Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet n Bllog
  19

  Babzia e Edi Rams: Rruga Kardhiq-Delvin u kushton taksapaguesve 108 milion euro pr 33 km rrug

  Investigimi/ Kng dhe valle pr Rrugt e florinjta (VIDEO)

  Emri: 222222.jpg

Shikime: 116

Madhsia: 27.9 KB

  Investigimi i emisionit N Shnjestr

  Ndrsa Shqipria po prjeton rritjen m t madhe n 30 vitet e fundit t mimit t ushqimeve t shports dhe karburantit, qeveria Rama pavarsisht krizs botrore q ka kapluar globin, shkak edhe i lufts n Ukrain, vazhdon t mos e kursej xhepin n ndrtimin e akseve interurbane q tashm kan marr cilsimin rrugt e florinjta, pr shkak t kostove marramendse me t cilat tenderohen. Dhe jo vetm kaq, por t vazhdoj t bekoj korrupsionin galopant q sht i pranishm n pothuaj do tender rrugor, ku ashtu si edhe n sektort e tjer si shndetsia, burimet natyrore, apo s fundmi monumentet e kulturs, edhe rrugt jan ngrthyer nga kompanit kanakare t qeveris Rama.  Pas Unazs s Madhe, q fal investigimit gazetaresk u shptua nga tenderi 20 milion euro pr nj kilometr asfalt, apo rrugve t tjera t cilat nj pjes pavarsisht se t kushtueshme kan mbetur rrugve t paprfunduara, qeveria Rama nuk e ka ndalur dorn s futuri n xhepin e buxhetit t shtetit, pavarsisht kundrshtive apo akuzave t shumta pr korrupsion q vijn nga grupet e interesit, shoqria civile, apo opozita. Madje, duke ia kaluar n kosto edhe vendeve me standarde t larta n infrastrukturn rrugore si Shtetet e Bashkuara t Ameriks apo Emiratet e Bashkuara Arabe.

  Nj nga kto rrug e cila u inaugurua me kng dhe valle, m 2 korrik 2022, nga kryeministri Rama, sht edhe ajo Kardhiq-Delvin.
  Ku populli doli edhe i kndoi edhe njher rrugve t florinjta. Rrug e cila, pr kostot pr kilometr, ia ka kaluar edhe autostradave me shum korsi n Emiratet e Bashkuara Arabe.Kosto e ksaj rruge, e cila thuhet se ka kapur deri m tani shifrn e frikshme t 108 milion euro, pr vetm 33 km. Ndrkoh q pr ekuivalenc, rruga e re q lidhi rajonin Al Dhafra me kryeqytetin Abu Dahbi n Emiratet e Bashkuara Arabe, n vitin 2019, 20 km m e gjat se ajo Kardhiq-Delvin dhe q kalon prmes shkrettirs, kushtoi 175 milion dollar. Me nj kosto prej 3.3 milion dollar pr kilometr.

  Ndrsa Kardhiq-Delvin, sipas prllogaritjeve t bra, deri m tani edhe pse kjo rrug sht gati 20 km m e shkurtr se ajo Al Dhafra- Abu Dahbi n Emiratet e Bashkuara Arabe, kushton 3.3 milion euro. Pra shum m shum se nj vepr inxhinierike n kushtet e terrenit ku ndodhen Emiratet e Bashkuara Arabe. Sipas t dhnave t siguruara N shnjestr, rruga Kardhiq-Delvin, e kategorizuar si nj aks interurban i kategoris C2, ishte parashikuar n fillimet e veta me nj kosto totale prej 50- 60 milion euro. Ndrtimi i ktij segmenti thuhet se ka nisur n vitin 2008, gjat mandatit t par qeveriss t Berishs. Q e tenderoi lotin e par t ktij aksi, me 679 milion lek, ose rreth 5.6 milion euro.

  Ku, ky lot do t ishte i gjat 7.1 kilometra. Por me ardhjen n pushtet t maxhorancs socialiste n vitin 2013, e cila gjat kohs n opozit sulmonte do tender n rrug t qeveris Berisha duke e etiketuar si korruptiv, projekti pr rrugn Kardhiq-Delvin nisi t zvarritej pr disa vite. Ndrkoh q prmes nj skeme t coptimit t punimeve n shum lote, parat u shprndan n disa tendera.
  sht ky edhe momenti ku lindin dyshimet pr mnyrn se si Autoriteti Rrugor Shqiptar, ka prokuruar parat pr kt tender.
  Pasi n shum raste pr lote t caktuara jan zhvilluar shtesa punimesh n vlera t konsiderueshme, t cilat jan fituar nga t njjtat kompani q kishin fituar tenderin fillestar. N baz t interesimit q News 24 ka br n ARRSH, ky autoritet ka br t ditur se lotet 2 dhe 3 kan kushtuar n total m shum se 1 miliard lek ose 8.7 milion euro.

  Ndrkoh q skema me dy tendera pr t njjtin lot ka vazhduar edhe me lotin numr 4. Lot q rezulton se sht fituar n shtator t vitit 2018 me 99 pr qind t fondit limit nga Cobial shpk dhe Gjoka Construction pr rreth 2.4 miliard lek ose 20 milion euro pr 6.1 kilometra. Por si t mos mjaftonte ky tender 20 milion euro i dhn n vitin 2018 pr vetm 6.1 km rrug, ARRSH u dha kompanive Cobial SHPK dhe Gjoka Construction edhe nj tender tjetr prej 3.8 milion euro, n prill t vitit 2021.Dokumenti mban firmn e kreut t ARRSH-s, Ergys Vjerdho, i cili u largua nga kjo detyr vetm dy muaj m pas, m qershor 2021, pr tu katapultuar si drejtor i KESH-it.

  Ku negociatat e punimeve shtes n rrugn Kardhiq-Delvin iu dhan bashkimit t operatorve Cobial Shpk dhe Gjoka Construksion, q pati fituar edhe tenderin e par. Sipas verifikimeve t kryera, e njjta procedur u ndoq edhe pr lotin 5. Ku m shtator t vitit 2018, fitues i ktij loti u shpall kompania ALB-STAR. Q dha nj ofert prej 1.78 miliard leksh ose 14 milion euro, pr vetm 3.3 kilometra. Apo e thn ndryshe 4.2 milion euro pr nj kilometr rrug. M shum se edhe vet kostoja e nj rruge me 6 korsi n Shtetet e Bashkuara t Ameriks, sot n krizn globale q po prjetojm. Ku pr 1 milje rrug, e barabart me 1.61 km, kostoja e ndrtimit n Shtetet e Bashkuara t Ameriks, pr nj rrug me 6 korsi, me mimet e reja q ka sjell kriza globale, sot sht 4.5 milion dollar. Ndrkoh q n vitin 2018, nj milje rruge e ndrtuar llogaritej shum m pak. Sipas t dhnave t siguruara N shnjestr oferta e dhn nga ALB-STAR n vitin 2018 ishte sa 98 prqind e fondit limit.

  Ndrkoh q tri vite m von, n prill t vitit 2021, e njjta kompani negocioi srish me Autoritetin Rrugor Shqiptar nj kontrat pr shtes punimesh me vler 332 milion leksh, apo afro 2.6 milion euro. Duke iu kthyer historis s loteve dhe kompanive q jan shpallur fituese n tenderat e rrugs Kardhiq-Delvin, sht me interes t ndalojm dhe t shikojm se si sht tenderuar loti numr 6. Ku fitues u shpall bashkimi i operatorve Agbes Shpk & Arbria. Konsorcium q dha nj ofert prej 2.37 miliard leksh, ose gati 20 milion euro. Kt her pr 4.5 kilometra rrug. Me nj kosto prej 4.4 milion euro pr kilometr. Edhe n kt rast thuhet se oferta ishte shum pran fondit limit. Por pavarsisht ksaj n prill t 2021 ashtu si pr lotet 4 dhe 5, Autoriteti Rrugor Shqiptar negocioi 467 milion lek ose 3.9 milion euro shtes punimesh.

  Duke e rritur edhe m shum koston e punimeve. Sipas asaj q mson N shnjestr n t trija rastet kompanit ndrtuese e kan justifikuar shtesn e punimeve dhe pr pasoj rritjen e kostove, me probleme gjeologjike t hasura n rrug. Lidhur mbi lotin 7, ku bhet fjal pr tunelin e Skrfics, fituesi u shpall n korrik 2020 nga ARRSH, pas vendimit t Komisionit t Prokurimit Publik. Ku edhe n kt lot kontrata u lidh me bashkimin e operatorve t udhhequr nga Gjoka Construction me nj vler gati 1.8 miliard lek ose rreth 15 milion euro. Ndrkoh q skandali me kostot shtes thellohet pasi n t gjashta lotet e gjatsis s rrugs jan zhvilluar shtesa t treta punimesh. Kosto t cilat rriten dhe nuk dihet ende edhe sa para do i glltis buxhetit t shtetit, rruga Kardhiq-Delvin. Ku si t mos mjaftonin t gjitha kostot e lartprmendura, nj tjetr kontrat me vler prej 1.43 miliard lek, ose rreth 11 milion euro sht fituar n maj t vitit 2022 nga kompania Gener 2. Kontrat e cila do t mundsoj sistemin e dhe rivitalizimin e skarpateve.

  Ndrkoh q nj kontrat tjetr prej 220 milion leksh, ose rreth 1.8 milion euro u fitua n shkurt vitit 2022, nga kompania Jubica. Kontrat e cila prfshin sinjalistikn rrugore. Ku kt her dokumentet mbajn firmn e kreut aktual t ARRSH-s, Evis Berberi. Kontrata t cilat i kan nxjerr jasht kontrollit kostot e aksit Kardhiq-Delvin. Ku deri m tani, plot 3 kontrata shtes punimesh dhe 2 kontrata pr punime ekstra kan br q kjo rrug t kushtoj plot 13 miliard lek, apo afro 108 milion euro pr 33 kilometra rrug interurbane dytsore.

  (Maliq-Lozhan)
  Skandali i fundit ku duket se sht i prfshir srish Autoriteti Rrugor Shqiptar, i drejtuar nga Evis Berberi. Nj institucion i shumprfolur pr korrupsion n tenderimin e rrugve, q ka shrbyer si noteri pr do afer t qeveris Rama, sht ai pr tenderin 1.18 miliard lek, ose thn ndryshe 9.7 milion euro, pr rikonstruksionin e aksit Maliq-Lozhan i Ri-Strelc. Aks i gjat 19 km, ku fituese sht shpallur kompania Gjikuria, me nj ofert sa 94 prqind e fondit limit. Gjikuria e cila sht e pranishme si fituese n pothuaj do tender t qeveris Rama, q kur maxhoranca socialiste, erdhi n pushtet n vitin 2013.

  Sipas t dhnave q disponon emisioni N shnjestr, n dorzimin e ofertave, Gjikuria nuk ishte kompania m e mir. Madje ajo u rendit e pesta n gar. Por pavarsisht ksaj performance t dobt, kjo nuk e pengoi Autoritetin Rrugor Shqiptar, ta shpallte fituese kt kompani n rikonstruksionin e rrugs Maliq-Lozhan i Ri-Strelc. Edhe pse prpara benjaminit t qeveris Rama, kishte kompani t tjera me oferta shum m t mira, por q uditrisht u skualifikuan nga gara. Konkretisht sipas t dhnave t siguruara mbi kt tender, konsorciumi q dha ofertn m t mir ishte bashkimi i operatorve t kryesuar nga kompania Arifaj me 1 miliard lek, ose 8.7 milion euro. E thn ndryshe, oferta e dhn nga bashkimi i operatorve me n krye kompanin Arifaj, ishte 1 miliard euro m e leverdishme se ajo e dhn nga kompania Gjikuria. Por kjo si e tham m lart, kjo nuk e pengoi Autoritetin Rrugor Shqiptar tja dorzonte tenderin Gjikurias. Pavarsisht faktit se tre kompani sipr saj, kishin dorzuar oferta m t mira.

  Por q uditrisht edhe n kt rast, ashtu edhe si n shum tender t tjer t prgatitur nga qeveria Rama, ofertuesit m t mir jan skualifikuar nga gara. Pra n total, nga 7 oferta, ARRSH ka skualifikuar 5, midis tyre tre m t lartat dhe dy m t mirat, pr ti hapur rrugn Maliq-Lozhan i ri- Strelc, kompanis Gjikuria. Ndrkoh, n dokumentin zyrtar t shpalljes s fituesit t siguruar nga Nes 24, nuk ka asnj informacion prse sht skualifikuar oferta e dhn nga nj bashkim operatorsh kryesuar nga kompania BE IS, edhe pse kjo ofert ishte e katrta m e leverdisshme, me nj vler prej 9.4 milion euro, ose rreth 250 mij euro m e lir se oferta e kompanis Gjikuria. Edhe m i habitshm sht justifikimi i nxjerr nga Autoriteti Rrugor Shqiptar. Q rendit nj sr justifikimesh pr t fshehur afern e tenderit, q n mos bie era korrupsion, t paktn l dyshime t mdha pr mnyrn se si sht proceduar.

  Ku dyshimi m i fort sht pr paracaktim t fituesit. Nisur nga fakti q jan hequr katr ofertat m t mira, q sht dhe kriteri baz i shpalljes s fituesit. Ndrkoh q deri m sot askush nuk mban prgjegjsi pr kt fryrje t tejskajshme t kostove. Ndrsa n gjith kt grabitje t hapur t parave publike, jo vetm t ksaj rruge por edhe shum t tjerave, deri m tani Prokuroria ka n hetim vetm nj recepsionist jo m shum se 20 vjear. Q drejtsia jon e ka shpallur n krkim ndrkombtar pr tenderin 22 milion euro pr nj kilometr t Unazs s Madhe. Ku u zbulua edhe falsifikimi i dokumenteve t nj shteti amerikan, t njohur si Delaare. Ndrsa n gjith kt megaafer t fondeve publike, askush tjetr nuk ndodhet para drejtsis. Po ndrsa sazet polifonike pren shiritin e rrugs Kardhiq-Delvin, lodrat dhe cyrlet e skandalit t radhs, po bien mbi nj tjetr rrug t florinjt.

  Kjo sht rruga e Arbrit.
  E cilsuar nga kryeministri Rama, si nj nga veprat m t rndsishme q lidh kryeqytetin me qarkun e Dibrs.
  Vepr pr t ciln n muajin nntor 2021, ai mori zotimin para dibranve se do ta mbaronte brenda afatit. Q duhet t ishte muaji mars i vitit 2022. Por ndrsa daullet dhe gzimi popullor i lan vend pritshmris pr ta par sa m shpejt Dibrn t lidhur me pjesn tjetr t vendit, dhe ndrsa muaji mars dhe dbora u shkrin bashk me premtimet, prfundimi i rrugs s Arbrit nuk po duket gjkundi. Edhe pse koh pas kohe po i merr para t shumta shtes, buxhetit t shtetit.

  ka duket se ka vn n vshtirsi edhe vet qeverin Rama, q e ka t pamundur t hamendsoj se kur do t pres shiritin e inagurimit.
  Sipas asaj q mson emisioni N shnjestr, shkak pr kt shtyrje t afatit t dorzimit t veprs, duket se sht br Tuneli i Murrizit. Tunel i gjat 3.7 km, por q deri tani ka kushtuar 145 milion euro. M i shtrenjti n t gjith historin e tuneleve t ndrtuara n Shqipri, q ia kalon pr nga kosto edhe tuneleve t Rrugs se Kombit dhe atij t Krrabs, q lidh rrugn Tiran-Elbasan. Tunel i cili sikur t mos mjaftonin kostot e larta t rrugs s Arbrit, do ti shtoj ksaj rruge edhe nj fatur tjetr prej 20 milion euro.

  Kjo pr shkak t nj kontrate shtes, e cila thuhet se ka futur n prplasje qeverin me kompanin. Ku kompania pretendon t marr 20 milion euro t tjera. 10 milion euro pr shpenzimet e tunelit t par q u shemb dhe 10 milion euro pr shtesn e projektit t tunelit t ri. Ndrkoh q ministria pranon se sht defekt gjeologjik, duke ia ngarkuar kt kosto buxhetit t shtetit, ndrsa pagesa nuk sht derdhur ende n llogarin bankare t konceisionarit. Ku pr t ndodhur nj gj e till thuhet se duhet br ndryshimi i kontrats.
  Por edhe pse afatet e veprs jan zgjatur, zona e projektit dhe vet projekti kan ndryshuar, kontrata mbetet e njjt, duke e ln kt kontrat konceisionare n paligjshmri t plot. Ku palt po prpiqen ti ngarkojn njra-tjetrs prgjegjsin pr kostot e larta, ku ka shkuar fatura e ksaj rruge deri m tani.

  Ku thuhet se afati i radhs pr dorzimin e tunelit sht fundi i muajit gusht. Por q duket se edhe ky afat nuk do t prmbushet. Sipas Ministres s Energjitiks, Belinda Balluku, shkak pr vonesn n hapjen e tunelit t gjat 3.7 km, jan br shtresat argjilore dhe burimet ujore nntoksore, t cilat sipas inxhinierve e shkrijn kt argjil. Sipas afatit fillestar t punimeve, rruga e Arbrit duhet t ishte e prfunduar brenda 44 muajve. Pra duhet t ishte e mbyllur n mars t vitit 2022. Por si e tham m lart shkak sht br ndrprerja e punimeve pr afro 17 muaj, si pasoj e shembjeve q ka psuar tuneli i par. Ku thuhet se n mesin e vitit 2019, kur ndrtimi i Rrugs s Arbrit ishte n fazn e vet m intensive, kompania Gjoka 87 mori vendimin pr ta braktisur zonn e punimeve t tunelit t Murrizit.

  Koh kur kjo kompani nisi edhe bisedimet me qeverin pr amendimin e kontrats konceisionare. Me qllim shtyrjen e afatit t prfundimit t punimeve n muajin gusht t vitit 2022. Por edhe t arsyeje tjetr.Se kush do ti paguaj kostot shtes pr kt vepr, n kushtet kur duhej br nj tunel i ri. Sipas ekspertve t inxhinieris jan pikrisht kto probleme madhore t cilat kan br q punimet n Tunelin e Murrizit, t krkojn m shum koh nga sa ishte parashikuar pr prfundimin e tij. Bazuar n raportin e inxhinierve t Institutit t Ndrtimit, shkak pr ndrprerjen n Tunelin e par t Murrizit, jan br materialet me prmbajtje argjilore, q sipas tyre ishin shum t lvizshme. ka e detyroi kompanin te merrte vendimin pr braktisjen e kantierit dhe nisjen e studimit pr t ndrtuar n nj gjurm tjetr. Q do t quhej projekti Alternativa B, e Tunelit t Murrizit. Ku dhe argumentohej vendimi pr ndrtimin e tunelit n nj zon tjetr.

  Oponenca e Institutit t Ndrtimit
  Ana perndimore e tunelit shfaqi shenja t proceseve intensive gjeodinamike, t tilla si rrshqitjet e mdha t dheut. N kto kushte nga zbatuesi i punimeve sht krkuar t bhet nj gjurm e re e tunelit me kushte m t mira gjeologjike-inxhinierike.
  Pavarsisht se kompania zbatuese e projektit tentoi ta prforconte disa her strukturn e tunelit, nprmjet ndrtimit t pilotave si edhe forcimit t mureve mbajtse me beton dhe hekur, inxhiniert than se lvizjet q ndodhnin n pjesn toksore, e bnin veprn t paqndrueshme. N tunelin n dy ant e malit Starvec, ku ishin parashikuar dy korsi. Si edhe nj tunel shrbimi paralel me gjatsi 3 781 m.

  Instituti i Ndrtimit
  Sipas studimit t par gjeologo-inxhinierik, zona ku do t ndrtohej fillimisht tuneli prezanton nj mal me lartsi 1340 m, i cili ndan Tirann nga qyteti i Burrelit. Ky formacion gjeologjik sht i formuar prej gurve karbonik dhe flashoidve. Mali ka shpate t pjerrta deri pak t pjerrta dhe n t dy ant e tij konstatohen shenja shembjesh dhe rrshqitjesh masive.Shpatet jan t pyllzuar dhe me bimsi t shkurtr. Ky mal sht prcaktuar si nj struktur gjeomorfologe, me grryerje tektonike karstike. Struktura e shkmbinjve n kt mal ishte e prishur dhe e zhvilluar.T dy ant e malit kan disa prrenj, t cilt kan grryer formacionet m t dobta shkmbore dhe kan ndrtuar depozita proluviale me trashsi t konsiderueshme. Ana perndimore e tunelit ka shfaqur shenja t proceseve intensive gjeodinamike, t tilla si rrshqitje t mdha t dheut.. Duke iu referuar gjithmon oponencs teknike t prgatitur nga Instituti i Ndrtimit, nj nga problemet q shoqroi punimet n tunelin e Murrizit, ishin edhe ujrat nntoksor.

  Instituti i Ndrtimit
  N zonn e shpateve t Tunelit t Murrizit, niveli i ujit nntoksor, ndryshon nga vera n dimr.Dhe n t ka prani shum t madhe t ujrave t till. Nga analizat e kryera nga inxhiniert gjeolog, del se ujrat nntoksor jan neutral dhe nuk jan agresiv, ndaj hekurit dhe betonit.Nga studimi gjeologjik parashikohet q t ndeshemi me nj sasi t konsiderueshme t ujrave nntoksor n t dy tunelet e rrugs, sidomos n planin e kontaktit midis shkmbinjve flashoidal q jan t paprshkueshm nga uji dhe shkmbinjve glqeror karbonatik q jan nj depozit e prhershme e ujrave nntoksor. N kto kushte nga zbatuesi i punimeve sht krkuar t bhet nj gjurm e re e tunelit me kushte m t mira gjeologo- inxhinierike.

  Sipas llogaritjeve t kryera, tuneli i ri i cili do t jet 500 metra m i gjat se i pari, pra 3.8 kilometra, dhe do t kushtoj n baz t preventivit t dorzuar nga kompania koncesionare, 17.5 miliard lek ose 145 milion euro. Ndrkoh q varianti i par kushtonte 16 miliard lek. Pra, gati 10 milion euro m shum se alternativa e par. E thn ndryshe, 1 kilometr n tunelin e ri t Murrizit, do t kushtoj 38.1 milion euro. 14.8 milion euro m shum se ka kushtuar 1 kilometr n tunelin e Llogaris, apo 17.1 milion euro m shum se ka kushtuar 1 kilometr i tunelit t Kalimashit. Duke e br kshtu tunelin e Murrizit, tunelin m t shtrenjt t t gjitha kohrave n Shqipri. Sipas t dhnave t Ministris s Infrastrukturs dhe Energjitiks, tuneli do t prbhet nga dy tuba, nj pr emergjencat, q do t shrbej si tunel shrbimi me diametr m t vogl. Dhe nj tjetr me prmasa m t mdha, ku do t lejohet qarkullimi normal i automjeteve.

  Dr. Ing Faruk Kaba
  Tuneli i Murrizs q sht nj kosto relativisht e lart dhe si t thuash krkon koh pr tu ndrtuar. Tuneli sht rreth 3 km e gjysm. sht i vshtir aq m tepr nga pikpamja gjeologjike, por shpresojm q t mbaroj sa m par. Tuneli presupozon elementin kryesor dhe vet rrugn e Arbrit. Ndrtimi i tunelit presupozon prfundimin n njfar mnyre t asaj q quhet rruga e Arbrit pasi ai krijon edhe shkurtimin. Aktualisht me kt informacion q kam kalohet me nj bypass q sht n terma teknik nj rrug e prkohshme, provizore q zvendson tunelin dhe bn t mundur kalimin si bypass i tunelit, por nuk do t jet ajo pjes prfundimtare e rrugs s Arbrit.
  Por ndrkoh q ka diskutime t tilla, kompania pretendon q faturn pr tunelin e ri ta paguaj buxheti i shtetit.
  Pavarsisht se konceisionari duhet t kishte br nj studim m t thelluar lidhur mbi problemet q i doln n tunelin e par. Problematika q dalin edhe n rekomandimin q Instituti i Ndrtimit i ka dhn kompanis, gjat punimeve q do t kryej n tunelin e ri.

  Instituti i Ndrtimit
  N kto rrethana rekomandojm q kushtet hidrologjike dhe gjeologjike t tunelit duhet t hetohen hollsisht gjat ndrtimit t tubimit t shrbimit, nprmjet mbikqyrjes gjeologjike dhe pgatitjes hidrogjeologjike. Rekomandojm q n do punim q do t kryhet gjat hapjes s tunelit t shrbimit dhe atij kryesor t jet prezent gjeologu pr dhnien e zgjidhjeve inxhinierike t sigurta.. Sipas inxhinierit Faruk Kaba, vepra sot duhet t ishte prfunduar.Dhe ndoshta pr t do kishte qen m mir, q kjo vepr ti ishte besuar nj kompanie t huaj, me eksperienc n kt fush.

  Dr. Ing Faruk Kaba
  Ky sht nj projekt PPP q pr mendimin tim duhet t kishte prfunduar. sht zgjatur dhe kuptohen vshtirsit e tunelit dhe t gjitha kto, pr mendimin tim mir do kishte qen ti ishte dhn nj kompanie ndrkombtare q ka eksperienc. Sigurisht edhe kompanit shqiptare duhet t vlersohen, duhet t bjn eksperienca t tilla, por pr kt objekt t rndsishm me parametra t interesit kombtar ndoshta do t ishte zgjidhje m e mir kjo q thash, aq m tepr q ka qen nj ofert nga nj kompani kineze q do ta mbaronte n intervale kohore m t shkurtra dhe sigurisht me nj kosto shum m t ult sesa kjo q sht n proces.
  Por problem n Rrugn e Arbrit nuk sht vetm Tuneli i Murrizit.

  Por edhe vet rruga n komponentt e saj inxhienierik
  Ku pretendimet nisin q me aksin e prfunduar, i cili thuhet se sht devijuar nga projekti fillestar i miratuar.
  Pasi nga 11 metra gjersi, thuhet se aksi sht ndrtuar me 9 metra gjersi, pa korsi rezerv dhe sheshe pushimi. Duke paraqitur rrekzikshmri t lart pr prdoruesit e ksaj rruge.

  Dr. Ing. Faruk Kaba
  Ideja e par e Rrugs s Arbrit sht dhn n nj plan t rrjetit rrugor q kemi prgatitur me Institutin e Transporteve t Ministris s Komunikacionit n periudhn e viteve 80-90 prkatsisht n vitin 1988. I sht paraqitur kryeministrit, emrin e mori Arbr nga trevat q kalonin, fisi ArbrFizibiliteti i rrugs sht kryer n vitin 2002, ndrsa projekt zbatimi ka filluar n vitin 2003 dhe ka prfunduar n vitin 2004, fillim vitin 2005, afrsisht. N at koh ka filluar vetm nj segment i rrugs nga dalja e Bulqizs n drejtim t urs s erenecit, ishte dhe pika ku ndahej me Dibrn e Madhe dhe me Dibrn e Vogl , pra n kto vite n fillim t viteve 2000.. Sipas burimeve mediatike edhe pse Ministria e Infrastrukturs dhe Energjitiks, nga njra an thot se risku i projektimit t veprs duhet t prballohet nga privati, n krahun tjetr mbron koncesionarin, duke thn se ky i fundit ka kryer t gjitha matjet dhe se defektet ishin t paparashikueshme.

  Sipas t dhnave t emisionit N shnjestr, Rruga e Arbrit msohet se sht aksi i par q Qeveria Rama ka zbatuar nprmjet skems s partneritetit-publik-privat. Ku n vitin e par vlera e investimit do t kryhej nga kompania. Ndrsa n vitin e dyt, shteti do t niste pas realizimit t 25 prqind t volumit t punimeve, pagesn e ksteve pr 13 vjet. Duke paguar nj interes n vlern e 40 milion eurove. Sipas prllogaritjeve rezulton se Gjoka Konnstruksion ka investuar n Rrugn e Arbrit bashk me problemet e dala n Tunelin e Murrizit, shumn e 235 milion eurove. Ndrsa shteti mendohet t paguaj n fund t punimeve 348 milion euro.

  Ndrkoh q kostoja e ksaj rruge, e cila u nis fillimisht n vitin 2008 gjat qeverisjes s par Berisha, por ku punimet zyrtarisht filluan m 4 korrik 2018, sipas inxhinerve mendohej t ishte 75 milion euro pa tunelin. Ndrkoh q n vend t tunelit parashikohej nj by pass i shkurtr q do t ishte i shfrytzueshm pr kalimin e automjeteve. Ndrsa tuneli parashikohej t ndrtohej n nj moment tjetr, pr shkak si t fondeve q nevojiteshin ashtu edhe vshtirve gjeologjike q mbarte zona. Ku e gjith kosto, prfshir rrugn dhe tunelin q do t kushtonte 90 milion euro, nuk do e kalonte shumn prej 170 milion euro.

  Dr. Ing Faruk Kaba
  Kostoja fillestare ka qen sipas studimit t fizibilitetit nj vler rreth 130 milion- 150 milion euro. Sigurisht me mimet e asa kohe nuk mund t bhet krahasime sot, aq m tepr q ne ishim koshient se kjo rrug edhe nse del jofizibl nga pikpamja ekonomike, duhej t ndrtohej sepse presupozonte lidhjen e nj rajoni t Shqipris i cili ishte pothuajse i vdekur nga nj strzgjatje, Peshkopia psh ka qen 181 km, kur n vij ajrore sht rreth 60-65 km, 1/3 e distancs. T tilla kan qen kushtet, rrethanat dhe nj prkudesje pr kt rajon, shume e nevojshme pr ekonomin e vendit, por edhe pr popullsin, sigurisht presupozonte ndrtimin e ksaj rruge e cila do t shkurtonte distancat e transportit dhe do ti jepte nj impakt pozitiv n zhvillimin ekonomik t gjith atij rajoni aq m tepr q krijon nj mundsi lidhje me rajonet prtej kufijve, me Dibrn e Madhe dhe prtej Dibrs Madhe.. Por ndrkoh e vrteta sht q sot tuneli nuk ka dal akoma n drit, dhe jo vetm kaq po ka krijuar nj fund t errt pr financat publike.

  Ndrsa dikush duhet t mbaj prgjegjsi, pr kt dm kolosal financiar q sot po i shkakton Rruga e Arbrit buxhetit t shtetit.
  Ku deri m tani, dokumentet zyrtare flasin se Rruga e Arbrit deri m tani kushton 328 milion euro. Kjo, pa llogaritur edhe koston e shembjes s tunelit t par. Ku fatura shkon, jo pak, por 348 milion euro. Dyfish m e lart se edhe vet oferta q bri n vitin 2015, kompania kineze, China State Construction.

  Ku n kt pik shtrohen disa pyetje

  Prse kompania projektoi sakt tunelin hern e dyt, pas dhe jo hern e par kur tuneli u shemb?
  Si e miratoi nj projekt gabim Kshilli Teknik i Autoritetit Rrugor Shqiptar?
  Kur kompania me studimin e par t projektit dhe fizibilitetit mori bonus t pikve n gar.
  Dhe a duhet t ket penalitete pr projektin e gabuar?
  N fakt, n Shqipri ndodh q kur bn nj projekt gabim jo vetm q nuk penalizohesh, por shteti t jep edhe parat shtes q krkon kontrata, duke t shtuar fitimin!
  A do t mbaj ndonj autoritet prgjegjsi pr kt situat?
  Ndrkoh q privati e ka arritur misionin e tij. T maksimizoj fitimin.
  Gj q kompania Gjoka Konstruksion e ka prmbushur m s miri!
  Ndrsa tashm daullet dhe cyrlet bien si kamban e przishme pr organin e akuzs, q duhet t kthej syt nga rruga q vetm fillimi i dihet, por fundi vshtir

  (BalkanWeb)

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,940

  Pr: Babzia e Edi Rams: Rruga Kardhiq-Delvin u kushton taksapaguesve 108 milion euro pr 33 km r


 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Babzia e Edi Rams: Rruga Kardhiq-Delvin u kushton taksapaguesve 108 milion euro pr 33 km r

  Sonila Qato dhe ish-vartsit e saj krkojn paprdorshmri t provave t SPAK pr afern e tunelit Kardhiq-Delvin

  Ish-drejtoresha e ARRSH-s Sonila Qato dhe t pandehurit t tjer t akuzuar pr afern e n tenderin pr tunelin e rrugs Kardhiq-Delvin, kundrshtuan provat e prokuroris duke krkuar paprdorshmrin e tyre si dhe ngritn pretendime se nj prej eksperteve t caktuar nga organi hetimit ka qen e dnuar pr falsifikim.

  Nga Edmond Hoxhaj

  Emri: Rruga-Kardhiq-Delvine.jpg

Shikime: 14

Madhsia: 43.0 KB

  N seancn gjyqsore t hnn m 22 prill pr shtjen penale n ngarkim t ish-drejtores s Autoritetit Rrugor Shqiptar, ARRSH, Sonila Qato dhe ndaj zyrtarve t tjer t ktij institucioni, t pandehurit paraqitn qndrimet e tyre lidhur me provat e prokuroris.

  Prfaqsuesi ligjor i Qatos, avokati Vladimir Mee vrejti se n aktet e prokuroris nuk bhet dallimi midis akteve procedurale dhe provave, si dhe se nuk ka fakte pr t vrtetuar shkeljen e barazis n tendera.

  Avokatt e t pandehurve dhe ata vet kundrshtuan aktin e ekspertimit t hartuar nga ekspertt e caktuar nga prokuroria, duke ngritur pretendime se ishte i bazuar n t dhna jo t vrteta. Sipas tyre, tunelet e ekspertuara n rrugn e Arbrit nuk kan prfunduar ende, edhe pse kan kaluar pes vjet nga kryerja e atij akt-ekspertimi.

  Po ashtu, u pretendua se ekspertt e caktuar nga prokuroria kan qen t palicencuar dhe se nj prej tyre ka qen e dnuar pr falsifikim. T pandehurit dhe mbrojtsit e tyre theksuan se nj ekspert i dnuar nuk mund t jet i besueshm. Nj prej avokateve paraqiti nj shkres t Gjykats s Fierit q sqaronte se nuk mund ta vendoste n dispozicion vendimin pr eksperten, pasi duhej prokuror nga kjo e fundit. Pr kt arsye ajo krkoi q t investohej gjykata, por trupi gjykues i krkoi t bnte dhe nj her vet krkes ku t sqaronte arsyen pse e krkonte at vendim.

  I pandehuri Simon Prendi pohoi se po akuzohen pr dika q ‘paskrkan dashur t bnin'. N seanc u soll n vmendje se tenderi pr t cilin akuzohen sht fituar nga denoncuesi, shoqria “Gjoka”, q sipas t pandehurve, luan rolin e viktims.

  Ata krkuan q t moskonsiderohen provat e dorzuara nga prokuroria, prfshi dhe aktin e ekspertimit, duke i cilsuar ato t paprdorshme dhe t paligjshme.

  Po ashtu, u krkua q t thirren si dshmitar tre ekspertt e prokuroris, krkes kjo q u pranua nga Gjykata.

  Prokurori Elvin Gokaj vrejti se nuk dgjoi asgj lidhur me konstatimin se n t njjtn dit jan kryer dy akte me t dhna t ndryshme, pr t cilat organi akuzs pretendon se sht kryer falsifikim me qllim rndimin e pozits s kompanis denoncuese. Gokaj solli n vmendje dhe faktin se i pandehuri Prendi q ishte antar i Komisionit t Vlersimit t Ofertave, ishte caktuar dhe si antar i grupit t puns pr t kryer n terren verifikimet e punimeve t kompanis denoncuese.

  I pandehuri Almir Hoxha deklaroi se raportet jan me numra t ndryshm protokolli, rrethan q sipas tij tregon se nuk jan i njjti dokument. Ai pretendoi se nj prej raporteve sht prpiluar me terma t prgjithshm pr t'u kuptuar nga t gjith, ndrsa tjetri me terma teknik, pr t qen m e qart pr inxhiniert.

  N prfundim t seancs, kryesuesja e trupit gjykues, gjyqtarja Irena Gjoka tha se ve procedimit me pyetjen e ekspertve t prokuroris, do t vijohet dhe me paraqitjen e provave nga mbrojtja. Seanca e radhs u shty pr m dat 26 prill, n orn 10:30.

  Sonila Qato dhe vartsit e saj akuzohen nga SPAK se favorizuan nj shoqri n hije pr tenderin e tunelit t Skrfics n rrugn Kardhiq-Delvin.

  ARRSH ngriti grup pune n vitin 2019 pr t verifikuar punimet e kryera nga kompania “Gjoka…” n tunelet e rrugs s Arbrit, q i ishin dhn me koncesion nga Ministria e Infrastrukturs dhe Energjis. Kontrolli erdhi pasi kjo shoqri garoi pr tenderin 19 milion euro n rrugn Kardhiq – Delvin, duke pretenduar se ishte skualifikuar me t padrejt.

  Sipas SPAK, ARRSH ka iniciuar nj hetim administrativ pr zbatimin e kontrats koncesionare t rrugs s Arbrit, duke prodhuar t dhna t rreme pr t argumentuar skualifikim e kompanis “Gjoka” nga tenderi”. Prokuroria i akuzon antart e grupit t puns pr “Falsifikim t dokumenteve”, me argumentin se kan prgatitur n t njjtn dit dy raporte q ndryshojn nga prmbajtja.

  Gjithashtu, pretendohet se prmbajtja e ktyre raporteve ka rezultuar n kundrshtim edhe me dokumentacionin e dorzuar nga ana e bashkimit t operatorve “Gjoka Konstruksion”, si dhe jan vlersuar prej prokuroris trsisht t ndryshme nga t dhnat e prftuara nga procesverbali i kqyrjes s realizuar nga Policia Gjyqsore apo dhe aktit t ekspertimit t kryer nga ana e ekspertve t caktuar nga SPAK.

  SPAK konstaton ndr t tjera, se i pandehuri Simon Prendi ka qen njkohsisht antar i KVO-s dhe i grupit t puns, duke u gjendur n situat t hapur konflikti interesi.


  BIRN

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,345
  Postimet n Bllog
  19

  Pr: Babzia e Edi Rams: Rruga Kardhiq-Delvin u kushton taksapaguesve 108 milion euro pr 33 km r

  Prokuroria kontraktoi nj ekspert t dnuar pr vlersimin e rrugs Kardhiq-Delvin

  Pes vjet pas nisjes s hetimeve pr rrugn Kardhiq-Delvin, n Gjykatn e Posame u zbulua se prokuroria kishte kontraktuar nj ekspert t dnuar pr “ekspertim t rrem” pr t vlersuar tenderin. Gjykata urdhroi kryerjen e nj ekspertimi t ri, q u kundrshtua nga t pandehurit.

  Nga Edmond Hoxhaj

  Emri: Rruga-Kardhiq-Delvine.jpg

Shikime: 6

Madhsia: 43.0 KB
  Rruga Kardhiq Delvin, e fotografuar me rastin e ceremonis s hapjes s tunelit t Skerfics.

  Pes vjet m par, Prokuroria e Krimeve t Rnda kontraktoi nj ekspert t dnuar me vendim t forms s prer pr “ekspertim t rrem” dhe pa t drejt ushtrimi profesioni pr t vlersuar tenderin e rrugs Kardhiq-Delvin, q po hetohej pr favorizimin e nj kompanie private n procedurat prokuruese.

  Pes vjet m von, ky fakt u zbulua n procesin gjyqsor kundr ish-drejtoreshs s Autoritetit Rrugor Shqiptar, Sonila Qato dhe zyrtarve t tjer n Gjykatn e Posame, duke sjell shtyrjen e procesit deri n kryerjen e nj akt-ekspertimi t ri.

  Gjykata e Posame deklaroi paligjshmrin dhe paprdorshmrin e aktit t ekspertimit t kryer n vitin 2019 n seancn paraardhse, pasi t pandehurit ngritn pretendime se ekspertt e caktuar n at koh nga prokuroria kan qen t palicensuar dhe njri prej tyre, i dnuar.

  Gjykata vendosi gjithashtu q t kryhet nj ekspertim i ri. T pandehurit dhe prfaqsuesit e tyre ligjor e kontestuan kt vendim, duke e cilsuar t padrejt kryerjen e nj ekpsertimi t ri pas pes vitesh.

  T martn, ekspertt e pranishm n seanc krkuan dy muaj koh pr kryerjen e ekspertimit t ri. Pr rrjedhoj, gjykata e shtyu seancn afr afatit maksimal t mundshm, pr m dat 9 korrik, n orn 13:00.

  Sonila Qato dhe vartsit e saj akuzohen nga SPAK se favorizuan nj shoqri n hije pr tenderin e tunelit t Skrfics n rrugn Kardhiq-Delvin n 2019-n – q solli dhe dorheqjen e Qatos n shtator t atij viti. ARRSH ngriti grup pune n vitin 2019 pr t verifikuar punimet e kryera nga kompania “Gjoka…” n tunelet e rrugs s Arbrit, q i ishin dhn me koncesion nga Ministria e Infrastrukturs dhe Energjis. Kontrolli erdhi pasi kjo shoqri garoi pr tenderin 19 milion euro n rrugn Kardhiq – Delvin, duke pretenduar se ishte skualifikuar me t padrejt.

  Sipas SPAK, ARRSH ka iniciuar nj hetim administrativ pr zbatimin e kontrats koncesionare t rrugs s Arbrit, duke prodhuar t dhna t rreme pr t argumentuar skualifikim e kompanis “Gjoka” nga tenderi”. Prokuroria i akuzon antart e grupit t puns pr “Falsifikim t dokumenteve”, me argumentin se kan prgatitur n t njjtn dit dy raporte q ndryshojn nga prmbajtja.

  Gjithashtu, pretendohet se prmbajtja e ktyre raporteve ka rezultuar n kundrshtim edhe me dokumentacionin e dorzuar nga ana e bashkimit t operatorve “Gjoka Konstruksion”, si dhe jan vlersuar prej prokuroris trsisht t ndryshme nga t dhnat e prftuara nga procesverbali i kqyrjes s realizuar nga Policia Gjyqsore apo dhe aktit t ekspertimit t kryer nga ana e ekspertve t caktuar nga ish-Prokuroria e Krimeve t Rnda – akt ekspertimi q u vlersua i pavlefshm n seancn parardhse.

  BIRN

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 04-01-2021, 14:03
 2. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 24-06-2017, 14:43
 3. Edita me shoqe pr 8 Mars harxhojn 50 mij euro t taksapaguesve !
  Nga ARIANI_TB n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 26
  Postimi i Fundit: 15-03-2012, 12:12
 4. Dy milion euro derdhen n rrug
  Nga Explorer n forumin Ekonomi & biznes
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-07-2010, 18:39
 5. Sa kushton nj kilometr rrug n Shqipri?!
  Nga Iliriani n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 31-03-2005, 02:06

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •