Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
  1. #1
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,348
    Postimet në Bllog
    17

    Hollandë: Qeveria kërkon tu zaptojë tokat, fermerët në protestë: "Pa ne, do vdisni nga uria!"

    Fermerët holandezë bllokojnë magazinat e supermarketeve

    Iniciativa e qeverisë për të ulur emetimet e ndotësve çoi në protesta, raportojnë mediat lokale.

    Emri:  62c40ab6203027236c3d7647.jpg

Shikime: 106

Madhësia:  34.3 KB

    Fermerët holandezë kanë mbyllur hyrjen në qendrat e shpërndarjes së supermarketeve për të protestuar ndaj reformave të gjelbërta të qeverisë, një veprim që do të godiste sektorin bujqësor të vendit, raportuan mediat lokale të hënën.

    Sipas transmetuesit lokal Nederlandse Omroep Stichting (NOS), protestuesit kanë bllokuar disa depo në të gjithë vendin, duke përfshirë në qytetet Heerenveen, Raalte, Deventer, Woerden, Breda dhe Nijkerk. Si rezultat, kamionët e ushqimit nuk mund të përdorin shumë nga qendrat e shpërndarjes.

    Byroja Qendrore e Tregtisë së Ushqimit (CBL), organizata holandeze e supermarketeve, tha se do të ishte " plotësisht e papranueshme" nëse bllokada zvarritet. "Ne kemi thirrur autoritetet gjyqësore dhe policinë për t'u kujdesur për situatën," tha drejtori i organizatës, Marc Jansen.

    CBL u ka bërë thirrje autoriteteve të konsiderojnë hapa të mëtejshëm kundër protestuesve. “Ne duhet të jemi në gjendje ta adresojmë këtë sjellje të keqe,” tha Jansen, duke argumentuar se supermarketet nuk janë palë në ngecje.

    Organizata shtoi se mungesat ushqimore që prekin produkte të tilla si buka, frutat dhe perimet dhe qumështi do të pasojnë së shpejti nëse protestuesit që përdorin kamionë dhe traktorë nuk i japin fund bllokadës.

    "Disa qendra shpërndarjeje furnizojnë gjithashtu spitale, qendra kujdesi dhe shërbime të tjera jetike, " tha Jansen.

    Të dielën, përballë mundësisë së protestave në shkallë të gjerë, policia holandeze këshilloi njerëzit të punojnë nga shtëpia, duke thënë se janë të gatshëm të ndërhyjnë nëse situata del jashtë kontrollit.

    Fermerët holandezë janë të mërzitur për shtytjen e qeverisë për të ulur emetimet e ndotësve, duke përfshirë oksidin e azotit dhe amoniakut, me 50% deri në vitin 2030. Shqetësimi është se plehrat përmbajnë një sasi të madhe oksidi të azotit, ndërsa kafshët prodhojnë amoniak në urinë dhe feces.

    Reformat e gjelbra ka të ngjarë të godasin sektorin e bujqësisë, duke i detyruar fermerët të reduktojnë numrin e bagëtive ose të ndërpresin fare veprimtarinë. Shumë kanë frikë se reformat e koalicionit qeverisës thjesht do t'i lënë jashtë biznesit.

    Në fund të qershorit, kryeministri holandez Mark Rutte tha se fermerët kanë të drejtë të protestojnë, por paralajmëroi se veprimet e tyre duhet të jenë të ligjshme.

    “Nuk është e pranueshme të krijohen situata të rrezikshme, nuk është e pranueshme të frikësohen zyrtarët, ne kurrë nuk do ta pranojmë këtë” , tha ai.

    Burimi: RT

  2. #2
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,348
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Hollandë: Qeveria kërkon tu zaptojë tokat, fermerët në protestë: "Pa ne, do vdisni nga uria!"

    Policia qellon me arme mbi zetorin e fermerit 16 vjecar:


  3. #3
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,348
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Hollandë: Qeveria kërkon tu zaptojë tokat, fermerët në protestë: "Pa ne, do vdisni nga uria!"

    Ministri holandez i fermave jep dorëheqjen pas protestave për ndotjen

    Emri:  1000.jpg

Shikime: 38

Madhësia:  49.4 KB

    HAGË, Holandë (AP) - Ministri holandez i bujqësisë ka dhënë dorëheqjen papritur, duke u thënë gazetarëve se ai nuk ishte personi i duhur për këtë detyrë pas një vere të trazuar protestash nga fermerët mbi rregullat e ndotjes .

    Henk Staghouwer, i cili mbajti postin për vetëm nëntë muaj, njoftoi vendimin e tij të hënën mbrëma. Ai sapo ishte kthyer nga Brukseli, ku negocioi një marrëveshje me Komisionin Evropian për të hequr një përjashtim holandez për kufijtë e përhapjes së plehut organik.

    Holanda, së bashku me Danimarkën, Irlandën dhe rajonin e Flanders të Belgjikës, ishin lejuar të tejkalonin kufijtë se sa fermerët e plehut organik mund të ktheheshin në fushat e tyre për shkak të sipërfaqes relativisht të vogël të tokës së vendit. Por Brukseli dëshiron ta heqë gradualisht këtë dispenzim sepse holandezët nuk po arrijnë të përmbushin standardet e cilësisë së ujit të BE-së.

    Sektori fitimprurës i bujqësisë i vendit ka qenë në krizë që kur një vendim gjykate i vitit 2019 e detyroi qeverinë të ulë emetimet e oksidit të azotit dhe amoniakut, që prodhojnë blegtoria. Mijëra fermerë kanë organizuar protesta, duke bllokuar qytetet me traktorë dhe duke djegur balet e barit përgjatë autostradave.

    Një ish-bukëpjekës 60-vjeçar, Staghouwer ishte ngarkuar me tranzicionin e sektorit nga praktikat intensive të bujqësisë dhe blerjen e fermerëve për të reduktuar emetimet totale.

    Qeveria ndau 24.3 miliardë euro shtesë (24.2 miliardë dollarë) për të trajtuar problemin. Javën e kaluar Staghouwer i tha kabinetit se ai nuk do të ishte në gjendje të përmbushte një afat kohor të mesit të shtatorit për të paraqitur një plan për tranzicionin.

    "Unë e respektoj vendimin e tij të guximshëm," shkroi kryeministri holandez Mark Rutte në Twitter, por të tjerët ishin më pak lavdërues. Anëtarja e parlamentit Caroline van der Plas e partisë Lëvizja Fermer-Qytetar (BBB) ​​tha se "ai ishte krejtësisht i papërshtatshëm" për këtë punë.

    Bart Kemp i organizatës së fermerëve Agractie i tha transmetuesit publik holandez NOS se Staghouwer ishte "një njeri miqësor, por jo një person vendimtar".

    Roli i Staghouwer do të merret përkohësisht nga ish-ministrja e bujqësisë Carola Schouten.

    Burimi: AP

  4. #4
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,348
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Hollandë: Qeveria kërkon tu zaptojë tokat, fermerët në protestë: "Pa ne, do vdisni nga uria!"

    Qeveria holandeze do të sekuestrojë dhe mbyllë 3000 ferma për t'iu përmbajtur rregullave mjedisore të BE-së

    Emri:  GettyImages-1243384299-scaled-e1669671845718.jpg

Shikime: 40

Madhësia:  45.0 KB

    Nga JAMES LYNCH

    *Shënimi i redaktorit: Ky artikull është përditësuar me një koment nga Drejtori Ekzekutiv i Kërkimit të Konsumatorëve

    Qeveria holandeze po planifikon të blejë dhe mbyllë deri në 3000 ferma pranë zonave të ndjeshme ndaj mjedisit për të qenë në përputhje me rregullat mjedisore të BE-së.

