Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,458
  Postimet n Bllog
  4

  Prishtin: Dua Lipa hapi festivalin Sunny Hill

  Emri: Capture-17.jpg

Shikime: 49

Madhsia: 15.0 KB

  T enjten n mbrmje n Prishtin u hap festivali i muziks Sunny Hill q organizohet nga Fondacioni me t njjtin emr i kngtares me fam botrore, Dua Lipa.

  Para fillimit t festivalit, kngtarja Dua Lipa tha n nj konferenc me gazetar se ndjehet krenare q sht kthyer n Kosov.

  Faleminderit pr mbshtetjen, pr ndihmn dhe dashurin q po na jepni do dit q ne ta bjm nj festival t till. Ndihem shum krenare q jam ktu q kam mundsi me e sjell performancn. Po ndihem shum mir q jam n shtpin time edhe n vendin tim dhe t kem mundsi t bj dika t till, tha kngtarja Lipa e cila edhe hapi festivalin.

  Organizatort than se pjesmarrs n festival sivjet do t jen mes tjersh edhe artist t njohur si J Balvin, Diplo, Skepta, DJ Regard, AJ Tracey, Mahmood dhe interpretues shqiptar.

  Organizatori i festivalit Sunny Hill, Dukagjin Lipa tha se festivali Sunny hill sht nj nga organizimet m t mdha n Ballkanin Perndimor dhe definitivisht gzon vmendje pozitive ndaj Kosovs. Un gjithmon prpiqem q t promovoj t rinjt tan dhe mendoj se jemi me shum fat q kemi talent t shumt n Kosov, talent t shumt n industrin e muziks dhe n arte n prgjithsi dhe mendoj se t rinjt e Kosovs meritojn m shum se sa mundsit q i kan, tha ai.

  Zoti Lipa tha se n festival pritet q t ket m shum se 20 mij pjesmarrs nga vende t ndryshme.

  N qershor t ktij viti mbajtja e ktij festivali n Prishtin u anulua pr shkak t mosmarrveshjeve rreth nj prone q i ishte ndar Sunny Hill-it nga komuna e Prishtins. Organizatort than se do ta zhvendosin festivalin n Tiran, meq mosmarrveshjet politike pamundsuan mbajtjen e tij n Prishtin.

  Nj marrveshje ndrmjet qeveris s Kosovs dhe komuns s Prishtin mundsoi rikthimin e festivalit n Prishtin, pas reagimeve t shumta q kishte nxitur vendimi pr mos mbajtjen e tij n kryeqytet.

  Pas Prishtins ku festivali mbahet nga sonte deri m 7 gusht, ai do t mbahet edhe n Tiran nga 26 deri m 28 gusht.

  Festivali Sunny Hill filloi n vitin 2018 n Prishtin dhe u mbajt srish n vitin 2019. Ndrsa pandemia e COVID-19 pamundsoi mbajtjen e tij m 2020 dhe 2021.

  Koha Jone

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,458
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Prishtin: Dua Lipa hapi festivalin Sunny Hill

  Dua Lipa shpallet Ambasadore Nderi e Republiks s Kosovs

  Emri: auto_1659721952_2961788416042036743975093944920766495835833n1659722533.jpg

Shikime: 17

Madhsia: 32.3 KB

  Kngtarja shqiptare me fam botrore, Dua Lipa sht shpallur Ambasadore Nderi e Republiks s Kosovs.

  Lajmin e bri t ditur presidentja e Kosovs, Vjosa Osmani e cila i ndau titullin -, prmes nj postimi n Facebook ku bashkngjiti disa foto nga momenti i rndsishm.

  N postim, Osmani ka theksuar se ky titull po i jepet Duas, pasi ylli i muziks pop po kontribuon q Kosova t njihet n mbar botn.

  Dua Lipa mbrriti dje n Prishtin, ku pr formoi n edicionin e tret t Festivalit ‘Sunny Hill’, t themeluar nga ajo dhe i ati, Gjina Lipa, festival i cili sjell shum emra t mdhenj t muziks botrore, por edhe vendase.

  ‘Sot, Dua Lips, i ndava titullin Ambasadore Nderi e Republiks s Kosovs, sepse ajo vazhdon ta nderoj vendin ton n do hap e do paraqitje. E falenderova, n emr t t gjith qytetarve t Republiks s Kosovs pr gjithka q ka br dhe po bn q zri yn t dgjohet kudo n bot. Dua dhe Anda kishin knaqsin e veant ta takojn super yllin ton, ikonn e pop muziks, e cila sht shndrruar n inspirim e model pr vajzat aneknd bots. Ajo po e shfrytzon zrin dhe talentin e saj t jashtzakonshm, jo vetm pr t’i ofruar bots kng q ln gjurm, por edhe pr ta prezantuar imazhin m t mir t Kosovs kudo n bot. Sot, pr shkak t Duas, nuk ka njeri q nuk e njeh Kosovn, t ciln edhe ksaj radhe e ka br kryeqendr t kulturs botrore, nprmjet festivalit Sunny Hill.

  Prandaj sot n Presidenc, s bashku me Prindonin dhe vajzat tona, kishim knaqsin q ta presim Duan s bashku me prindrit e saj, Dukagjinin dhe Anesn, pr t’i falnderuar pr kt kontribut t madh pr imazhin e Kosovs n bot si dhe pr ta prsritur mesazhin ton t prbashkt pr liberalizim t vizave pr qytetart e Kosovs, i cili njherit sht edhe moto e edicionit t sivjetm t festivalit Sunny Hill. Faleminderit Dua e mirserdhe n shtpi!’, shkroi Osmani.

  Edicioni i ktij viti i festivalit ka ardhur me nj thirrje ‘Setmefree’, drejtuar BE-s pr t hapur vizat pr Kosovn, veprim ky prej ‘ambasadoreje’ nga ana e Duas.

  Festivali Sunny Hill, q nisi t enjten, do t zgjas deri m 7 gusht dhe kt vit, sipas organizatorve do t ndiqet nga mbi 25.000 persona do dit. Edicioni i par i Festivalit Sunny Hill sht mbajtur m 2018, ku edicioni i vitit 2020 ishte anuluar pr shkak t pandemis s COVID-19.

  Dua Lipa dhe nj performanc t jashtzakonshme n mbrmjen hapse t festivalit, ku performoi kngt m t njohura t saj.

  Syri

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,458
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Prishtin: Dua Lipa hapi festivalin Sunny Hill

  Albin Kurti pret Dua Lipn n zyr: Sunny Hill u mbajt aty ku e ka vendin

  Emri: kuri.jpg

Shikime: 11

Madhsia: 36.7 KB

  Kryeministri i Kosovs, Albin Kurti, ka pritur n zyrn e tij yllin botror Dua Lipa dhe baban e saj, Dukagjin Lipa. Kurti ka lavdruar t dy pr organizimin e festivalit “Sunny Hill” dhe ka shtuar se ai festival sht mbajtur “aty ku ka vendin”.

  Pas shum polemikave pr zhvendosjen e tij pr shkak t mos dhnies s lejes pr tokn nga ministria e Planifikimit Hapsinor, Kurti potencoi se Kosova sivjet po shnon njrin ndr vitet m t suksesshme n aspektin artistik.

  “U mbajt n Prishtin, aty ku e ka vendin. Kosova shklqen ndryshe me Sunny Hill dhe vajzn ton t art, Dua Lipa, t ciln sot e prita n Kryeministri. Vendi yn po shnon nj nga vitet m t suksesshme kulturore n historin e tij. Duan e falnderova pr prfaqsimin e bukur e dinjitoz dhe promovimin e vlerave t Kosovs kudo n bot. Zri, muzika e knga e saj, na kan br shum m t njohur dhe mirnjohur anemban. Kontributi q ajo jep pr Kosovn sht i pamatshm”, shkroi Kurti.

  Emri: DuaLipaAlbinKurti.jpg

Shikime: 11

Madhsia: 35.5 KB

  N ditn e fundit t mbajtjes s ktij eventi, Kurti ka thn se sht koha pr t’i thn faleminderit Lips dhe ekipit t saj pr promovimin q i ka dhn shtetit t Kosovs dhe shtjes s liberalizimit t vizave.

  “Festivali “Sunny Hill” i shton shije jets s pasur kulturore t shtetit ton. Pas katr dit performanc muzikore me emra t njohur ndrkombtar dhe vendor, sht momenti t’u themi faleminderit Duas dhe gjith ekipit pr punn dhe promovimin q i bn Kosovs. Sunny Hill sht edhe dobi pr ekonomin lokale, ndrsa sivjet edhe mbshtetje ndaj angazhimeve shtetrore pr liberalizimin e merituar t vizave pr qytetart e Kosovs.”

  Emri: AlbinKurtiDuaLipa2.jpg

Shikime: 11

Madhsia: 40.0 KB

  Koha Jone

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,458
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Prishtin: Dua Lipa hapi festivalin Sunny Hill

  7000 pulla me imazhin e Dua Lips, Posta e Kosovs nderon kngtaren  Pullat m t reja postare t Posts s Kosovs, me imazhin e kngtares me fam ndrkombtare, Dua Lipa, nga nesr do t udhtojn n t katr ant e bots. Atje ku kngtarja jon ka miliona e miliona adhurues.

  Fakete Kadiu, shefe ekzekutive e Posts s Kosovs tha pr Euronews Albana se vendimi ishte nj mnyr pr t shprehur mirnjohjen ndaj Dua Lips si nj nga shum t rinjt e suksesshm q kan kontribuar n lartsimin e Kosovs npr bot.

  “Kontributi i Dua Lips e ka lartsuar Kosovn, kjo ishte nj mirnjohje pr at q bn. Kudo ishte Dua, ishte edhe Kosova dhe ajo ka miliona adhurues”, tha Kadiu.

  Ajo tregoi se pulla postare me imazhin e Dua Lips sht e shtypur n 7 mij kopje dhe do t jet n qarkullim deri n konsumimin e plot t saj.

  Euronews

Tema t Ngjashme

 1. Dua Lipa
  Nga sirena_adria n forumin Muzika botrore
  Prgjigje: 97
  Postimi i Fundit: 20-07-2022, 10:31
 2. Sunny Hill Festival
  Nga sirena_adria n forumin Muzika botrore
  Prgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 20-06-2022, 10:22
 3. Charlie Chaplin apo Benny Hill?
  Nga ^_BIM_BUM_BAM_^ n forumin Kinematografia dhe televizioni
  Prgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 07-11-2008, 15:37
 4. Si Ta Hap Silent Hill 4
  Nga toni-jasi n forumin Lojra n kompjuter
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 17-07-2008, 01:10
 5. Vajza e Kerrit n Prishtin pr Festivalin e Filmit
  Nga dodoni n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 17-11-2004, 10:04

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •