Sanksionet perndimore po i pengojn inspektort rus t bjn punn e tyre sipas traktatit START, thot Moska

Emri:  breaking.jpg

Shikime: 75

Madhsia:  10.5 KB

Moska ka informuar Uashingtonin pr nj "trheqje t prkohshme" nga regjimi i inspektimit sipas traktatit START t armatimit brthamor, tha t hnn Ministria e Jashtme ruse. Duke cituar dispozitat e traktatit pr "rrethana t jashtzakonshme", Rusia po thot se sanksionet perndimore i kan penguar inspektort e saj t kryejn detyrat e tyre, duke u dhn kshtu inspektorve amerikan nj avantazh t padrejt. Pasi t rivendoset parimi i barazis dhe barazis, inspektimet do t rifillojn, tha Rusia.

Moska prmendi "masat kufizuese t njanshme anti-ruse" t vendosura nga SHBA dhe aleatt e saj, si kufizimet e vizave pr inspektort rus dhe ndalimi i avionve rus n hapsirn ajrore t SHBA dhe BE. Kto kufizime efektivisht i bjn t pamundura inspektimet ruse sipas traktatit, ndrsa amerikant "nuk prjetojn vshtirsi t tilla".

Federata Ruse tani sht e detyruar t prdor kt mas si rezultat i dshirs s vazhdueshme t Uashingtonit pr t arritur n mnyr implicite nj rifillim t aktiviteteve t inspektimit n kushte q nuk marrin parasysh realitetet ekzistuese, krijojn avantazhe t njanshme pr Shtetet e Bashkuara dhe privojn efektivisht Rusin. Federata e s drejts pr t kryer inspektime n tokn amerikane, tha Ministria e Jashtme.

Rusia e ngriti kt shtje me vendet prkatse, por nuk mori prgjigje. Derisa kto probleme t zgjidhen, do t ishte e parakohshme rifillimi i aktiviteteve t inspektimit sipas Traktatit START, pr t cilin pala amerikane kmbngul.

Si justifikim pr masn, Moska citoi seksionin prkats t protokollit t traktatit q mbulon rrethana t jashtzakonshme. Uashingtoni sht informuar zyrtarisht prmes kanaleve diplomatike.

Dshirojm t theksojm se masat q kemi marr jan t prkohshme. Rusia sht plotsisht e prkushtuar pr t respektuar t gjitha dispozitat e Traktatit START, i cili n syt tan sht instrumenti m i rndsishm pr ruajtjen e siguris dhe stabilitetit ndrkombtar, tha Ministria e Jashtme ruse.

Sapo t zgjidhen "shtjet problematike ekzistuese" , inspektimet mund t rifillojn prsri plotsisht, sipas Mosks.

Burimi: RT