Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 17
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,822
  Postimet n Bllog
  4

  Hetimi: Lulzon tregu i zi i armve. Vetm 30% e armve perndimore arrijn tek trupat ukrainase

  Rreth 30% e armve perndimore arrijn tek trupat ukrainase media

  SHBA duket se po prsrit gabimet e Afganistanit, Irakut dhe Siris

  Emri: 62efe3a52030276337214a38.jpg

Shikime: 155

Madhsia: 33.5 KB

  Me SHBA-n dhe aleatt e saj q premtojn nivele t paprecedent t mbshtetjes ushtarake pr Ukrainn, nj raport i fundit i CBS News sugjeroi se vetm rreth 30% e armve t drguara nga Perndimi arrijn n vijn e frontit. Raporti shton thashethemet e vazhdueshme pr shprdorime, korrupsion dhe prfitime n tregun e zi.

  SHBA-ja ka miratuar m shum se 54 miliard dollar ndihm ekonomike dhe ushtarake pr Ukrainn q nga shkurti, ndrsa Mbretria e Bashkuar ka dhn gati 3 miliard dollar vetm ndihm ushtarake dhe BE-ja ka shpenzuar 2.5 miliard dollar t tjer pr armt pr Kievin. Nj spektr i tr pajisjesh, nga pushkt dhe granatat deri te raketat antitank dhe sistemet e shumta t raketave lshuese kan ln armatimet e Perndimit pr n Ukrain, ku shumica kan hyr n vend prmes Polonis.

  Sidoqoft, kjo rrall shkon pa probleme, zbuloi CBS News kt jav.

  T gjitha kto gjra shkojn prtej kufirit dhe m pas ndodh dika, thuajse 30% e saj arrin destinacionin e saj prfundimtar , tha pr rrjetin amerikan Jonas Ohman, themeluesi i nj organizate me baz n Lituani q furnizon ushtrin ukrainase. Ohman tha se marrja e armve te trupat prfshin lundrimin n nj rrjet kompleks t "zotrve t pushtetit, oligarkve [dhe] lojtarve politik".

  Dokumentari i ri i CBS Reports, "Armatosja e Ukrains", eksploron pse shumica e miliarda dollarve t ndihms ushtarake q SHBA po i drgon Ukrains nuk arrin n vijn e par t frontit: "Sikur 30% e saj arrin destinacionin e saj prfundimtar. " Transmeto tani: https://t.co/Ob7Y3EsWkn pic.twitter.com/YgVbpYZkHn

  CBS News (@CBSNews) 5 gusht 2022


  N t vrtet nuk ka asnj informacion se ku po shkojn ata , tha pr CBS Donatella Rovera, nj kshilltare e lart pr krizn n Amnesty International. Ajo q sht vrtet shqetsuese sht se disa vende q po drgojn arm nuk duket se mendojn se sht prgjegjsia e tyre t vendosin nj mekanizm shum t fuqishm mbikqyrs.

  Ukraina kmbngul q ajo t gjurmoj do arm q kalon kufijt e saj, me Yuri Sak, nj kshilltar i ministrit t Mbrojtjes Alexey Reznikov, duke i thn Financial Times muajin e kaluar se raportet pr t kundrtn mund t jen pjes e lufts s informacionit t Rusis pr t dekurajuar partnert ndrkombtar nga duke siguruar Ukrainn me armatim."

  Megjithat, disa zyrtar n Perndim kan rn kmbanat e alarmit. Nj burim i inteligjencs amerikane i tha CNN n prill se Uashingtoni nuk ka iden "pothuajse zero" se far ndodh me kto arm, duke i prshkruar drgesat si "n nj vrim t madhe t zez" sapo t hyjn n Ukrain. Burimet kanadeze than muajin e kaluar se ata "nuk e kan iden" se ku prfundojn drgesat e tyre t armve.

  Europol ka pohuar se disa nga kto arm kan prfunduar n duart e grupeve t krimit t organizuar n BE, ndrsa qeveria ruse ka paralajmruar se ato po shfaqen n Lindjen e Mesme. Nj hetim nga RT n qershor gjeti tregje n internet ku hardueri i sofistikuar perndimor si sistemet antitank Javelin dhe NLAW ose dront shprthyes Phoenix Ghost dhe Switchblade me sa duket shiteshin pr qindarka n dollar.

  Ukraina renditet vazhdimisht si nj nga vendet m t korruptuara n bot, duke shnuar 122/180 n 'Indeksin e Perceptimit t Korrupsionit' t Transparency International 2021, ku 180 prfaqson m t korruptuarin dhe 0 m pak.

  N Uashington, trheqja e vmendjes ndaj ktij korrupsioni sht kundrshtuar nga t dyja palt n Kongres. Prfaqsuesja Victoria Spartz, nj ligjvnse me origjin ukrainase, thuhet se sht paralajmruar nga kolegt e saj dhe Shtpia e Bardh pr sugjerimin q Kongresi duhet t vendos "mbikqyrjen e duhur" t drgesave t armve pr shkak t korrupsionit t dyshuar brenda qeveris s Vladimir Zelensky.

  "Nse siguroni furnizime, ose nj tubacion logjistik, duhet t ket nj organizim pr t, apo jo?" Andy Milburn, nj kolonel i pensionuar i marins amerikane, tha pr CBS. Nse aftsia n t ciln je i gatshm t prfshihesh n t ndalet n kufirin ukrainas, befasia nuk sht 'oh, t gjitha kto gjra nuk po arrijn atje ku duhet t shkojn' befasia sht se njerzit n t vrtet pritej q t ishte.

  Skenar t ngjashm kan ndodhur edhe m par n zonat e lufts n bot, me pasoja shkatrruese. Ne pam shum arm q erdhn n vitin 2003 me pushtimin e Irakut t udhhequr nga SHBA, tha Rovera pr CBS, dhe m pas 2014 ndodhi kur ISIS pushtoi pjes t mdha t vendit dhe pushtoi rezerva t mdha armsh q ishin menduar pr Forcat irakiane.

  N mnyr t ngjashme, forcat amerikane q pushtuan Afganistanin n vitin 2001 u prballn me lufttar, paraardhsit e t cilve ishin armatosur nga SHBA n vitet 1980. Kur SHBA u trhoq prfundimisht nga Afganistani n vitin 2021, talebant u lan t pretendonin miliarda dollar pajisje ushtarake t mbetura pas. Kjo pajisje ishte menduar pr ushtrin afgane, megjithse raportet nga m shum se nj dekad m par sugjeronin se armt, automjetet dhe ndihmat zhdukeshin rregullisht n Afganistan prpara se t arrinin ndonjher tek prdoruesit e tyre prfundimtar.

  N Siri, armt amerikane t destinuara pr t'u prdorur nga t ashtuquajturit 'rebel t moderuar' prfunduan n duart e xhihadistve t ISIS dhe Al-Nusra , ndrsa armt e shitura Arabis Saudite prfunduan t kapura nga rebelt Houthi n Jemen.

  Mikhail Podoliak, nj kshilltar i presidentit ukrainas Vladimir Zelensky, tha t dieln se nuk ka "asnj prov" se armt q hyjn n vendin e tij jan t pagjetur. "Rusia krkon t diskreditoj Ukrainn n syt e shoqrive perndimore me akuza pr 'tregun e zi t armve'," shtoi ai, n nj prpjekje t dukshme pr t akuzuar CBS dhe t tjert se po bjn ofertn e Mosk

  Burimi: RT
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,822
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Hetimi: Lulzon tregu i zi i armve. Vetm 30% e armve perndimore arrijn tek trupat ukrainas

  Dokumentarin e CBS mund ta shikoni me poshte ne anglisht:


 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,822
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Hetimi: Lulzon tregu i zi i armve. Vetm 30% e armve perndimore arrijn tek trupat ukrainas

  Kush perfiton nga armet qe po dergohen ne Ukraine?

  - Perfituesit me te medhenj jane korporatat e luftes, korporatat qe i prodhojne keto arme. Miliardat qe qeverite Perendimore japin per Ukrainen ne formen e ketyre armeve, shkojne per keto korporata. Biznesi i tyre i luftes dhe "kompleksi industrial i luftes" ne Washington D.C. do qe qeveria amerikane te japi akoma me shume per luften ne Ukrainen. Aksioneret e kompanive te tyre do te jene shume te gezuar.

  - Skuthat e tregut te zi te armeve ne Ukraine e ne mbare boten gezohen gjithashtu pa mase. Duke qene se Ukraina ishte shteti me i korruptuar ne Evrope qe para luftes, mendo se sa "tregti e mire" eshte kjo per keta skutha, qe nuk kane perse mundohen shume per ti siguruar keto arme, ato i dergojne vete shtetet Perendimore ne destinacionin e tyre. Dhe 70% e tyre nuk do te perfundojne ne duart e ushtareve ukrainas, do te perfundojne ne cdo cep te botes, ku ka konflikt te armatosur.

  - Armet perbejne edhe nje "dhurate te cmuar" per kliken e korruptuar ne pushtet ne Kiev. Korrupsioni ka cmimin e vete. Per nje sy qorr e nje vesh shurdh, llogarite e tyre bankare te fshehta ne ishujt e Karaibeve do te majmen nga depozitat e skuthave te tregut te zi te armeve. Dhe duke qene se jane aktore te mire, dine si ti luajne rolet e tyre para kamerave per publikun ukrainas dhe te botes. Luftetare te paepur dhe te pakorruptueshem qe do ti dalin per zot vendit te tyre nga kercenimi rus!

  Me te tilla lajme e kupton qe Perendimi po perendon.

  Albo

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,822
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Hetimi: Lulzon tregu i zi i armve. Vetm 30% e armve perndimore arrijn tek trupat ukrainas

  CBS i nnshtrohet presionit ukrainas pr zbulimet e armve

  Kthesa rreth vjen pas presionit t madh nga shtypi i Kievit dhe mbshtetsit e grupeve t ekspertve n mediat sociale

  CBS News ka nxjerr nj dokumentar dhe ka ndryshuar nj histori q paraqet pretendimet se 70% e armve t huaja nuk arrijn kurr n vijat e frontit n Ukrain. Ndryshimet u bn mes nj proteste nga qeveria ukrainase dhe mbshtetsit e saj.

  Dokumentari fillimisht shfaqi nj intervist me Jonas Ohman, themeluesin e nj organizate me baz n Lituani q furnizon ushtrin ukrainase. Ohman i tha CBS se marrja e armve t huaja pr trupat ukrainase prfshin lundrimin n nj rrjet t "zotrve t pushtetit, oligarkve [dhe] lojtarve politik" dhe se nga e gjith ndihma q arrin n kufirin n Poloni, "diku 30% e saj arrin destinacioni i fundit."

  Donatella Rovera e Amnesty International gjithashtu u shfaq n film, duke thn se "nuk ka asnj informacion se ku po shkojn [armt] fare".

  Dokumentari u publikua n internet t enjten dhe ishte caktuar t transmetohej n CBS t dieln n mbrmje.

  Llogarit pro-ukrainase t mediave sociale pushtuan CBS gjat fundjavs, duke akuzuar rrjetin amerikan pr prhapjen e "propagands ruse". Kshilltari presidencial ukrainas Mikhail Podoliak hyri brenda, duke thn se nuk ka "asnj prov" se armt q hyjn n vendin e tij jan t pagjetur, pavarsisht paralajmrimeve t ngjashme nga qeveria ruse, Europol, Kanada, CIA dhe nj numr republikansh amerikan.

  Dokumentari u hoq nga faqja e internetit e CBS t dieln mbrma dhe citati i Ohman u hoq nga nj version tekstual i tregimit. Mbi kt histori, CBS vendosi nj shnim duke thn se drgesat e armve jan "prmirsuar ndjeshm" q nga filmimi i tij n prill dhe se SHBA drgoi nj zyrtar t lart ushtarak n Kiev n ditt e fundit "pr kontroll dhe monitorim t armve".

  Organizata e Ohman lshoi ​​nj deklarat duke thn se dokumentari i mori fjalt e tij "jasht kontekstit", por nuk e mohoi q 70% e ndihms ushtarake t ardhur do t mungonte n prill. Armt nuk po “vidheshin” apo “shiteshin n tregun e zi” , shpjegoi organizata, por prfundonin n duart e “lojtarve t ndryshm t fuqis” q prpiqeshin t “forconin pozicionet e tyre”. Se kush ishin kta lojtar mbeti e pashpjeguar.

  CBS tha se po "prditson" dokumentarin e tij dhe do t transmetoj versionin e redaktuar n nj dat t mvonshme.

  Rovera, tashm e planifikuar nga qeveria ukrainase dhe mbshtetsit e saj lidhur me nj raport t fundit t Amnesty -s q akuzonte Kievin pr vendosjen e armve n zona civile n kundrshtim me ligjin humanitar, gjithashtu u prpoq t kthej prapa. N nj postim n Twitter t dieln, ajo pretendoi se prgjegjsia pr gjurmimin e drgesave t armve i takon shteteve q ofrojn armt, jo Ukrains.

  Ne hoqm nj cicrim q promovonte dokumentin ton t fundit, "Armatosja e Ukrains", i cili citonte vlersimin e themeluesit t organizats jofitimprurse Blue-Yellow, Jonas Ohman n fund t prillit se vetm rreth 30% e ndihms po arrinte n vijat e frontit n Ukrain. pic.twitter.com/EgA96BrD9O

  — CBS News (@CBSNews) 8 gusht 2022

  Qeveria ukrainase prshndeti trheqjen e CBS. Ministri i Jashtm Dmitry Kuleba megjithat deklaroi se rrjeti amerikan kishte "mashtruar nj audienc t madhe duke ndar pretendime t pabazuara dhe duke dmtuar besimin n furnizimet me ndihm jetike ushtarake pr nj komb q i reziston agresionit dhe gjenocidit".

  “Duhet t ket nj hetim t brendshm se kush e ka mundsuar kt dhe pse,” prfundoi ai.

  Mir se vini hapin e par, por nuk mjafton. Ju keni mashtruar nj audienc t madhe duke ndar pretendime t pabazuara dhe duke dmtuar besimin n furnizimet e ndihms jetike ushtarake pr nj komb q i reziston agresionit dhe gjenocidit. Duhet t ket nj hetim t brendshm se kush e mundsoi kt dhe pse. https://t.co/kkA0boaLXX

  — Dmytro Kuleba (@DmytroKuleba) 8 gusht 2022

  T tjer kritikuan ndryshimet, t cilat gazetari Max Blumenthal tha se ishin br pas "nj sulmi t koordinuar nga lobi ukrainas".

  "E mahnitshme se si shteti i siguris kombtare mund t bj q nj agjenci lajmesh t fshij informacionin e sakt," shkroi n Twitter podkaster konservator Scott Greer . "I vetmi kundrargument ishte se situata po prmirsohej, sipas Pentagonit lol."

  Ukraina ka argumentuar vazhdimisht se nj rrjedh e pandrprer e armve perndimore sht elsi pr mbijetesn e saj n fushn e betejs. Q nga shkurti, SHBA-ja ka miratuar m shum se 54 miliard dollar ndihm ekonomike dhe ushtarake pr Ukrainn, ndrsa Britania e Madhe ka dhn gati 3 miliard dollar vetm n ndihm ushtarake dhe BE-ja ka shpenzuar 2.5 miliard dollar t tjer pr armt pr Kievin.

  Pavarsisht fluksit t armve, presidenti ukrainas Vladimir Zelensky vuri n dukje javn e kaluar se ushtria e tij mbetet m e madhe dhe e paarmatosur nga ajo e Rusis. Duke i prshkruar luftimet n Donbas si "ferr", Zelensky i bri thirrje SHBA-s dhe aleatve t saj pr edhe m shum arm dhe pajisje, veanrisht sisteme raketash t shumta HIMARS.

  Burimit: RT

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,822
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Hetimi: Lulzon tregu i zi i armve. Vetm 30% e armve perndimore arrijn tek trupat ukrainas

  Sa mbeshtetje gezojne oligarket ukrainas ne Washington D.C.?

  Aq mbeshtetje te madhe gezojne, sa te njejtet njerez qe u bejne dhurata miliarda dollare te taksapaguesve amerikane ne arme, te njejtet njerez i mbyllin gojen dhe detyrojne edhe nje prej rrjeteve me te medha te informacionit ne Amerike, CBS, qe te terheqi dokumentarin e raportin e vete mbi armet.

  Djalli i trembet drites dhe se vertetes!
  Djalli preferon errresiren dhe genjeshtren!

  E verteta ngelet armiku me i madh per keta njerez.
  Njerezit nuk duhet te mesojne te verteten.

  Albo

 6. #6
  Perjashtuar
  Antarsuar
  26-07-2014
  Postime
  202

  Pr: Hetimi: Lulzon tregu i zi i armve. Vetm 30% e armve perndimore arrijn tek trupat ukrainas

  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Sa mbeshtetje gezojne oligarket ukrainas ne Washington D.C.?

  Aq mbeshtetje te madhe gezojne, sa te njejtet njerez qe u bejne dhurata miliarda dollare te taksapaguesve amerikane ne arme, te njejtet njerez i mbyllin gojen dhe detyrojne edhe nje prej rrjeteve me te medha te informacionit ne Amerike, CBS, qe te terheqi dokumentarin e raportin e vete mbi armet.

  Djalli i trembet drites dhe se vertetes!
  Djalli preferon errresiren dhe genjeshtren!

  E verteta ngelet armiku me i madh per keta njerez.
  Njerezit nuk duhet te mesojne te verteten.

  Albo
  Sinqerisht nuk kam per qellim qe te fyej por ma prano nje keshille. Boll me keto budalleqe se nuk ti merr njeri seriozisht. Edhe mos i fshi postimet sepse eshte turp. Me mire pranoje qe ti vetem copy paste nga Russia Today di te besh, kaq e ke hapin.

 7. #7
  Perjashtuar
  Antarsuar
  26-07-2014
  Postime
  202

  Pr: Hetimi: Lulzon tregu i zi i armve. Vetm 30% e armve perndimore arrijn tek trupat ukrainas


 8. #8
  Perjashtuar
  Antarsuar
  26-07-2014
  Postime
  202

  Pr: Hetimi: Lulzon tregu i zi i armve. Vetm 30% e armve perndimore arrijn tek trupat ukrainas

  Kohet e fundit eshte folur per mundesine e dergimit nga ana e Korese se Veriut te 100.000 "vullnetareve" ne Ukraine qe do luftojne ne krah te ruseve.
  "Ka raporte se 100,000 vullnetar koreano-verior jan t prgatitur t vijn dhe t marrin pjes n konflikt dhe ndrtuesit koreano-verior jan gati t punojn s bashku me tant [pr t riparuar dmet e lufts]", tha eksperti rus i mbrojtjes n nj panel diskutimi t drejtprdrejt n Channel Russian, raportoi New York Post.
  Burimi: https://nacionale.com/globale/koreja...ftuar-ukrainen

  "Vullnetaret" koreanoveriore gati per te shkuar ne Ukraine:

 9. #9
  Perjashtuar
  Antarsuar
  26-07-2014
  Postime
  202

  Pr: Hetimi: Lulzon tregu i zi i armve. Vetm 30% e armve perndimore arrijn tek trupat ukrainas

  Misha Firer Writer

  If you ask Chechen warlord Ramsan Kadyrov what he really thinks about Russians, hed grin and quip, I killed my first Russian when I was sixteen.
  Akhmat and his teenage son Ramsan fought against Russian army in the first Chechen War. In 1999, the Kadyrovs switched sides and sold themselves to Moscow, and Akhmat Kadyrov headed the Chechen Republic.
  Five years later, Akhmat was killed in a terrorist attack in Grozny, and his son took over. To escape his fathers fate Ramsan has been kidnapping and assassinating his critics and foes in Grozny, Moscow, Nizhni Novgorod, Vienna, Berlin ever since.

  Grateful Russians to honour Ahmat Kadyrovs contribution to their endless miseries built a monument and named the street after him in the Butovo neighbourhood of Moscow.

  The choice of the location is deliberate: at Butovo firing range Joseph Stalins NKVD thugs (precursor of KGB) shot twenty five thousand people, some for nothing more than a stolen loaf of bread setting a precedent that it was okay for foreign-born leaders to exterminate rusky on industrial scale in their own land.
  To this day Akhmat sila (Akhmat is power) is Ramsans official motto and his battalions bear the name of his father.
  FSB operatives are not crazy about the Kadyrov family as ordinary Russians since they are denied access to Chechnya businessmen to extort money from due to Chechnya being fully controlled by the Ramsans private army.
  Recently, Ramsan commissioned federal authorities to design and build AkhmatMobil, a paramilitary armoured vehicle for human safaris in Ukraine.

  "The vehicle AkhmatMobile was made on a serial chassis in order to saturate the troops with protected equipment as much as possible now. We developed this vehicle in a very short time, it took us 25 days to develop, confessed Remdizels chief developer Igor Zarakhovich at Army 2022 Forum outside of Moscow.

  Twenty five days to develop a new vehicle? In the West, on average, the entire process of developing a new model, let alone vehicle from scratch, takes about 72 months, or about 80 times longer.

  Or did they just modify KamAZ-53949 Typhoon?

  While others claim that they customised Mercedes Benz Zetros.
  Either way, Ramsan Kadyrov, second generation of East Slav killers, following his family tradition got his armoured vehicles to do human safari in Ukraine like his dad did in Russia.
  Ramsan will too have a monument dedicated to him and have a street named after him in one of Moscow new neighbourhoods. Meanwhile, all the Russian journalists that he ordered to kill for daring to criticise him wont have a plaque to their name.

  Chechnya has long defeated Russians.

 10. #10
  Perjashtuar
  Antarsuar
  26-07-2014
  Postime
  202

  Pr: Hetimi: Lulzon tregu i zi i armve. Vetm 30% e armve perndimore arrijn tek trupat ukrainas


 11. #11
  Perjashtuar
  Antarsuar
  26-07-2014
  Postime
  202

  Pr: Hetimi: Lulzon tregu i zi i armve. Vetm 30% e armve perndimore arrijn tek trupat ukrainas


 12. #12
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,822
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Hetimi: Lulzon tregu i zi i armve. Vetm 30% e armve perndimore arrijn tek trupat ukrainas

  Dokumentarin e CBS qe e hoqi nga rrjeti pas presioneve te politikes, mund ta shikoni me poshte:


 13. #13
  Perjashtuar
  Antarsuar
  26-07-2014
  Postime
  202

  Pr: Hetimi: Lulzon tregu i zi i armve. Vetm 30% e armve perndimore arrijn tek trupat ukrainas

  Nje tjeter oligark Rus qe vdes mesa duket vdes nga sindroma e njohur FSB.
  https://www.bbc.com/news/world-europe-62750584

 14. #14
  Perjashtuar
  Antarsuar
  26-07-2014
  Postime
  202

  Pr: Hetimi: Lulzon tregu i zi i armve. Vetm 30% e armve perndimore arrijn tek trupat ukrainas


 15. #15
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,822
  Postimet n Bllog
  4

  Ish-diplomatja ukrainase: Ja si vidhen ndihmat pr Ukrainn nga pushtetart dhe oligarkt

  Mirupafshim, Kiev, prshndetje Cote d'Azur: Ndrsa perndimort drgojn ndihma, ja se si elitat e korruptuara t Ukrains po prfitojn nga konflikti

  Zyrtart dhe oligarkt kan devijuar pjesn m t madhe t mbshtetjes financiare t drguar n Kiev

  Nga Olga Sukharevskaya, ish-diplomate ukrainase

  Emri: 637e11bb2030270af947ec0b.jpg

Shikime: 670

Madhsia: 39.3 KB
  FOTO FILE: Presidenti i sapozgjedhur i Ukrains, Volodymyr Zelensky (C) shkon n zyrn e tij presidenciale pas nj ceremonie t betimit t tij n Parlamentin ukrainas, n Kiev, Ukrain. STR / NurPhoto nprmjet Getty Images

  Q nga fillimi i ofensivs ushtarake t Rusis n Ukrain, SHBA, BE dhe aleatt e tyre i kan ofruar Kievit ndihma n vler prej 126 miliard dollarsh, nj numr pothuajse i barabart me t gjith PBB-n e vendit. Pr m tepr, miliona ukrainas kan gjetur strehim n BE, ku atyre iu dha strehim, ushqim, leje pune dhe mbshtetje emocionale. Shtrirja sht e madhe, madje edhe sipas standardeve perndimore. Duke marr parasysh q blloku ka financuar Kievin ndrkoh q po prballet me nj kriz ekonomike dhe energjitike t vetn, ndihma sht ndoshta veanrisht e dukshme.

  Kievi i bazon krkesat e tij t pafundme pr financim n kolapsin e ekonomis s tij, pr shkak t lufts dhe nevojs s tij pr t'i "rezistuar agresionit rus". Por a po arrin ndihma n destinacionin e synuar?

  Batalioni i Monakos

  Ndrsa Ukraina i sht nnshtruar nj mobilizimi t prgjithshm q prek t gjith burrat nn moshn 60 vje, shum ish dhe aktual zyrtar t rangut t lart, politikan, biznesmen dhe oligark jan zhvendosur n vende t sigurta jasht vendit – kryesisht n BE.

  Ikja masive e elitave ukrainase filloi edhe para konfliktit t armatosur. M 14 shkurt 2022, 37 deputet nga fraksioni parlamentar i presidentit ukrainas (Shrbtori i Popullit) u zhdukn papritur . Nse deputett nuk do t ndaloheshin t dilnin nga vendi q t nesrmen, patjetr do t'i bashkoheshin t tjer. Ndrkoh, ish-zyrtart dhe oligarkt gzonin m shum liri pr t lvizur. Sipas gazets italiane La Repubblica, 20 avion biznesi u ngritn gjithashtu nga aeroporti Boryspol i Kievit n datn 14.

  Manjatt ishin n pjesn e prparme t linjs. Siprmarrsi dhe deputeti Vadim Novinsky, biznesment Vasily Khmelnitsky dhe Vadim Stolar, Vadim Nesterenko dhe Andrey Stavnitzer u larguan nga vendi me fluturime arter. Politikani milioner Igor Abramovich rezervoi nj fluturim privat pr n Austri pr 50 persona – duke marr n bord t afrm, partner biznesi dhe antar t partis. Oligarkt fluturuan nga Kievi n Nice, Mynih, Vjen, Qipro dhe destinacione t tjera t BE-s. Nj grup tjetr biznesmensh u ngritn nga Odessa me avion privat. Pronari i Vostok Bank u nis pr n Izrael, ndrsa kreu i grupit Transship fluturoi pr n Limasol. Nj ish-guvernator i rajonit t Odessa, Vladimir Nemirovsky i Stalkanat, gjithashtu u largua nga vendi.

  N vern dhe fillimin e vjeshts t vitit 2022, Ukrainska Pravda prgatiti disa dokumentar hulumtues rreth miliarderve ukrainas t prshtatshm pr shrbim dhe zyrtarve t par duke pushuar n Cte d'Azur gjat lufts. Nj film me titullin ironik "Batalioni i Monakos" tregon oligarkt ukrainas duke pushuar n vilat, pallatet dhe jahtet e tyre. N pjesn e par , shohim biznesmenin Konstantin Zhevago, i prfshir n listn e t krkuarve t Interpolit, duke pushuar n jahtin e tij privat me vler 70 milion dollar. Jahti zbukuron bregun e Bregut t Azur ndrsa familja e Zhevago zbarkon. Siprmarrsi i Kharkovit, Alexander Yaroslavsky, i cili premtoi t shes jahtin e tij dhe t transferoj fondet pr restaurimin e Kharkovit, mund t shihet duke lundruar s bashku.

  Emri: 637e11e92030272bd664ed85.jpg

Shikime: 734

Madhsia: 57.6 KB
  Pamja e ekranit YouTube / Украинская правда

  Gazetart e Ukrainska Pravda pan gjithashtu nj paraqitje t shkurtr t vllezrve Surkis n Franc, t cilt aktualisht po marrin me qira apartamente me vler 2 milion euro n vit. Ndrkoh, nj Bentley 300,000 dollar q i prkiste biznesmenit ukrainas Vadim Ermolaev u pa pran kazinos n Monako dhe Eduard Kohan, bashkthemeluesi i Euroenergotrade, u pa n nj nga hotelet elegant t Monte Carlo.

  Nj koloni e tr oligarksh ukrainas me sa duket ka zn vend n komunn elitare franceze Cap-Ferrat. Zhvilluesi i toks Vadim Solar, oligarkt Dmitry Firtash, Vitaly Khomutynnik dhe Sergey Lovochkin jan ndr ata q gzojn jet t mir n mes t lufts. Vila Cap-Ferrat q dikur i prkiste mbretit Leopold II t Belgjiks u ble nga oligarku m i pasur ukrainas Rinat Akhmetov. Fqinjt e tij jan Alexander Davtyan, president i Investment Group DAD LLC dhe Vladislav Gelzin, nj ish-deputet i Kshillit Rajonal t Donetskut.

  Si theksojn vazhdimisht krijuesit e filmit, deputet dhe biznesmen t fraksioneve parlamentare "pro-ruse" u larguan nga vendi gjat lufts. Megjithat, shum mbshtets aktiv t qeveris aktuale gjithashtu preferojn t mbrojn atdheun e tyre nga jasht.

  Ukrainska Pravda arriti t intervistonte Andrey Kholodov, nj deputet nga partia Shrbtori i Popullit i Vladimir Zelensky, nga rezidenca e tij aktuale n Vjen. Kryeqyteti austriak u zgjodh gjithashtu nga nacionalisti Nikita Poturaev dhe Sergey Melnichuk, nj ish-kreu i batalionit Aidar i njohur pr krimet e lufts t raportuara nga Amnesty International. Ish-kreu i Gjykats Kushtetuese t Ukrains, 59-vjeari Alexander Tupitsky dhe ish-prokurori i prgjithshm i Ukrains Ruslan Ryaboshapka, 45-vjear, gjithashtu preferuan 'llogore' t huaja.

  Antart e parlamentit ukrainas nuk po nxitojn t miratojn ligje t rndsishme jetike pr vendin gjat kohs s lufts. Sipas kanalit Telegram Volyn News, q nga 11 marsi, m shum se 20 deputet ishin shprngulur jasht vendit pr arsye t paspecifikuara. Gjeografia sht e gjer: Britania e Madhe, Polonia, Katari, Spanja, Franca, Austria, Rumania, Hungaria, Emiratet e Bashkuara Arabe, Moldavia, Izraeli, etj. N mars, Prokuroria e Prgjithshme e Ukrains nisi nj hetim pr veprimet e gjasht parlamentarve q kan mbeti jasht vendit.

  Me sa duket, as lufta dhe as ndshkimi nuk mund t'i vn n pun ligjvnsit ukrainas. Vetm 99 deputet nga 450 morn pjes n seancn e Parlamentit m 20 korrik. Me sa duket t shprqendruar nga vera, Bregu i Azur, Maldivet dhe jahtet... Sa pr mbrojtjen e vet Ukrains – vetm lreni n dor vullnetarve t huaj, thon ata.

  Emri: 637e199a2030270af947ec10.jpg

Shikime: 828

Madhsia: 53.8 KB
  FOTO DOSJE: Nj ligjvns ulet n nj dhom t zbrazt t parlamentit prpara seancs. Sergii Kharchenko / NurPhoto nprmjet Getty Images

  Ku po shkon gjith ndihma ushtarake dhe humanitare?

  Disa dashamirs perndimor kan vn re koht e fundit se shumica e ndihms ushtarake dhe humanitare nuk arrin kurr n ushtrin e Ukrains apo qytetart e zakonshm.

  N nj dokumentar origjinal, CBS raportoi se rreth 70% e ndihms ushtarake nuk arriti t gjente rrugn e saj drejt prfituesve t synuar dhe vendet donatore shpesh nuk jan n gjendje t kontrollojn prdorimin e synuar t saj. Sipas krijuesve t raportit, nj pjes e armve shiten n tregun e zi. Si tha veterani i Korpusit t Marins Amerikane, Andy Milburn, "Un mund t'ju them n mnyr t paargumentuar se n njsit e vijs s par kto gjra nuk po arrijn atje. Drone, Switchblades, IFAK. Ata nuk jan, n rregull. Forca t blinduara t trupit, helmeta, ju quajeni at.”

  Grayzone shkruan se armt dhe ndihmat humanitare t ofruara nga Perndimi pr ushtrin ukrainase po vidhen gjat rrugs dhe nuk arrijn kurr te ushtart. N t njjtn koh, deputett ukrainas s fundmi i dhan vetes nj rritje page prej 70%. Autori i artikullit argumenton se miliarda dollar nga SHBA dhe BE jan devijuar.

  Nj ushtar ukrainas i quajtur Ivan u tha gazetarve se fondet perndimore nuk arritn kurr n front: “Imagjinoni t'i thoni nj ushtari amerikan se ne po prdorim makinat tona personale n luft dhe jemi gjithashtu prgjegjs pr t paguar riparimet dhe karburantin. Ne po blejm armaturn dhe helmetat tona. Ne nuk kemi mjete vzhgimi apo kamera, kshtu q ushtart duhet t nxjerrin kokn pr t par se far po vjen, q do t thot se n do moment, nj raket ose tank mund t'ua heq kokn.

  Samantha Morris, nj mjeke mjeksore nga SHBA, trhoqi vmendjen pr vjedhjen e furnizimeve mjeksore dhe korrupsionin e prgjithshm: “Mjeku kryesor n bazn ushtarake n Sumy ka porositur furnizime mjeksore nga dhe pr ushtrin n periudha t ndryshme kohore, dhe ai 15 kamion me furnizime jan zhdukur plotsisht”, tha ajo. Mjekt nuk mund t krijonin as kurse pr asistentt mjeksor derisa nj mik i guvernatorit t rajonit Sumy ndrmjetsoi.

  CNN bisedoi me nj kolonel amerikan n pension, i cili tha se trupat ukrainase nuk kan furnizime. Armt e vogla, pajisjet mjeksore, spitalet n terren dhe shum t tjera jan nn kontrollin e organizatave private – m shum t shqetsuar pr vjedhjen e parave sesa shptimin e jetve t bashkatdhetarve t tyre.

  Emri: 637e194f85f5405875400e5c.jpg

Shikime: 817

Madhsia: 58.4 KB
  FOTO FOTO: Automjetet ushtarake ukrainase dhe ushtart shihen n rrugn pr n Irpin, e cila sht afr kryeqytetit Kiev, Ukrain m 30 mars 2022. Metin Aktas / Anadolu Agency nprmjet Getty Images

  Si kmbnguli Stephen Myers, nj ish-antar i Komitetit Kshillimor t Departamentit t Shtetit t SHBA-s pr Politikat Ekonomike Ndrkombtare , "Ka shum pak pr t parandaluar nj komandant n terren q t devijoj disa nga pajisjet tek blersit, t njohur si rust, kinezt, iraniant ose kushdo, duke pretenduar se pajisjet dhe armt jan shkatrruar…”

  Mijra ton ndihma humanitare po vidhen. N shtator, Byroja Kombtare Kundr Korrupsionit t Ukrains (NABU) vrtetoi se kreu i Zyrs s Presidentit, Andrey Yermak, zvendsi i tij Kirill Tymoshenko, kreu i partis Shrbtor i Popullit, David Arakhamiya dhe miku i tij Vemir Davityan qndronin pas vjedhjes n shkall t gjer t ndihmave humanitare n rajonin e Zaporozhye. Zyrtart e Zaporozhye, Starukh, Nekrasova, Sherbina dhe Kurtev e kryen vetm siprfaqsisht detyrn e shprndarjes s ndihms. N gjasht muaj ata organizuan vjedhjen e 22 kontejnerve detar, 389 makinave hekurudhore dhe 220 kamionve. U shitn ndihma humanitaren ATB dhe Selpo – supermarkete n pronsi prkatsisht t Gennady Butkevich dhe Vladimir Kostelman. Sigurisht, Timoshenko, Nekrasova dhe Davityan u bn 'refugjat' dhe gjetn azil n Vjen.

  Pa dyshim, jo ​​t gjith jan n arrati. Andrey Yarmolsky, ish nnkryetari skandaloz i administrats rajonale t Volyn - i akuzuar pr vjedhje t ndihms humanitare, furnizim me jelek antiplumb me defekt dhe lvizje t paligjshme t burrave jasht vendit - u promovua. Ai tani punon pr Kshillin Kombtar t Siguris dhe Mbrojtjes.

  Po vidhen edhe mjete mjeksore. transmeton Telegrafise "disa nga furnizimet e dhuruara m von doln n raftet e farmacive t spitaleve: me mim dhe t listuara pr shitje". Punonjsit shndetsor prvetsojn ilae, fasha dhe pajisje mjeksore dhe ua rishesin pacientve pr t cilt synoheshin t ishin falas. , thuhet n artikull.

  Nj histori e ngjashme u tha nga mjeku i lartprmendur Dr Morris: “M mori nj telefonat nga nj infermiere n nj spital ushtarak n Dnipro. Ajo tha se presidenti i spitalit kishte vjedhur t gjitha medikamentet kundr dhimbjeve pr t'i rishitur dhe se ushtart e plagosur q po trajtoheshin atje nuk kishin lehtsim dhimbjeje. Ajo na lutej q t'i jepnim me dor ilae kundr dhimbjes. Ajo tha se do t'i fshihte nga presidenti i spitalit n mnyr q t arrinin te ushtart. Por kujt mund t'i besosh? A po i vidhte vrtet medikamentet presidentja e spitalit, apo po prpiqej t na mashtronte q t'i jepnim ilae kundr dhimbjeve q ajo t'i shiste ose t'i prdorte? Kush e di. T gjith gnjejn.”

  Lufta pr disa, Gucci pr t tjert

  Flukse t mdha parash nga vendet perndimore prdoren vazhdimisht nga zyrtar t korruptuar ukrainas pr pasurim personal dhe pr t bler mallra luksi.

  N nj skem korrupsioni t shkatrruar s fundmi , doganat e Odessa kontrabanduan kmisha, anta shpine, kpuc sportive, rripa dhe sende t tjera luksoze nga Givenchy, Gucci, Polo, Dolce & Gabbana, Michael Kors, Chanel, Louis Vuitton dhe Armani nn maskn e pajisjeve t ushtris. . Dokumentet, q deklarojn ngarkesn si "pr nevojat e Forcave t Armatosura t Ukrains", u nnshkruan nga ushtruesi i detyrs s kreut t doganave t Odessa, Vitaly Zakolodyazhny. Sipas deputetit Aleksandr Dubinsky, kjo sht nj skem e zakonshme vjedhjeje. “Puna e doganave sht e paknaqshme sepse ndrsa disa luftojn n front, t tjer po bjn para nn maskn e uniformave t dogans” , tha parlamentari.

  Emri: 637e18e085f540792d733072.jpg

Shikime: 1016

Madhsia: 46.5 KB
  FOTO DOSJE: Oficeri i Doganave dhe Mbrojtjes s Kufirit t SHBA-s zbrthen produktet e falsifikuara t sekuestruara n kompleksin e Portit Detar t Los Anxhelosit/Long Beach. Brittany Murray / MediaNews Group / Long Beach Press-Telegram nprmjet Getty Images

  Pr t marr nj shembull tjetr, n maj 2022, vendet perndimore hoqn tarifat doganore pr Ukrainn. Brenda nj jave, n vend u importuan mbi 14 mij makina pasagjersh . Si komentoi zvendsministri i infrastrukturs, Mustafa Nayem, "Duke marr parasysh q jemi nj vend n luft, partnert tan n Poloni, Sllovaki dhe Rumani u befasuan nga ky prmirsim i shpejt i flots son t automjeteve".

  Teksa blejn rroba dhe makina luksoze, hajdutt po kujdesen edhe pr t trhequr kapitalin nga Ukraina.

  Burimi: RT

  Sipas Byros s Siguris Ekonomike t Ukrains, buxhetit t Ukrains i mungojn 4.5 miliard UAH taksa nga agrotregtart: "N gusht-shtator 2022, pothuajse 12 milion ton drithra dhe vaj t vlersuar n 137 miliard UAH u eksportuan prmes territorit doganor. t Ukrains. Nga kto, pothuajse 4 milion ton u eksportuan nga kompani false q ekzistojn vetm n letr”. Pr m tepr, " shumica e kompanive jorezidente n t cilat eksportohet gruri jan me rrezik t lart dhe t prfshira n hetime penale". A sht kjo 'marrveshja e grurit' q komuniteti global po brohorit n mnyr aktive? Duket sikur mashtruesit ukrainas po korruptojn jo vetm vendin e tyre, por edhe shtetet e huaja. Dhe ky sht vetm nj shembull nga shum.

  Kur vllezrit Surkis u larguan nga Ukraina, morn me vete 17 milion dollar. Por kjo sht thjesht nj gj e vogl n krahasim me 'heronjt e Euromaidan'. Sipas ish-deputetit t Popullit t Ukrains, Oleg Tsarev, pas shprthimit t armiqsive, politikant kryesor ukrainas drguan kryeqytetin dhe familjet e tyre jasht vendit.

  Ai prmend se prindrit dhe t afrmit e Zelensky dhe gruas s tij u larguan t gjith nga vendi. Paraardhsi i tij, ish-presidenti Pyotr Poroshenko, transferoi jo vetm fmijt e tij, por edhe rreth nj miliard dollar n para n MB.

  E njjta gj vlen edhe pr zyrtart e tjer t mdhenj ukrainas: ish-ministri i Punve t Brendshme Arsen Avakov, kreu i Zyrs s Presidentit, Andrey Yermak, presidenti i dyt i Ukrains, Leonid Kuchma, ish-kryeministri Arseny Yatseniuk dhe shum t tjer q t gjith morn familjet dhe pasurit, t vlersuara n rreth nj miliard dollar, jasht vendit. Dhe kjo pr t mos prmendur oligarkt e shumt t lidhur politikisht.

  Mashtruesit me shtat m t vogl gjithashtu mund t "bashkohen individualisht n BE" . Nj sistem ryshfeti lejon meshkujt e moshs ushtarake t largohen nga vendi. Sipas Izvestia, tarifa aktualisht sht midis 8,000 dhe 10,000 dollar. Mediat ukrainase gjithashtu raportojn n mnyr aktive pr njerzit q paguajn pr t kaluar kufirin.

  ***

  Simpatia e perndimorve ndaj nj vendi n luft sht e kuptueshme. Por ndrkoh q disa vende po bjn mos pr t ndihmuar Ukrainn – edhe pse vet prballen me nj kriz ekonomike – zyrtart e korruptuar ukrainas po prdorin fondet pr t grumbulluar pasuri personale dhe pr t jetuar jetn e lart n resorte t bukura. Dhe t gjitha n kurriz t taksapaguesve n Perndim.

  N vitin 2015, Arseny Yatseniuk, pasi la postin e kryeministrit, deklaroi hapur se ishte br miliarder. Duhet t shihet ende se sa manjat t rinj ukrainas super t pasur – t ushqyer nga ndihma ushtarake e huaj – do t shfaqen n Perndim deri n fund t konfliktit.

  Burimi: RT
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 25-11-2022 m 14:22

 16. #16
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,822
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Ish-diplomatja ukrainase: Ja si vidhen ndihmat pr Ukrainn nga pushtetart dhe oligarkt

  Kongresi amerikan zbulon se ku prfundojn parat e Ukrains

  Ndihma direkte pr Kievin arriti n vetm 20% t mbi 100 miliard dollarve t prvetsuara deri m tani

  Emri: 642467cf20302779a768d457.jpg

Shikime: 12

Madhsia: 27.7 KB
  Foto e dosjes: Ushtart ukrainas shkarkojn raketat e furnizuara nga SHBA n aeroportin Borispol t Kievit, shkurt 2022. Sergei SUPINSKY / AFP

  Shumica e parave q Kongresi Amerikan ka caktuar pr t ndihmuar qeverin n Kiev kan shkuar n kompleksin ushtarako-industrial, pranoi kryetari i Komitetit t Punve t Jashtme t Dhoms s Prfaqsuesve gjat nj seance dgjimore mbikqyrse t mrkurn.

  “Nga 113 miliard dollart e prvetsuar, n katr suplemente, afrsisht 60% shkojn pr trupat amerikane, puntort amerikan dhe pr modernizimin e rezervave amerikane”, tha Prfaqsuesi Michael McCaul, nj republikan nga Teksasi. “N fakt, vetm 20% e financimit i shkon drejtprdrejt qeveris ukrainase, n formn e ndihms direkte buxhetore”.

  McCaul sht nj mbshtets i vendosur i armatosjes s Ukrains dhe kmbnguli se mbikqyrja e tij e ndihms nuk ka pr qllim "t minoj ose t vr n dyshim rndsin e mbshtetjes" pr Kievin, por t'u bj t ditur taksapaguesve amerikan se si po shpenzoheshin parat e tyre.

  Dshmitart n seancn e s mrkurs mbi "mbikqyrjen, transparencn dhe llogaridhnien e ndihms s Ukrains" prfshinin inspektort e prgjithshm n detyr ose t prhershm n Pentagon, Departamentin e Shtetit dhe Agjencin e SHBA pr Zhvillim Ndrkombtar (USAID).

  Treshja u shfaq n nj raport t Wall Street Journal muajin e kaluar n lidhje me auditort amerikan q shkonin n Ukrain pr t siguruar q armt, pajisjet dhe parat nuk "deviheshin" pr prdorim t paqllimshm. Ata i than McCaul t mrkurn se, deri m tani, nuk ka pasur ndonj rast "t vrtetuar" t devijimit t ndihms amerikane.

  "do dollar ka rndsi," tha McCaul, duke argumentuar se mbikqyrja do t nxiste efikasitetin dhe efektivitetin e financimit t Ukrains, n shrbim t interesave t SHBA. Ai gjithashtu vuri n dukje se kompania shumkombshe e konsulencs Deloitte po punon me qeverin ukrainase pr t verifikuar shpenzimet e parave t gatshme t SHBA-s t drguara pr t mbshtetur buxhetin e shtetit t Kievit.

  "Un nuk mendoj se SHBA ka qen ndonjher e angazhuar n dika t till," tha McCaul m von n seanc, duke iu referuar "tubacionit" t armve t NATO-s q u drejtuan pr n Ukrain prmes Polonis.

  Moska e ka paralajmruar vazhdimisht Perndimin se furnizimi i Ukrains me arm dhe pajisje vetm e zgjat luftn dhe rrit rrezikun e konfrontimit t drejtprdrejt midis Rusis dhe NATO-s. SHBA dhe aleatt e saj kmbngulin se drgimi i armve me vler mbi 100 miliard dollar n Kiev nuk i bn ata pal n konflikt, edhe pse shum zyrtar publik e prshkruan at si nj luft prokure q Rusia "duhet ta humbas" .

  Burimi: RT

 17. #17
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,822
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Hetimi: Lulzon tregu i zi i armve. Vetm 30% e armve perndimore arrijn tek trupat ukrainas

  Kievi zbulon shpenzimet e tij ushtarake

  Mbi 3 miliard dollar ndahen do muaj nga buxheti i shtetit pr t mbuluar kostot e mbrojtjes, sipas ministris s financave.

  Emri: 64245f67203027247a0a3e03.jpg

Shikime: 12

Madhsia: 38.2 KB

  Ukraina po shpenzon 130 miliard hryvnia (3.5 miliard dollar) n muaj pr ushtrin e saj, ka zbuluar ministri i Financave Sergey Marchenko.

  N nj takim me Shoqatn Evropiane t Biznesit t vendit (EBA) t mrkurn, Marchenko zbuloi gjithashtu se buxheti i Ukrains merr 80 miliard hryvnia n t ardhura (pothuajse 2.2 miliard dollar) n muaj.

  “Detyra kryesore sht krijimi i kushteve pr financimin e ushtris,” thuhet se tha Marchenko ndrsa zbuloi numrat, sipas shrbimit pr shtyp t EBA.

  Javn e kaluar, Parlamenti i Ukrains, Verkhovnaya Rada, miratoi nj ligj pr rritjen e shpenzimeve buxhetore pr mbrojtjen me m shum se 14.6 miliard dollar. Kryeministri i Ukrains Denis Shmygal kishte specifikuar m par se Kabineti i Ministrave propozoi t ndahen fonde shtes pr pagesat pr ushtrin, si dhe blerjen e pajisjeve ushtarake dhe speciale.

  Sipas tij, parat do t ndahen me mbshtetjen e partnerve perndimor. Ndrsa miratoi projektbuxhetin e 2023 nntorin e kaluar, parlamenti ndau m shum se nj trilion hryvnia (31 miliard dollar) pr forcat e armatosura dhe sigurin kombtare, q sht 43% e t gjitha shpenzimeve, ose 18.2% e PBB-s s vendit.

  Deficiti buxhetor i Ukrains kt vit pritet t jet rekord prej 38 miliard dollarsh. Qeveria planifikon t mbuloj deficitin duke prdorur ndihmn e huaj perndimore.

  Muajin e kaluar, SHBA njoftoi 12 miliard dollar ndihm shtes pr Kievin, duke prfshir nj paket armsh prej 2 miliard dollarsh dhe 10 miliard dollar m shum pr t mbshtetur kostot e energjis dhe buxhetin e qeveris ukrainase. Sipas Sekretares s Thesarit t SHBA-s, Janet Yellen, Uashingtoni ka ofruar rreth 50 miliard dollar mbshtetje q nga viti i kaluar, shumica e t cilave iu kushtua armve.

  Ndrkoh, Bashkimi Evropian n shkurt miratoi nj tjetr ndihm ushtarake prej 545 milion eurosh (590 milion dollar) pr Ukrainn, duke e uar mbshtetjen totale pr forcat e Kievit n 3.6 miliard euro (3.8 miliard dollar). Q nga fillimi i lufts, BE-ja dhe vendet e saj antare thuhet se kan ofruar 50 miliard euro (54 miliard dollar) n mbshtetje t drejtprdrejt pr Ukrainn.

  Burimi: RT

Tema t Ngjashme

 1. Japonia: Irani I Gatshm Pr Zhdukjen E Armve Brthamore
  Nga Glaukia88 n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 23-09-2009, 07:32
 2. Misteret e trafikut t armve n Shqipri
  Nga Brari n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 11-03-2009, 22:01
 3. Trafiku i armeve nga Tirana
  Nga mercenari n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 28-03-2008, 00:56
 4. USA japin pelqimin per shitjen e armeve per Kosoven
  Nga RedDardan n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 24-03-2008, 08:37
 5. Projektligj i ri pr shitblerjen e armve n Shqipri
  Nga Cimo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 14-04-2007, 20:34

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •