‘Tradita vazhdon’, zhvillohet festa e lakrorit n KorLakrori me dy pet, i pjekur n sa, nga duart e amvisave q vazhdojn ende t ruajn traditn e vjetr ishin pjes e panairit t ksaj feste.

Emri:  auto_festa-e-lakrorit1631453973.jpg

Shikime: 51

Madhsia:  71.1 KB

Pr pjesmarrsit kjo sht nj fest e veant pr ta, pasi jo vetm shfaq traditn e tyre por prpiqet q edhe ta lr at n brezat e tjer.

“Lakrorin e kam pasur tradit nga gjyshja, e kam br pr her t par n klasn e pest. Ka vite q festa e Lakrorit festohet n fshatin Polen, po edhe ne fshatrat e tjera. sht viti i katrt q bhet ktu, nj tradit q po ua lm brezave t ardhshm sepse kjo sjell miqsi e dashuri midis njerzve. Un kam krijuar nj grup familjar q u msoj dy her n muaj lakrorin, byrekun e t tjera”, shprehet nj prej amvisave.

Edhe n programet msimore, t rinjt n shkolln “Isuf Gjata” msojn rreth gatimeve tradicionale.

Njri nga turistt e huaj tregon knaqsin q ka marr nga kjo fest.

“Gruaja ime vjen nga Kora, pash nj postim n Facebook tek Bashkia e Kors dhe erdha. Ktu sht shum bukur, ka shum miqsi, sht dika e veant. Kam provuar lakrorin, sidomos me qepe e domate”, thot nj prej tyre.

Por jo vetm grat gatuajn lakror.

“Duhet t digjet sai, q ta pjek tamam, do 15-20 minuta. I ndihmojm kur jemi n shtpi se jemi npr pun”, theksoi nj prej prgatitsve t lakrorit.

Euronews