    Kjo vjen pasi protestat e fermerëve shpërthyen këtë verë pas një plani të qeverisë për të reduktuar emetimet e azotit me 50% deri në vitin 2030, raportoi The New York Times . Fermerët besojnë se masa ka shënjestruar në mënyrë të padrejtë sektorin bujqësor, i cili është përgjegjës për pjesën më të madhe të emetimeve të azotit në Holandë, shtoi Times.

    Qeveria do të kryejë një "blerje të detyrueshme" të emetuesve të mëdhenj të azotit si pjesë e një oferte vullnetare, një herë, njoftoi ministrja e azotit Christianne van der Wal, raportoi Bloomberg . Fermerëve do t'u ofrohet një marrëveshje "shumë mbi" vlerën e fermës, sipas planit të qeverisë . Ajo pohoi se "nuk ka ofertë më të mirë" në një takim të premten me deputetët.

    Në përgjigje të vendimit, Drejtori Ekzekutiv i Kërkimit të Konsumatorëve Will Hild i tha Daily Caller “Lufta e Holandës kundër fermerëve për të ndjekur axhendën e tyre ESG shërben si një paralajmërim i ashpër. Amerikanët duhet të jenë vigjilentë ndaj përpjekjeve si nga qeveritë ashtu edhe nga firmat e mëdha të Wall Street si BlackRock për të shtyrë të njëjtat objektiva të rrezikshëm të emetimeve të karbonit "zero neto" këtu në SHBA. Është e vështirë të mbivlerësohet pamaturia e minimit të fermerëve gjatë krizës më të madhe globale të ushqimit në dekada. Kjo ka të ngjarë të përkeqësojë inflacionin e çmimeve të ushqimeve që po përjetojmë tashmë.”

    Një parti politike e quajtur BoerBurgerBeweging (BBB), ose lëvizja Fermer-Qytetar, ka përqafuar protestat dhe aktualisht renditet e katërta në sondazhet përpara zgjedhjeve të vitit të ardhshëm, raportoi The Guardian . Reformimi i “ligjit të azotit” do të jetë qëllimi parësor i partisë, e cila është pozicionuar si një zë për nevojtarët, pohoi The Guardian. (I LIDHUR: Ministrat e Energjisë së Evropës janë në bllokim ndërsa miliona njerëz përballen me dimrin e kushtueshëm)

    Holanda është bërë eksportuesi i dytë më i madh në botë i produkteve bujqësore pas Shteteve të Bashkuara dhe siguron perime për pjesën më të madhe të Evropës perëndimore, raportoi Washington Post . Mbi gjysma e tokës holandeze përdoret për bujqësi, përveç kulturave me vlerë 24,000 hektarë që rriten në serra, specifikoi Post.

    Pavarësisht nga toka e kufizuar dhe një klimë me shi, inovacioni bujqësor i orientuar drejt përdorimit më të vogël të ujit dhe zvogëlimit të emetimeve të karbonit i ka mundësuar Holandës të bëhet një eksportues i madh i teknologjisë bujqësore dhe ushqimore, shpjegoi Post.

    Burimi: Daily Caller

  5. #5
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,348
    Postimet në Bllog
    17

    Evropianët u shpallin luftë fermerëve për hir të mbrojtjes së ambientit. Kush do ushqejë njerëzit?

    Gjermanët u ndaluan të përdorin plehra nitrate në emër të një bujqësisë 'të gjelbër'

    Rregulli i ri në North Rhine-Westphalia është një "hap prapa", thotë ministri i bujqësisë i rajonit.

    Emri:  638d0a002030274b9662c846.jpg

Shikime: 69

Madhësia:  51.4 KB

    Fermerët në shtetin më të populluar të Gjermanisë duhet të frenojnë ashpër përdorimin e disa teknikave të plehërimit nën një grup të ri kufizimesh që me sa duket synojnë ta bëjnë industrinë më "të gjelbër".

    Që nga e enjtja, fermerëve në North Rhine-Westphalia u kërkohet të përdorin 20% më pak pleh nitrat në zonat që mendohet se kanë nivele "problematike" të kimikatit - një përcaktim që tani përfshin një të tretën e tokës bujqësore të përdorshme të provincës.

    Rregullat duket të jenë të papëlqyeshme për disa fermerë vendas dhe zyrtarë politikë. Erich Gussen, nënkryetar i Shoqatës Bujqësore Rhenish, paralajmëroi se rregulloret e reja do të nënkuptojnë një cilësi më të ulët të të korrave, duke lënë të kuptohet se fermerët nuk do t'i pranojnë rregullat pa luftë. “Ka një indinjatë të madhe mes fermerëve, gjë që na shqetëson vërtet!” tha ai për gazetën gjermane Bild të enjten.

    “Nëse një fushë me grurë ka nevojë për 200 kg pleh për rendiment optimal, fermerët tani do të detyrohen të përdorin 40 kg më pak. Kjo do të thotë një rënie e rendimentit dhe cilësia e grurit do të vuajë!”. - shpjegoi Gussen.

    Koha e masës – që vjen menjëherë para Krishtlindjeve me pak njoftim paraprak – duket gjithashtu se ka gjasa të maksimizojë shqetësimin, pasi përpjekjet për të kërkuar përjashtime përpara se burokracia lokale do të vonohet për shkak të pushimeve dhe teknikave të tjera.

    Ministrja e Bujqësisë dhe Mbrojtjes së Konsumatorit të Nordrhein-Westfalisë, Silke Gorissen, e përshkroi zgjerimin e minutës së fundit të zonave me nivel të ulët të nitrateve si një "hap prapa". Gorissen pohoi se ajo kishte kërkuar prej kohësh përjashtime për fermerët përbërës të cilët tashmë e kishin dëshmuar veten si kujdestarë të përgjegjshëm të tokës.

    Një iniciativë e ngjashme që po zhvillohet në Holandë në muajt e fundit ka hasur në një shkallë të lartë të rezistencës lokale. Amsterdami thuhet se po kërkon të blejë ose mbyllë me forcë deri në 3000 ferma për të përmbushur objektivat mjedisore të BE-së, edhe pse avokatët e bujqësisë në vend pretendojnë se kanë disa nga teknikat bujqësore më të avancuara dhe të qëndrueshme të njohura për njerëzimin.

    Burimi: RT

  6. #6
    Shpirt Shqiptari Maska e Albo
    Anëtarësuar
    16-04-2002
    Vendndodhja
    Philadelphia
    Postime
    30,348
    Postimet në Bllog
    17

    Për: Hollandë: Qeveria kërkon tu zaptojë tokat, fermerët në protestë: "Pa ne, do vdisni nga uria!"

    Europa ‘rikthim në komunizëm’? Mijëra fermerëve u merren tokat në mes të krizës

    Emri:  3000-2048x1365.jpg

Shikime: 30

Madhësia:  29.7 KB

    Pavarësisht se jemi përballë një krize e cila kërcënon të dërgojë qindra mijëra vetë drejt urisë, në Europë disa politika të reja po i detyrojnë qytetarët të dalin në protesta masive.

    Edhe pse lufta në Ukrainë është kthyer në një shqetësim global, duket se për disa politikanë europianë, lufta kundër ngrohjes globale dhe uljes së emetimeve të karbonit mbetet ende objektivi kryesor.

    Holanda është prodhuesi dhe eksportuesi i dytë më i madh në botë i produkteve bujqësore, me eksporte të vlerësuara prej $111 miliardë dollarë vetëm në vitin 2021.

    Por sipas raporteve të ndryshme, gjedhët dhe plehu kimik janë burimet kryesore të emetimeve të azotit.

    Si pasojë, qeveria holandeze po kërcënon të mbyllë pothuajse 3,000 ferma në përpjekje për të përmbushur objektivat e ashpra të BE-së për emetimet e gazeve serrë.

    Objektivat diktojnë që Holanda duhet të përgjysmojë emetimet e oksidit të azotit dhe amoniakut deri në vitin 2030.

    Për të përmbushur këtë, qeveria holandeze do të përdorë një program të dedikuar prej 22 miliardë eurosh për të blerë bizneset e fermave me më shumë se 100% të vlerës së tyre.

    Në një ultimatum të ashpër për fermerët, ministrja e azotit Christianne van der Wal paralajmëroi se “nuk ka ofertë më të mirë”.

    Nëse fermerët e shpërfillin ofertën, qeveria holandeze do të fillojë një program blerjesh të detyruara vitin e ardhshëm.

    Fermerët kanë reaguar ashpër ndaj këtij vendimi duke dalë në protestë dhe vendosur barrikada në rrugë, duke vënë në zjarr kashtë, duke shpërndarë llumë nëpër rrugë apo edhe lëshuar fishekzjarrë.

    Në disa zona, deri në 40,000 protestues kanë zbritur në qytete dhe kanë luftuar me policinë në beteja të dhunshme dhe të vazhdueshme.

    Në protestat të tjera ata kanë bllokuar autostradat me kolona traktorësh të cilët janë përplasur me makinat e policisë holandeze.

    Kundër-argumenti

    Një nga grupet pas protestave, i njohur si Forca e Mbrojtjes së Fermerëve (FDF), është zotuar të vazhdojë me fushatën kundër politikave të reja.

    Fermerët po përdorin gjithashtu kanale politike dhe kanë vendosur kandidatë alternativë në zgjedhje për të larguar deputetin e tyre në detyrë.

    Ndërkohë, sindikata kryesore e bujqësisë LTO Nederland ka bërë presion që politika të rrëzohet sa më parë.

    Sindikata argumentoi se sektori i ushqimit holandez po veçohej nga qeveria ndërsa sektorët e tjerë që janë ndotës shumë më të mëdhenj po përballen me kontrolle më të vogla.

    Emri:  Dutch-German-border-protest-2JF4293_C_ANP_-Alamy-Stock-Photo.jpg

Shikime: 27

Madhësia:  76.5 KB

    Sipas tyre, në ndryshim nga masat drakoniane të bujqësisë, ndotësve industrialë do t’u ofrohet një regjim lejesh shumë më i lehtë dhe më pak i rreptë.

    Sipas një raporti të gazetës holandeze De Telegraaf, sistemi i lejeve i konsideruar për kompanitë e mëdha të naftës, aviacionit dhe çelikut do të rivlerësohet pas 12 muajsh.

    Edhe në Gjermani, politika të ngjashme po prekin fermerët gjermanë të cilëve u është kërkuar të përdorin 20% më pak pleh nitrat – i cili sipas qeverisë është aktualisht në nivele problematike, gjë që ndikon në ngrohjen globale dhe ndryshimet klimaterike.

    Por, ky lloj plehu është tejet esencial në industrinë bujqësore. Erich Gussen, nënkryetar i Shoqatës Bujqësore Rhenish, paralajmëroi se rregulloret e reja do të nënkuptojnë një cilësi më të ulët të të korrave që do të rezultojë edhe në humbje të mëdha për fermerët.

    “Ka një indinjatë të madhe mes fermerëve, gjë që na shqetëson vërtet!” tha ai për gazetën gjermane Bild të enjten.

    Euronews

Tema të Ngjashme

  1. Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 14-03-2022, 22:23
  2. Përgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 17-12-2015, 18:51
  3. Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 19-10-2015, 14:11
  4. "Qeveria e Grave" kërkon shkarkimin e kryetares të MA Endira Bushati
    Nga Albo në forumin Tema e shtypit të ditës
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 14-03-2014, 12:16
  5. Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 01-02-2014, 17:53

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •