Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-07-2020
  Postime
  203

  Prse Maqedonia e Veriut nuk sht Bullgari dhe Propozimi Francez

  Dshira pr t hapur Marveshjet e Assoimit me BE nga ana e Maqedonis s Veriut me t ciln sht e lidhur edhe Shqipria, ka hasur n n nj tjetr penges serioze.
  Propozimi i modifikuar francez i pikave t propozuara nga Parlamenti bullgar a ndezur opozitn maqedonase e cila q prej 10 ditsh protestuesit kan pushtuar sheshet dhe rrugt e Shkupit, duke krkuar dorheqjen e Qeveris dhe refuzim t propozimit francez. Gjat ditve t protests, nuk munguan edhe prleshjet fizike me policin, ku mbi 50 t lnduar u shnuan mes forcave t rendit dhe 12 protestues u arrestuan. Madje u arrestua dhe shqiptari q mbrojti Monumentin e Skenderbeut n Shkup sepse qlloi n ajr kundr turms q godiste me gur monumentin.
  ("Po na rrezikohet gjuha dhe identiteti", n shesh kundr planit francez - Rajoni (gazetatema.net)
  Historia shkurtimisht qndron kshtu:
  Menjher pasi Parlamenti bullgar vendosi t hap rrug Republiks s Maqedonis (pas vendosjes s vetos nga ana e Bullgaris pr gati nj vit rresht) nprmjet marveshjes me Francn e Makronit, n Maqedonin e Veriut pasn protestat pasi lexuan pikat q Parlamenti Maqedonas duhej t pranonte sipas Propozizmit francs.
  Me 23 qershor Asambleja Kombtare t Republiks s Bullgaris, hapi rrug heqjes s vetos bullgare pr Maqedonin e Veriut duke br kto propozime Parlamentit t Maqedonis s Veriut:
  Zbardhet vendimi i marr sot n Asamblen Kombtare t Republiks s Bullgaris, ku iu hap rrug heqjes s vetos bullgare pr Maqedonin e Veriut.
  Parlamenti bullgar miratoi sot propozimin e Presidencs franceze t Kshillit t BE-s pr fillimin e negociatave pr antarsimin e Maqedonis s Veriut n BE, ndrkoh q vendimi final i takon presidentit bullgar. Asambleja Kombtare, n baz t Art. 86 i Kushtetuts s Republiks s Bullgaris,
  1. Rikonfirmon kushtet n t cilat Republika e Bullgaris mund t mbshtes do hap n procesin e integrimit evropian t Republiks s Maqedonis s Veriut, prkatsisht:
  2. Zbatimi efektiv i Traktatit t Miqsis, Fqinjsis s Mir dhe Bashkpunimit t vitit 2017 dhe Procesverbaleve t mbledhjeve t Komisionit t Prbashkt Ndrqeveritar sipas Art. 12 t ktij Traktati:
  2. Garantimi i t drejtave t bullgarve n Republikn e Maqedonis s Veriut, duke i prfshir n baza t barabarta me popujt e tjer, n Kushtetutn e Republiks s Maqedonis s Veriut,
  3. Ekzistenca e garancive evropiane pr plotsimin e kushteve t pikave 1 dhe 2.
  Pr kt qllim:
  Qeveria e Republiks s Bullgaris t miratoj propozimet nga Kryesia e Kshillit t BE-s, draft-Kornizn Negociuese dhe Konkluzionet e Kshillit, duke iu nnshtruar kushteve t mposhtme:
  Prmirsimi i draft-kornizs negociuese t propozuar dhe draft-konkluzioneve t Kshillit pr t pasqyruar m qart faktin se asgj n procesin e antarsimit t MV-s n BE nuk mund t interpretohet si njohje nga Republika e Bullgaris pr ekzistencn e gjuhs maqedonase;
  t garantoj q fqinjsia e mir t mbetet nj kriter horizontal gjat gjith procesit t antarsimit t MV-s n BE, pr zbatimin e pastr t informimit t Kshillit prpara do Konference Ndrqeveritare;
  prfshirja e nj referimi pr protokollet dypalshe sipas Artit. 12 t Traktatit t Miqsis, Fqinjsis s Mir dhe Bashkpunimit n Kornizn Negociuese
  (https://.balkaneb.com/zbardhet-v...doni-e-veriut/).
  Ndrsa Propozimi francs paraqet nj modifikim t vendimit t Parlamentit bullgar:
  Propozimi francez:
  Propozimi francez prbhet nga shtat pika. Pjesa q ka nxitur m s shumti debat sht shtja e gjuhs dhe e kaluara historike, e cila sht pjes e Marrveshjes pr fqinjsi t mir me Bullgarin dhe si e till, kjo marrveshje sht e prfshir dhe n propozimin francez. N pikn e tret theksohet se, N rrugn e Maqedonis s Veriut drejt antarsimit n Bashkimin Evropian, Kshilli rikujton rndsin e arritjes s rezultateve t prekshme dhe zbatimit me mirbesim t marrveshjeve dypalshe, prfshir Marrveshjen e Presps me Greqin dhe Traktatin (marrveshjen) pr fqinjsi t mir me Bullgarin.
  N propozimin francez gjuha maqedonase definohet si e till, pra gjuh maqedonase pa sqarime plotsuese apo fusnot, ndrkoh q apostrofohet se BE-ja do ti notoj deklaratat e dy shteteve, Maqedonis s Veriut dhe Bullgaris, n raport me gjuhn.
  N pikn e katrt t propozimit francez, krahas detyrimit pr realizimin e reformave, theksohet se, Kshilli n kt drejtim mirpret synimin e Maqedonis s Veriut t nis dhe t arrij si shtje me prioritet ndryshimet kushtetuese, me qllim prfshirjen n Kushtetut t qytetarve q jetojn brenda kufijve t shtetit dhe q jan pjes e njerzve t tjer, si bullgart.
  Prmes propozimit francez synohet tejkalimi i dallimeve q ka Maqedonia e Veriut me Bullgarin dhe zhbllokimi i fillimit t bisedimeve pr antarsim n familjen evropiane.
  (Propozimi francez n pritje t miratimit n Kuvendin maqedonas (evropaelire.org).
  Parlamenti i Maqedonis s Veriut i mbledhur q me 10 korrik sht gjndur prpara protestive t fuqishme t opozits maqedonase t cilat kundrshtojn zbatimin e pikve t paraqitura si nga parlamenti bullgar ashtu dhe nga pikat e propozuara nga propozimi francez. Megjithse Kryeministri i Maqedonis s Veriut Kovaceski sht optimist duke thn se propozimi sht: `mundsia e vetme pr zhbllokimin e procesit t integrimit evropian`.
  Ndrsa Kretari i Opozitst Maqedonis s Veriut u shpreh se: ` Nse deputett e shumics jan t gatshm pr nj poshtrim t till, ne nga opozita nuk jemi dhe prandaj krkojm q t gjitha dokumentet t dorzohen sipas procedurs parlamentare, tha Goran Micevski, kryetar i Grupit Parlamentar t VMRO DPMNE-s
  Po ashtu edhe kryetari i LSDM Jovan Mitrevski deklaroi se: `Dshiroj tiu bind se propozim-konkluzionet q do t miratojm do t hedhin posht t gjitha insinuatat se rrezikohet gjuha maqedonase me propozimin francez. Jan gnjeshtra se rrezikohet gjuha, identiteti apo shtjet historike. Ato jan t mbrojtur, dhe do t jemi dshmitar pr kt q themi`.
  Shumkush bn pyetjen se prse Maqedonia e Veriut q ka nj gjuh t njjt me bullgarishten ka kaontradikta aq t mdha politike dhe Historike aq sa po ve n rrezik integrimin n BE madje dhe marveshjen e Presps n t ciln u ra dakort ndryshimi i emrit?
  Historia e popullsi s Maqedonis sht nj histori jo aq e njohur duke patur parasysh se n Maqdeoni jetojn dy etni t mdha: maqedonasit dhe shqiptart si dhe pakica serbe, turke q flasin turqisht por edhe shqip, dhe kta t fundit shprehen se `jemi turelinj`, arumun, ndoshta dhe greke. Pra nj popullat me dy religjione t mdha Orthodokse dhe Islame.
  Po kush jan maqedonasit? sht e vrtet se Tito e bri Republikn e gjasht t Jugosllavis n 1948 duke pprfshir atu dhe nj pjes t territorit shqiptar Pollogun, Dibrn Strugn, Ohrin, Shn Naumin t cilat i u shkputn Shqipris q me Marveshjen e Ambasadorve n 1913 dhe q u sanksionuan m von n 1914. Dihet se Republika (FYROM) e shpalli pavarsin pas referendumit t mbajtur m 8 shtator 1991.Me Marrveshjen e Presps u nnshkruajt mes Maqedonis dhe Greqis m 17 qershor 2018, u quajt Republika e Maqedonis s Veriut.

  Saktsisht, maqedonasit orthodoks jan pasardhs t popullats arbrore dhe epirote q kan jetuar prej shekujsh aty. Dihet se nj pjes e Maqedonis quhej Amatia ku prfshihej Mati, Dibra, popullsia preth liqenit t Ohrit dhe Pollogu. Problemi qndroi pas pushtimit Osman . Gjat ktij pushtimi, shum nga popullsia e przjer e ksaj treve u vran, nj pjes u larguan n Itali dhe n vndet jasht sundimit turk, por nj pjes e popullsis nuk u largua por, duke prfituar nga nj ligj i Sulltan Mehmet Fatihut dhe i Sulltan Sulejmanit pr popullsit e krishtera q pajtoheshin me Kryetarin e Fanarit (fanariott e Kostandinopojs) i cili e kishte selin n Stamboll (Kostandinopoj), mund t ruanin fen dhe pronat. Kshtu arbr &epirott e Maqedonis i u afruan kishs bullgare dhe kshtu ruajtn pronat dhe fen por humbn gradualisht gjuhn dhe etnin, duke u quajtur maqedonas.
  Kjo ka ndodhur gjat shekujve XVI-XIX. Pra ata nuk jan bullgar t mirfillt por jan bullgarisht fols dhe shkruajn si bullgart me shkronja cirilike. Dihet se popullsia Maqedonis e lasht e Aleksandrit t Madh dhe Pirros s Epirit, nuk kishte lidhje me sllavt e sotm sepse sllavt erdhn pas shek V e.s.
  Ky sht shkaku q maqedonasit nuk e quajn veten bullgar por maqedonas dhe i kan ngritur prmendore Aleksandrit t madh sepse mendojn se sht paraardhs i tyre. Po kshtu e Gjergj Kastrioti Sknderbu sht shprehur vet se sht `Epirot i Maqedonis` dhe pas-ardhs i Aleksandrit t Madh dhe i Pirros s Epirit, duke qn se Maqedonia e vjetr prfshinte edhe nj pjes t Epirit t dikurshm. Madje stema e Familjes Kastrioti ka mbi shqipen dy krenore t Perandoris Bizantine edhe yllin maqedon por jo n formn e q ka sot ylli maqedonas.
  Pra nacionaliteti Maqedonas egziston jo si bullgar por si nocion e veant. Ata kan hymnin e tyre dhe heronjt e tyre, si Goce Dellev, Pitu Guli, Dame Gruev, Sandanski, Nikolla Karev kryetari i Republiks se Krushevs dhe Dinu Vangjel si trimat e kryengritjes s vitit 1903, e plot t tjer.
  Sot popullsia shqiptare e Maqedonia s Veriut si etni shtet formuese por me fe myslimane bashkjeton dhe bashkeqeveris Republikn e Maqedonis s Veriut.
  Shqipria ashtu si Maqedonia pret miratimin e Propozimit t modifikuar Francez, dhe shpresojm q s bashku t hapen dyert e integrimit me BE. N rast tjetr Shqipria duhet ta krkoj e vetme hapjen e marveshjes s Associimit me BE,derisa Maqedonia t zgjidh mosmarveshjet me Bullgarin.

  priftipirro2017@gmail.com

 2. #2
  Perjashtuar
  Antarsuar
  26-07-2014
  Postime
  202

  Pr: Prse Maqedonia e Veriut nuk sht Bullgari dhe Propozimi Francez

  Kryetari i Fanarit!!! lol. Na thuaj emrin e ndonj kryetari t Fanarit. Je vrtet qesharak.

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-02-2021, 14:41
 2. Kush sht biznesmeni q do t rrjep udhtart e veriut dhe Kosovs
  Nga Duke_Of_Arberia n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-10-2016, 04:45
 3. sht vrar lideri i Kores s Veriut?
  Nga DYDRINAS n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 13-02-2012, 19:23
 4. Maqedonia nuk sht gati pr t hyr n BE
  Nga fano n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-11-2009, 10:06
 5. Koreja e Veriut sht vendi me i cuditshem n ..
  Nga Brari n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 16
  Postimi i Fundit: 22-12-2006, 14:23

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •