Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
 1. #1
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  32
  Postime
  2,105
  Postimet n Bllog
  4

  BE: Javn e ardhshme hapen negociatat me Shkupin dhe Tirann

  Lidert e Bashkimit Evropian kan prshndetur votimin e Kuvendit maqedonas n favor t propozimit francez, duke paralajmruar se n javn e ardhshme do t zhvillohen konferencat e para ndrqeveritare t BE-s me Maqedonin e Veriut dhe Shqiprin, duke hapur formalisht negociatat e antarsimit.

  Urime Maqedonis s Veriut pr votimin i cili tash shtron rrugn pr hapjen e shpejt t negociatave t antarsimit. Ishte nj rast historik dhe ju e shfrytzuat at. Nj hap i madh drejt t ardhmes suaj, t ardhmes evropiane, tha presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen.

  Ngjashm ka reaguar edhe presidenti i Kshillit Evropian, Charles Michel.

  E ardhmja jon sht e prbashkt dhe ne ju mirpresim me duar t hapura, shkroi ai n rrjetet sociale, duke shtuar se votimi i 16 korrikut ishte nj hap i madh i Maqedonis s Veriut drejt BE-s.

  Pritet q n t njjtn koh negociatat e antarsimit t nisin edhe pr Maqedonin e Veriut dhe pr Shqiprin.

  Kryeministri i Shqipris, Edi Rama, ka mirpritur vendimin e Shkupit dhe po ashtu ka paralajmruar se javn e ardhshme Shqipria do t nis negociatat e antarsimit.

  M 16 korrik, Kuvendi i Maqedonis s Veriut miratoi propozimin francez, q i hap rrugn integrimit t vendit n Bashkimin Evropian.

  Bullgaria, si shtet antar i BE-s, pr m shum se dy vjet kishte mbajtur n fuqi veton ndaj nisjes s negociatave t Shkupit me Brukselin, pr shkak t mosmarrveshjeve sa i prket gjuhs dhe historis./Rel

  Top Channel

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,488

  Pr: BE: Javn e ardhshme hapen negociatat me Shkupin dhe Tirann

  Edhe turqia i ka hapur me kohe negociatat por eshte aty ne vend numero

 3. #3
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  32
  Postime
  2,105
  Postimet n Bllog
  4

  Hapat e ardhshm pr Shqiprin, si bhesh vend antar i Bashkimit Europian?!

  Pasi Shkupi zgjidhi mosmarrveshjen e gjat me fqinjin e tij, Bullgarin, Maqedonis s Veriut e bashk me t, edhe Shqipris, iu hap drita jeshile pr fillimin e bisedimeve t pranimit q ojn drejt antarsimit n Bashkimin Europian.

  Kjo ishte nj lvizje kye drejt afrimit t Ballkanit Perndimor me BE-n, tha kryeministri ek Petr Fiala, vendi i t cilit mban presidencn e radhs t BE-s, ndrsa prgzimet pr t dy vendet vrshuan nga zyrtar t lart t bllokut.

  Por cilat jan hapat e ardhshm q duhen ndrmarr n rrugn drejt antarsimit t plot? Si bhen antare vendet kandidate? Para fillimit t negociatave t antarsimit, vendi kandidat dhe Komisioni Evropian vendosin t ashtuquajturn strategji e para-antarsimit, e cila on n hartimin e nj kuadri negociues nga t dyja palt. Negociatat nuk mund t fillojn pun derisa mandati t miratohet unanimisht nga vendet antare t bllokut.

  N kt proces, Komisioni Europian duhet t jet i knaqur q vendi kandidat t plotsoj tre kushte, t ashtuquajturat kritere t Kopenhagenit. Pr nisjen e bisedimeve, vendi kandidat duhet t plotsoj vetm kriteret politike, ndrsa t tjerat mund t prmbushen gjat fazs s negociatave. Hapi i par prfshin nj proces rigoroz shqyrtimi t legjislacionit t vendit kandidat pr t par se n far mase prputhet ai me ligjet e BE-s ose me acquis communautaire.

  Acquis sht i ndar n 35 kapituj negociues, t mbledhur n gjasht grupe, q mbulojn do aspekt legjislativ, t cilat individualisht mund t mbyllen vetm me bekimin unanim t t gjitha shteteve antare t BE-s. Negociatat e disa kapitujve mund t zhvillohen njkohsisht. Pasi t jen mbyllur t gjith kapitujt, Komisioni rekomandon vendet kandidate pr antarsim dhe vendi nnshkruan Traktatin e Aderimit q specifikon nj dat pr antarsim, duke e br at nj vend aderues.

  Traktati duhet t ratifikohet nga t 27 vendet antare dhe Parlamenti Evropian, i cili duhet ta miratoj tekstin me shumic absolute. Ritmi i negociatave varet nga shpejtsia e reformave dhe prafrimi me ligjet e BE-s n do vend dhe kohzgjatja e tyre mund t ndryshoj. Komisioni Europian e prshkruan progresin e vendeve kandidate n raportet vjetore. Pr Maqedonin e Veriut dhe Shqiprin, ekzekutivi i BE-s tha n vlersimin e vitit t kaluar t dy vendet ishin mesatarisht t prgatitura n shumicn e gjasht grupeve dhe sht par nj lloj progresi. Realisht, mbyllja e kapitujve mund t zgjas disa vite, si ka ndodhur me Serbin apo Malin e Zi.

  do vend i BE-s mund t kundrshtoj mbylljen ose hapjen e kapitujve dhe Bullgaria i ka rezervuar vetes t drejtn pr ta br kt nse protokolli dypalsh nuk zbatohet nga Maqedonia e Veriut. M t shpejta pr t negociuar pranimin ishin Austria, Finlanda dhe Suedia, n pak m pak se dy vjet, ndrsa Kroacis iu deshn pak m pak se tet vjet nga fillimi i negociatave pr tu br antare e plot e bllokut.

  Top Channel

 4. #4
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,356
  Postimet n Bllog
  1

  Pr: Hapat e ardhshm pr Shqiprin, si bhesh vend antar i Bashkimit Europian?!

  Filluan negociatat, urime Shqiperia,perpara drejt Evropes dhe qyteterimit.
  Duaje te afermin tend si veten

 5. #5
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,603

  Pr: BE: Javn e ardhshme hapen negociatat me Shkupin dhe Tirann

  Hajde urime! Tani do hajme me luge floriri..
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,488

  Pr: BE: Javn e ardhshme hapen negociatat me Shkupin dhe Tirann

  Shqipet lugen gati e kan por i mungon vetem floriri

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 16-12-2020, 01:58
 2. AAK: shtje e kryer – qeveria Thaci rrzohet javn e ardhshme?
  Nga Antiproanti n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 15-02-2014, 14:47
 3. BE pranon kerkesen e Shqiperise, do te hapen negociatat per anetaresim
  Nga DYDRINAS n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 99
  Postimi i Fundit: 21-08-2010, 07:30
 4. Bakojanis, javen e ardhshme vjen ne nje vizite zyrtare ne Tirane
  Nga brooklyn2007 n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 12-03-2008, 22:56
 5. Javn e ardhshme nis dialogu Prishtin-Beograd
  Nga Beqari002 n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 10-03-2003, 11:36

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •