Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,488

  Sulm kibernetik i sinkronizuar dhe i sofistikuar,

  Agjencia Kombtare e Shoqris s Informacionit ka njoftuar mbylljen prkohsisht t shrbimeve publike online dhe faqeve t tjera qeveritare pr shkak se po prballen me nj sulm kriminal kibernetik t sinkronizuar dhe t sofistikuar nga jasht Shqipris.

  AKSHI sqaron se pr t’u br ball ktyre goditjeve t paprecedenta dhe t rrezikshme, jan detyruar q t mbyllin sistemet qeveritare deri n neutralizimin e sulmeve armike.

  Njoftim pr Shtyp

  Agjencia Kombtare e Shoqris s Informacionit i bn me dije qytetarve shqiptar se sht detyruar t mbyll prkohsisht aksesin e shrbimeve publike online dhe faqeve t tjera qeveritare pr shkak se po prballemi me nj sulm kriminal kibernetik t sinkronizuar dhe t sofistikuar nga jasht Shqipris.
  Pr t’u br ball ktyre goditjeve t paprecedenta dhe t rrezikshme, jemi detyruar t mbyllim sistemet qeveritare deri n neutralizimin e sulmeve armike.
  Ftojm qytetart, mediat, bizneset dhe gjith aktort e tjer t sensibilizohen pr t thyer kt sulm ndaj interesave kombtare shqiptare dhe t mirkuptojn gjendjen e prkohshme t mos aksesimit t shrbimeve publike.

  Agjencia Kombtare e Shoqris s Informacionit sht n gatishmri t plot dhe po punon gjat t gjith koh me ekipin e Microsoft, ekipin e Jones Group International, dhe ekipet e kompanive shqiptare n fushn TIK pr t mos lejuar q ky sulm kinerbetik t dmtoj apo cnoj sistemet shqiptare t informacionit.

  balkanweb

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,488

  Pr: Sulm kibernetik i sinkronizuar dhe i sofistikuar,

  Bllokimi i shrbimit publik online/ Vasili ngre dyshime: Njsoj si zjarret n hipoteka t qeveris n hall t madh pr shkak t dokumenteve asgjsuese

  TIRAN

  Nnkryetari i LSI-s Petrit Vasili ka reaguar pas rnies s shrbimeve online duke ngritur dyshime pr nj bllokim t qllimt. Ai deklaron se qeveria n mnyr t trash po krkon t legjitimoj dhjetra milion euro tender pr gjoja mirmbajtjen e AKSH.

  Sipas tij, kjo ngjan si dy pika uji edhe me gjoja emergjencn e plehrave, q shpalli qeveria, pr t justifikuar hajdutllkun me inceneratort.
  “Por me kryesorja sht se ne kemi pare qe marrin ‘flak’ hipotekat dhe prokurorit atje ku ka dokumente ‘prvluese’ pr qeverin.
  Mbyllja e shrbimeve publike on line ngjan si dy pika uji me zjarret ne hipoteka, sepse edhe ne kt rast qeveria, q sht n ‘hall t madh’ pr shkak t dokumenteve asgjsuese, qe po publikohen prdit krkon t ‘lirohet’ me do mjet prej ktyre dokumenteve”, shkruan Vasili.

  Por ai thekson se ky sht nj mundim i kot sepse shejtani tashm ka dal nga shishja.


  POSTIMI I PLOT

  Bllokimi i shrbimit publik on line, si zjarret n hipoteka t qeveris n “hall t madh”!
  Sot Qeveria ka mbyllur shrbimin publik on line pr “sulme kibernetike” si po thot vete.
  Ka disa pyetje qe duan prgjigje sot:
  1️⃣ Kur doln t dhnat personale, qe ishin ne duar t patronazhisteve a nuk ishte vete qeveria, q i nxori dhe i prdori pr t grabitur zgjedhjet?
  2️⃣ Po kur dolen te numrat e telefonit dhe targat e makinave pse nuk u shqetesua qeveria apo ishte vete edhe aty?
  3️⃣ Po kur dolen rrogat e qindra mijra qytetareve a nuk ishte vete qeveria, qe i nxori?
  4️⃣ A nuk ishte Edi Rama qe deklaroi vete se do te benin publike rrogat e qytetareve?
  5️⃣ A nuk ishte qeveria qe bnte gjoja te paditurin dhe akuzonte gazetaret per nxjerrjen e ketyre te dhenave?
  6️⃣ A nuk ishte qeveria, qe tha kshtu ndodh ne gjithe boten dhe beri sikur nuk kishte ndodhur gje?
  7️⃣ Pse nuk ka asnj te ndshkuar nga qeveria pr daljen e miliona te dhnave personale?
  ‼️Qeveria ne menyre te trashe po kerkon te legjitimoje dhjetra milion euro tender pr gjoja mirmbajtjen e AKSH.
  Kjo ngjan si dy pika uji edhe me gjoja emergjencn e plehrave, qe shpalli qeveria, per te justifikuar hajdutllkun me inceneratort.
  ‼️‼️Por me kryesorja sht se ne kemi pare qe marrin “flake” hipotekat dhe prokurorit atje ku ka dokumente “prvluese” pr qeverin.
  Mbyllja e shrbimeve publike on line ngjan si dy pika uji me zjarret ne hipoteka, sepse edhe ne kt rast qeveria, q sht ne ” hall te madh” per shkak te dokumenteve asgjsuese, qe po publikohen prdit krkon te ” lirohet” me do mjet prej ktyre dokumenteve.
  Ky sigurisht sht nj mundim i kote sepse shejtani tashme ka dale nga shishja…!

  ballkanweb

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,488

  Pr: Sulm kibernetik i sinkronizuar dhe i sofistikuar,

  Kreu i PD-s Sali Berisha akuzon drejtprdrejt kryeministrin Edi Rama dhe qeverin e tij pr bllokimin e shrbimeve online dhe thot se ata po luajn me privatsin e qytetarve.

  Berisha ka publikuar dhe mesazhin e nj qytetari dixhital, i cili i shkruan se Rama e ka skenuar vet kt sulm kibernetik me qllim t caktuar.

  POSTIMI I PLOT I BERISHS

  Hacker-at e e-Albania jan t Edi Rams!?

  T dashur miq,

  Shqipria sht gjendur ditn e sotme nn nj sulm masiv kibernetik ndaj portalit e-albania, t pandodhur kurr m par. N t gjenden informacionet m t rndsishme t do shtetasi shqiptar, q tashm jan nn krcnimin e prdorimit t paligjshm nga autor t panjohur.
  Si mundet kjo qeveri, e cila e ka sforcuar me dhun q portali e-albania t kthehej n nj institucion dixhital pr pothuajse do dokument t rndsishm, t lejoj nj akt t till kriminal? Si mundet t ndrmerren nisma t tilla pa pasur nj polici profesionale t krimit kibernetik? Si mundet Edi Rama dhe qeveria e tij t luajn me privatsin e qytetarve n kt mnyr?
  Ky sulm cenon gjithsecilin prej nesh, por Edi Rama nuk sht dhe aq i shqetsuar, sepse ai ka kryer vet sulme kibernetike. T dhnat me pagat, kartat e identitetit, numrat e telefonave, vendet e puns ishin n dorn e patronazhistve gjat gjith kohs. Por si ndodhi kjo? Nga i morn kriminelt kibernetik, t ashtuquajtur patronazhist, kto t dhna? Edi Rama dhe qeveria e tij me mendsin komuniste prndjekin do hap t qytetarve, njsoj si bnin etrit e tij. Edvin Rama, ka prdorur do informacion privat t qytetarve te portalit E Albania pr shantazhe gjat kohs s fushats elektorale.

  Sulmi kibernetik do t kishte gjasa t pakta pr t ndodhur nse siguria e portalit do t ishte m e madhe dhe aftsia pr kundrprgjigje ndaj ktyre sulmeve t ishte m profesionale.
  Sulmi i vrtet kibernetik ka ndodhur disa koh m par, m hapur dhe m i dmshm dhe kishte vetm nj autor, Edi Ramn.
  Lexoni denoncimin e qytetarit dixhital! #sb

  Pershendetje doktor. Kam nje informacion nga korridoret brenda rilindjes qe koka e meduzes Edi Rama e skenoj vet kete MEGASKANDALIN e kibernitikes per te nderhyre tek serverat e te dhenave personale qe patronazhistet te kene akses me te sofistikuar per zgjedhjet e ardhshme qe mund te jene edhe te parakoheshme!

  Balkanweb

 4. #4
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  32
  Postime
  2,105
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Sulm kibernetik i sinkronizuar dhe i sofistikuar,

  Sulmet kibernetike jane kercenim edhe per fuqite e medha e jo me per Open Balkan.

  Ndaj marrezia per te kthyer sherbimet publike si kadastra apo hipoteka, zyrat e gjendjes civile dhe shume te tjera online, si te ishim nje vend i zhvilluar eshte jo ndihme, por kercenim per shqiptaret, tashme te ekspozuar e cenuar edhe ne identitetin e tyre. Lista e patronazhisteve per votuesit, ajo e pagave, e targave etj, jane vetem paralajmerim per privatesine e munguar dhe demokracine e shfytyruar te vendit.

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,488

  Pr: Sulm kibernetik i sinkronizuar dhe i sofistikuar,

  Nje idiot ekspert ne media thote qe nuk dihen kurre nga vijne keto sulme, pastaj idioti thote qe sulmi vjen nga irani, nje debilizim qe flet ne media, pak kohe me pare qeveria surrelit beri nje mareveshje per sigurine kiberrnetike ne shqiperi me kompani te specializuar americane qe paguhet me leket e buxhetit te shtetit, pse nuk e ndaloi sulmin kjo kompania qe solli gazepi surrelit

  Ore tregojini sulltanit ne surrel se kina po ndjek shembullin e NASA s qe i ka kthyer te gjithe kompjuterat e vet ne Linux prej 20 vjetesh dhe keshtu edhe kina (ashtu si NASA) tani se fundi po I kthen te gjithe PC e veta ne zyrat e administratn publike ne sistemin operativ Linux behet fjale fillimisht per 50 milion PC pastaj mbas kesaj te gjitha zyrat publike dhe locale ne kine do kalojne ne linux dmth miliona e miliona PC te tjere, se kina ashtu si NASA nuk do carje trapi me microsoftin
  Ndryshuar pr her t fundit nga ATMAN : 18-07-2022 m 16:08

Tema t Ngjashme

 1. BIRN: Sulm kibernetik mbi mediat / Dyshimet mbi Erion Veliajn
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 31-01-2022, 02:48
 2. Sindromi i Havanes- nje sulm i sofistikuar mjekesor kunder SHBA-ve?
  Nga pirro10 n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 09-05-2021, 13:57
 3. Sulm ne Belgjike
  Nga kleadoni n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 14-12-2011, 11:22
 4. Sulm i ri terroriste ne Peje
  Nga JONI 1 n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 25-01-2003, 15:45

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •