Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,164
  Postimet n Bllog
  4

  Holland: Qeveria krkon tu zaptoj tokat, fermert n protest: "Pa ne, do vdisni nga uria!"

  Fermert holandez bllokojn magazinat e supermarketeve

  Iniciativa e qeveris pr t ulur emetimet e ndotsve oi n protesta, raportojn mediat lokale.

  Emri: 62c40ab6203027236c3d7647.jpg

Shikime: 71

Madhsia: 34.3 KB

  Fermert holandez kan mbyllur hyrjen n qendrat e shprndarjes s supermarketeve pr t protestuar ndaj reformave t gjelbrta t qeveris, nj veprim q do t godiste sektorin bujqsor t vendit, raportuan mediat lokale t hnn.

  Sipas transmetuesit lokal Nederlandse Omroep Stichting (NOS), protestuesit kan bllokuar disa depo n t gjith vendin, duke prfshir n qytetet Heerenveen, Raalte, Deventer, Woerden, Breda dhe Nijkerk. Si rezultat, kamiont e ushqimit nuk mund t prdorin shum nga qendrat e shprndarjes.

  Byroja Qendrore e Tregtis s Ushqimit (CBL), organizata holandeze e supermarketeve, tha se do t ishte " plotsisht e papranueshme" nse bllokada zvarritet. "Ne kemi thirrur autoritetet gjyqsore dhe policin pr t'u kujdesur pr situatn," tha drejtori i organizats, Marc Jansen.

  CBL u ka br thirrje autoriteteve t konsiderojn hapa t mtejshm kundr protestuesve. Ne duhet t jemi n gjendje ta adresojm kt sjellje t keqe, tha Jansen, duke argumentuar se supermarketet nuk jan pal n ngecje.

  Organizata shtoi se mungesat ushqimore q prekin produkte t tilla si buka, frutat dhe perimet dhe qumshti do t pasojn s shpejti nse protestuesit q prdorin kamion dhe traktor nuk i japin fund bllokads.

  "Disa qendra shprndarjeje furnizojn gjithashtu spitale, qendra kujdesi dhe shrbime t tjera jetike, " tha Jansen.

  T dieln, prball mundsis s protestave n shkall t gjer, policia holandeze kshilloi njerzit t punojn nga shtpia, duke thn se jan t gatshm t ndrhyjn nse situata del jasht kontrollit.

  Fermert holandez jan t mrzitur pr shtytjen e qeveris pr t ulur emetimet e ndotsve, duke prfshir oksidin e azotit dhe amoniakut, me 50% deri n vitin 2030. Shqetsimi sht se plehrat prmbajn nj sasi t madhe oksidi t azotit, ndrsa kafsht prodhojn amoniak n urin dhe feces.

  Reformat e gjelbra ka t ngjar t godasin sektorin e bujqsis, duke i detyruar fermert t reduktojn numrin e bagtive ose t ndrpresin fare veprimtarin. Shum kan frik se reformat e koalicionit qeveriss thjesht do t'i ln jasht biznesit.

  N fund t qershorit, kryeministri holandez Mark Rutte tha se fermert kan t drejt t protestojn, por paralajmroi se veprimet e tyre duhet t jen t ligjshme.

  Nuk sht e pranueshme t krijohen situata t rrezikshme, nuk sht e pranueshme t friksohen zyrtart, ne kurr nuk do ta pranojm kt , tha ai.

  Burimi: RT

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,164
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Holland: Qeveria krkon tu zaptoj tokat, fermert n protest: "Pa ne, do vdisni nga uria!"

  Policia qellon me arme mbi zetorin e fermerit 16 vjecar:


 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,164
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Holland: Qeveria krkon tu zaptoj tokat, fermert n protest: "Pa ne, do vdisni nga uria!"

  Ministri holandez i fermave jep dorheqjen pas protestave pr ndotjen

  Emri: 1000.jpg

Shikime: 14

Madhsia: 49.4 KB

  HAG, Holand (AP) - Ministri holandez i bujqsis ka dhn dorheqjen papritur, duke u thn gazetarve se ai nuk ishte personi i duhur pr kt detyr pas nj vere t trazuar protestash nga fermert mbi rregullat e ndotjes .

  Henk Staghouwer, i cili mbajti postin pr vetm nnt muaj, njoftoi vendimin e tij t hnn mbrma. Ai sapo ishte kthyer nga Brukseli, ku negocioi nj marrveshje me Komisionin Evropian pr t hequr nj prjashtim holandez pr kufijt e prhapjes s plehut organik.

  Holanda, s bashku me Danimarkn, Irlandn dhe rajonin e Flanders t Belgjiks, ishin lejuar t tejkalonin kufijt se sa fermert e plehut organik mund t ktheheshin n fushat e tyre pr shkak t siprfaqes relativisht t vogl t toks s vendit. Por Brukseli dshiron ta heq gradualisht kt dispenzim sepse holandezt nuk po arrijn t prmbushin standardet e cilsis s ujit t BE-s.

  Sektori fitimprurs i bujqsis i vendit ka qen n kriz q kur nj vendim gjykate i vitit 2019 e detyroi qeverin t ul emetimet e oksidit t azotit dhe amoniakut, q prodhojn blegtoria. Mijra fermer kan organizuar protesta, duke bllokuar qytetet me traktor dhe duke djegur balet e barit prgjat autostradave.

  Nj ish-bukpjeks 60-vjear, Staghouwer ishte ngarkuar me tranzicionin e sektorit nga praktikat intensive t bujqsis dhe blerjen e fermerve pr t reduktuar emetimet totale.

  Qeveria ndau 24.3 miliard euro shtes (24.2 miliard dollar) pr t trajtuar problemin. Javn e kaluar Staghouwer i tha kabinetit se ai nuk do t ishte n gjendje t prmbushte nj afat kohor t mesit t shtatorit pr t paraqitur nj plan pr tranzicionin.

  "Un e respektoj vendimin e tij t guximshm," shkroi kryeministri holandez Mark Rutte n Twitter, por t tjert ishin m pak lavdrues. Antarja e parlamentit Caroline van der Plas e partis Lvizja Fermer-Qytetar (BBB) ​​tha se "ai ishte krejtsisht i paprshtatshm" pr kt pun.

  Bart Kemp i organizats s fermerve Agractie i tha transmetuesit publik holandez NOS se Staghouwer ishte "nj njeri miqsor, por jo nj person vendimtar".

  Roli i Staghouwer do t merret prkohsisht nga ish-ministrja e bujqsis Carola Schouten.

  Burimi: AP

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,164
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Holland: Qeveria krkon tu zaptoj tokat, fermert n protest: "Pa ne, do vdisni nga uria!"

  Qeveria holandeze do t sekuestroj dhe mbyll 3000 ferma pr t'iu prmbajtur rregullave mjedisore t BE-s

  Emri: GettyImages-1243384299-scaled-e1669671845718.jpg

Shikime: 14

Madhsia: 45.0 KB

  Nga JAMES LYNCH

  *Shnimi i redaktorit: Ky artikull sht prditsuar me nj koment nga Drejtori Ekzekutiv i Krkimit t Konsumatorve

  Qeveria holandeze po planifikon t blej dhe mbyll deri n 3000 ferma pran zonave t ndjeshme ndaj mjedisit pr t qen n prputhje me rregullat mjedisore t BE-s.

  Kjo vjen pasi protestat e fermerve shprthyen kt ver pas nj plani t qeveris pr t reduktuar emetimet e azotit me 50% deri n vitin 2030, raportoi The New York Times . Fermert besojn se masa ka shnjestruar n mnyr t padrejt sektorin bujqsor, i cili sht prgjegjs pr pjesn m t madhe t emetimeve t azotit n Holand, shtoi Times.

  Qeveria do t kryej nj "blerje t detyrueshme" t emetuesve t mdhenj t azotit si pjes e nj oferte vullnetare, nj her, njoftoi ministrja e azotit Christianne van der Wal, raportoi Bloomberg . Fermerve do t'u ofrohet nj marrveshje "shum mbi" vlern e ferms, sipas planit t qeveris . Ajo pohoi se "nuk ka ofert m t mir" n nj takim t premten me deputett.

  N prgjigje t vendimit, Drejtori Ekzekutiv i Krkimit t Konsumatorve Will Hild i tha Daily Caller “Lufta e Holands kundr fermerve pr t ndjekur axhendn e tyre ESG shrben si nj paralajmrim i ashpr. Amerikant duhet t jen vigjilent ndaj prpjekjeve si nga qeverit ashtu edhe nga firmat e mdha t Wall Street si BlackRock pr t shtyr t njjtat objektiva t rrezikshm t emetimeve t karbonit "zero neto" ktu n SHBA. sht e vshtir t mbivlersohet pamaturia e minimit t fermerve gjat krizs m t madhe globale t ushqimit n dekada. Kjo ka t ngjar t prkeqsoj inflacionin e mimeve t ushqimeve q po prjetojm tashm.”

  Nj parti politike e quajtur BoerBurgerBeweging (BBB), ose lvizja Fermer-Qytetar, ka prqafuar protestat dhe aktualisht renditet e katrta n sondazhet prpara zgjedhjeve t vitit t ardhshm, raportoi The Guardian . Reformimi i “ligjit t azotit” do t jet qllimi parsor i partis, e cila sht pozicionuar si nj z pr nevojtart, pohoi The Guardian. (I LIDHUR: Ministrat e Energjis s Evrops jan n bllokim ndrsa miliona njerz prballen me dimrin e kushtueshm)

  Holanda sht br eksportuesi i dyt m i madh n bot i produkteve bujqsore pas Shteteve t Bashkuara dhe siguron perime pr pjesn m t madhe t Evrops perndimore, raportoi Washington Post . Mbi gjysma e toks holandeze prdoret pr bujqsi, prve kulturave me vler 24,000 hektar q rriten n serra, specifikoi Post.

  Pavarsisht nga toka e kufizuar dhe nj klim me shi, inovacioni bujqsor i orientuar drejt prdorimit m t vogl t ujit dhe zvoglimit t emetimeve t karbonit i ka mundsuar Holands t bhet nj eksportues i madh i teknologjis bujqsore dhe ushqimore, shpjegoi Post.

  Burimi: Daily Caller

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,164
  Postimet n Bllog
  4

  Evropiant u shpallin luft fermerve pr hir t mbrojtjes s ambientit. Kush do ushqej njerzit?

  Gjermant u ndaluan t prdorin plehra nitrate n emr t nj bujqsis 't gjelbr'

  Rregulli i ri n North Rhine-Westphalia sht nj "hap prapa", thot ministri i bujqsis i rajonit.

  Emri: 638d0a002030274b9662c846.jpg

Shikime: 48

Madhsia: 51.4 KB

  Fermert n shtetin m t populluar t Gjermanis duhet t frenojn ashpr prdorimin e disa teknikave t plehrimit nn nj grup t ri kufizimesh q me sa duket synojn ta bjn industrin m "t gjelbr".

  Q nga e enjtja, fermerve n North Rhine-Westphalia u krkohet t prdorin 20% m pak pleh nitrat n zonat q mendohet se kan nivele "problematike" t kimikatit - nj prcaktim q tani prfshin nj t tretn e toks bujqsore t prdorshme t provincs.

  Rregullat duket t jen t paplqyeshme pr disa fermer vendas dhe zyrtar politik. Erich Gussen, nnkryetar i Shoqats Bujqsore Rhenish, paralajmroi se rregulloret e reja do t nnkuptojn nj cilsi m t ult t t korrave, duke ln t kuptohet se fermert nuk do t'i pranojn rregullat pa luft. Ka nj indinjat t madhe mes fermerve, gj q na shqetson vrtet! tha ai pr gazetn gjermane Bild t enjten.

  Nse nj fush me grur ka nevoj pr 200 kg pleh pr rendiment optimal, fermert tani do t detyrohen t prdorin 40 kg m pak. Kjo do t thot nj rnie e rendimentit dhe cilsia e grurit do t vuaj!. - shpjegoi Gussen.

  Koha e mass q vjen menjher para Krishtlindjeve me pak njoftim paraprak duket gjithashtu se ka gjasa t maksimizoj shqetsimin, pasi prpjekjet pr t krkuar prjashtime prpara se burokracia lokale do t vonohet pr shkak t pushimeve dhe teknikave t tjera.

  Ministrja e Bujqsis dhe Mbrojtjes s Konsumatorit t Nordrhein-Westfalis, Silke Gorissen, e prshkroi zgjerimin e minuts s fundit t zonave me nivel t ult t nitrateve si nj "hap prapa". Gorissen pohoi se ajo kishte krkuar prej kohsh prjashtime pr fermert prbrs t cilt tashm e kishin dshmuar veten si kujdestar t prgjegjshm t toks.

  Nj iniciativ e ngjashme q po zhvillohet n Holand n muajt e fundit ka hasur n nj shkall t lart t rezistencs lokale. Amsterdami thuhet se po krkon t blej ose mbyll me forc deri n 3000 ferma pr t prmbushur objektivat mjedisore t BE-s, edhe pse avokatt e bujqsis n vend pretendojn se kan disa nga teknikat bujqsore m t avancuara dhe t qndrueshme t njohura pr njerzimin.

  Burimi: RT

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,164
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Holland: Qeveria krkon tu zaptoj tokat, fermert n protest: "Pa ne, do vdisni nga uria!"

  Europa ‘rikthim n komunizm’? Mijra fermerve u merren tokat n mes t krizs

  Emri: 3000-2048x1365.jpg

Shikime: 9

Madhsia: 29.7 KB

  Pavarsisht se jemi prball nj krize e cila krcnon t drgoj qindra mijra vet drejt uris, n Europ disa politika t reja po i detyrojn qytetart t dalin n protesta masive.

  Edhe pse lufta n Ukrain sht kthyer n nj shqetsim global, duket se pr disa politikan europian, lufta kundr ngrohjes globale dhe uljes s emetimeve t karbonit mbetet ende objektivi kryesor.

  Holanda sht prodhuesi dhe eksportuesi i dyt m i madh n bot i produkteve bujqsore, me eksporte t vlersuara prej $111 miliard dollar vetm n vitin 2021.

  Por sipas raporteve t ndryshme, gjedht dhe plehu kimik jan burimet kryesore t emetimeve t azotit.

  Si pasoj, qeveria holandeze po krcnon t mbyll pothuajse 3,000 ferma n prpjekje pr t prmbushur objektivat e ashpra t BE-s pr emetimet e gazeve serr.

  Objektivat diktojn q Holanda duhet t prgjysmoj emetimet e oksidit t azotit dhe amoniakut deri n vitin 2030.

  Pr t prmbushur kt, qeveria holandeze do t prdor nj program t dedikuar prej 22 miliard eurosh pr t bler bizneset e fermave me m shum se 100% t vlers s tyre.

  N nj ultimatum t ashpr pr fermert, ministrja e azotit Christianne van der Wal paralajmroi se “nuk ka ofert m t mir”.

  Nse fermert e shprfillin ofertn, qeveria holandeze do t filloj nj program blerjesh t detyruara vitin e ardhshm.

  Fermert kan reaguar ashpr ndaj ktij vendimi duke dal n protest dhe vendosur barrikada n rrug, duke vn n zjarr kasht, duke shprndar llum npr rrug apo edhe lshuar fishekzjarr.

  N disa zona, deri n 40,000 protestues kan zbritur n qytete dhe kan luftuar me policin n beteja t dhunshme dhe t vazhdueshme.

  N protestat t tjera ata kan bllokuar autostradat me kolona traktorsh t cilt jan prplasur me makinat e policis holandeze.

  Kundr-argumenti

  Nj nga grupet pas protestave, i njohur si Forca e Mbrojtjes s Fermerve (FDF), sht zotuar t vazhdoj me fushatn kundr politikave t reja.

  Fermert po prdorin gjithashtu kanale politike dhe kan vendosur kandidat alternativ n zgjedhje pr t larguar deputetin e tyre n detyr.

  Ndrkoh, sindikata kryesore e bujqsis LTO Nederland ka br presion q politika t rrzohet sa m par.

  Sindikata argumentoi se sektori i ushqimit holandez po veohej nga qeveria ndrsa sektort e tjer q jan ndots shum m t mdhenj po prballen me kontrolle m t vogla.

  Emri: Dutch-German-border-protest-2JF4293_C_ANP_-Alamy-Stock-Photo.jpg

Shikime: 8

Madhsia: 76.5 KB

  Sipas tyre, n ndryshim nga masat drakoniane t bujqsis, ndotsve industrial do t’u ofrohet nj regjim lejesh shum m i leht dhe m pak i rrept.

  Sipas nj raporti t gazets holandeze De Telegraaf, sistemi i lejeve i konsideruar pr kompanit e mdha t nafts, aviacionit dhe elikut do t rivlersohet pas 12 muajsh.

  Edhe n Gjermani, politika t ngjashme po prekin fermert gjerman t cilve u sht krkuar t prdorin 20% m pak pleh nitrat – i cili sipas qeveris sht aktualisht n nivele problematike, gj q ndikon n ngrohjen globale dhe ndryshimet klimaterike.

  Por, ky lloj plehu sht tejet esencial n industrin bujqsore. Erich Gussen, nnkryetar i Shoqats Bujqsore Rhenish, paralajmroi se rregulloret e reja do t nnkuptojn nj cilsi m t ult t t korrave q do t rezultoj edhe n humbje t mdha pr fermert.

  “Ka nj indinjat t madhe mes fermerve, gj q na shqetson vrtet!” tha ai pr gazetn gjermane Bild t enjten.

  Euronews

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 14-03-2022, 22:23
 2. Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 17-12-2015, 18:51
 3. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 19-10-2015, 14:11
 4. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 14-03-2014, 12:16
 5. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 01-02-2014, 17:53

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •