Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Si transmetohet lija e majmunit dhe t bni pr tu mbrojtur

  Emri: 107037_untitled-15_s.jpg

Shikime: 96

Madhsia: 38.7 KB

  Numri i rasteve t konfirmuara t lis s majmunit po rritet, veanrisht n Evrop dhe Amerikn e Veriut, duke br q OBSH t shpall nj emergjenc globale shndetsore.

  Instituti pr Shndet Publik i Serbis Dr. Milan Jovanović Batut njoftoi se n Serbi jan regjistruar dhjet raste t lis s majmunve.

  Virusi, i cili sht m pak vdekjeprurs se fruthi, zakonisht zgjat dy deri n katr jav dhe simptomat mund t shfaqen diku nga dita e pest deri n 21 dit pas infektimit.

  Megjithse profesionistt e shndetit n mbar botn theksojn se rreziku pr prhapje sht shum i ult, sht e rndsishme t dini se si prhapet lija e majmunve dhe far mund t bni pr t mbrojtur veten nga infeksioni.

  Si prhapet lija e majmunit?

  Forma m e mundshme e infeksionit sht nprmjet nj kafshe t infektuar. Mund t jet pas nj kafshimi, grvishtjeje ose konsumimi t mishit t kafshve t papjekur.

  Lija e majmunit gjithashtu mund t transmetohet nga personi n person. Megjithse fillimisht mendohej se ishte e rrall, nj rritje e fundit dhe jashtzakonisht e shpejt n t ashtuquajturat infeksione t Afriks Perndimore dhe Qendrore ka ngritur shqetsime.

  Zakonisht ato prhapen midis njerzve n tre mnyra: nga sprklat e pshtyms gjat komunikimit, me kontakt t drejtprdrejt, pra prmes puthjeve apo kontaktit lkur-lkur me nj person t infektuar dhe m rrall me kontakt indirekt, prmes veshjeve.

  Virusi n prgjithsi nuk konsiderohet si nj infeksion seksualisht i transmetueshm, megjithat Dr. John Brooks, nj epidemiolog n Qendrat Amerikane pr Kontrollin dhe Parandalimin e Smundjeve mendon se duhet t kujdesemi dhe n at aspekt.

  Si t mbroheni nga lija e majmunit?

  Ekzistojn nj sr masash paraprake q mund t merrni pr t zvogluar rrezikun e prekjes nga lija e majmunit.

  Sipas Shrbimit Shndetsor Kombtar t Mbretris s Bashkuar dhe Qendrave t SHBA-s pr Kontrollin e Smundjeve, kto jan masat m t mira paraprake:

  lani duart rregullisht me sapun ose dezinfektojini me alkool
  prdorni pajisje mbrojtse personale kur jeni n kontakt me persona t infektuar
  konsumoni mish t gatuar si duhet
  mos iu afroni kafshve t egra dhe t ngordhura
  mos i ndani araft apo peshqirt me personat q jan t smur
  mos mbani kontakte t ngushta me njerz q kan konfirmuar infektimin me lin e majmunit
  far duhet t dini nse smureni?

  Simptomat fillestare t lis s majmunit mund t prfshijn dhimbje koke, dhimbje muskujsh, njtje, dhimbje shpine dhe ethe.

  Brenda nj deri n pes dit pas infektimit, lezione dhe skuqje shfaqen n t gjith trupin duart, fytyrn, kmbt, syt, gojn dhe organet gjenitale. Kto prfundimisht kthehen n gunga q formojn flluska, disa prej t cilave mbushen me lng t bardh dhe m pas shprthejn. sht ky lng q sht ngjits.

  Individt q smuren nga lija e majmunit zakonisht shrohen brenda dy deri n katr jav.

  Prndryshe, simptomat mund t ngatrrohen me smundje t tjera si herpesi, sifilizi ose lija e dhenve, ndaj sht e rndsishme t konfirmoni diagnozn e sakt sa m shpejt t jet e mundur.

  Euronews.al

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,505

  Pr: Si transmetohet lija e majmunit dhe t bni pr tu mbrojtur

  Kendeja na ana jone filluan vaksinat :

  https://www.ansa.it/sito/notizie/cro...49037242f.html

Tema t Ngjashme

 1. Lija ose Varicella
  Nga Meriamun n forumin Mjeku pr ju
  Prgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 29-04-2013, 09:26
 2. Te dilni jashte vetes,te beni gjera te cmendura qe si beni cdo dite;
  Nga HELEN OF TROY n forumin Grupmoshat e komunitetit
  Prgjigje: 31
  Postimi i Fundit: 15-12-2010, 19:19
 3. A sht njeriu pasardhs i majmunit?
  Nga fisniku-student n forumin Votime dhe sondazhe
  Prgjigje: 175
  Postimi i Fundit: 19-09-2009, 11:10
 4. Lija e ujit?
  Nga Alban n forumin Mjeku pr ju
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-11-2006, 08:11
 5. Si mjekohet lija?
  Nga Lelab n forumin Mjeku pr ju
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 14-11-2006, 13:42

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •