Nė pėrgjithėsi, nuk ėshtė e lehtė tė pėrcaktohet sfera e mundėsive tė kėsaj specialiteti. Siē nėnkupton emri, ky profesion ėshtė i pėrfshirė gjithashtu nė njerėz tė tillė qė mund tė punojnė me aplikime tė korporatave pėr internet.

Por ky ėshtė vetėm pozicioni kryesor i njė webmasteri. Pėrveē kėsaj, ai mund tė kombinojė profesione tė tjera, varėsisht nga madhėsia e ekipit. Pėr shembull, nganjėherė ai krijon ose formulon faqe nė internet. Mund tė programojė diēka ose tė bėjė punėn e njė administratori tė sistemit.

Ndonjėherė njė webmaster duhet tė moderojė faqen, tė punojė si menaxher i pėrmbajtjes. Ai mund tė bėhet njė punonjės i mbėshtetjes teknike. Kohėt e fundit, njė webmaster ėshtė gjithashtu njė specialist SEO. Si rezultat, nga njė zhvillues i thjeshtė i burimeve, ne jemi rritur nė njė punonjės shumė-funksional i cili mund tė ndihmojė menjėherė nė disa faza tė krijimit tė faqes nė internet.

Vetė koncepti ka historinė e vet. Natyrisht, nuk dukej nga tavani. I famshmi Timothy John Berners-Lee e pėrmendi atė pėr herė tė parė. Ky ėshtė personi tė cilit i detyrohemi nė Internet dhe ēfarė filloi tė shfaqej mė vonė.

Ai foli pėr webmasterin nė njė dokument zbavitės. Udhėzuesi Online pėr Stilet e Hypertext daton qė nga viti 1992. Nė njė nga kapitujt e kėtij dokumenti, shkencėtari jep disa rekomandime. Nė to, ai kėshillon tė krijojė njė “web alb postar alias”. Kjo shpikje duhet tė ndihmojė ata qė kanė probleme me serverin.

Si rezultat, njerėzit duhej tė pėrdornin njė adresė tė tillė postare, pėrparėsia e sė cilės ishte pavarėsia nga emri i personit qė do tė merrej me krijimin e faqeve nė internet. Pra, u rekomandua qė tė pėrdoret kjo fjalė pėr tė gjithė webmasterat privatė.