Emri:  GettyImages-637181125-2-640x480.jpg

Shikime: 91

Madhsia:  53.9 KB

Shumica e foshnjave kan lindur nga nna t pamartuara n Britani pr her t par n historin e regjistruar, zbuloi t martn Zyra pr Statistikat Kombtare.

Shifrat e ONS treguan se atje nga 624,828 lindje t gjalla t regjistruara n Angli dhe Uells vitin e kaluar, mbi 320,000 kan lindur jasht martese, krahasuar me 320,713 q kan lindur nga prindr t martuar ose nga ata n nj partneritet civil.

Kjo do t thot se 51.3 pr qind e lindjeve t gjalla kan lindur nga gra t pamartuara, hera e par q shumica e foshnjave kan lindur jasht martese q nga fillimi i nj regjistrimi t till n 1845.

Deri n vitin 1978, prqindja e fmijve t lindur jasht martese ishte m pak se dhjet pr qind, megjithat, kjo u rrit n 34 pr qind deri n vitin 1988 dhe ka qen mbi 40 pr qind q nga fillimi i mijvjearit.

Kreu i analizs shndetsore n ONS, Dr James Tucker tha: Kjo ndjek trendin afatgjat t rnies s normave t martesave dhe rritjes s numrit t ifteve q bashkjetojn, t par n dekadat e fundit.

Megjithat, duhet pasur kujdes n interpretimin e numrave pasi ne nuk e dim ende ndikimin e plot t pandemis n statistikat e martess dhe partneritetit civil.

T dhnat treguan se grat jan duke pritur deri n moshat m t mdha, ku shumica e foshnjave (372,222) lindin nga grat mbi moshn 30 vje. N t kundrt, numri i fmijve q lindin nga grat nn moshn 30 vje ka rn n gjysmn e norma e par 50 vjet m par.

Emri:  Screen Shot 2022-08-10 at 3.50.21 PM.jpg

Shikime: 49

Madhsia:  58.5 KB

Rritja e moshs s nnave ka prkuar me zbatimin e nj sr politikash nga qeveria q synojn rritjen e pjesmarrjes s grave n fuqin puntore n vend q t rrisin fmijt e tyre n shtpi.

Nj fush kryesore q qeveria ka n disavantazh familjet tradicionale ka qen vendosja e taksave ndaj t ardhurave individuale n vend t familjeve n trsi, q do t thot se familjet q mbshteten n nj t ardhur t vetme prej 50,000 do t marrin n shtpi m pak para se dy paga prej 25,000 , n kt mnyr. nxitja e grave pr t punuar n vend q t qndrojn n shtpi me fmijt.

Nse qeveria e supozuar konservatore dshiron, ajo mund t'i bj lehtsimet tatimore t transferueshme pr t zbutur kt ndikim, megjithat, deri m tani, ajo ka refuzuar as t konsideroj prezantimin e politikave pr t prmirsuar jetn familjare.

Prve sistemit kundr taksave familjare, vetm familjet me t ardhura m t ulta kan t drejt t marrin ndihma martese nga qeveria, q do t thot se miliona gra t klass s mesme nuk kan zgjidhje tjetr vese t shkojn n fuqin puntore pr t mbshtetur familjet e tyre dhe jo t jen n gjendje t qndrojn n shtpi me fmijt e tyre nse dshirojn ta bjn kt.

Ndryshe nga qndrimi armiqsor i qeveris britanike ndaj familjeve tradicionale, vendet socialisht konservatore n Evropn Qendrore dhe Lindore, si Polonia dhe Hungaria , kan miratuar politika pro-familjes pr t nxitur popullsin e tyre vendase pr t'u riprodhuar.

Hungaria ka rritur me sukses normat e martesave dhe t lindjeve prmes stimujve ekonomik pr nnat , si dhnia e statusit t prjashtimit nga taksat gjat gjith jets pr grat q kan katr ose m shum fmij.

Polonia prezantoi gjithashtu politika pro-nns, t tilla si futja e nj " pensioni t nns " pr t treguar "mirnjohje dhe respekt" pr grat q kan rritur katr ose m shum fmij.

Emri:  Screen Shot 2022-08-10 at 3.51.09 PM.jpg

Shikime: 53

Madhsia:  47.3 KB

Ndiqni Kurt Zindulka n Twitter ktu @KurtZindulka

Burimi: Breitbart News