Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,822
  Postimet n Bllog
  4

  10 teori konspirative q jan n fakt t vrteta

  Emri: top-secret.jpg

Shikime: 98

Madhsia: 43.4 KB

  M posht sht nj list me 10 ish-teori konspirative q jan provuar n fakt se jan t vrteta!

  1 Mngjesi nuk sht vakti m i rndsishm i dits

  Emri: cornflakes_500px.jpg

Shikime: 72

Madhsia: 91.1 KB
  Reklam e vjetr e kompanis s drithrave Kellogs

  Ju ndoshta jeni rritur duke dgjuar se mngjesi sht vakti m i rndsishm i dits, por shum teoricien menduan se kjo ishte nj gnjeshtr, nj komplot i drejtuar nga kompanit e mdha pr t shitur m shum produkte q hahen n mngjes, dhe me sa duket kishin t drejt!

  Rezulton se mngjesi sht vakti m i rndsishm i dits ishte n fakt nj slogan komercial i krijuar nga Kelloggs pr t ndihmuar shitjet e drithrave apo cornflakes. Fraza nuk kishte asnj grimc t vrtete ishte thjesht reklam.

  Dhe n fakt koht e fundit, shum nutricionist sugjerojn q nj diet po aq e shndetshme, prfshin vonimin e mngjesit deri afr dreks, n mnyr q trupi t prfitoj nga nj proces i njohur si agjrim me ndrprerje, ku nga ort e vona t mbrmjes s djeshme deri n drek ditn e ardhshme, trupi nuk ushqehet gj q ka provuar t ket benefite t panumrta, sidomos kundr kancerit!

  2 Qeveria amerikane ka prhapur qllimisht smundje-seksualisht-t- transmetueshme (SST)

  Emri: real-world-fatos-humor-teorias-conspirao-4-5ff9cfeecba29__700.jpg

Shikime: 71

Madhsia: 38.0 KB

  Nj tjetr teori q sht fatkeqsisht e vrtet sht se qeveria amerikane, midis viteve 1932 dhe 1972, infektoi qllimisht 400 burra afrikano-amerikan me sifiliz. Kta burra nuk ishin t vetdijshm pr kt as nuk e dhan kurr plqimin e tyre.

  Studimi kishte pr qllim t verifikonte nse smundjet seksualisht t transmetueshme preknin meshkujt me ngjyr ashtu si t bardht. Kur eksperimenti ogurzi mori fund, vetm 74 nga pjesmarrsit fillestar ishin gjall

  3 Qeveria britanike vodhi kufomat e fmijve pr t br teste brthamore

  Emri: real-world-fatos-teorias-conspirao-1-5ff9cff74aae3__700.jpg

Shikime: 58

Madhsia: 39.7 KB

  Dokumentet, t publikuara nga Departamenti Amerikan i Energjis, tregojn se shkenctart nga Autoriteti i Energjis Atomike n Mbretrin e Bashkuar hoqn eshtrat dhe trupat e fmijve pr ti drguar n Shtetet e Bashkuara pr eksperimente t klasifikuara brthamore pas Lufts s Par Botrore.

  N mesin e qindra faqeve t dokumenteve t publikuara jan letrat e shkmbyera midis shkenctarve t qeveris amerikane dhe britanike, n t cilat ata diskutojn nivelet e rrezatimit n brinjt e foshnjave t sapolindura e t vdekura dhe listat e trupave t fmijve t vdekur t marra nga spitali Middlesex dhe t drguara n laboratort brthamor amerikan.

  4 CIA drogoi, torturoi dhe eksperimentoi mbi t pafajshmit pa e ditur ata

  Fatkeqsisht pr kta njerz t gjor, kjo sht gjithashtu e vrtet.

  Q kur CIA (Agjencia Qendrore e Inteligjencs) u themelua n vitin 1947, nisn t qarkullonin disa teori pr at q ata bnin n t vrtet njra prej t cilave ishte se ata kishin droguar dhe torturuar njerz t pafajshm n eksperimente t paligjshme, dhe si tham, pr fat t keq, kjo ishte e vrtet.

  Eksperimenti u quajt MK-ULTRA. Objektivi i tij ishte t msonte t manipulonte njerzit mendrisht. CIA m pas prdori disa metoda, duke prfshir administrimin e fsheht t dozave t larta t drogave psikoaktive (kryesisht acid lisergjik) dhe kimikate t tjera, elektroshok, hipnoz, privim ndjesor, izolim, abuzim verbal dhe seksual dhedisa forma t tjera torture.

  U deshn disa vite q teoria t kalonte nga konspiracion n fakt t pranuar gjersisht. Operacioni filloi n vitin 1953, por u zbulua pr publikun vetm n vitin 1975, gj q bri q CIA t shkatrronte dokumentet n mnyr q t mohonte historin

  5 Kompanit e cigareve e dinin pr rreziqet e kancerit prpara mjekve

  Emri: cigarette-adscamelsstanford.jpg

Shikime: 67

Madhsia: 63.6 KB

  Sot duket marrzi t mos e dish se cigaret jan t dmshme pr shndetin, por n vitet 1930 deri n vitin 1950 njerzit shihnin vetm reklama pro-duhanit.

  Pr dekada t tra, kushdo q guxonte t thoshte se cigaret nuk ishin t mira etiketoheshin si t mendur, idiot, apo edhe armiq t shtetit, pasi qeveria fitoi shum para me taksat q mblidhte pr kt produkt.

  Dhe kur m n fund doli e vrteta, far than kompanit? E thjesht, se as ata nuk e dinin q cigaret ishin t dmshme pr shndetin.

  Por sigurisht, kjo ishte nj gnjeshtr.

  Vet kompanit shpenzuan shum para duke u prpjekur t mbulonin kto gjetje mjeksore pr vite t tra, ndonjher edhe duke i dhn ryshfet mjekve pr t thn zyrtarisht se ato ishin false.

  6 FBI po spiunonte kngtarin John Lennon

  Emri: real-world-fatos-teorias-conspirao-4-5ff9d0021f136__700.jpg

Shikime: 62

Madhsia: 26.5 KB

  Pse do ta humbiste kohn FBI duke spiunuar nj ish-Beatles? E thjesht, ai konsiderohej nj krcnim pr qeverin amerikane pasi kngt e tij pr paqen dhe dashurin nuk i plqenin qeveris, e cila ishte n mes t nj lufte me Vietnamin.

  N vitin 1971, FBI e vuri Lennon-in nn vzhgim dhe Shrbimi i Emigracionit dhe Natyralizimit u prpoq ta dbonte at nj vit m von.

  7 Kafka e Hitlerit ishte e rreme

  Emri: real-world-fatos-humor-teorias-conspirao-2-5ff9cfd415090__700.jpg

Shikime: 60

Madhsia: 34.7 KB
  Kafka reale e pretenduar si kafka e Hitlerit, publikuar nga sherbimet ruse te kohes

  Disa teori konspirative mendojn se Hitleri i mbijetoi Lufts s Dyt Botrore, kshtu q kur kafka e tij u prezantua nga rust si dshmi e vdekjes s tij, shum than se ishte false ose e dikujt tjetr, dhe kto thashetheme vazhduan deri n vitin 2009 kur m n fund u vrtetua se ishte n t vrtet false!

  Ekzaminimet e ADN-s vrtetuan se kafka n t vrtet i prkiste nj gruaje q ishte midis 20 dhe 40 vje. Deri m sot, askush nuk e di se kush ishte kjo grua, por si mund ta keni imagjinuar tashm, nuk mungojn teorit pr identitetin e saj.

  Shrbimi inteligjent rus FSB, pasardhsi i KGB-s, megjithat, ka thn se testi i ADN-s sht i rrem dhe kafka sht padyshim e Hitlerit!

  8 Kimikatet n uj po bjn bretkosat homoseksuale


  Emri: frog-111179__340.jpg

Shikime: 66

Madhsia: 28.1 KB

  Kjo sht nj tjetr nga ato gjra q vetm duke e dgjuar t bn t mendosh se sht nj komplot tejet i uditshm, por ka pak t vrtet n t

  Prezantuesi i radios dhe teoricieni i konspiracioneve, Alex Jones, tha n programin e tij se kimikatet n uj po i bnin bretkosat homoseksuale, dika q u prsrit m von nga mijra ndjeksit e tij.

  Megjithse kimikatet nuk ndryshojn orientimin seksual t bretkoss, nj studim ka treguar se ekspozimi i tyre ndaj nj pesticidi t veant mund t ndryshoj gjinin e bretkosave. Estrogjeni n liqenet periferike mund t ket t njjtin efekt.

  Pra, ndrsa kimikatet nuk e ndryshojn orientimin seksual t bretkoss, ajo, mjerisht, ndryshon seksin e saj, gj q mund t shkaktoj probleme t tjera biologjike n t ardhmen e afrt

  9 Dalai Lama ishte nj agjent sekret i CIA-s

  Emri: unnamed.jpg

Shikime: 67

Madhsia: 33.4 KB

  Sado e uditshme q tingllon, kjo sht disi e vrtet.

  Sipas dokumenteve t klasifikuara t inteligjencs amerikane, Dalai Lama, emri i vrtet i t cilit sht Tenzin Gyatso, sht paguar $180,000 dollar n vit, n lidhje me financimin e Rezistencs Tibetiane nga CIA. Ideja ishte ndrprerja dhe pengimi i infrastrukturs s Kins, dika q nuk ndodhi kurr n mnyr efektive.

  Dalai Lama i 14-t u mbshtet financiarisht nga CIA nga fundi i viteve 1950 dhe mesi i viteve 1970. Fondet iu paguan atij personalisht, megjithse ai prdori shumicn e tyre pr aktivitete t qeveris tibetiane n mrgim, si financimi i zyrave t huaja pr t lobuar pr mbshtetje ndrkombtare.

  10 Mafia n fakt punon pr qeverin amerikane

  Emri: real-world-fatos-teorias-conspirao-5ff9d00b72682__700.jpg

Shikime: 62

Madhsia: 34.5 KB
  Foto e origjinale e mafiozit amerikan Lucky Luciano

  Q kur u krijua mafia (cosa nostra), njerzit thonin se kta mafioz punojn pr qeverin e vendit t tyre.

  Kjo teori n fakt ka nj origjin t thjesht: mafia dikur vendoste antart e saj n pozita t pushtetit brenda qeveris, por kjo nuk do t thot se kriminelt punonin pr qeverin, apo jo? Epo, t paktn deri n ditn kur ata filluan ta bnin.

  Ky mit sht i vrtet: mafia ka punuar n t vrtet pr qeverin amerikane n disa raste, nj nga m t famshmit gjat Lufts s Dyt Botrore.

  Shtetet e Bashkuara hyn n Luftn e Madhe disi n befasi, kshtu q sistemi i tyre i mbrojtjes nuk ishte ende i plot. Duke ditur se ushtart e armikut kishin filluar t deprtonin n Shtetet e Bashkuara prmes porteve t qytetit, ata e dinin se kishin nevoj pr nj lloj mbrojtjeje ndaj tyre. E kush ishte pronari i atyre porteve ve mafias? M pas qeveria u krkoi kriminelve ndihm me marrveshjen q mafia t mbronte portet, t siguronte q t gjith puntort ti jepnin fund grevs q po zhvillohej si dhe tu jepte informacion amerikanve, t cilt nga ana e tyre do t ulnin dnimin pr mafiozin Lucky Luciano.

  Pas lufts, Lucky donte lirin e tij t premtuar, por qeveria e gnjeu dhe mohoi se kishin pasur ndihm nga mafia pr t fituar luftn, gj q vetm i rriti m tej teorit e konspiracionit rreth ktij incidenti, por dokumentet zyrtare treguan t vrtetn: Luciano u lirua dhe deportua n Itali.

  Her t tjera q mafia ka punuar pr qeverin prfshijn tentativat pr vrasjen e Fidel Castros dhe Operacionin Husky, i cili ishte emri i operacionit t pushtimit t Siilis.


  Euronews.al

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,069

  Pr: 10 teori konspirative q jan n fakt t vrteta

  Mengjesi eshte i rendesishem por me kushtin e vetem qe ne mengjes te konsumohen vetem fruta ,kjo per faktin se ne mengjes nga ora 7 deri ne 11 organizmi njeriut vetpastrohet dhe ne kete vetpastrim duke konsumuar fruta thejhst e ndihmon trupin tend per tu pastruar nga toksinat

  Nese konsumon kafe kapucino apo gjera te tjera nuk e ndihmon organizmin perkundrazi e pengon qe te beje detyren e vet

Tema t Ngjashme

 1. Teori Konspirative
  Nga Darius n forumin Shkenca dhe jeta
  Prgjigje: 324
  Postimi i Fundit: 23-10-2022, 16:43
 2. Nj teori konspirative e vrasjes s John Lennon-it
  Nga Xhuxhumaku n forumin Muzika botrore
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 14-05-2014, 14:22
 3. Fakt qe Greket jane Homo
  Nga prizrenasi_30 n forumin Grupmoshat e komunitetit
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 24-01-2012, 07:17
 4. Qeshni Dhe Ju ... Kujdes Jane Te Verteta ..
  Nga dEvoLLiU n forumin Humor shqiptar
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 06-02-2009, 13:05
 5. Sa jane te verteta theniet qe...
  Nga Gostivari_usa n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 68
  Postimi i Fundit: 28-06-2008, 23:00

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •