Studimi: Ushqimet e gatshme dmtojn rnd funksionet e trurit. Ushqimet e prpunuara dhe t paketuara rrisin edhe rrezikun e kancerit

Emri:  ushqime-1.jpg

Shikime: 75

Madhsia:  53.9 KB

Sipas studimeve t fundit ushqimet e prpunuara mund t shkaktojn rnie t konsiderueshme t funksioneve t trurit dhe smundje t tjera kancerogjene.

Studiuesit paralajmrojn se ushqimet e gatshme dhe t paketuara prmbajn shpesh aromatizues, ngjyrues, konservant ose aditiv t tjer, t cilt jan nj kombinim ideal pr t shkaktuar smundje t ndryshme.

Nj studim i fundit i paraqitur n Konferencn Ndrkombtare t Shoqats s Alzheimerit n San Diego tregoi se ushqimet e prpunuara si biskotat, ushqimet e gatshme, picat, ​​djathi i shkrir, supat e gatshme, ushqimet e ngrira, akulloret, karamelet, pijet e gazuara dhe fast food ndikojn n rnien e shpejt t aftsive t trurit.

Nuk sht sekret q shndeti fizik dhe mendor-konjitiv jan t lidhur ngusht me njri-tjetrin, prandaj gjetjet e ketij studimi nuk jan udi, tha Rafael Perez-Escamilla, profesor i shndetit publik n Universitetin Yale.

Shtim i rrezikut pr kancer

Ushqimet e prpunuara dhe t paketuara rrisin edhe rrezikun e kancerit. Sipas studiuesve konsumi i shpesht i ushqimeve t tilla e rrit me nj t katrten rrezikun pr tu smurur me kancer.

Sipas nj studimi t zhvilluar n Franc n kuadr t t cilit u analizuan mnyrat e ushqimit t 105 mij vetve gjat nj periudhe tremujore, rezultoi q ata q hanin ushqim shum t prpunuar ishin 23% m t predispozuar pr tu prekur nga ndonj lloj kanceri krahasuar me ata q hanin m pak ushqime t prpunuara.

Ushqime t prpunuara dhe tejet t prpunuara

Ushqimet e konservuara duke prdorur kripn apo uthulln quhen ushqime t prpunuara, ndrsa ato q prgatiten n fabrik duke prdorur aroma, konservat dhe adititiv t tjer quhen ushqime tejet t prpunuara.

(Botuar n radion gjermane DW)