Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Akuamarini
    Anëtarësuar
    19-02-2015
    Postime
    2,764

    Paraardhësit e hershëm të njeriut një milion vjet më të vjetër se sa mendohej

    Tani, teknikat e reja të datimit sugjerojnë se mbetjet datojnë rreth 4 milionë vjet – duke i bërë ato edhe më të vjetra se individi i famshëm Australopithecus afarensis Dinkinesh, i mbiquajtur Lucy.
    Riprodhimi i kafkës së zonjës Ples, mbetjet e fosilizuara të së cilës u zbuluan në një shpellë të Afrikës së Jugut në vitin 1947.
    Mbetjet e fosilizuara që i përkasin disa prej paraardhësve më të vjetër të njeriut janë më të vjetra sesa mendohej më parë, tregon një studim i ri.
    Fosilet, duke përfshirë një që i përkiste një gruaje, ishin varrosur për mijëvjeçarë në shpellat e Afrikës së Jugut të njohura si Djepi i njerëzimit.
    Metodat moderne të testimit tregojnë se një grup njerëzish të hershëm enden në Tokë 3.4 deri në 3.7 milionë vjet më parë.
    Kjo periudhë e re mund të ndryshojë kuptimin aktual të evolucionit njerëzor.
    Kjo do të thotë se tani ka më shumë mënyra të mundshme që paraardhësit tanë evoluan në njerëz të hershëm.
    Për vite me radhë, shkencëtarët besonin se specia Australopithecus africanus, fosilet e të cilit u gjetën në shpellat Sterkfontein afër Johanesburgut, ishte më pak se 2.6 milionë vjet e vjetër.
    Kompleksi nëntokësor përmbante më shumë mbetje të njerëzve të hershëm se çdo vend tjetër në botë, duke përfshirë mbetjet e një gruaje pra kafka, e cila u gjet në vitin 1947.Koment: Vini re se edhe shkenca e zakonshme pranon se "shumica e teorive të origjinës njerëzore janë të papajtueshme me fosilet e njohura".
    Sipas Muzeut Smithsonian, kjo specie ecte me dy këmbë dhe ishte më e shkurtër se njerëzit modernë. Gjatësia mesatare e meshkujve ishte 138 dhe femrave 115 cm.

    Megjithatë, teknikat e reja të datimeve radioaktive tregojnë se mbetjet e gruas janë një milion vjet më të vjetra nga sa besohej më parë.
    Më parë, mendohej se hominidët Australopithecus africanus ishin shumë të rinj për të evoluar në gjininë homo, domethënë paraardhësit tanë që enden në Tokë 2.2 milionë vjet më parë.
    Megjithatë, zbulimet e reja tregojnë se ato janë më të vjetra me një milion vjet, domethënë se gruaja e shpellës dhe specia të cilës ajo i përkiste në të vërtetë u paraprinë njerëzve të hershëm.https://www.sciencealert.com/cradle-...iously-thought
    Kjo do të thotë se specia ka ekzistuar në të njëjtën kohë me majmunin Lucy, mbetjet e të cilit janë 3.2 milionë vjet të vjetra, dhe i cili konsiderohej prej kohësh specia që lindi njerëzit më të hershëm.
    -IMAGE: FOUR DIFFERENT AUSTRALOPITHECUS CRANIA THAT WERE FOUND IN THE STERKFONTEIN CAVES, SOUTH AFRICA. THE STERKFONTEIN CAVE FILL CONTAINING THIS AND OTHER AUSTRALOPITHECUS FOSSILS WAS DATED TO 3.4 TO 3.6 MILLION YEARS AGO, FAR OLDER THAN PREVIOUSLY THOUGHT. THE NEW DATE OVERTURNS THE LONG-HELD CONCEPT THAT SOUTH AFRICAN AUSTRALOPITHECUS IS A YOUNGER OFFSHOOT OF EAST AFRICAN AUSTRALOPITHECUS AFARENSI
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura   
    Ndryshuar për herë të fundit nga Akuamarini : 30-06-2022 më 05:49

Tema të Ngjashme

  1. Mburret ne facebook qe vodhi 1.3 milion$ taksa nga IRS,denohet 21 vjet.
    Nga benseven11 në forumin Aktualitete shoqërore
    Përgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 15-08-2013, 21:34
  2. Nje poezi shqip te pakten 3600 vjet e vjeter
    Nga Bajraku në forumin Gjuha shqipe
    Përgjigje: 17
    Postimi i Fundit: 25-10-2012, 21:16
  3. NJE POEZI SHQIPE të paktën 3.600 vjet e vjetër
    Nga detiad në forumin Gjuha shqipe
    Përgjigje: 15
    Postimi i Fundit: 25-10-2012, 21:16
  4. gjendet kafke njerzore rreth 1.7 milion vjet e vjeter?
    Nga Aldi1 në forumin Shkenca dhe jeta
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 09-08-2012, 09:54
  5. Stonehenge Me E Vjeter Sesa Mendohej
    Nga Longarus në forumin Historia botërore
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 25-09-2008, 16:36

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •