr net t tra nn adrat e ngritura n majn e Tomorrit, deri n prfundimin e pelegrinazhit.

  Emri: FOTO-18_Qindra-besimtare-preferojne-te-kalojne-naten-ne-malin-e-shenjte-te-Tomorrit-duke-ngritur.jpg

Shikime: 238

Madhsia: 56.7 KB
  Nj pjes e pelegrinve flen n adra n majn e malit t Tomorrit. Foto: Nensi Bogdani/BIRN.

  BIRN
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,929

  Pr: Mijra qytetar mblidhen pr kurban dhe pelegrinazh n malin e Tomorrit

  Mijra qytetar kan marr pjes n pelegrinazhin n Malin e Tomorrit. Fluksi i pelegrinve n Malin e Tomorrit sht shum i lart, dhe do or sa vjen dhe shtohet. Ndrkoh festa e shenjt e Bektashinjve do t vijoj aktivitetin e saj deri m 25 gusht.

  N nj intervist pr News24, Baba Mondi u shpreh se jan marr t gjitha masat pr t’i ardhur n ndihm dhe pr t treguar kujdes pr besimtart q i bashkohen pelegrinazhit.

  “Ky pelegrinazh vjen n baz t historis s Malit t Tomorrit. Pra n malin e t mirve. Prej gati nj javsh numri sa vjen e rritet. Jan marr t gjitha masat pr t’i ardhur n ndihm qytetarve”, u shpreh ndr t tjera

  BW

  https://youtu.be/ZGc_j0WXqok

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 12-07-2022, 13:45
 2. Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 10-09-2014, 12:21
 3. Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 23-11-2013, 00:22
 4. Per Malin e Tomorrit, si Olimpi shqiptar!
  Nga Astrit Kosturi n forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 08-05-2009, 12:17
 5. Makarona ne Malin e Tomorrit
  Nga Brari n forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 18-01-2004, 16:16

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •