Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,231
  Postimet n Bllog
  4

  Strnipi i Ismail Bej Vlors, Nedim Vlora: "Strgjyshin tim e helmuan n Itali"

  sht folur pr shkum n goj dhe, nipi i Ismail Qemalit rrfen dyshimet pr helmim t babait t Pavarsis: Ka shenja se e kan eliminuar, nuk po e lejonin t shkonte n Konferencn e Paqes

  Emri: Nedim-Vlora-Ismail-Qemali.jpg

Shikime: 86

Madhsia: 48.2 KB

  Strnipi i babait t Pavarsis Ismail Qemalit shprehet i bindur se strgjyshi i tij u helmua. Nedim Vlora ka folur n nj intervist pr gazetaren Fatmira Nikolli n News24 pasi ka marr pasaportn shqiptare.

  Ndonse dyshimet pr helmimin e Ismail Qemalit, kryeministrit t par shqiptar jan shprehur vazhdimisht nga historian dhe studiues, asnjher nuk sht provuar nj gj e till. Por strnipi i tij tregon rrethanat se si vdiq Ismail Qemali n nj hotel n Perugia, Itali dhe se e bazon bindjen e tij pr helmimin e strgjyshit n dokumente dhe telegrame q ka marr.

  Gjyshja ime dhe babai m kan treguar pr ato koh, pr ato q po ndodhnin, rrethanat historike. Ismali Qemalit italiant i kishin br propozime, t cilat ai nuk i kishte pranuar sepse nuk donte tu jepte asgj. Madje, kishte br kundrpropozime. Italia nuk donte q ai t shkonte ne konferencn e paqes s Parisit, pr ku ishte nisur, sidomos si prfaqsues i shqiptarve. Nga dokumentet q kam marr, telegramet mes prefektit t Perugias dhe ministris, kuptohet q u helmua. Dy fmijve t tij q ishin t pranishm u than se ishte goditur nga paraliza, por ai kishte vdekur n fakt. I than se ishte iktus, por kur goditesh nga nj iktus, t paktn nj gisht lviz, dhe ai nuk po lvizte. E deklaruan vdekjen nj dit m pas pr t shmangur lidhjen. Pr mua ka qen 99 prqind helmim q t mos arrinte n Paris. Sepse Italia kishte firmosur paktin e turpshm t Londrs dhe do ta kishte si penges pr qllimet e veta Ismail Qemalin, deklaron Nedim Vlora.

  I pyetur nse ka gjetur dokumente q e pohojn kt, ai thot se n mesazhet e shkmbyera mes prefektit dhe Ministris s Jashtme t Italis flitet pr gjendjen shndetsore t Ismail Qemalit, por ai e interpreton si nj fraz mision i kryer.

  Dokumente sht e qart se nuk ka. Jam prpjekur t interpretoj telegramet. sht nj letr e prefektit q i shkruan Roms, Ministris s Jashtme, ku thuhet se jan t dshpruar pr ta shptuar. Ka shijen e frazs, mision i kryer. N fakt ai kishte krkuar t bnte nj konferenc pr shtyp dhe mund t imagjinohet far do thoshte. Do thoshte q do shkonte t mbronte Shqiprin n konferencn e Paqes dhe se po e ndalonin t shkonte. Do t kishte qen pra nj akuz ndaj qeveris italiane t kohs. sht folur pr shkum n goj, dhe simptoma t tjera t iktusit. Nuk sht folur kurr pr dhembje t mdha t barkut, q sht simptom e helmimit. sht detaj q sht eliminuar. Provat jan n rastsit historike e faktet e momentit, deklaroi Nedim Vlora n News24.

  (BalkanWeb)

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,231
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Strnipi i Ismail Bej Vlors, Nedim Vlora: "Strgjyshin tim e helmuan n Itali"

  Meta pret n Presidenc nipin e Ismail Qemalit: Pres me padurim botimin e librit t familjes Vlora, ka dokumente t papublikuara pr Atin e Pavarsis

  Emri: 280109141_544903740338199_7533019308014166746_n-2.jpg

Shikime: 49

Madhsia: 33.6 KB

  Presidenti Ilir Meta ka pritur n Presidenc nipin e Ismail Qemalit, Nedim Aleksandr Vlorn.

  Meta thot se ishte knaqsi t dgjonte lidhjen e ngusht q Nedim Aleksandr Vlora kishte pr Shqiprin dhe q ia transmetonte niprve e mbesave.

  Postimi i Ilir Mets:

  I lumtur t takoja ngrohtsisht Nedim Aleksandr Vlora, nipin e Atit t Pavarsis s Shqipris dhe themeluesit t shtetit ton modern, Ismail Qemali.
  Knaqsi t dgjoja prej tij pr lidhjen e ngusht q ndjente n zemr pr vendlindjen e t parve dhe akoma m bukur sesi kt dashuri t madhe pr Shqiprin jua transmetonte niprve e mbess s tij, me krkesn, q edhe n brezat e ardhshm t ruhet tradita e trashgimit t mbiemrit Vlora.
  Pres me padurim botimin e librit t z.Nedim Vlora mbi historin 1000 vjeare t familjes Vlora, pr t’u njohur edhe me disa dokumenta t papublikuara m par, pr Ismail Qemalin.

  Balkanweb

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,231
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Strnipi i Ismail Bej Vlors, Nedim Vlora: "Strgjyshin tim e helmuan n Itali"

  Historia e panjohur e familjes Vlora, rrfimi i nipit t Ismail Qemalit: Nj djal i tij u vra n Paris dhe tjetri n Maqedoni

  Emri: Nedim-Vlora-1.jpg

Shikime: 49

Madhsia: 35.5 KB

  Nj nga djemt e Ismail Qemalit u vra n Paris, nj n Maqedoni. Kshtu deklaron Nedim Vlora, strnipi i kryeministrit t par shqiptar n nj intervist pr gazetaren Fatmira Nikolli n News24.

  Nedim Vlora, djali i djalit t madh t babait t Pavarsis tregon se ishte gjyshja e tij nuk kishte pranuar t ktheheshin n Shqipri pas konsolidimit t pushtetit ktu, pasi trembej se do ta humbte.

  “Nj nga djemt e Ismail Qemalit u vra n Paris, nj n Maqedoni. Im at quhej Ismail Qemal Galip Aleksandr dhe i ati ka vdekur m 1920. Ai quhej Mahmut Nedim dhe ishte djali i par i Ismail Qemalit. Gjyshja ime franceze, kur vdiq i ati, ishte ktu n Shqipri kur sapo kishte nisur pushtimi italian n Vlor. Pr shkak t pushtimit, ajo mori dy vajzat dhe t birin, babain tim, dhe i oi n Itali me mendimin se prej aty do iknin n Austri. Pr shkak t gjuhs q nuk e dinin, por edhe q t ishin sa m afr Shqipris, q t mund t ktheheshin, vendosn t rrinin n Itali. Edhe pse babait tim n nj pik iu ndalua rikthimi n Shqipri. Pas konsolidimit t pushtetit ktu, babait i than q t mund t vinte, por ia ndaloi e ma sepse kishte humbur nga vdekja shum njerz. Ndaj mbetn atje. Kur im at erdhi ktu n vitet 1970 gjeti shtpin dhe dhomn ku i vdiq babai”, tregoi ai pr News24.  Balkanweb

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,231
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Strnipi i Ismail Bej Vlors, Nedim Vlora: "Strgjyshin tim e helmuan n Itali"

  “M vun para pistoletn”, strnipi i Ismail Qemalit tregon tentativat pr t’u kthyer n Shqipri: Sigurimi m krcnoi t trhiqesha. Kam ndihmuar emigrant dhe…

  Emri: Nedim-Vlora-2-1.jpg

Shikime: 20

Madhsia: 34.7 KB

  Ndonse jasht vendit pr shum dekada, familja e themeluesit t shtetit shqiptar Ismail Qemalit nuk i ka reshtur tentativat pr t’u kthyer n atdhe. Nedim Vlora, strnipi i tij ka treguar pr News24 se sigurimi i ka shkuar n shtpi n Bari dhe e ka krcnuar q t trhiqet. Ai thot se ka ndihmuar shum emigrant dhe ka sjell siprmarrs pr t investuar n Shqipri.

  – Kishte nj moment q ju kishit iden q t vinit n Shqipri dhe t rrzonit regjimin komunist. e k do vinit, far do bnit?
  E kisha kuptuar q situata nuk ishte ajo q po na tregonin, ajo q na pikturonin. Kisha kuptuar q gjrat n fakt nuk shkonin fare mir. E dija q nuk mund t bhej shum. Por kisha vendosur t merrja nj anije, t vija n mes t Adriatikut n ujra kontinentale q asnj shtet t mos mund t thoshte asgj. Doja t vija ktu pr t zgjuar pak popullin. Kishte nisur kriza e murit t Berlinit, kishte nisur situata n Rumani dhe ishte momenti. Un kontaktova te refugjatt e par q kishin mbrritur ne Brindisi. Arrita t vij n Kakavi n 1990. Aty m vun para pistoletn. Nuk donin t m linin t hyja, munda t ikja nga Gjirokastra. I mbijetova edhe nj atentati tjetr. Ishte nj atentat q mu b ndrsa po prpiqesha t hyja te Dajti.

  N Bari kisha br nj asamble pr nj qeveri t Shqipris s Lir n Itali. M erdhi Sigurimi dhe m than se nse lvizja do m hiqnin qafe. Gjrat m pas ndryshuan sepse ktu pati nj lvizje nga brenda.

  – Ju bn atentat, si do ju hiqnin qafe?
  Isha nisur nga Italia kur ktu nuk kishte ende asgj. Ndaj m erdhi Sigurimi n shtpi dhe praktikisht m krcnoi n Bari, dhe m krkoi t trhiqesha. Ishim ftuar n nj panair. Ishin dy veta, njri e mori baban tim mnjan, m pas kuptuan q isha un problemi. E kujtoj ende pamjen e tij sepse m pas e kam par at njeri te Dajti, ai m pa, kuptoi q un e njoha dhe u zhduk menjher.

  – Pas 1990-s familja e mbretit u rikthye. Ju e menduat t riktheheshit n Shqipri?
  Kam ardhur dhjetra her pr t ndihmuar sadopak, kam sjell siprmarrs. N Itali kam br disa konferenca pr t ftuar njerz q vinin n Shqipri t investonin. Kam ndihmuar njerz, refugjat, ju kam gjetur pun, nj vend q t jetonin. M pas kuptova q aksioni im ishte i kot, sepse kishte lidhje t tjera q duhej t funksiononin. Ndaj u trhoqa, kisha nisur t jepja bezdi, sepse ata donin lidhje t drejtprdrejta.

  Balkanweb
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 25-11-2022 m 16:33

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,231
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Strnipi i Ismail Bej Vlors, Nedim Vlora: "Strgjyshin tim e helmuan n Itali"

  Nedim Vlora, nipi i Ismail Qemalit hap n “COD” thesarin e familjes  Nj ekspozit tejet e veant sht elur t enjten n hapsirn e Qendrs pr Hapje dhe Dialog n pranin e Nedim Vlors, nipit t Ismail Qemal Vlors.

  Dokumente t familjes Vlora, t pa publikuara m par hapen pr publikun si pjes e nj fondi t madh objektesh q ruhen sot n shtpin e Nedim Vlors n Bari.

  “sht nj lloj detyrimi moral. Dokumentet lidhjen me Shqiprin, nj familje shqiptare, ndaj besoj se sht me vend t ekspozohen ktu, n Shqipri. Un nuk jam i pavdekshm, ndaj n nj moment t caktuar mendova t’i ofroja prpara se t shprndahen. Pasi ekziston mundsia q t shprndahen m kuptoni, kur ndahet nj shtpi dhe nj mobilje qndron ktu nj letr shkon aty ekziston mundsia q edhe kto dokumente t shprndahen. Ndaj prpara se t shprndaheshin m plqeu q ti sillja bashk ti vija n dispozicion t historianve. M plqeu edhe njher q me pasaportn t hyja ktu dhe t thosha kjo sht shtpia ime,” – u shpreh ai.

  T mbuluara nga pluhuri i kohs, por kurrsesi t harruara, n arkivin e tij Nedim Vlora ka ruajtur thesare q dshmojn historin e kombit ton, t lidhur ngusht me historin e familjes s tij. Kjo histori e shkruar nga vet ai, vjen tashm edhe prmes nj libri t botuar n kuadr t ekspozits.

  “Un i kam ruajtur kto dokumente me dekada. Ndaj kur dy historian shqiptar m vizituan n shtpin time mes dokumenteve vun re nj fotografi t vogl q n ann e pasme t saj kishte nj shnim n gjuhn shqipe, nj shnim q un mesa duket nuk e kisha vn re pasi ishte shkruar me dor me nj shkrim t keq. Kjo paska qen fotografia e flamurit t par, atij t vrtetit ishte brenda dy valixheve prej metali t mbushura me fotografi q natyrisht i kisha hapur dhe i kisha par por nuk kisha pasur kohn pr t’i studiuar nj nga nj. Natyrisht q historiant kan br shnime n sende t ndryshme n kollare dhe sende t tjera pr t br nj lidhje mes tyre, por jo sht pun e historianve nuk sht pun e imja un nuk jam historian. Ndaj dhe libri nuk sht nj libr me karakter t mirfillt historik, por nj libr me t dhnat e nj familjeje, me gabimet e tij natyrisht,” – tregoi Nedim Vlora.

  Ekspozita q u el kt t enjte do t qndroj e hapur deri m dat 30 nntor n hollin protokollar t kryeministris dhe mund t vizitohet nga kushdo q dshiron t shoh nga afr kto copza historie t dinastis Vlora.

  Euronews.al

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,231
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Strnipi i Ismail Bej Vlors, Nedim Vlora: "Strgjyshin tim e helmuan n Itali"

  Befason pasardhsi, Nedim Vlora: Ismail Qemali ishte mason!

  Nedim Vlora, nipi i Ismail Qemal Vlors zbuloi n emisionin "Good Morning Albanians" n Euronews Albania se Ismail Qemali ka qen mason, si sht edhe ai vet.

  Vlora shpjegoi se t qent mason sht nj fakt q ai nuk tenton ta fsheh, pasi si shpjegoi objektivat e masoneris jan ato t humanitetit, edhe pse duke qen grup njerzor, si t kudo dikush mund t devijoj duke tradhtuar kto objektiva dhe qllime

  “Ka nj historian anglez q thot se Ismail Qemali kishte miq nga Bagdadi n Skoci q ishin mason. Edhe disa fotografi t fmijve kan shenja t qart q jan shenja masone. Edhe un vet jam mason. Nuk e shoh kt sekret t prezumuar si problem. sht nj grup personash q tentojn ta prmirsojn situatn shoqrore, politike. Mendohet se ishte i llozhs s progresit e Stambollit, ku ishin t regjistruar edhe sulltani dhe elita administrative e perandoris, ka shum gjasa t jet kjo. Por disa vllezr mason po prpiqen ta identifikojn saktsisht cila llozh. Nuk sht kaq e rndsishme t dim cila ishte saktsisht llozha”, u shpreh nipi i Ismai Qemalit.

  Emri: auto_Screenshot_231669633135.jpg

Shikime: 15

Madhsia: 43.5 KB

  Emri: auto_Screenshot_221669633135.jpg

Shikime: 14

Madhsia: 26.5 KB

  Syri

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 09-08-2014, 07:24
 2. "Emigrantt" e Shqipris, t punsuar n fshatrat e Vlors
  Nga Ujku'80 n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 28-03-2008, 16:25
 3. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 23-09-2007, 14:37
 4. Thirrje nga Vlora: "Po na vrasin te gjitheve"
  Nga lis n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 05-11-2003, 03:31
 5. Vritet ne Athine "i tmerrshmi i Vlores" Robert Boraku
  Nga Asteroid n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 18-06-2003, 10:31

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •