Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Moska: Nse preket Zaporizhia, raketat brthamore do godasin Londrn dhe Nju Jorkun

  Televizioni Shtetror rus paralajmron: Nse preket Zaporizhia, raketat brthamore do godasin Londrn dhe Nju Jorkun

  Emri: putin-3-1-1.jpg

Shikime: 97

Madhsia: 21.6 KB

  Udhheqsit ukrainas akuzuan Rusin pr granatimin e qllimshm t centralit brthamor t Zaporizhzhia, i cila sht dhe termocentrali m i madh n Evrop.

  Rusia mohon akuzat dhe pretendon se sht Ukraina ajo q rrezikon katastrofn brthamore duke bombarduar centralin.

  Kanali m i madh televiziv i presidentit rus Vladimir Putin, i kontrolluar nga shteti, i ka dhn koh televizive transmetimit t udhheqsit t lvizjes ukrainase pro-Kremlinit Parus, Yury Kot, i cili pretendoi se Kievi dhe Perndimi po rrezikojn sigurin brthamore.

  Ai i krkoi Putinit q t jet gati t lshoj raketa brthamore n Londr dhe Uashington.

  Ne t gjith e kuptojm shum mir se Ukraina dhe Perndimi po sajojn nj realitet imagjinar mbi termocentralin brthamor t Zaporizhzhia, tha ai n Channel One.

  Duhet ti tregojm Ukrains dhe vendeve mbshtetse t saj Britanis dhe Ameriks n radh t par dhe ta bjm t qart.

  Nse centrali brthamor i Zaporizhzhia dmtohet dhe ndodh nj fatkeqsi, dy raketa do t godasin menjher qendrat tuaja vendimmarrse, shtoi ai.

  Kanali televiziv shtetror i Putinit paralajmroi se Armagedoni mund t jet afr.

  Bombat brthamore njra n Uashington, tjetra n Londr dhe kaq nuk do t ket m fjal.

  Putini sht mburrur se raketat e tij t reja brthamore Sarmat [Satan-2] dhe Tsirkon jan t pandalshme nga mbrojtja perndimore.

  Ndrkoh, n kanalin Rossiya 1, propagandisti i Putinit, Igor Korotchenko nj kolonel rezerv dhe kryeredaktor i revists s Mbrojtjes Kombtare t Rusis paralajmroi pr nj dimr t stilit brthamor.

  Miliona do t vdesin, tha ai.

  Kshtu q kjo bot sht e dnuar, pohoi ai.

  Miliona evropianjan t tmerruar nga ardhja e dimrit.

  Do t jet si nj dimr brthamor, nj apokalips para syve tan. Fikja e energjis, mungesa e gazit, grabitsit n rrug, sherret me policin dhe prpjekjet e njerzve t dshpruar pr t mbijetuar do t jen imazhi i ktij dimri q po vjen. Nuk do t ket ushqim, energji elektrike dhe gaz, tha ai.

  Koha Jone

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Moska: Nse preket Zaporizhia, raketat brthamore do godasin Londrn dhe Nju Jorkun

  Situata n centralin brthamor t Ukrains 'gjithnj e m e pasigurt'

  Ndrprerja e armiqsive sht mnyra e vetme pr t shmangur nj aksident, paralajmron shefi i IAEA

  Sulmet n termocentralin brthamor t Zaporozhye t kontrolluar nga Rusia duhet t ndalen, tha Rafael Grossi, drejtor i prgjithshm i Agjencis Ndrkombtare t Energjis Atomike (IAEA), duke paralajmruar pr nj "aksident brthamor" t afrt n at vend.

  N nj deklarat t premten, Grossi tha se nj "situat serioze" ishte krijuar n uzinn, q ndodhet n Ukrainn jugore, gjat nats kur energjia n qytetin ku ndodhet u rrzua nga granatimet.

  “Infrastruktura e energjis q ushqen qytetin e Energodarit, shtpia e operatorve t NPP-s dhe familjeve t tyre, sht shkatrruar nga granatimet e centralit n termocentralin e qytetit,” tha Grossi, duke shtuar se qyteti n fund mbeti pa “uj t rrjedhshm. , pa energji, pa ujra t zeza.”

  Duke pasur parasysh "granatimet e shtuara dhe t vazhdueshme" t objektit brthamor, "ka pak gjasa pr t rivendosur energji t besueshme jasht vendit" , paralajmroi zyrtari. “Termocentrali nuk ka energji jasht vendit. Dhe ne kemi par q pasi t riparohet infrastruktura, ajo dmtohet prsri”, shtoi Grossi, pa ia ngarkuar fajin pr sulmet as Rusis, as Ukrains.

  “Kjo sht krejtsisht e papranueshme. Nuk mund t qndroj. Prandaj bj thirrje urgjente pr ndrprerjen e menjhershme t t gjitha granatimeve n t gjith zonn” , tha ai, duke prsritur thirrjen e tij pr krijimin e nj “zone sigurie” rreth uzins.

  Ky zhvillim dramatik tregon imperativin absolut pr t krijuar nj zon t siguris brthamore dhe mbrojtjes s siguris tani. Kjo sht mnyra e vetme pr t siguruar q ne t mos prballemi me nj aksident brthamor.

  I pushtuar nga forcat ruse n fillim t konfliktit, termocentrali brthamor dhe rrethinat prreth jan vn vazhdimisht nn granatime me raketa dhe artileri gjat javve t fundit. Ndrsa Rusia ia ka vn fajin pr sulmet drejtprdrejt Kievit, Ukraina dhe disa zyrtar perndimor vazhdojn t akuzojn Moskn pr bombardimin e objektit t kontrolluar nga trupat e saj.

  Rusia hodhi posht m par nj propozim nga Kievi dhe aleatt e saj perndimor pr t trhequr trupat q ofrojn siguri rreth objektit t Zaporozhye, duke kmbngulur se Ukraina do ta prdorte kt vetm si nj mundsi pr t kapur centralin, n vend q t garantonte sigurin e saj aktuale. Ministria ruse e Mbrojtjes ka pretenduar se Kievi ka drguar n mnyr t prsritur ekipe diversante pr t kapur objektin n mes t vizits s fundit t IAEA n vend.

  Burimi: RT

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Moska: Nse preket Zaporizhia, raketat brthamore do godasin Londrn dhe Nju Jorkun

  Centrali m i madh brthamor n Evrop humbet energjin

  Termocentrali Zaporozhye po mbshtetet n gjeneratort e emergjencs me naft pr sigurin, tha IAEA

  Emri: 637e8cfa20302778092149e0.jpg

Shikime: 8

Madhsia: 15.0 KB
  Pamja tregon njsin e 4-t t energjis t termocentralit brthamor Zaporozhye, e dmtuar si rezultat i nj bombardimi t fundit, 23 nntor 2022 Sputnik / Alexey Kudenko

  Termocentrali brthamor i Zaporozhye (ZNPP) n Energodar sht shkputur srish nga rrjeti i jashtm i energjis dhe po mbshtetet n gjeneratort me naft pr energjin emergjente pr t ruajtur sigurin e reaktorit, njoftoi t mrkurn Agjencia Ndrkombtare e Energjis Atomike (IAEA).

  “Incidenti i fundit n ZNPP nxjerr n pah situatn gjithnj e m t pasigurt dhe sfiduese t siguris dhe siguris brthamore n termocentralin m t madh brthamor t Evrops, q vjen vetm disa dit pasi u bombardua n mnyr t prsritur”, tha drejtori i prgjithshm i IAEA, Rafael Grossi.

  ZNPP humbi energjin n orn 15:30 me kohn lokale, sipas ekipit t IAEA n vend. Aktualisht, tet nga 20 gjeneratort e emergjencs po ofrojn energji elektrike rezerv pr pajisjet e siguris. T gjasht reaktort jan t sigurt dhe t qndrueshm, shtoi mbikqyrsi brthamor i OKB-s. Katr jan tashm n modalitetin "fikje t ftoht" , ndrsa dy q kan qen n "fikje t nxeht" pr t'i siguruar Energodarit ngrohjen me avull do t prgatiten pr ftohje.

  Trupat ruse e kan kontrolluar fabrikn q nga 28 shkurti. N qershor, forcat ukrainase filluan t nisin sulmet me dron dhe artileri mbi objektin, sipas Ministris ruse t Mbrojtjes. Kievi i ka mohuar akuzat dhe ka pohuar se Rusia po bombardonte fabrikn n operacione "me flamur t rrem" pr ta br Ukrainn t dukej keq.

  Sulmet u ndaluan pasi IAEA la nj ekip vzhguesish n terren, por rifilluan fundjavn e kaluar kur mbi 30 predha goditn objektin. Moska ka krkuar nga IAEA t bj punn e saj dhe t emroj fajtorin, t cilin zyrtart rus e identifikuan si artileri ukrainase e pozicionuar n Marganets, prtej lumit Dnieper.

  Nuk kemi asnj mnyr pr t prcaktuar” se kush i kreu sulmet, u tha gazetarve t hnn Farhan Haq, zvends zdhnsi i Sekretarit t Prgjithshm t OKB-s, Antonio Guterres, n prgjigje t krkesave ruse. IAEA raporton pr granatimet, por nuk e ka prmendur asnjher emrin e autorit. Ushtria e Ukrains ka pranuar m par se ka shnjestruar zonn ku ndodhet uzina.

  M par t mrkurn, Grossi ishte n Turqi pr nj takim me drejtorin e prgjithshm t Rosatom, Alexey Likhachev. Shefi i Energjis Brthamore t Rusis ka thn m par se granatimet ukrainase t ZNPP kan krijuar kushte t pjekura pr nj “katastrof brthamore”. Grossi tha se gjat takimit ai edhe nj her shtyu pr krijimin e nj "zone t siguris brthamore dhe mbrojtjes s siguris" rreth termocentralit, nj ide q Moska e ka hedhur posht n mnyr t prsritur si jo-nisse, pasi forcat ukrainase nuk do ta respektonin at.

  Burimi: RT

Tema t Ngjashme

 1. Dikur, fuqia e tret brthamore!/Ukraina pendohet q i dorzoi raketat rusis
  Nga Akuamarini n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 03-09-2022, 08:19
 2. Sex Skandal per kandidatin per kryetar bashkie per Nju Jorkun.
  Nga benseven11 n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 26-07-2013, 11:01
 3. Shqiptari qe uditi njy jorkun
  Nga toni007 n forumin Ekonomi & biznes
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 05-03-2009, 14:51
 4. Moska krcnon bazat amerikane t mbrojtjes nga raketat
  Nga RTP n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 29
  Postimi i Fundit: 27-04-2007, 12:55
 5. Moska akuzon Londrn pr spiunazh
  Nga Albin n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 25-01-2006, 12:10

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •