Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 26 prej 26
 1. #21
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pėr: Mirėqenia Psikologjike

  https://gazetasi.al/si-na-ndikon-vje...ndje-dhe-trup/

  Si na ndikon vjeshta nė mėndje dhe trup

 2. #22
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pėr: Mirėqenia Psikologjike

  Si t'i prodhosh vetė hormonet e lumturisė?

  Hormonet e lumturisė jo vetėm qė rikthejnė ndjesitė pozitive, por mbajnė gjithashtu larg stresin, ankthin dhe gjėndje tė tjera tė kėtij lloji.


  Ēfarė tė bėsh pėr tė nxitur prodhimin e Serotoninės, hormonit tė lumturisė?

  Dėgjo muzikė

  Medito

  Ec nė natyrė

  Shkruaj

  Ekspozohu nė diell


  Po pėr hormonin e kėnaqėsisė, Dopaminėn?

  Kujdesu pėr veten

  Pėrmbush detyrat

  Ha ushqim tė mirė

  Festo pėr fitoret

  Fli gjumė mjaftueshėm


  Po pėr Oksitocinėn, hormonin e dashurisė?

  Pėrqafo njė njeri tė dashur

  Puth dikė qė do

  Bėj bisedat tė thella

  Luaj me kafshėt

  Bėj komplimenta


  Po pėr Endorfinėn, hormonin e rehtėsuesit tė stresit dhe dhimbjes?

  Qesh

  Bėj ushtrime

  Ha ēokollata

  Ha ushqime pikante

  Krijo kontakt fizik


  TiranaPost.al

  https://tiranapost.al/stil-jete/si-t...turise-i528309
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 23-09-2023 mė 15:03

 3. #23
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pėr: Mirėqenia Psikologjike

  Dikush mė pyeti se pse sillesha mirė me ata qė mė bėnin keq”. Mesazh qė duhet ta lexojnė tė gjithė

  “Dikush mė pyeti se pse sillesha mirė me njerėzit qė mė bėnin keq. Realisht nuk e dija ēfarė pėrgjigje t’i ktheja. Mė pas fillova t’i shihja me radhė tė gjithė nė klasė, pasi e pėrfundova provimin tim, dhe aty e kuptova arsyen pse. Pashė djalin qė tallej me paaftėsinė time pėr tė qenė e mirė nė matematikė. Qėndronte me kokėn mbėshtetur nė bangė dhe dukej i lodhur. Pyeta veten se ēfarė problemi mund tė kishte nė shtėpi qė e mbante zgjuar deri natėn vonė. U kujtova qė kishte mamanė, e cila vuante nga kanceri i gjirit. Pavarėsisht gjithė kėsaj ngjarjeje, ai duhet tė paraqitej edhe nė shkollė ēdo ditė qė tė mos humbiste vitin.

  Pashė vajzėn qė nuk e di ēfarė problemi kishte me mua, por mė shihte tėrė kohės gjithė inat. Unė e dija se ajo dhe i dashuri i saj ishin ndarė. Me siguri ai u soll keq me tė, dhe ajo mundohej tė sillej ashpėr me tė tjerėt pėr tė rėnė nė sy. Pastaj pashė drejt njė vajze tjetėr qė tė gjithė e mendonin tė lėvizur, por shumė pak e dinin se kishte prerė damarėt pėr dikė qė donte dhe e kishte tradhėtuar.

  Hodha sytė drejt njė djali qė pėrherė vinte me tė njėjtat rroba. Pak veta e dinin se kėpucėt e tij ishin me vrima. Prindėrit e tij nė vend tė punonin pėr t’i siguruar kushtet e nevojshme, pinin alkool dhe drogė. Tė dy. Dhe ai sėmurej sa herė binte shi, sepse kėpucėt e tij fusnin ujė.

  Pashė edhe njė djalė tjetėr, tė huaj, i cili i ėshtė bashkuar sė fundmi klasės sonė. Dinte anglisht dhe tani po mėson shqipen. Kushedi sa e vėshtirė ėshtė tė mėsosh gjithēka nga e para nė moshėn tonė. E mbi tė gjitha tė jesh i rrethuar nga njė popull me tradita krejtėsisht tė tjera.

  Nė fund, pashė mėsuesen e klasės. Nuk e kishte mė unazėn nė dorė. Ndoshta arsyeja se pse na jepte pėrherė e mė tepėr detyra, ishte pėr tė na bėrė mė tė aftė nė jetė, mė tė aftė nga vetė ajo.

  Pra, pashė drejt gjithė kėtyre njerėzve dhe kuptova se secili kishte problemet e veta, sfidat e veta dhe gjėja e fundit qė doja, ishte t’i shtoja edhe unė njė problem mė tepėr duke u sjellė keq me ta. Tė gjithė kemi shumė probleme. Edhe pse dikush mund tėmos i shprehė ato, dijeni se nuk e ka jetėn aq tė lehtė sa duket”. – Nga interneti, autor anonim.


  Publikuar fillimisht te bota.al - Tiranapost.al

  https://tiranapost.al/opinion/dikush...-qe-du-i528604
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 09-10-2023 mė 17:04

 4. #24
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pėr: Mirėqenia Psikologjike

  10 Rregullat e Ikigait pėr njė jetė me mirėqenie

  Ēfarė do tė thotė Ikigai?

  Ikigai ėshtė njė koncept japonez qė do tė thotė 'arsyeja juaj pėr tė qenė'. 'Iki' nė japonisht do tė thotė 'jetė' dhe 'gai' pėrshkruan vlerėn.

  Po cilat janė rregullat pėr njė jetė pėr tė qenė?

  1. Qėndroni aktiv; mos dilni nė pension.

  Ata qė heqin dorė nga gjėrat qė u pėlqejnė tė bėjnė, e humbasin qėllimin e tyre nė jetė. Ndaj ėshtė kaq e rėndėsishme tė vazhdosh tė bėsh gjėra me vlerė, tė bėsh pėrparim, duke u sjellė bukuri ose dobi tė tjerėve, duke ndihmuar dhe duke formėsuar botėn rreth jush, edhe pasi "zyrtarisht" veprimtaria profesionale ka pėrfunduar.

  2. Merreni ngadalė.

  Tė jesh me nxitim ėshtė nė pėrpjesėtim tė zhdrejtė me cilėsinė e jetės. Siē thotė shprehja e vjetėr, "Ecni ngadalė dhe do tė shkosh larg." Kur lėmė pas urgjencėn, jeta dhe koha marrin kuptim tė ri.

  3. Mos e mbush barkun.

  "Ngrihu i pangopur nga tavolina", thotė njė shprehje. Ha sipas rregullit 80 pėr qind. Nė mėnyrė qė tė qėndrojmė tė shėndetshėm mė gjatė, duhet tė hamė pak mė pak se kėrkon uria jonė nė vend qė tė mbushim barkun.

  4. Rrethojeni veten me miq tė mirė.

  Miqtė janė ilaēi mė i mirė dhe janė aty pėr tė besuar shqetėsimet, pėr tė biseduar dhe ndarė histori. Ju ndriēojnė ditėn, merrni kėshilla, duke argėtoheni.

  5. Bėhuni nė formė pėr ditėlindjen tuaj tė ardhshme.

  Uji ėshtė nė gjendjen mė tė mirė kur rrjedh i freskėt dhe nuk ngec. Me trupin funksionon njėsoj. Plus, stėrvitja ēliron hormone qė na bėjnė tė ndihemi tė lumtur.

  6. Buzėqeshni.

  Njė qėndrim i gėzuar nuk ėshtė vetėm relaksues, por ndihmon pėr tė bėrė miq. Nuk duhet tė harrojmė kurrė se ēfarė privilegji ėshtė ėshtė tė jesh kėtu dhe tani nė njė botė kaq plot me mundėsi.

  7. Rilidhuni me natyrėn.

  Edhe pse shumica e njerėzve jetojnė nė qytete kėto ditė, qeniet njerėzore janė bėrė tė jenė pjesė e botės natyrore. Duhet t'i kthehemi shpesh pėr tė rimbushur bateritė.

  8. Falenderoni.

  Paraardhėsit tuaj, natyrėn, qė ju ofron ajrin qė thithni dhe ushqimin qė hani, pėr miqtė dhe familjen tuaj, pėr gjithēka qė ju ndriēon ditėn dhe ju bėn tė ndiheni me fat qė jeni gjallė. Kaloni njė moment ēdo ditė duke falėnderuar dhe do tė shikoni se si lumturia rritet.

  9. Jetoni momentin.

  Mos u pendoni pėr tė kaluarėn dhe mos kini frikė nga e ardhmja. E sotmja ėshtė gjithēka qė keni. Pėrfitoni sa mė shumė prej saj.

  10. Ndiqni ikigai-n tuaj.

  Brenda jush ka njė pasion, a talent unik qė i jep kuptim ditėve tuaja dhe ju shtyn pėr tė dhėnė mė tė mirėn nga vetja deri nė fund. Zbuloni se cili ėshtė ikigai juaj dhe siē thotė Viktor Frankl, ėshtė misioni juaj ta zbuloni atė.


  Tiranapost.al

  https://tiranapost.al/stil-jete/10-r...eqenie-i528693

 5. #25
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pėr: Mirėqenia Psikologjike

  3 zakone qė mund tė sabotojnė pa kuptuar shėndetin tuaj mendor

  Psikologia Robin Berzin, thotė se ėshtė e rėndėsishme tė gjurmojmė disa zakone tė vogla dhe tė pavetėdijshme qė bėjmė ēdo ditė, pasi mund tė ndikojnė nė mirėqenien mendore.

  Kushtojini vėmendje kėtyre tre zakoneve mė poshtė - qė sipas Berzin, mund tė sabotojnė fshehurazi shėndetin tuaj mendor:

  1. Pėrdorimi i teknologjisė (sidomos gjatė natės).


  Sipas Berzin ekspozimi i dritės blu gjatė natės ka potencialin tė sabotojė gjumin tonė, i cili ka efekte nė rrjedhėn e poshtme pėr mirėqenien mendore .

  “Ne e kemi botėn nė majė tė gishtave, informacionin me prekjen e njė butoni, dhe kjo ėshtė e mrekullueshme dhe fuqizuese – por gjithashtu ka potencialin tė prishė mirėqenien tonė mendore dhe emocionale”, thotė ajo.

  2. Mungesa e lėvizjes.

  “Ne jemi krijuar si qenie njerėzore pėr tė ndryshuar emocionet pėrmes lėvizjes”, thotė Berzin. "Trupi ėshtė krijuar pėr ta bėrė kėtė, dhe kur nuk lėvizni dhe uleni mesatarisht 11 orė nė ditė, ju mbani emocionet tuaja." Dhe ato emocione "tė ngecura" mund tė ēojnė nė pasoja fizike dhe mendore nė trupin tuaj".

  3. Alkooli.

  Berzin beson se alkooli mund tė jetė pjesė e njė stili jetese tė ekuilibruar, por pėr sa i pėrket mirėqenies mendore, ėshtė e rėndėsishme tė pyesni veten: A po pini alkool pėr t'u ndjerė mė mirė, apo po pini alkool pėr t'u ndjerė edhe mė mirė? "Nėse alkooli ėshtė metoda juaj pėr t'u marrė me jetėn, kjo mund t'ju tregojė se po e pėrdorni atė nė njė mėnyrė problematike," vėren Berzin.


  Tiranapost.al

  https://tiranapost.al/shendeti/3-zak...mendor-i529127

 6. #26
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pėr: Mirėqenia Psikologjike

  10 gjėrat qė nuk bėjnė njerėzit e shėndetshėm mendėrisht

  Shėndeti mendor ėshtė po aq i rėndėsishėm sa ai fizik. Nėse ndokush nuk ndihet mirė fizikisht, ai ėshtė i sėmurė dhe nuk mund tė bėjė tė gjitha veprimet si tė tjerėt, e njėjta gjė ndodh edhe me atė qė ndihet keq mendėrisht, ai nuk ka tė gjitha mundėsitė tė ecė pėrpara nė jetė si ata qė janė tė sigurt te vetja.

  Shpesh dėgjojmė kėshillėn ‘mendo pozitivisht dhe gjėra tė mira do tė ndodhin’, fjalė tė tilla supozohet ta bėjnė njė person tė ndihet mė mirė pėr veten e tij dhe ta bėjnė atė tė harrojė mendimet e kėqija e tė jetė i fortė mendėrisht.

  Shėndeti mendor mund tė krahasohet me atė fizik, si pėr shembull njė person qė shkon ēdo ditė nė palestėr dhe ha mirė, ka njė trup tė mirė ose nė rastin e shėndetit mendor, njė mendje tė qetė. Pėrkundrazi, njė person qė nuk bėn asnjė aktivitet fizik dhe qė ha keq, do tė ketė trup jo tė mirė dhe nė rastin e shėndetit mendor ai do tė jetė i dobėt mendėrisht.

  Ja 10 gjėrat qė nuk bėjnė njerėzit e shėndetshėm mendėrisht.

  1. Nuk ndiejnė keqardhje pėr veten – Shumė nga problemet e jetės janė tė pashmangshme, por tė ndiesh keqardhje pėr veten, kjo ėshtė njė zgjedhje qė mund ta bėjė ēdokush. Njerėzit qė kanė besim te vetja, nuk ndiejnė keqardhje, por hartojnė plane qė tė luftojnė problemet dhe t’i zgjidhin ato.

  2. Nuk dorėzojnė pushtetin – Fjalė si ‘vjehrra ime mė mėrzit’ apo ‘shefi im mė bėn tė ndihem keq pėr veten’ janė tipike tė njerėzve qė vendosin ta dorėzojnė fuqinė e tyre te tė tjerėt. Nėse dėshironi tė zgjidhni diēka qė ju shqetėson, atėherė merrni pėrgjegjėsi tė plotė dhe jepini vetes fuqinė pėr ta zgjidhur problemin.

  3. Nuk i tremben ndryshimit – Ndonėse ndihemi mė tė sigurt tė bėjmė gjėrat qė i njohim mė mirė dhe qė na bėjnė tė ndihemi rehat, njerėzit e shėndetshėm nga aspekti mendor provojnė vazhdimisht gjėra tė reja, sepse ata duan tė provojnė mundėsi tė ndryshme pėr tė arritur lumturinė.

  4. Nuk humbin energji mbi gjėrat qė nuk i kontrollojnė dot – Ne shpesh shqetėsohemi pėr shumė gjėra, por njė person qė ėshtė mendėrisht i fuqishėm, nuk e humbet energjinė e tij duke pranuar gjėra qė janė jashtė kontrollit tė tij. Tė tillė njerėz tė fortė pranojnė atė qė nuk e ndryshojnė dot, dhe pėrpiqen tė bėjnė mė tė mirėn pėr tė ndryshuar veten, atėherė kur duhet. Pėrqendrojeni edhe ju energjinė tuaj te gjėrat qė ju japin mė tepėr kėnaqėsi, nė vend tė atyre qė ju mėrzisin.

  5. Nuk shqetėsohen pėr tė kėnaqur tė tjerėt – Njerėzit e mirė duan t’i kėnaqin tė gjithė, por kjo ėshtė e pamundur. Ata qė janė tė fortė mendėrisht pėrqendrohen tė kėnaqin veten dhe tė lėnė mėnjanė dėshirat nė ndryshim tė tė tjerėve. Ata qė bėjnė veprime duke u nisur nga ideja e tė tjerėve, nuk janė nė rregull me sigurinė te vetja.

  6. Nuk e kanė problem tė marrin rreziqe – Ēdo ditė njerėzit bėjnė shumė zgjedhje, por tė bėsh njė zgjedhje qė nuk ėshtė e sigurt, kjo do guxim tė madh, si dhe shumė siguri te vetja. Njerėzit tė cilėt janė tė qetė nė mendjen e tyre dhe qė ndėrmarrin rreziqe me vetėdije, duan tė ecin pėrpara dhe kjo ėshtė e vetmja mėnyrė. Ata qė nuk rrezikojnė dhe tremben, janė tipikė pėr njerėz tė cilėt duan tė mbeten nė ‘shpellėn’ e tyre tė frikėsuar nga ēdo gjė.

  7. Nuk kapen pas sė shkuarės – Ēfarė iku, nuk kthehet mė. Kjo ėshtė diēka qė e kanė kuptuar shumė mirė ata qė kanė njė shėndet tė mirė mendor. Tė kapesh pas sė shkuarės nuk do tė thotė se mund ta ndryshosh atė, ndaj bėhuni tė fuqishėm dhe ecni pėrpara drejt sė ardhmes.

  8. Nuk pėrsėrisin gabimet – Ēdokush mėson nga gabimet e tij, por ata qė janė tė fortė nė personalitet dhe nė njohjen e vetes, e kuptojnė qė gjėrat nuk mund tė vazhdojnė gjithnjė nė tė njėjtėn mėnyrė, ndaj gjejnė rrugė tė ndryshme pėr tė arritur aty ku duan.

  9. Nuk heqin dorė kur dėshtojnė – Nėse diēka ėshtė e vėshtirė, atėherė kjo ėshtė rruga e duhur. Ata qė i kanė ndėrtuar ‘muskujt’ e tyre mendorė ashtu si tė tjerėt nė palestėr nuk tremben nga vetja dhe nga tė tjerėt, por ecin pėrpara me vendosmėri duke parė qėllimin dhe jo rrugėn.

  10. Nuk frikėsohen nga vetmia – Pėr sa kohė keni veten, keni tė gjithė botėn. Shpesh njerėzit bėjnė njė pakt me djallin dhe e shesin veten e tyre pėr tė qenė tė pėlqyeshėm nga tė tjerėt. Nėse e bėni kėtė, kjo do tė thotė se jeni tė paqėndrueshėm dhe keni nevojė pėr kėshillim. Pranojeni veten dhe mos u trembni nga vetmia.


  Ekonomia Online

  https://ekonomiaonline.com/gjerat-qe...k-bejne-kurre/

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema tė Ngjashme

 1. Teste psikologjike
  Nga teta nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 812
  Postimi i Fundit: 12-12-2011, 15:31
 2. Lufta psikologjike (2)
  Nga ABytyqi nė forumin Bashkėpatriotėt e mi nė botė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-12-2007, 15:28
 3. Tipet Psikologjike
  Nga no name nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 31-08-2007, 21:36
 4. Pėrparimi i kombit buron nga mirėqenia shpirtėrore e secilit prej nesh
  Nga drini_nė_TR nė forumin Kulturė demokratike
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 23-11-2004, 10:14
 5. Fuqi Psikologjike!!
  Nga shkodrane82 nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 13-08-2004, 22:22

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •