FOTO+VIDEO/ Anija ‘Vlora’ me 20 mij shqiptar drejt Italis, 27 vite nga eksodi i vitit 1991

Emri: gusht-770x470.jpg

Shikime: 93

Madhsia: 54.2 KB

8 gushti i 1991 njihet ndryshe si eksodi i shqiptarve, t cilt ‘t ngarkuar’ mbi nj anije mallrash lundruan drejt toks s ndrruar, Italis. Anija ‘Vlora’ mbrriti n portin e Barit, ndrsa sipr mbante mbi 20 mij shqiptar, t etur pr liri.

Teksa sot shnon edhe 27 vjetori nga data e eksodit t madh, m posht po ju sjellim nj histori mbi at ka ndodhi at dit vere. Ndonse emigrantt shqiptar udhtuan pr nj t ardhme m t mir, ata u mbylln fillimisht n stadiumin e vjetr ‘Della Vittoria’, ndrsa m pas u riatdhesuan pr n Shqipri. Por, pavarsisht ktij fakti jo t gjith shqiptart u kthyen n Shqipri. Emigrantve ushqimi u drgohej me helikopter, ndrsa nuk mungonin rastet kur shqiptart prlesheshin me policin, pasi tentonin t dilnin prej aty.Brenda dy javsh, shqiptart u drguan prsri n Shqipri me anije dhe aeroplan. Sipas shifrave t asaj kohe, n vendin ton u riatdhesuan 17 mij e 400, ndrsa n Itali mbetn 1.500 vet q kishin paraqitur krkese pr strehim politik. Anija e tejmbushur, ku njerzit vareshin ku t mundeshin, deri tek shtiza e flamurit, kjo ishte tabloja q kujtohet edhe sot. Imazhet prmes fotove dhe videove nga anija e strmbushur me shqiptar n drejtim t Barit, sillet shpesh her n vmendje, ndrsa m posht ju sjellim disa prej tyre.

Emri: anija_vlora_1991_31272-640x428.jpg

Shikime: 50

Madhsia: 57.1 KB

Emri: anija-vlora-11-620x413.jpg

Shikime: 40

Madhsia: 73.5 KB

Emri: download-1-3.jpg

Shikime: 52

Madhsia: 11.5 KB

Emri: auto_Eksodi_vlora_21533715215.jpg

Shikime: 42

Madhsia: 27.4 KB

Emri: auto_Eksodi_vlora_51533715218.jpg

Shikime: 42

Madhsia: 58.9 KB

Balkanweb