Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,435
  Postimet n Bllog
  4

  Apeli pr shoqrin shqiptare: 48-vjeari vetvritet, shkak varfria e harresa

  U vetvra i uritur, ku sht shteti?

  Emri: 298641328_3216441281933036_4624236979635558332_n-e1660122115624.jpg

Shikime: 79

Madhsia: 47.6 KB

  Nga: Redjon Shtylla

  70% e popullsis n Shqipri sht e rrezikuar nga varfria, thuhet n nj raport t fundit nga Eurostat. N 20 vitet e fundit Shqipria shnon mesatarisht 20% t popullsis t saj q jeton n nivele t varfris absolute.

  Kur shifrat zbresin n terren, situata sht tragjike. Mjerim, skamje, pa mbshtetje dhe n siklet pr faturat e llamps s drits, 48-vjeari Fatos ollaku i dha fund jets, duke u varur te pema n oborrin e baness s rrnuar nga varfria dhe skamja.

  Bashkfshatart n fshatin Rrajc t Prrenjasit, rrfejn se Fatosi shikonte gjithmon punn e tij dhe nuk bezdiste njeri, por q varfria ekstreme e oi at deri n kt pik. Trupi i pajet u gjet mngjesin e sotm, dhe sipas fqinjve, mbrm shtpia e rrnuar nuk kishte drita, edhe pse ve nj llamp drite kishin n banes.

  E vuri prpara varfria dhe arriti n nj pik q ndodhi kjo q ndodhi. Fatosi nuk kishte probleme t shndetit mendor. Jemi rritur me t edhe e dim se si ishte. Fatosi punonte n fshat, jo prdit por fshati e donte shum. Sa i prket ndrprerjes s energjis elektrike, nuk ka qen stabl, her i pritej e her i lidhej. Ata kishin vetm nj drit n banes, asnj elektroshtpiake tjetr. Mbrm n dark n shtpi nuk kishte drita. Para 10 ditsh i hoqn ujin sepse nuk e kishte paguar. Kjo i shtoi stresin. Pavarsisht se uji u rilidh Fatosi u stresua shum.

  Edhe deputeti i qarkut t Elbasanit pr PD, Luiano Boi hedh akuza t forta ndaj qeveris pr kt ngjarje. Nuk i dhan asgj prej gjje, as drit, as shpres, as buk. Madje e shpalln armik. Vrtet e vran. N litar Fatosin nuk e uan kmbt e veta. Aspak. Njerz mos e besoni. E oi braktisja e shtetit. E oi dnimi me skamje q i kishte shpallur pushteti.

  Qeveria Rama 3 punon, por varfria n vend sht ulur kmbkryq dhe krkohet zgjidhje q t mos ket jet t prera n mes si pasoj e mos gjetjes s kafshats s buks, q t mos ket m fmij q vuajn urie, q t mos ket m banesa t rrnuara e ku jetohet mjerisht.

  Kemi njerz t pushtetshm q notojn mes luksit. Kjo kategori pasurohet do dit e m shum. Ndrsa ata, t varfrit po u boshatisen xhepat do dit e m shum. far ka ndodhur kto 30 vite me zhvillimin ekonomik? Pse pjesa m e madhe e shqiptarve vijojn t jetojn n varfri? Prse nuk zbatohet minimum jetik? Cilat jan kategorit m n nevoj? Prgjigjet duhet ti jap qeveria. Shqipria q aspiron Bashkimin Europian sht kthyer n nj Afrik q syt tan t prditshm n metropol nuk e shohin.

  Koha Jone

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,435
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Apeli pr shoqrin shqiptare: 48-vjeari vetvritet, shkak varfria e harresa

  Historia e Fatos ollakut, nj jet e ndrprer nga shteti

  Emri: 296921659_2053825058136072_5346819519536927970_n-1-e1660072324461.jpg

Shikime: 11

Madhsia: 31.1 KB

  Vetvarja e Fatos ollakut n pemn e shtpis s tij n Prrenjas sht nj nga ato histori, q njeriu tenton ta heq sa m par nga kujtesa, me shpresn se i prket nj bote tjetr. Ajo bot ku varfria e detyron njeriun t jet do dit n krkim t buks pr t mundur urin.

  T till mund t ket shum n Shqipri, por rasti i Fatos ollakut ndryshon. Sepse atij goditjen finale ia dha shteti.

  Nga dshmit q mori gazetari Osman Stafa i Nes 24 n fshatin Rrajc, kuptohet se Fatos ollaku nuk vuante nga probleme mendore. As nga ndonj smundje e rnd q ta penalizonte pr t punuar. As nuk ishte goditur nga ndonj fatkeqsi e rnd shndetsore koht e fundit.
  E vetmja gj q e mundonte ishte varfria.

  Emri: fghhgfg.png

Shikime: 11

Madhsia: 474.4 KB

  Brenda shtpis s Fatos ollakut kishte vetm nj llamp. Nj llamp. As frigorifer, as televizor, as lavatrie dhe asnj pajisje tjetr. Pavarsisht ksaj, than banort e zons, energjin elektrike ia shkpusnin rregullisht kur nuk e paguante dot.

  “Ishte djal puntor, pa probleme, q shihte hesapet e tij. Kush e merrte n pun, nuk ishte kurr i zhgnjyer” tregon nj prej miqve t tij.

  “Ne me t jemi rritur. E dim ca njeriu ishte. Nuk merrej as me nj pisllik. Kush i thoshte pr pun, ai shkonte” tregon kryeplaku i fshatit q mohon kategorikisht hamendsimet pr ndonj smundje mendore.

  48-vjeari jetonte bashk me motrn. sht e vrtet se merrnin do muaj 30 mij lek t vjetra ndihm ekonomike. Por shteti kto para, ia krkonte mbrapsht, me faturn e dritave dhe t ujit.

  Emri: cxdsdf.png

Shikime: 11

Madhsia: 653.5 KB

  “Energjia edhe i pritej, edhe i vihej. Nuk ka qen stabl. Nuk ia presim ksaj familje se vetm nj drit kishte. As lavatrie, as televizor. Vetm nj drit kishte. Si qiri” thot kryeplaku.

  Supozohet q kur nj qytetar jeton n kushte ekstreme varfrie, shteti ta ndihmoj n nj mnyr apo tjetr. Por jo. N rastin e ollakut, jo vetm q nuk iu dha ndihm, por shteti nuk e la t qet.

  Fillimisht duke i krkuar parat e energjis elektrike q harxhonte llampa e tij. Pastaj duke i ndrprer edhe ujin.

  Nj prej banoreve t fshatit tregoi se natn para vetvrasjes, n shtpin e Fatos ollakut nuk kishte drita. Ndrsa ditt e fundit, rrfeu ajo, ollakut i pren edhe ujin.

  Emri: pa-drita.jpg

Shikime: 11

Madhsia: 43.9 KB

  “Mbrm nuk kishte drita. Erdhm ne ktu. Erdhi burri im, ishim ulur ktu, pa drita. I thash, ngrihu, t shkojm t lajmrojm at t dritave q kemi ktu, elektriistin. T vij t’i rregulloj. Erdhi ai i lidhi at RL dhe erdhn dritat. Por dritat i ka pas me shkputje, edhe i lidhnin edhe ia prisnin, plus q ai ka pas nj problem tjetr. Para 10 ditsh i pren ujin. I hoqn sahatin se than q nuk e ka paguar. Aty u mrzit dhe hyri n stres. Erdhi te ne tha “Kush ma ka br?”. “Shko t ai i ujit”, i thash “nuk e ke paguar”. Pavarsisht ai erdhi prap dhe ia lidhi. Por u mrzit nga kjo e ujit” tregoi gruaja q jetonte pran Fatos ollakut.

  Emri: gffghh.png

Shikime: 12

Madhsia: 410.9 KB

  Pamjet e baness ku jetonte i ndjeri sikur vijn nga mesjeta. Mure t zinj, q mezi mbahen. atia e shembur. Ndrsa n tavan, llampa e munguar.

  Nj jet n mjerim, pas s cils erdhi heqja e dritave dhe ndrprerja e ujit. Dy goditje dhe Fatos ollaku humb do shpres pr t jetuar si njeri. Humb edhe arsyen pr t jetuar. Lidh nj litar n pem dhe ashtu t varur e gjejn n mngjes.

  Lapsi.al
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 10-08-2022 m 13:28

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,435
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Apeli pr shoqrin shqiptare: 48-vjeari vetvritet, shkak varfria e harresa

  Nje lajm i dhimbshem...

  Qe Shqiperia ka nje qeveri hajdutesh e te korruptuarish, kete te gjithe e dime. Nuk mendoj se eshte vetem pergjegjesia e shtetit per kete vdekje. Pergjegjesia bie mbi gjithe shoqerine shqiptare. Mbi te gjithe qytetaret e atij vendi. Mbi te gjitha institucionet fetare, bamirese, organizatat jo-fitimprurese, dhe gjithe ne shqiptareve ne diaspore. Nuk ka qene, nuk eshte edhe nuk duhet te jete ne traditen e shqiptarit qe kur shikon dike ne nevoje, te rrish duarkryq. Duhet te ndihmojme njeri-tjetrin me aq sa te mundim.

  Dy gjera asnje shtet i botes nuk i ben dot: inovacionin dhe dhembshurine. Keto te dyja i bejne vetem qytetaret e lire. Prandaj, le te mos shfajesohemi kaq lehte duke ia faturuar pergjegjesine e fajin shtetit per cdo gje. Shteti shqiptar eshte vetem 111 vjec. Tradita shqiptare eshte te pakten 3000 vjecare.

  Le te sherbeje kjo vdekje tragjike si apel i ndergjegjes se cdo shqiptari, si atyre ne Shqiperi, si atyre jashte Shqiperise. Eshte turp per te gjithe ne si popull qe te leme te vdesin vellezerit tane ne kete menyre kur jemi duke jetuar ne epoken ku shqiptaret sot jane me te pasur se kurre ndonjehere me pare ne historine e tyre. Vdekje te tilla nuk kane ndodhur as kur vendi vuante per buken e gojes gjate lufterave boterore e ballkanike. Shqiptaret gjithmone e kane ndihmuar njeri-tjetrin.

  Zoti ia ndjefte mekatet te ndjerit dhe e prehfte ne paqe!
  Zoti te na e fali edhe ne shqiptareve qe la pas kete mekat!
  Te varferit Zoti i ka sjelle ne kete bote per te testuar zemren e atyre qe i ka bekuar me shume!

  Albo

Tema t Ngjashme

 1. 'Halloween' n shoqrin shqiptare
  Nga hope31 n forumin Tema shoqrore
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 12-11-2007, 11:06
 2. Vetvritet n sy t prindrve 22-vjeari i papun nga Linza
  Nga EDUARDI n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 24-04-2005, 10:38
 3. Femra ne shoqerine shqiptare!
  Nga Redi n forumin Portali i forumit
  Prgjigje: 63
  Postimi i Fundit: 22-10-2004, 10:12
 4. Femra n shoqrin Shqiptare.
  Nga kolombi n forumin Tema shoqrore
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 11-09-2004, 19:39
 5. Varferia Shqiptare
  Nga SUPERSTAR_N1 n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 30-08-2003, 15:26

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •