Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4

Tema: Buzėkuqi

 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  15,988

  Buzėkuqi

  Dita ndėrkombėtare e buzėkuqit, histori dhe kuriozitete pėr produktin kozmetik mė tė dashur tė femrave

  Buzėkuqi ėshtė gjithnjė e mė i gjallė dhe vazhdon tė pėrdoret gjerėsisht nga tė gjitha femrat. Dita ndėrkombėtare e buzėkuqit festohet mė 29 korrik, duke ja kushtuar kėtė ditė njė prej produkteve kozmetike mė tė vjetra dhe mė tė pėlqyera nė botė. I pėrdorur qė nė lashtėsi edhe nga meshkujt, mė pas si emblemė e lėvizjeve pėr emancipimin e femrės, konsiderohet simbol i feminitetit dhe joshjes dhe e humorit tė mirė.

  Lyerja e buzėve me buzėkuq ėshtė njė ritual qė daton qė nė kohėt e qytetėrimeve tė Mesopotamisė, pesė mijė vjet mė parė. Sipas tė dhėnave historike, ishte pjesė e rutinės sė bukurisė sė mbretėreshės sumeriane Pu-Abi, e cila jetonte nė qytetin e Urit (tani Iraku). Nė Egjipt, nė kohėn e faraonėve, Kleopatra sigurisht qė e pėrdorte atė, por ishte edhe prerogativė e njerėzve. Nė Greqinė e Lashtė, megjithatė, ai identifikoi prostitutat, pėr t’i bėrė ato tė dallueshme nė publik. Ishte shenjė e pėrkatėsisė shoqėrore edhe nė Romėn e lashtė, ku edhe burrat pėr sa kohė ishin tė rangut tė lartė e vendosnin nė buzė. Nga ana tjetėr, mesjeta e ndaloi grimin, duke e konsideruar si sakrilegj. Rihapja erdhi mė pas me Rilindjen deri nė fillim tė shekullit tė njėzetė.

  Buzėkuqi ėshtė vendosur si njė simbol i emancipimit tė grave nė Amerikė dhe Angli, falė votuesve, aktivistėve qė kanė animuar lėvizjet dhe protestat pėr tė fituar tė drejtėn universale tė votės. Njė kuriozitet, i lidhur me gratė nė ushtrinė amerikane. Ishte Elizabeth Arden ajo qė krijoi njė nuancė zyrtare tė tė kuqes tė kombinuar me uniformat e tyre, “Montezuma Red”.

  Buzėkuqi ėshtė para sė gjithash i mirė pėr atė qė e pėrdor, ngre moralin, ėshtė ilaē pėr humorin, ju bėn mė tė sigurt nė vetvete. Pėrveēse njė trajtim bukurie buzėkuqi siguron shkėlqim ekstrem dhe bazohen nė pėrbėrės me origjinė natyrale qė hidratojnė buzėt.


  Lexo.al

  https://www.lexo.al/2022/07/dita-nde...ur-te-femrave/

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  15,988

  Pėr: Buzėkuqi

  Buzėkuqi ideal pas tė 40-tave? Zbuloni si ta zgjidhni dhe si ta pėrdorni…

  Pas moshės 40 vjeē, fytyra fillon tė ndryshojė nė njė mėnyrė gjithnjė e mė tė rėndėsishme. Lėkura merr njė strukturė tė ndryshme nga ajo qė kishte kur ishte e re dhe pikėrisht pėr kėtė arsye, ne duhet tė mėsojmė se cilat produkte kozmetike janė mė tė pėrshtatshmet pėr kėtė fazė tė re tė jetės sonė.

  Buzėt janė njė nga “pikat strategjike” tė fytyrės. Me lėvizjet e tyre ata tėrheqin vėmendjen e vėzhguesit dhe shprehin personalitetin dhe emocionet e njė personi. Kjo nėnkupton qė buzėt duhet tė jenė nė ēdo moshė pa tė meta. Nė pėrgjithėsi, femrat janė tė bindura se mjafton tė ndryshojnė ngjyrėn e buzėkuqit, thjesht duke adoptuar njė nuancė mė tė pėrshtatshme pėr njė moshė mė tė pjekur, por fatkeqėsisht gjėrat nuk janė aq tė thjeshta.

  Me kalimin e moshės, lėkura humbet elasticitetin dhe hidratimin, ka tendencė tė zhvillojė ēarje. Nėse kjo ėshtė e vėrtetė pėr tė gjithė lėkurėn e fytyrės, ėshtė veēanėrisht e vėrtetė pėr buzėt. Me kalimin e moshės ato bėhen mė tė holla, ndaj ėshtė e nevojshme t’i grimoni me kozmetikė tė pėrshtatshme pėr tė “kompensuar” hidratimin dhe qėndrueshmėrinė e humbur me kalimin e kohės.

  Si ta zgjidhni buzėkuqin ideal pas tė 40-tave?

  Buzėkuqi ideal pas moshės 40 vjeēare ėshtė njė buzėkuq i aftė pėr tė hidratuar lėkurėn e buzėve pa e theksuar tharjen e tyre. Pėr kėtė arsye, tekstura mė e pėrshtatshme pėr “buzėt e pjekura” ėshtė kremoze dhe e lehtė pėr t’u aplikuar. Buzėkuqet me kėtė lloj teksture zakonisht kanė njė fund me shkėlqim, nė gjendje tė sigurojnė volum dhe hidratim tė buzėve.

  Absolutisht pėr t’u shmangur, janė buzėkuqėt mat. Kėto produkte, tė cilat kanė ndėr avantazhet e tyre tė mėdha kohėzgjatjen, priren tė depėrtojnė thellė nė mukozėn e gojės dhe t’i thajnė ato nė mėnyrė tė pakthyeshme. Rezultati do tė jetė njė palė buzė tė thata dhe pa volum, tė mprehta nga grimi dhe jo tė ekzaltuara.

  Si tė vendosni buzėkuqin kremoz?

  Nėse buzėkuqi kremoz hidraton dhe mbron buzėt pak tė thata ai gjithashtu ka njė tė metė serioze: buzėkuqi kremoz zgjat shumė pak nė krahasim me llojet e tjera tė produkteve tė buzėve. Pėr kėtė arsye bėhet thelbėsore tė kuptoni se si tė vendosni buzėkuqin kremoz pa prishur teksturėn e tij dhe padyshim pa tharė buzėt.

  Para sė gjithash, nuk do tė lodhemi kurrė duke pėrsėritur se miku mė i mirė i lėkurės sė pjekur (dhe buzėve gjithashtu) ėshtė primeri, i cili duhet tė bashkohet menjėherė nė radhėt e produkteve tė domosdoshme pėr njė bazė tė pėrsosur make-up-i. Primeri krijon njė barrierė kompakte dhe uniforme nė lėkurė, nė tė cilėn produktet ngjiten lehtėsisht dhe nė mėnyrė perfekte.

  Kjo tashmė do tė lejojė qė ēdo kozmetikė tė zgjasė mė gjatė pa u ndryshuar pėrfundimi i saj. Pėr tė parandaluar njollosjen e buzėkuqit, pra pėr tė parandaluar qė ngjyra tė tejkalojė konturin e buzėve, mund tė pėrdorni lapsin e dyllit. Gjithashtu nė kėtė rast ėshtė njė produkt tėrėsisht transparent qė nuk do tė ndryshojė as teksturėn dhe as ngjyrėn e buzėkuqit tė pėrdorur. Ky produkt do tė kufizohet nė formimin e njė argjinature rreth produktit kremoz, qė ėshtė njė pengesė mbajtėse qė do tė parandalojė qė ngjyra tė pėrhapet.

  Njė nga metodat mė klasike, e cila nė mėnyrė tė pashmangshme ndryshon ngjyrėn pėrfundimtare tė grimit tė buzėve, ėshtė ngjyrosja e tė gjitha buzėve me laps buzėsh nė mėnyrė qė tė krijohet njė shtresė ngjyrash qė do tė mbetet nė vend edhe nėse buzėkuqi kremoz do tė zhvendoset ose zbehet. Pėrsėri, pas aplikimit tė buzėkuqit mund tė jetė e dobishme ta rregulloni atė duke eliminuar produktin e tepėrt. Pėr ta bėrė kėtė, thjesht “rrokullisni” njė shami letre tė zakonshme midis buzėve. Pasi ta bėni kėtė, do tė jetė e nevojshme tė shtypni buzėt pėr disa momente dhe produkti i tepėrt do tė jetė i “printuar” nė letėr.

  A duhen shmangur buzėkuqėt qė zgjasin pas tė 40-tave?

  Nėse buzėkuqėt kremoz thjesht nuk qėndrojnė nė vend gjatė gjithė ditės, mund tė jetė zhgėnjyese tė vazhdosh t’i pėrdorėsh. Nė kėtė rast, ju mund tė zgjidhni njė buzėkuq tė qėndrueshėm pėr aq kohė sa keni vėnė nė praktikė njė rutinė tė saktė bukurie. Para sė gjithash, do tė jetė e nevojshme tė kryhet periodikisht njė pastrim delikat i buzėve, nė mėnyrė qė tė largohen papėrsosmėritė dhe tė ēarat.

  Hidratimi i buzėve do tė jetė njė hap themelor. Kėshilla ėshtė tė provoni njė krem me efekt mbushės. Pėrveē hidratimit tė thellė tė buzėve, ky produkt ėshtė nė gjendje tė zbusė rrudhat e vogla qė shėnjojnė buzėt nė drejtimin gjatėsor. Sė fundi, pas aplikimit tė produktit afatgjatė, do tė jetė thelbėsore tė pėrdorni njė balsam buzėsh, i aftė pėr tė mbyllur ngjyrėn duke siguruar njė shtresė hidratimi nė lėkurė.


  Revista Psikologjia

  http://revistapsikologji.com/buzekuq...i-ta-perdorni/

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  15,988

  Pėr: Buzėkuqi

  Kur duhet tė pėrdoret shkėlqimi pėr buzė dhe kur buzėkuqi mat?

  Buzėkuqi dhe shkėlqimi pėr buzė janė produkte tė preferuara tė grimit tė shumė femrave (pos maskaras, natyrisht)…

  Jo vetėm qė do tė freskojė dhe transformomė dukjen tuaj – do tė kontribuojė qė tė ndiheni me mė shumė vetėbesim!
  Dini se si t’i pėrdorni drejt?

  Shkėlqimi pėr buzė

  Produkti i grimit i cili i kontribuon plotėsimit dhe butėsisė sė buzėve. I bėnė vizualisht mė tė plota dhe shkėlqyeshėm pėrshtaten me sytė tė theksuar. Ėshtė i pėrshtatshėm edhe pėr variantin ditor edhe pėr atė tė mbrėmjes.

  Shkėlqimi pėr buzė ėshtė zgjedhje e shkėlqyeshme pėr ngjarjet nė tė cilat prisni tė fotografoheni, sepse pėr dallim nga buzėkuqtė mat, siguron plotėsinė dhe vėllimin.

  Shkėlqimi pėr buzė u rekomandohet vajzave qė kanė buzė tė holla, sepse vizualisht ato i zmadhojnė.

  Buzėkuqi mat

  Zgjedhje e pėrkryer pėr mbrėmje solemne. Tekstura e qėndrueshme e buzėkuqit mat ėshtė rezistuese ndaj tė gjitha kafshatave tė shijshme, kėshtu qė edhe pse ngjyra do tė zverdhet, pigmentet e saj akoma do tė jenė aty.

  Buzėkuqi mat ėshtė njė nga nuancat mė trendi tė stinės dhe shkon shumė nė kontrast me njė lėkurė tė pastėr dhe sy tė shndritshėm.

  Nga buzėkuqi ngjyrė mat, merr ngjyrė me furēėn e sheshtė tė buzėve dhe vendose fillimisht nė buzėn e sipėrme, pastaj nė atė tė poshtme, duke u pėrqendruar mė pas nė qendėr pėr tė dhėnė njė efekt “zemėr”.


  Koha Jonė

  https://kohajone.com/kur-duhet-te-pe...-buzekuqi-mat/

 4. #4
  Blanc et noir
  Anėtarėsuar
  28-03-2005
  Postime
  490

  Pėr: Buzėkuqi

  Buzekuqi,
  Sa me afer toneve neutrale.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •