Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Antarsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    28,601
    Postimet n Bllog
    11

    Mijra qytetar mblidhen pr kurban dhe pelegrinazh n malin e Tomorrit

    Mali i Tomorrit konsiderohet nj vend i shenjt pr besimtart bektashinj, por qytetar nga t gjitha besimet dhe krahinat i jan bashkuar edhe pelegrinazhit t ktij viti.

    Mes diellit q nxeh rrugn e ngusht dhe dredharake q t on n malin e Tomorrit, me qindra autovetura ngjiten dhe zbresin me vshtirsi. Datat 20-25 gusht shnojn pelegrinazhin e prvitshm n malin e Tomorrit, vendin e shenjt t bektashinjve, por q vizitohet prej mijra shqiptarve t besimeve t ndryshme fetare.

    Emri:  FOTO-01_Ne-sfond-makinat-e-parkuara-te-besimtareve-teksa-ne-fokus-jane-bagetite-e-shenjuara-per-.jpg

Shikime: 109

Madhsia:  66.1 KB
    Nj tuf delesh sht shenjuar pr kurban n malin e Tomorrit. Foto: Nensi Bogdani/ BIRN.

    Teksa afrohesh drejt majs, tingujt e muziks popullore, kafsht e gjalla n pritje pr tu br kurban, aroma e mishit t pjekur dhe kaosi i makinave q prpiqen t gjejn parkim, t japin ndjesin se po shkon drejt nj festivali veror n mal.

    Emri:  FOTO-02_Besimtare-dhe-tregtare-te-zones-duke-i-cuar-qengjat-drejt-thertores-ku-do-te-behen-kurba.jpg

Shikime: 59

Madhsia:  43.2 KB
    Pelegrint dhe tregtart e zons bashkpunojn pr ti uar qengjat drejt thertores ku do t bhen kurban. Foto: Nensi Bogdani/BIRN.

    Emri:  FOTO-03_Nje-coban-duke-sjelle-qengjin-e-tij-besimtareve-per-kurban_foto_Nensi-Bogdani-1140x761.jpg

Shikime: 64

Madhsia:  49.0 KB
    Nj oban duke sjell nj qengj n krah drejt besimtarve. Foto: Nensi Bogdani/BIRN.

    Kjo fest bektashiane lidhet ngusht me emrin e shenjtorit Abaz Ali, pr t cilin legjenda thot se erdhi prpara qindra viteve me kalin e tij n malin e Tomorrit. Gjurmt gjenden n teqen e par prgjat rrugs q t ngjit drejt majs.

    Emri:  FOTO-04_Ikona-te-Abaz-Aliut-ne-shitje-per-besimtaret-qe-vizitojne-malin-e-Tomorrit_foto_Nensi-Bo.jpg

Shikime: 65

Madhsia:  51.6 KB
    Ikona e Abaz Aliut n shitje pr besimtart. Foto: Nensi Bogdani/ BIRN.

    Emri:  FOTO-05_Teqeja-ku-thuher-se-Abaz-Aliu-shkeli-me-kalin-e-tij-kur-vizitoi-per-here-te-pare-malin-e.jpg

Shikime: 64

Madhsia:  48.7 KB
    Sipas legjends, gjurmt e Abaz Aliut gjenden n teqe. Foto: Nensi Bogdani/BIRN.

    Rituali m i rndsishm i ktij pelegrinazhi sht flijimi i nj qengji, pra kurbani. Familje t tra shkojn atje pr t bler dele apo qengja, t cilat vet tregtart apo kasapt i flijojn n thertoren q ndodhet n maj t malit.

    Emri:  FOTO-08_Thertorja-ne-majen-e-Kulmakut_Kasapet-therin-cdo-vit-rreth-10-mije-krere-bageti-per-kurb.jpg

Shikime: 60

Madhsia:  54.4 KB
    Sipas tregtarve, do vit n majn e Kulmakut theren rreth 10 mij krer bagti. Foto: Nensi Bogdani/ BIRN.

    Emri:  FOTO-09_Cdo-vit-ne-malin-e-Tomorrit-theren-rreth-10-mije-krere-bageti-per-kurban-ne-shenje-begat.jpg

Shikime: 63

Madhsia:  43.0 KB
    Pelegrin duke drguar qengjat drejt thertores. Foto: Nensi Bogdani/ BIRN.

    Pasi kafsha flijohet, familjart lyejn ballin e tyre me gjakun e saj. N maj t malit, pran varreve t dervishve, bie n sy thertorja, e cila kutrbon ern e gjakut t derdhur kudo n dysheme. do vit theren pothuajse rreth 10 mij krer bagti, thot njri prej kasapve. Nj qengj tregtohet nga 10 mij n 15 mij lek t reja, n varsi t peshs.

    Emri:  FOTO-10_Thertorja-ne-majen-e-Kulmakut_Kasapet-therin-cdo-vit-rreth-10-mije-krere-bageti-per-kurb.jpg

Shikime: 62

Madhsia:  46.6 KB
    Mijra qengja theren gjat javs s pelegrinazhit n malin e Tomorrit. Foto: Nensi Bogdani/BIRN.

    Emri:  FOTO-14_Lekura-e-bagetive-te-therura-ruhet-per-perdorime-te-tjera-ndersa-te-brendshmet-selektohe.jpg

Shikime: 58

Madhsia:  57.3 KB
    Lkura e bagtive t therura ruhet pr prdorime t tjera, ndrsa t brendshmet selektohen prej kasapve. Foto: Nensi Bogdani/BIRN.

    Kt vit jemi shum her m mir se vjet, tha nj tjetr kasap n thertoren q ndodhet n maj t malit t Tomorrit, duke iu referuar fitimeve. Pasi i therin dhe i rrjepin lkurn, familjart e fusin mishin e freskt npr thas t mdhenj, pr t vijuar m pas rrugtimin e tyre duke e shoqruar me fjalt na ndihmoft.

    Emri:  FOTO-15_Besimtaret-e-marrin-mishin-e-fresket-ne-thes-duke-e-transportuar-drejt-tendave-apo-makin.jpg

Shikime: 61

Madhsia:  48.0 KB
    Familjart e marrin mishin e therur n thes, pr ta pjekur m pas. Foto: Nensi Bogdani/BIRN.

  2. #2
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Antarsuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    28,601
    Postimet n Bllog
    11

    Pr: Mijra qytetar mblidhen pr kurban dhe pelegrinazh n malin e Tomorrit

    Emri:  FOTO-17_Mish-i-pjekur-ne-hell-i-cili-shitet-i-gatshem-per-vizitoret-dhe-besimtaret_foto_Nensi-Bo.jpg

Shikime: 56

Madhsia:  48.0 KB
    Mishi i pjekur n hell shitet i gatshm pr pelegrint. Foto: Nensi Bogdani/BIRN.

    Shum prej besimtarve bektashinj e ojn deri n fund rrugtimin, duke qndruar pr net t tra nn adrat e ngritura n majn e Tomorrit, deri n prfundimin e pelegrinazhit.

    Emri:  FOTO-18_Qindra-besimtare-preferojne-te-kalojne-naten-ne-malin-e-shenjte-te-Tomorrit-duke-ngritur.jpg

Shikime: 54

Madhsia:  56.7 KB
    Nj pjes e pelegrinve flen n adra n majn e malit t Tomorrit. Foto: Nensi Bogdani/BIRN.

    BIRN
    "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

  3. #3
    i/e regjistruar
    Antarsuar
    19-06-2004
    Postime
    5,550

    Pr: Mijra qytetar mblidhen pr kurban dhe pelegrinazh n malin e Tomorrit

    Mijra qytetar kan marr pjes n pelegrinazhin n Malin e Tomorrit. Fluksi i pelegrinve n Malin e Tomorrit sht shum i lart, dhe do or sa vjen dhe shtohet. Ndrkoh festa e shenjt e Bektashinjve do t vijoj aktivitetin e saj deri m 25 gusht.

    N nj intervist pr News24, Baba Mondi u shpreh se jan marr t gjitha masat pr t’i ardhur n ndihm dhe pr t treguar kujdes pr besimtart q i bashkohen pelegrinazhit.

    “Ky pelegrinazh vjen n baz t historis s Malit t Tomorrit. Pra n malin e t mirve. Prej gati nj javsh numri sa vjen e rritet. Jan marr t gjitha masat pr t’i ardhur n ndihm qytetarve”, u shpreh ndr t tjera

    BW

    https://youtu.be/ZGc_j0WXqok

Tema t Ngjashme

  1. Prgjigje: 12
    Postimi i Fundit: 12-07-2022, 13:45
  2. Prgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 10-09-2014, 12:21
  3. Prgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 23-11-2013, 00:22
  4. Per Malin e Tomorrit, si Olimpi shqiptar!
    Nga Astrit Kosturi n forumin Filozofi-psikologji-sociologji
    Prgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 08-05-2009, 12:17
  5. Makarona ne Malin e Tomorrit
    Nga Brari n forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
    Prgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 18-01-2004, 16:16

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
  • Ju nuk mund t postoni n tema.
  • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
  • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
  •