Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  32
  Postime
  2,102
  Postimet n Bllog
  4

  Turizm i prgjakur!

  Emri: Potam.jpg

Shikime: 87

Madhsia: 42.9 KB

  EDITORIAL MONITOR / A po shnon Shqipria nj vit t mbar turistik?! Pr fat t mir, vendi vijon t mbetet i preferuar nga turistt e huaj pr shkak t larmishmris dhe bukurive t shumta natyrore, mimeve ende m t ulta se fqinjt, por edhe e favorizuar, deri diku, nga problematikat e ndryshme t udhtimit n rajone t tjera.

  Edhe modeli i zbatuar prej disa vitesh, pas investimeve n hotele t mdha, me gjithka t prfshir, po funksionon, sidomos n zonn e bregdetit t Durrsit. T dhnat zyrtare t INSTAT treguan se hyrjet e shtetasve t huaj u rritn me 16% pr 6-mujorin, n krahasim me t njjtn periudh t 2019-s dhe 40% vetm pr qershorin.

  Turizmi i brendshm sht vshtir t vlersohet pr disa arsye. S pari, vitin e kaluar, pr shkak t kufijve ende t pahapur plotsisht, shum pushues nuk udhtuan dot jasht. Tashm ata jan t lir t udhtojn ku t duan.

  S dyti, emigracioni duket se po ndikon t gjitha aspektet e ekonomis, prfshir dhe turizmin.

  S treti, mimet e larta kan stepur pushuesit, me operatort q pranojn se jan shkurtuar ditt e qndrimit, apo reduktuar udhtimet n fundjav.

  S katrti, konsumatori po bhet m i zgjuar dhe po refuzon t paguaj mime t larta aty ku percepton se nuk i prgjigjet shrbimit t ofruar, sidomos n zonat e Jugut.

  Pyetja tjetr sht: sa e ka ndihmuar shteti zhvillimin e turizmit?

  Pak, ose aspak. Modeli kaotik i turizmit q nisi pas viteve 2000 po vijon ende, po tani i kamufluar prmes fshatrave turistik, q sjellin pak vler t shtuar pr ekonomin, por fitime t shpejta pr ndrtuesit, vijimit t betonizimit (kt her t Jugut), infrastrukturs s dobt, ndrtimi i s cils po zvarritet prej vitesh, mangsive n siguri fizike e qetsi, q kulmon me luftn e shezlongve, apo infrastrukturs s dobt pr sigurin e jets e t shndetit.

  Aksidentet tragjike t ndodhura n territoret turistike, veanrisht ato t shkaktuara nga mjetet e argtimit n uj, si rasti i nj djali t ri, i cili vetm pak jav m par u dmtua rnd dhe ende sht n spital, por q morn prmas ulritse me aksidentin e disa ditve m par, kur nj 7-vjeare humbi jetn n bregun e detit, nxorn n drit pikrisht at far prej kohsh kritikoheshin institucionet prkatse n vend: munges vizioni pr industrin turistike, paprgjegjshmri n administrimin e territorit n tok dhe uj, si tregues t qart t korrupsionit.

  Mbi t gjitha, kto aksidente ritheksuan shembullin m t keq q po japin institucionet shtetrore me demonstrimin arrogant t mungess s vullnetit, pr t zbatuar ligjin.

  Nse institucionet prkatse do t bnin detyrat ligjore pr ndarjen e plazheve private, konfliktet deri n dhun nuk do t ekzistonin (kujtojm q nj vit m par, katr persona humbn jetn pas debateve pr ndarjen e hapsirave pr vendosjen e shenzlongve). Pr t mos folur pr plazhet publike, nj e drejt themelore e do qytetari, q pothuajse mungojn.

  Shteti mund t t mos vras direkt! Por shteti t vret edhe m mizorisht, kur vrasja sht indirekte, si pasoj e keqmenaxhimit, korrupsionit, drejtimit me arroganc, mungess s zbatueshmris s ligjit, q i jep kontrollin m t fortit, i cili nuk pyet fare pr rregullat, as n plazh e as n rrug, as n vendin e puns e as n vendin e pushimit.

  Nj tregues i drejtprdrejt i vrasjes s prditshme indirekte sht shkelja e rregullave t qarkullimit, nj shkaktar kryesor pr aksidente, jo rrall edhe nga m t dhimbshmet. Pr m tepr, kur shkaktar jan zyrtart e shtetit, kjo tregon kulturn e prgjithshme qeverisse, munges respekti pr ligjin, munges frike nga ndshkimi.

  Ministrat, ashtu dhe kryeministri, nuk mund t fshihen pas paprgjegjshmris s nj njeriu t vetm dhe parulls s shpikur prgjegjsia sht individuale. Jo! Prgjegjsia sht institucionale.

  Sjellja e nj individi thjesht reflekton paprgjegjshmrin e nj sistemi t tr qeveriss, q i trajton qytetart e vet me statusin e qytetarit t dors s dyt dhe nuk arrin tu ofroj as garancin minimale t zbatimit t ligjit, i cili do tu mundsonte atyre t jetonin e t pushonin t qet.

  Deti ka qen i trazuar prej kohsh, por ngjarje t tilla po shtojn dallgt e reagimit qytetar. Reagim, n fakt, q duhet t kishte ardhur m hert, pr t parandaluar apo pr t minimizuar probabilitetin e ngjarjeve tragjike.

  Vetm presioni i lart dhe i vazhdueshm qytetar mund ta detyroj qeverin t reagoj e t marr masa pr zbatimin e ligjeve, q sot shumkush nuk e ka problem t shqelmoj./Monitor.al

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,488

  Pr: Turizm i prgjakur!

  Kroerat harrojn Durrsin, asnj se ka prekur portin q nga maji

  Q nga maji asnj kroer nuk ka ndaluar n brigjet shqiptare.

  N portin e Durrsit, vizita e fundit e nj anijeje t till sht shnuar m 30 maj, kur mbrriti La belle delAdriatique.

  Kjo dshmon rnien e theksuar t ktij sektori.

  sht edhe e vshtir, sepse porti i Durrsit sht port i ndrtuar pr mallra t prgjithshme dhe jo i prshtatur pr anije turistike, thot Arjan yrbja, aksioner i kompanis Intermed Shiping. Ka dhe momente, kur n momentin e fundit jemi t detyruar q pr arsye t ndryshme teknike mund t ket edhe ndrrime t vendeve t kalats, shton ai.

  Gjithashtu, ka dhe probleme sigurie n lvizjen e pasagjerve nga terminali derisa t dalin n qytet.

  yrbja tregon se kemi t bjm me turist elitar dhe mjaft krkues, kushtet e t cilve Shqipria nuk i plotson.

  Dihet q segmenti i turizmit t kroerave sht pak delikat, q ka krkesa t larta dhe q prgjithsisht i shprehin paknaqsit e tyre. Prpara se kompanit e anijeve turistike t vendosin t sjellin anijet e tyre n Shqipri drgojn oficert e tyre pr t vlersuar gjendjen e portit, rrugve, qyteteve, gjithka, shprehet yrbja.

  Prandaj, deri m sot ky sektor po mbahet gjall nga anijet e vjetra, tashm t msuara me gjendjen e Shqipris.

  Prgjithsisht jan kompani t cilat kan krijuar tashm nj tradit n portin e Durrsit. E rndsishme sht q ne po luftojm tani t sjellim dhe kompani t tjera, ve atyre ekzistuese, sepse t qndrosh vetm me ato ekzistuese nuk sht dika e mir, thekson ai.

  N rast se ekzekutivi nuk do t bashkpunoj menjher me bashkit bregdetare pr ndrtimin e infrastrukturs turistike dhe krijimin e faciliteteve t nevojshme, ky sektor do t vijoj t regjistroj rnie deri n rrnim t plot.


  euronews.al

 3. #3
  not exist Maska e skender76
  Antarsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,780

  Pr: Turizm i prgjakur!

  Ndoshta un jam qerru,
  por kam kriju iden se pjesen me te mire te strukturave turistike e kan marre kriminilet/hajdutet/trafikantet/tkorruptumit/politeqenrit.
  Ato qe e kan me djerse jane nje numer i paperfillshem (dhe per ket pjese me vjen keq ne shpirt).

  Lavatrice o shoku, lavatrice, nuk i inreresojne turistat/kroerat.
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,488

  Pr: Turizm i prgjakur!

  Nuk jemi si n TV: Vrojtuesit e plazhit t Durrsit, t pakt dhe t keqpajisur
  N vijn bregdetare t Durrsit, 59 pushues kan humbur jetn si pasoj e mbytjes n pes vitet e fundit ndrsa premtimet pr rritjen e siguris n plazhe mbeten peng i shkeljes s rregulloreve, numrit t pakt t vrojtuesve dhe keqpajisjes s tyre.

  Mes vaps s gushtit n plazhin e madh t Durrsit, nj vrojtues me megafon n dor nuk sht shmblltyra tipike e personazheve t ngjashm televiziv.

  Djaloshi qndron pran nj adre t veuar nga t tjerat, shum pran bregut t detit, q nnkupton pranin e nj vrojtuesi plazhi pjes e masave t shtuara n fillim t sezonit turistik pr rritjen e siguris n vijn bregdetare t vendit.

  Nuk jemi si ata vrojtuesit e plazheve me varka apo skafe shptimi q shohim n televizor, thot djali q refuzon t identifikohet. Jeleku im sht br cop- cop. Kam nj komerdare t vogl shptimi, [po] kaq, shtoi ai.

  Siguria sht nj problem themelor n plazhet e bashkis s Durrsit, ku 59 pushues kan humbur jetn si pasoj e mbytjes apo e aksidenteve t tjera n det n pes vitet e fundit, sipas t dhnave q BIRN siguroi nga Drejtoria Vendore e Policis.

  Por t dhnat e siguruara prmes vzhgimeve n terren, intervistave me pushues dhe me vrojtues plazhi tregojn se rregulloret e siguris zbatohen vetm formalisht nga stacionet e plazhit, ndrkoh q vrojtuesit jan t pakt n numr dhe t keqpajisur.

  N plazhin e madh t Durrsit, q shtrihet nga Ura e Dajlanit deri n Plepa, operojn 33 stacione plazhi private dhe publike dhe numrohen vetm 4 kulla vrojtimi, q i plotsojn parametrat pr t qen t tilla.

  Kjo sht gjithashtu zona me prqendrimin m t madh t pushuesve dhe sipas autoriteteve, e bn t vshtir garantimin e siguris.

  Aty ka nj dyndje pushuesish gjat gjith vers dhe ka raste q nj vrojtues plazhi shrben n dy stacione vrojtimi, tha Oltsen Gripshi, kryetar i Task-Forcs pr Turizmin pran institucionit t Prefektit n Durrs.

  Kjo e v n vshtirsi, sepse [vrojtuesi] smund t ndodhet n rast nevoje n t dy plazhe njkohsisht, shtoi ai.

  Siguria cenohet edhe nga fakti se shum vrojtues plazhi ekzistojn n letr, por nuk shfaqen n terren. Sipas pushuesve q BIRN intervistoi, n disa prej plazheve vrojtuesit nuk ishin par asnjher, ndrsa n disa t tjera shfaqeshin pa pajisjet e nevojshme.

  Siguria e munguar

  N vijn bregdetare t bashkis s Durrsit numrohen 167 stacione plazhi, nga t cilat 33 ndodhen n plazhin e madh, 36 t tjer nga Pleplat n vendin e quajtur Prroi i Agait, 4 plazhe n Currila dhe 68 plazhe n Gjirin e Lalzit dhe kepin e Rodonit.

  Sipas Agjensia Kombtare t Bregdetit, pr garantimin e siguris s ksaj vije bregdetare jan prgjegjs 139 vrojtues plazhi.

  Prej vitit 2020, do subjekt q aplikonte pr kontratn e shfrytzimit t hapsirs s plazhit duhej gjithashtu t kishte vrojtues pr do 80 metr vij lineare. Kritere t qarta u prcaktuan edhe pr ngritjen e pikave t vrojtimit n plazhe, por Agjencia e Bregdetit i tha BIRN se kjo terminologji nuk nnkupton patjetr prezencn e nj kulle.

  Pik vrojtimi [nnkupton] ofrimin e nj standarti n funksion t garantimit t siguris s jets s pushuesve n plazhe, tha Enxhi Dibra, koordinatore pr t drejtn e informimit pran ksaj Agjencie.

  Megjithat, pushues t ndryshm n plazhin e Durrsit thon se siguria l pr t dshiruar.

  Ahmet Sulejmani nga Lugina e Bujanocit u kthye n Durrs pr her t par pas vitit 1997 dhe vren ndryshime pozitive, me prjashtim t siguris n plazh.

  Kam gati nj jav ktu n plazh dhe ve atij djalit q na merr lekt e shezlongut, nuk kam par ndonj vrojtues plazhi ktu, tha Sulejmani. Ka pak kulla, ato adrat e para jan gjithmon bosh dhe skan as pajisje, shtoi ai.

  Edhe Zenel Kortejsha, pushues nga Klina e Kosovs i druhet mungess s siguris, ndrsa u bn roje fmijve t tij q lahen n det.

  Nuk kam par ndonj vzhgues plazhi ktu, tha Kortejsha.

  Aty tek ajo adra e par n breg qndron her pas here nj djal i ri, por un se kam par as me ndonj uniform as me mjete ndonjher, shtoi ai.

  Nj tjetr pushues i tha BIRN se her pas here kishte par nj djal t vogl t qndronte afr bregut, pa pasur sipas tij asnj mjet shptimi.

  Problemet dhe mangsit konfirmohen edhe kryetari i Task-Forcs pr Turizmin, Oltsen Gripshi, por ai theksoi se nuk mund tu prgjigjeshin atyre me masa ndshkimore.

  Task-Forca q Gripshi drejton sht nj bashkim mes institucioneve vendore dhe inspektoriateve, t cilat po kryejn inspektime t vazhdueshme n bregdet nga 1 qershori.

  Gjat gjith sezonit vijojn inspektimet pr t gjith vijn bregdetare. Jan gjetur parregullsi, por ne jemi n kuadr t ndrgjegjsimit, pasi ligji nuk na atribuon t drejta administrative, tha Gripshi.

  Edhe vrojtuesit emigrojn
  Nj pik vrojtimi pa vrojtues n plazhin e Durrsit. Foto: Eriola Azizolli.

  Vrojtuesit e plazheve certifikohen nga Federata Shqiptare "Vrojtuesit e Plazhit dhe Shptimit n uj, por ky profesion i ri nuk ka trhequr shum vmendje. Sipas Federats, pjesa m e madhe e kursantve regjistrohen aty nga subjektet q operojn plazhet private.

  Eliona Kalltani, instruktore e vrojtuesve t plazhit i tha BIRN se edhe ndrgjegjsimi i ktyre t fundit nuk ishte i menjhershm.

  Ne i kemi nisur kurset n vern e vitit 2019, pasi n 2018-n subjektet ose stacionet e plazhit nuk e morn shum seriozisht pjesn e t paturit nj vrojtues plazhi,tha Kalltani.

  Terazin Rishiti, nj nga vrojtuesit e par t certifikuar, e ushtron profesionin prej 4 vitesh dhe sht nj figur popullore n plazhin ku e ushtron detyrn.

  Pr fat t mir, raste me mbytje nuk kemi pasur, por raste me probleme zemre ka do sezon, ndaj ndihma q un jap sht shum e rndsishme, tha ai pr BIRN.

  Fillimisht Rishiti e nisi shrbimin si detyrim pr biznesin familjar, por tani thot se e bn at me pasion.

  Sapo u certifikova m hyri n qejf dhe sht mir kur siguria nuk mungon n plazh dhe me kt t identifikojn, shtoi ai.

  Mbajtja n tregun e puns t vrojtuesve t plazhit konsiderohet e vshtir, pasi profesioni sht i panjohur, pagesat jan t ulta dhe licensa duhet rinovuar do dy vjet. Sipas instruktores Kalltani, ata kan licensuar rreth 200 vrojtues plazhi n Durrs q nga viti 2019, por nj pjes e tyre jan larguar jasht vendit.

  Ka djem q jan licensuar dhe jan larguar nga vendi, ndaj smund t flas pr shifrn e sakt se sa prej tyre jan sot n shrbim, tha ajo.

  Nj plan t ngjashm ka edhe Enea, studenti q po punon kt vit si vrojtues plazhi n Durrs.

  Un fillova si vrojtues kt vit se bra kursin. Por vitin tjetr m mir do iki jasht gjat vers, se me tre muaj pun nuk i mbuloj dot shpenzimet e shkolls, prfundoi ai.

  reporter.al

Tema t Ngjashme

 1. Fshati Bellacerk dhe lumi i prgjakur
  Nga fattlumi n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 14-03-2010, 15:36
 2. Kur'ani I Pergjakur
  Nga Explorer n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-05-2009, 13:41
 3. Dasma e Pergjakur !
  Nga Kreksi n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 32
  Postimi i Fundit: 07-05-2009, 09:21
 4. Filmi: Toka e Pergjakur
  Nga Albo n forumin Kinematografia dhe televizioni
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-02-2009, 21:46
 5. Mars i prgjakur, kujtes e plagosur.
  Nga xixa1956 n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 30-03-2008, 21:14

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •