Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 11
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,164
  Postimet n Bllog
  4

  Qeveria e Qametit propozon amnisti fiskale pr t pastruar parat e krimit e korrupsionit

  Amnistia fiskale/ Si prfitojn familjart e politikanve, drafti nuk parandalon legalizimin e parave nga ryshfeti

  Emri: auto_rama-gjiknuri1656352660.jpg

Shikime: 83

Madhsia: 41.8 KB

  Amnistia fiskale e propozuar nga qeveria lejon q t deklarojn pasurin deri n 2 milion euro edhe familjart e ngusht t politikanve, zyrtarve dhe ish-zyrtarve t lart nse nuk jan pjes certifikatn familjare n momentin e hyrjes n fuqi t ligjit. Vet politikant, kabineti qeveritar, funksionar dhe ish funksionar t lart shtetror dhe familjet e tyre jan t prjashtuar nga amnistia, por me nj akt formal cilido familjar i tyre prve bashkshortve mund t ndahet nga certifikata familjare, dhe t bhet prfitues i legalizimit t nj pasurie n para cash ose prona deri n 2 milion euro.

  Taksimi duket mjaft i ult po ta krahasosh me tatimin mbi t ardhurat, nis me 5% pr shumat e parave cash q deklarohen deri n muajin e 4 t hyrjes n fuqi t amnistis dhe 10% pr periudhn m pas, ndrkoh q qytetart e aktualisht tatohen me 23% pr t ardhurat mbi 15 mij euro n vit. Pr pasurit e tjera, prona apo sende me vler taksimi sht 7% pr kapitalet q deklarohen deri n muajin e 4 t hyrjes n fuqi t amnistis dhe 10% pr periudhn m pas.

  Amnistia do t zgjas 9 muaj. Drafti qeverise nuk mbart ndonj kufizim eksplicit pr parat q mund t jen fituar prmes ryshfetit dhe korrupsionit, ndrkohe q ndalohet prokuroria dhe strukturat e tjera ligjzbatuese q t zhvillojn hetime apo t marrin indicie pr hetime t tjera penale. Veprat penale n fushn tatimore dhe doganore, t cilat amnistohen me kt ligj, prfshijn nj kapitull t tr t Kodit Penal. Krijimi i skemave mashtruese me TVSH-n, nj plag e sistemit tatimor shqiptar ku duket se jan prfshir edhe kompanit e ndrtimit dhe kromi, sht nj vepr penale q dnohet me tre deri n dhjet vjet burg por q fal ktij projektligji, prfituesit do t mund t legalizojn parat e tyre dhe njkohsisht, t mbyllin telashet me drejtsin prgjithmon, pavarsisht se far kostosh i kan shkaktuar taksapaguesit. Por projektligji duket se amniston edhe kontrabandn, prfshir kontrabandn e mallrave t akcizs, e cila dnohet me gjob ose me burgim deri n shtat vjet.

  Nga ana tjetr Qeveria kufizohet vetm duke deklaruar se subjektet e ligjit Pr parandalimin dhe goditjen e krimit t organizuar dhe trafikimit nprmjet masave parandaluese kundr pasuris jan t ndaluar t prfitojn. Ligji n fjal, i njohur si Ligji Antimafia, i ngarkon poseduesit e pasurive me barrn e provs pr t provuar burimin e ligjshm kur kapen nga autoritetet. Por pr sa koh nuk jan zbuluar, gjithkush mund t deklaroj deri n 2 milion euro pasuri pa justifikuar burimin dhe pa pasur nevoj q t demonstroj s paku se parat e fituara jan rezultat i evazionit fiskal dhe jo rezultat i aktiviteteve t tjera kriminale.

  (BalkanWeb)
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 28-06-2022 m 10:49

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,164
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Qeveria e Qametit propozon aministi fiskale pr t pastruar parat e krimit e korrupsionit

  Xhepa: N bot, amnistit fiskale nuk i referohen parave t pista! Cnohet rnd konkurrenca e ndershme  I ftuar n Edicionin e Pasdites n SYRI TV me Armela Ferkon, eksperti i ekonomis Selami Xhepa ka folur pr draftin e amnistis fiskale dhe pasoja q rrezikon t prballet ekonomia.

  Xhepa, ka theksuar se n vende e tjera, amnistit fiskale nuk i referohen parave t pista, nga aktivitete kriminale apo t zeza, por bhet fjal pr mundsin q i jep nj vend bizneseve apo individve, q pr shkak t nivelit t lart t taksave n at vend, kan transferuar t ardhurat e tyre t ligjshme n nj vend me taksa m t ulta.

  Eksperti i ekonomis i sht kthyer edhe shqetsimit t Dhoms Amerikane, nj fenomen i till cenon rnd edhe parimin e konkurencs s ndershme. Kjo do t thot q biznesment e ndershm, ata q kan respektuar detyrimet tatimore, vijojn t kontribuojn n ekonomi, ndrkoh q biznesmen q kan siguruar kapitale nga aktivitete informate, kan kryer evazion fiskal dhe n kt mnyr ata mund t krijojn avantazhe t pamerituara n raport me bizneset ekzistuese, t cilt jan t detyruar t ngrejn financn nprmjet sistemit financiar me norma interesi q nuk jan shum t ulta.

  Xhepa: N vendet e tjera, amnistit fiskale nuk i referohen parave t pista, nga aktivitete kriminale apo t zeza. Kur bhet fjala pr amnisti, bhet fjal pr mundsin q i jep nj vend bizneseve apo individve, q pr shkak t nivelit t lart t taksave n at vend, kan transferuar t ardhurat e tyre t ligjshme n nj vend me taksa m t ulta n Luksnenbrug apo n vende t tjera dhe kur bhet amnisti ideja sht q kto miliona apo miliarda euro t fjala bie gjermane t cilat q qndrojn n bankat e Luksenburgut, ather shoqria gjermane bn nj skontim t nj reduktim t barrs tatimore, n mnyr q kto kapitale t atdhesohen prsri n vendin e tyre.

  Ky sht nj proces mse normal edhe si i tilll do t ishte i mirpritur. Por kur bhet fjal pr botn e errt t krimit dhe jo m kot sot lajmi ishte q Shqipria ishte n vendin e 7 t kultivimit t kanabisit. Pra bhet fjal pr kapitale q vijn nga aktivitete kriminale. Pr t’iu kthyer edhe shqetsimit t Dhoms Amerikane, nj fenomen i till cenon rnd edhe parimin e konkurencs s ndershme.

  Kjo do t thot q biznesment e ndershm, ata q kan respektuar detyrimet tatimore, vijojn t kontribuojn n ekonomi, ndrkoh q biznesmen q kan siguruar kapitale nga aktivitete informate, kan kryer evazion fiskal dhe n kt mnyr ata mund t krijojn avantazhe t pamerituara n raport me bizneset ekzistuese, t cilt jan t detyruar t ngrejn financn nprmjet sistemit financiar me norma interesi q nuk jan shum t ulta.

  Syri

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,164
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Qeveria e Qametit propozon aministi fiskale pr t pastruar parat e krimit e korrupsionit

  Projektligji pr 'unat e Londrs', Rama rikthen amnistin pa kufizime dhe pa verifikime

  Emri: auto_rama-gjiknuri1656352660.jpg

Shikime: 39

Madhsia: 41.8 KB

  Qeveria shqiptare ka rihedhur pr diskutim nj projektligj q parashikon amnisti penale pr personat q deklarojn parat e fituara prmes evazionit fiskal apo kontrabands, ndrsa politikant dhe zyrtart e lart prjashtohen vetm n familjen e tyre t ngusht, “t certifikats familjare”. Gjiknuri i cilson prfituesit potencial si “unat e Londrs q kan ndrmarr rreziqe”

  BIRN

  Prkundrejt nj tatimi prej vetm 5 deri n 10% t pasuris s vn prmes kontrabands apo evazionit fiskal, shtetasit shqiptar apo t huajt me rezidenc fiskale n Shqipri do t ken mundsin t deklarojn deri n 2 milion euro pr familje dhe t’i shptojn prgjithmon prgjegjsis penale apo administrative pr krimet e kryera, prfshir evazionin fiskal, mashtrimin me TVSH-n apo kontrabandn me mallrat e akcizs. Projektligji prjashton si kategori prfituese zyrtart dhe ish-zyrtart e shtetit dhe politikant e ish-politikant, por vetm rrethin e tyre t ngusht familjar ndrsa nuk mbart ndonj kufizim eksplicit pr parat q mund t jen fituar prmes ryshfetit.

  Qeveria shqiptare e kryeministrit Edi Rama publikoi pr konsultim publik nj draft t ri t projektligjit kontrovers t amnistis fiskale, pasi u detyrua t trheq nj projekt t ngjashm nga shtyrtimi parlamentar vitin e kaluar nn presionin e Komisionit Evropian.

  Projektligji i kufizon ndalimet e zyrtarve aktual te familja e tyre e ngusht “n prbrje t certifikates familjare,” gj q i jep mundsi prfitimi nj numri familjarsh q nuk jan “n prbrje t ertifikats”, t till si vllai apo motra apo prindi t ndar n familje m vete apo vjerri, vjerra, kunati, baxhanaku, etj., etj.

  Projektligji nuk mbart ndonj mekanizm t fort verifikimi pr t dalluar nse parat e prezantuara pr legalizim vijn me t vrtet nga evazioni fiskal apo jan krijuar nga krime t tjera m t rnda si trafiku i drogs apo i qenieve njerzore. Qeveria kufizohet vetm duke deklaruar se subjektet e ligjit “Pr parandalimin dhe goditjen e krimit t organizuar dhe trafikimit nprmjet masave parandaluese kundr pasuris” jan t ndaluar t prfitojn. Ligji n fjal, i njohur si Ligji Antimafia, i ngarkon poseduesit e pasurive me barrn e provs pr t provuar burimin e ligjshm kur kapen nga autoritetet. Por pr sa koh nuk kapen nga autoritetet, gjithkush mund t deklaroj deri n 2 milion euro pasuri pa justifikuar burimin dhe pa pasur nevoj q t demonstroj s paku se parat e fituara jan rezultat i evazionit fiskal dhe jo rezultat i aktiviteteve t tjera kriminale.

  N mnyr domethnse, familjart e ktyre personave nuk prjashtohen nga mundsia pr t prfituar.

  Projektligji parashikon amnisti t plot penale, pra detyrimin e policis dhe prokuroris q t mos hetoj pasurit e legalizuara dhe as t mos prdor si indicie kto deklarime pr hetime t tjera penale ndrsa t gjitha krimet tatimore apo doganore.

  “Subjektet prfituese, ndaj t cilave sht lshuar vrtetimi prkats i prfundimit t procesit t deklarimit vullnetar, prjashtohen nga ndjekja penale pr veprat penale n fushn tatimore dhe e doganave q lidhen drejtprdrejt ose trthorazi me krijimin dhe disponimin e pasuris s deklaruar,” deklaruar, shkruhet n projektligj.

  Veprat penale n fushn tatimore, t cilat amnistohen me kt ligj, prfshijn nj kapitull t tr t Kodit Penal. Krijimi i skemave mashtruese me TVSH-n, nj plag e sistemit tatimor shqiptar ku duket se jan prfshir edhe kompanit e ndrtimit dhe kromi, sht nj vepr penale q dnohet me tre deri n dhjet vjet burg por q fal ktij projektligji, prfituesit do t mund t legalizojn parat e tyre prkundrejt nj pagese minimale q fillon nga 5% dhe njkohsisht, t mbyllin telashet me drejtsin prgjithmon, pavarsisht se far kostosh i kan shkaktuar taksapaguesit. Por projektligji duket se amniston edhe kontrabandn, prfshir kontrabandn e mallrave t akcizs, e cila dnohet me gjob ose me burgim deri n shtat vjet.

  Procedur rrufe nn drejtimin e drejtorit t tatimeve

  Sipas projektligjit, zbatimi i amnistis fiskale do t kryhet n nj mnyr jotransparente nga nj grup i vogl pune i administrats tatimore drejtuar nga Drejtori i Prgjithshm.

  “Pr zbatimin e ktij ligji, n Drejtorin e Prgjithshme t Tatimeve ngrihet nj struktur e posame, e quajtur Njsia pr Mbikqyrjen e Deklarimit Vullnetar t Pasurive (Njsia), n varsi t drejtprdrejt t drejtorit t Prgjithshm t Tatimeve,” shkruhet n projektligj. Sipas projektligjit, procedura e legalizimit t parave duhet t prfundoj brenda pes ditsh, gjat s cils, tatimet duhet t kryejn verifikimet nse subjekti sht prfitues nga ligji. Krahsimisht me kt, tatimet krkojn ligjrisht 60 dit pr t verifikuar krkesat e bizneseve pr rimbursim t mbipagesave t Tatimit mbi Vlern e Shtuar, pra pr t’i dhn biznesit parat e veta.

  Projektligji parashikon gjithashtu lehtsi m t mdha n rast se subjektet vendosin t’i prdorin parat e legalizuara pr t’i investuar n borxhin publik t Republiks s Shqipris. Ndrsa pr t’i depozituar n bank pas legalizimit krkohet nj taks prej 7 deri n 10% t shums s deklaruar, n rast se kto para investohen pr blerje titujsh me afat maturimi m t gjat se dy vjet, atyre u mbahet 5 deri n 7% tatim i posam, ndrsa mund t prfitojn interesa nga kto investime.

  Qeveria e kryeministrit Edi Rama publikoi n vitin 2020 nj nism pr amnisti fiskale ndrsa u prball me kritika nga Fondi Monetar Ndrkombtar i cili theksoi se nj amnisti fiskale mund t prdoret pr pastrim parash. N fakt, eksperienca e deritanishme ka demonstruar se strukturat e krimit t organizuar nuk merren vetm me trafik droge, ato shpesh drejtojn biznese fasad, prmes t cilave, mund t deklarojn si para t fituara n evazion fiskal edhe parat e fituara prmes trafikut t drogs apo krime t tjera t rnda.

  Pak m von, nn presion nga ndrkombtart, Rama e trhoqi projektligjin pak or para dats s prcaktuar pr votimin e tij n parlament.

  Ndrkombtart nuk jan shprehur ende pr projektligjin e ri, por presidenti i Dhoms Shqiptaro-Amerikane t Tregtis, nj nga kritikt e ligjit t mparshm, deklaroi n nj konferenc pr shtyp se projekti i ri “n thelb nuk ndryshon” nga ai i mparshmi.

  N Shqipri qytetart prballen me nj barr fiskale deri n 40% t t ardhurave, prfshir Tatim mbi Vlern e Shtuar n masn 20%, sigurime shndetsore e shoqrore n masn 25% apo tatim progresiv mbi t ardhurat, prve akcizave dhe taksave t tjera q mbahen mbi shitjet e karburanteve. Prkundrejt ksaj barre fiskale, qeveria fton zyrtarisht evazort fiskal, ndrsa l mundsi pr prfitues t tjer, t legalizojn parat e fituara jasht ligjit prkundrejt nj tarife q fillon nga 5%.

  Pak dit m par, deputeti socialist Damian Gjiknuri u dgjua t thot n nj takim me shqiptar n Britanin e Madhe se ata do t mund t legalizojn parat e tyre n Shqipri me kosto t ult dhe pa burrokraci. Gjiknuri i cilson prfituesit potencial nga amnistia si “unat e Londrs q kan marr risqet e tyre” dhe pr t cilt “ka paragjykime”.

  Syri

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,164
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Qeveria e Qametit propozon amnisti fiskale pr t pastruar parat e krimit e korrupsionit

  Drafti i amnistris fiskale pritet me ‘shqetsime serioze’ nga Komisioni Europian

  Komisioni Europian paralajmron se drafti i qeveris “Rama” pr amnistin fiskale do t dobsoj kontrollin kundr pastrimit t parave si dhe prbn nj rrezik thelbsor pr reputacionin e vendit.

  Komisioni Europian shpreh shqetsime serioze pr draftin e prezantuar nga qeveria “Rama” pr amnistin fiskale dhe e konsideron at nj rrezik thelbsor pr reputacionin e Shqipris.

  Prmes nj deklarate t shprndar t hnn nga delegacioni i BE-s n Tiran, Komisioni Europian deklaroi se drafti dobson kontrollin e Shqipris kundr pastrimit t parave; ka shqetson shtetet antare t Bashkimit Europian si dhe partnert e tjer.

  Prfaqsuesit e Komisionit Europian e kan shprehur qndrimin para zyrtarve t qeveris shqiptare gjat takimit t 13-t t Nnkomitetit pr Tregtin, Industrin, Doganat dhe Tatimet ndrmjet BE-s dhe Shqipris mbajtur m 29 qershor n Bruksel.

  “Komisioni nnvizoi shqetsime serioze pr draftin aktual t ligjit pr amnisti fiskale. Ai do t dobsonte kontrollet e Shqipris kundr pastrimit t parave, ndrkoh q do t bnte pak pr t rritur aftsin e administrats tatimore pr t prmirsuar pajtueshmrin e ardhshme lidhur me krkesat tatimore,” thuhet n njoftimin pr shtyp.

  “Pr shkak se rezidentt jotatimor, prfshir shqiptart q jetojn n BE ose n Ballkanin Perndimor, prfshihen n objektin e tij dhe u krkohet t importojn para n dor pr t prfituar nga amnistia, drafti aktual i ligjit ngre shqetsime serioze pr shtetet antare t BE-s dhe partnert e tjer, si dhe nj rrezik thelbsor reputacioni pr vendin,” shtohet aty.

  Qeveria shqiptare publikoi para pak pak ditsh pr konsultim publik nj draft t ri t projektligjit kontrovers t amnistis fiskale, pasi u detyrua t trheq nj projekt t ngjashm nga shtyrtimi parlamentar vitin e kaluar nn presionin e Komisionit Evropian.

  Projekti parashikon q prkundrejt nj tatimi nga 5 deri n 10% t pasuris s vn prmes kontrabands apo evazionit fiskal, shtetasit shqiptar apo t huajt me rezidenc fiskale n Shqipri do t ken mundsin t deklarojn deri n 2 milion euro pr familje dhe t’i shptojn prgjithmon prgjegjsis penale apo administrative pr krimet e kryera, prfshir evazionin fiskal, mashtrimin me TVSH-n apo kontrabandn me mallrat e akcizs.

  Qeveria e kryeministrit Edi Rama publikoi n vitin 2020 nj nism pr amnisti fiskale ndrsa u prball me kritika nga Fondi Monetar Ndrkombtar, i cili theksoi se nj amnisti fiskale mund t prdoret pr pastrim parash

  Gjat takimit t prbashkt BE-Shqipri, q u bashkdrejtuara nga Andre illiams, sekretar i Prhershm i Nnkomitetit n Drejtorin e Prgjithshme pr Fqinjsin dhe Negociatat e Zgjerimit t KE dhe Vasilika Vjero, Zv/ministre e Financave dhe Ekonomis, u diskutuan dhe marrdhniet tregtare t Shqipris me Emiratet e Bashkuara Arabe, pr t cilat KE krkon qartsi dhe t barazi n konkurim pr kompanit europiane.

  “Komisioni theksoi nevojn pr qartsi t marrveshjes tregtare n lidhje me mnyrn se si kompanit e BE-s mund t konkurrojn mbi baza t drejta dhe t barabarta pr kontrata publike, si parashikohet n Marrveshjen e Stabilizim-Asociimit,” thekson njoftimi.

  BIRN

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,164
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Qeveria e Qametit propozon aministi fiskale pr t pastruar parat e krimit e korrupsionit

  Nis goditja pr aministin fiskale t Rams, zyrtari amerikan: Shenj turpi pr vendin, Shqipria n listn gri t pastrimit t parave

  Emri: jhkljhgfghjkl.jpg

Shikime: 25

Madhsia: 39.3 KB

  Ndrkombtart jan kundr amnistis fiskale t propozuar nga qeveria pr shkak se ekziston frika se prmes saj prite t legalizohen parat e krimit t organizuar dhe korrupsionit. Sinjali i par ka ardhur sot nga drejtori i shtjeve Ndrkombtare t Narkotikve dhe Zbatimit t Ligjit n Ambasadn Amerikane, Benjamin Rockwell, i cili sht shprehur se fakti q Shqipria mbetet ende n listn gri, sht nj njoll turpi pr vendin ton.

  “Kemi par goditje t mdha nga SPAK dhe agjenci t tjera ligjzbatuese, t cilat po bhen t prjavshme, por fakti se Shqipria mbetet n listn gri n luftn kundr pastrimit t parave, sht nj shenj turpi pr vendin. E cila ngre pikpyetje kredibiliteti pr luftn kundr korrupsionit dhe krimit t organizuar. Shfaq nj pozicion parandalues n investimet ndrkombtare dhe rritjen ekonomike dhe sigurisht, kur ka nj impakt kaq t madh n shoqri, sht nj problem i madh i shoqris”, deklaroi Rockwell.

  Ai prmendi edhe dosjen e zez t inceneratorve, e cila prej kohsh ka trazuar politikn shqiptare dhe konsiderohet si nj prej aferave m t mdha t t gjitha kohrave.

  “Kemi filluar t shohim prmirsime n fushn e pastrimit t parave, sekuestrimit dhe konfiskimit t aseteve. Nj akuz e pastrimit t produkteve t veprs penale ishte pjes e arrestimeve t SPAK n dosjen e incineratorve, ndrsa po shohim prdorimin e efektshm t ktyre akuzave nga prokuroria. Aksionet e fundit jan nj nisje e mir, por ka shum pun pr t’u br. Nuk nevojitet shum ekspertiz pr t par prreth qytetit, n bregdet apo kudo, ku shihet qart prezenca e pasurive t paligjshme n sistemin shqiptar”, deklaroi zyrtari amerikan n Tiran.

  Edi Rama duket i vendosur pr brjen e amnistis fiskale, t ciln e solli edhe si nj cshtje t miratuar nga qytetart gjat procesit t Kshillimit Kombtar, proces shum i kontestuar dhe i dyshimt pr nga vrtetsia. Mbetet pr t’u par cili do t jet qndrimi i tij deri n fund. Vet Rama ka thn se nuk bhet fjal pr legalizim t parave t korrupsionit dhe krimit, por pr pasuri t fituara nga puna t t zez kryesisht e emigrantve shqiptar.

  Lapsi

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,164
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Qeveria e Qametit propozon amnisti fiskale pr t pastruar parat e krimit e korrupsionit

  Pse amnistia ndihmon trafikantt

  Imagjinoni se keni fituar 2 milion euro duke u marr me trafik droge. Parat i keni me thas t fshehura n bodrum; jan q t gjitha kartmonedha t prerjeve t vogla, 5, 10 apo 20 euro, t mbledhura ashtu si jan paguar nga prdoruesit e drogs. Askush nuk ka far t’ju bj pr sa koh parat i keni n bodrum dhe ju zgjidhni t bni nj jet modeste e t mos bini n sy si posedues i shumave t mdha t parave. Problemi sht se t pasurit e kaq shum parave sht si nj lloj bombe q mund t shprthej. Bashkpuntort e tu n krim mund ta din se ti ke para dhe pr rrjedhoj, mund t bhesh viktim e nj grabitjeje t dhunshme. Dhe problemi tjetr sht se nj person q ka 2 milion euro, vshtir se do t’i bj ball tundimit t blej nj makin luksi, t banoj n nj apartament apo vil t kndshme, t bj pushime. Thorstein Veblen, nj sociolog dhe ekonomist amerikan i fillimit t shekullit t kaluar, krijoi konceptin e konsumit dhe knaqsis pr dukje, i cili thot se dshira pr t paguar pr mallra dhe shrbime m shtrenjt nga sa sht utiliteti i tyre sht pikrisht arsyeja q e shtyn njeriun t punoj dhe t ndrmarr rreziqe. Pra, nuk sht e mundur q dikush t rrezikoj burgun pr t fituar 2 milion euro dhe pastaj t bj nj jet t qet private pa demonstruar kurr mendjemadhsin q krijohet nga t pasurit e kaq shum parave.

  Problemi sht se n astin q fillon t bsh jet luksi, automatikisht t lind nevoja t kesh nj alibi pr burimin e parave q shpenzon. Nse nuk ke alibi, ka gjasa q autoritetet ligjzbatuese mund t vijn t t kapin, ose sepse jan duke br punn e vet ose, dhe kjo e dyta duket se ndodh m shpesh n Shqipri, sepse autoritetet mund t jen po aq kriminale sa edhe ti dhe po shohin parat e tua si mundsi pr t’u pasuruar edhe ata vet.

  T pastrosh 2 milion euro nuk sht aspak pun e leht dhe vet procesi i pastrimit rrezikon t t ekspozoj, si prkundrejt grabitsve potencial ashtu edhe prkundrejt agjencive ligjzbatuese. Shqipria ka q prej vitesh nj ligj t cilit i referohemi si “ligji antimafia”. Koncepti i ktij ligji sht i thjesht dhe ai sht marr nga nj ligj i ngjashm n Itali. Nse prokurort shohin se nj qytetar disponon nj makin me, fjala vjen, vler 100 mij euro, ather kan t drejt q ta sekuestrojn prkohsisht makinn dhe t pyesin poseduesin e saj pr burimin e t ardhurave. N rast se poseduesi demonstron se t ardhurat i ka nga burime t ligjshme, nga trashgimia, dhurata apo fitimet e biznesit, sekuestroja hiqet. N rast t kundrt, makina mund t konfiskohet dhe t vendoset nn pronsin e shtetit, pavarsisht nse poseduesi i saj sht shpallur fajtor pr ndonj vepr penale apo jo.

  Gjyqtart dhe prokurort q u prballn me procesin e vetingut e vuajtn n kurriz t vet vshtirsin q krijohet pr t justifikuar shuma m t vogla se kaq. Q t blesh nj shtpi me vler 100 mij euro nevojitet q t marrsh nj kredi prej rreth 70 mij eurosh dhe t kesh kursime me vler 30 mij euro, shifra kto jo shum t lehta pr t’u mbuluar me t ardhurat nga paga apo edhe me t ardhurat nga biznesi. Por trafikantt e drogs nuk pritet t prballen me ndonj proces aq t rrept sa vetingu. Atyre nuk u nevojiten q t pastrojn t gjitha parat q kan. Atyre u mjafton q t justifikojn nj pjes t parave, sa pr t pasur far t deklarojn n rast se kapen me automjete apo vila luksoze.

  Pr kt arsye, pastrimi i parave t pista nuk sht aq i vshtir sa n rastin e zyrtarve. N fund t fundit, nse imagjinojm q nj trafikant droge merret vetm me trafik droge, besoj se e kemi gabim. Shumica e trafikantve kan gjithmon nj biznes t vogl mnjan, biznes q i mundson t deklarojn taksa dhe t ardhura t ligjshme.

  Thelbi i pastrimit t parave sht q poseduesi i tyre t deklaroj se ka nj aktivitet ekonomik t ligjshm, fjala vjen, nj kafene, n t ciln realizon t ardhura t ligjshme, t ardhura pr t cilat paguan detyrimet fiskale. Kjo e gjitha ka kosto. Nse hap nj kafene dhe deklaron se bn nj xhiro prej, fjala vjen, 20 mij eurosh n muaj n nj koh kur kafeneja bn realisht vetm 3 mij, ather pr t 20 mij eurot t duhet t kesh fatura blerjeje dhe fatura shitjeje, me gjasa me TVSh. Procesi i mbajtjes s nj biznesi t till pr hatr t pastrimit t parave mund t haj nj pjes t majme prej 20 apo 30% t t gjitha parave q po legalizon. Pastrimi i parave sht e kundrta e evazionit fiskal. Kur bn evazion, ather ke para t fituara me pun t ligjshme pr t cilat nuk dshiron t paguash taksa. Kur bn pastrim parash, ke para t fituara me pun t paligjshme, pr t cilat u lutesh taksidarve q t paguash taksat.

  Kjo sht arsyeja se pse, pr qllim t pastrimit t parave, disa biznese, t cilat nuk i nnshtrohen Tatimit mbi Vlern e Shtuar, t tilla si ndrtimi apo agjencit e kmbimit valutor, jan m me leverdi pr t pastruar para se sa ekonomia reale. N kt rast, pastrimi i parave mbart vetm koston e menaxhimit t biznesit si dhe detyrimin pr t paguar tatim fitimi n masn 15%.

  Por nse jeni t mrzitur duke shpenzuar para pr t mbajtur n kmb lokale t pasuksesshme dhe dshironi t mbaroni pun m shpejt, qeveria shqiptare pritet t’ju vij n ndihm me nj propozim pr amnisti fiskale dhe penale. Zyrtarisht qeveria ka n plan t legalizoj vetm parat e fituara prmes evazionit fiskal, mashtrimit fiskal apo kontrabands doganore, por duket se nuk ka ndr mend t lodhet shum pr t dalluar nse parat e deklaruara jan me t vrtet t fituara n kt mnyr apo jan fituar nga trafiku i drogs, nga trafiku i qenieve njerzore apo nga aktivitete t tjera. Me pak fjal, nse keni 2 milion euro dhe doni t legalizoni jetesn tuaj t luksit, mundet t deklaroni se keni fituar me evazion fiskal 200 mij euro, t’i vendosni ato n bank dhe me kaq, mund t krijoni profilin e zotris s kamur pa probleme me drejtsin. Me kto 200 mij t legalizuara mund t hyni n biznese q jan t prjashtuara nga TVSH-ja si ndrtimi apo shrbimet financiare dhe pas ksaj, asgj nuk ju ndalon q t legalizoni gradualisht t gjitha parat e tjera me nj kosto minimale duke i deklaruar si fitime t ndershme t nj biznesi t ndershm. Kjo e gjitha sht kortezi e qeveris shqiptare, e cila krkon pr kto para 5 deri n 10%. N fakt, oferta e qeveris pr t legalizuar parat prmes blerjes s obligacioneve qeveritare sht edhe nj mundsi jo e vogl pr t fituar para shtes. Interesat e ofruara pr obligacionet pes apo dhjet vjeare aktualisht variojn nga 4 n 6% n vit kshtu q, duke paguar vetm 5% taks pr parat e legalizuara, keni mundsin q t fitoni 4-6% n vit pr pes apo dhjet vitet e ardhshme. Nuk sht aspak ofert e keqe.

  Gjergj Erebara, BIRN

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,164
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Qeveria e Qametit propozon amnisti fiskale pr t pastruar parat e krimit e korrupsionit

  Deputeti i PD ‘zbulon’ planin e Rams: Si po tenton t ndaloj me ligj hetimin e Klodian Zotos pr shptuar ministrat! Blersi m i madh i faturave…

  Deputeti i Partis Demokratike Agron Shehaj ka deklaruar sot n Kuvend se kryeministri Edi Rama po tenton t shptoj nga hetimi Klodian Zoton dhe persona t tjer t prfshir n skema t mdha korrupsioni prmes fatura fiktive, me ligjin e amnistis fiskale.

  Kjo sipas tij, sht nj lvizje e Rams pr t shptuar ministrat. Shehaj theksoi se kjo nuk ka pr t ndodhur pasi PD nuk do t lejoj nj ligj q amniston korrupsionin galopant t pushtetarve.

  “Kjo sht nj skem e mirfillt evazioni e vn n jet nga vet qeveria. Miliona i jan vjedhur qytetarve. Pse lind nevoja pr krijimin e qindra kompanive fiktive n ekonomi. Pr t’i mundsuar Klodian Zotove t vidhnin miliona euro nga buxheti i qytetarve. Si do t justifikoheshin kto para kur kompanit nuk kan asnj pun? Shum e thjesht! Me fatura fiktive. Faturat fiktive duhet q t’i mundsojn klientve t qeveris q t paguajn ryshfetin te qytetart.

  Kjo sht arsyeja pse prfituesit jan oligarkt. Skema e evazionit sht zbuluar q n vitin 2018. U dnuan disa nga ata persona. Nuk e pa administrata tatimore q blersi m i madh i faturave fiktive ishte Klodian Zoto? Pse nuk u bllokua Inceneratori kur u pan ato fatura? E mbani mend Edi Ramn q thoshte jam krenar pr Inceneratort? Ja pse kjo sht krenaria. Tani jeni t ndrgjegjshm q jeni brenda ksaj skeme.

  Keni kryer nj krim t madh dhe tani tentoni t prdorni pushtetin. Edi Rama tenton t bj amnisti fiskale pr t shptuar veten. Do t ndaloj me ligj pr t hetuar Klodian Zoton pr t shptuar ministrat. Kjo nuk ka pr t ndodhur. Edhe nse ju i blini ato pak vota pr t amnistuar miqt tuaj nuk kan pr t shptuar dot. Ne nuk mund t lejojm nj ligj q amniston korrupsionin galopant t pushtetarve”, tha ai.

  Panorama

 8. #8
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,164
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Qeveria e Qametit propozon amnisti fiskale pr t pastruar parat e krimit e korrupsionit

  “BE-ja ka shqetsime serioze pr projektin aktual t ligjit pr amnisti fiskale”

  Emri: Capture-45-1.jpg

Shikime: 14

Madhsia: 25.6 KB

  N Shqipri, Delegacioni i Bashkimit Evropian riprsriti sot se “BE-ja ka shqetsime serioze pr projektin aktual t ligjit pr amnisti fiskale” t propozuar nga qeveria. “Ne do t vazhdojm konsultimet me autoritetet prkatse t qeveris pr t rishikuar kt legjislacion”, nnvizoi Delegacioni n nj reagim pr mediat, duke ln t nnkuptohet qart, se n formn q sht, propozimi pr ta sht i papranueshm.

  Ky qndrim, n linj me at t shprehur dhe m par, merr nj pesh edhe m t rnd nga fakti se erdhi pas takimit t sotm mes ambasadorve t vendeve antare ku ishte dhe ambasadorja amerikane dhe ai britanik, me prfaqsues t qeveris dhe shumics socialiste.

  Takimi, q dukej se synonte t davariste skepticizmin e fort ndrkombtar ndaj ksaj nisme, ishte thirrur me ftes t kryeministrit Rama, i cili zgjodhi megjithat t mos merrte pjes, duke shkaktuar jo pak habi, mes t ftuarve t tij, pr kt munges.

  Pr m tepr, nj dit m par, zoti Rama, rikonfirmoi vendosmrin e tij pr ta uar prpara kt nism ndrsa tha prer se “amnistia fiskale do t bhet” duke br t qart gjithashtu se pavarsisht se ishte i gatshm t dgjonte vrejtjet e prfaqsuesve ndrkombtar, n fund t dits, ai llogarit i kishte me shqiptart. “Ne jemi kmbnguls, po dhe t duruar q t pastrojm t gjitha ato cepa nga do lloj pluhuri apo iluzioni optik se aty ka pluhur dhe pastaj secili do ket bindjen e vet, por nj gj dua ta prsris: Un ktu jam i zgjedhur nga shqiptart, nuk prfaqsoj ndonj shtet tjetr dhe as nuk jam ktu si shprehje e vullnetit t ndonj populli tjetr, q t jemi shum t qart”.

  Shqipria, sht nj vend kandidat pr antar i BE-s, dhe n korrik t ktij viti mori dritn jeshile pr nisjen zyrtare t bisedimeve pr antarsim, nj proces q ka pr qllim prafrimin e vendit me standartet europiane. I pyetur pikrisht pr kt marrdhnie t re me BE-n, zoti Rama prsriti srish se “ne ktu jemi pr t br detyrat karshi shqiptarve”, por duke shtuar se do i bnte kto detyra “natyrisht, pa i shkelur asnjher normat dhe pa shkelur asnjher parimet dhe pa shpikur asnjher gjra q nuk kan lidhje me legjislacionin dhe nuk kan lidhje me BE-n. Ne nuk duam t bjm dika q i shkon ndesh asnj kornize q ka t bj me normat, parimet, vlerat dhe konceptet e BE-s”.

  Pr her t par, Bashkimi Evropian u shpreh publikisht lidhur me amnistin n fund t qershorit, gjat mbledhjes n Bruksel t Nnkomitetit pr Tregtin, Industrin, Doganat dhe Tatimet ndrmjet BE-s dhe Shqipris. Ndrsa u shpreh q n at koh me t njjtat terma pr “shqetsime serioze”, deklarata e mbledhjes vinte n dukje se nisma “do t dobsonte kontrollet e Shqipris kundr pastrimit t parave, ndrkoh q do t bnte pak pr t rritur aftsin e administrats tatimore pr t prmirsuar pajtueshmrin e ardhshme lidhur me krkesat tatimore. Pr m tepr, pr shkak se rezidentt jotatimor, prfshir shqiptart q jetojn n BE ose n Ballkanin Perndimor, prfshihen n objektin e tij dhe u krkohet t importojn para n dor pr t prfituar nga amnistia, drafti aktual i ligjit ngre shqetsime serioze pr shtetet antare t BE-s dhe partnert e tjer, si dhe nj rrezik thelbsor reputacioni pr vendin”.

  Por kryeministri Rama ka kmbngulur, si bri dhe nj dit m par, se “bhet fjal pr para t kursyer nga puna n t zez, jo nga punt e zeza. Pr punt e zeza ligji sht shum i qart dhe i ka shum t qarta dhe kategorit q nuk jan t pranuara q t prfshihen n amnisti”.

  Projektligji parashikon deklarimin vullnetar t nj pasurie n vler monetare deri n 2 milion euro, e cila legalizohet kundrejt nj takse nga 7-10 prqind, pa asnj prgjegjsi penale. Deri m tani asnj nga autoritetet nuk ka dhn shpjegim se sim und t vihet nj pasuri deri n 2 milion euro me kursime nga puna. Nj llogari fare e thjesht, dshmon se q t arrihet nj kuot e till, n 30 vjet, do duhej nj e ardhur mujore prej mesatarisht 5.500 euro, e cila e gjitha do t duhej t ishte kursyer.

  Pikpyetje t forta jan ngritur dhe mbi aftsin e institucioneve pr t parandaluar q nga kjo nism t mund t prfitojn antar t rrjeteve kriminale, pavarsisht kufizimeve t prcaktuara.

  Projekti ka hasur n kundrshtimin edhe t Fondit monetar ndrkombtar, t Dhoms amerikane t Tregtis, t ekspertve t shumt t ekonomis, por dhe t prfaqsuesve t opozits, pa votn e t cilve projektligji nuk mund t kaloj.

  Edhe sot deputetja demokrate Jorida Tabaku, ndrsa theksonte se “amnistia nuk sht nj nism q i shrben Shqipris dhe shqiptarve”, ju drejtua me nj thirrje kolegve t opozits “q t jen t qart e t vendosur n aktet e tyre. Ka ardhur koha q t mos fshihen dhe t kundrshtojn ligjin e amnistis fiskale. Vota n favor t atij ligji sht vota pr Shqiprin larg BE dhe pr nj vend edhe m t pandershm ndaj shtress s mesme”, shkroi zonja Tabaku n nj postim n Facebook.

  Koha Jone

 9. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,164
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Qeveria e Qametit propozon amnisti fiskale pr t pastruar parat e krimit e korrupsionit

  Amnistia fiskale/ Trheqje apo prplasje me ndrkombtart

  Emri: amnistia-fiskale.jpg

Shikime: 12

Madhsia: 24.0 KB

  Edhe FMN ka goditur sot amnistin fiskale pas rrefuzimit q i kan br asaj BE, ShBA, si dhe shtete t veanta mes tyre Britania, Gjermania dhe Franca. N vende n zhvillim si puna e Shqipris ka rezultuar se sht e vshtir nj nism e till q favorizon patrimin e parave dhe terrorrizmin theksoi prfaqsuesja e Fondit, Yan Sun, e cila tha se idshte njohur me draftin q kur ai ishte hedhur n diskutim publik.

  Ndryshe nga kmbngulja e kryeministrit pr ti shkuar ksaj nisme deri n fund, ministrja e Financave, Delina Ibrahimaj ka deklaruar se amnistia fiskale sht ende n diskutim dhe nuk ka nj dat kur do t miratohet.

  “Amnistia fiskal sht nj ligj i veant dhe nuk sht parashikuar n pr/ buxhetin q sapo u miratua. sht n konsultim me partnert tan, me palt e interesit dhe nuk kemi nj dat pr miratimin ktij ligji. Ne po punojm q paralelisht me kt t hartojm aktet nnligjore q kurdo q t arrijm n nj ligj final t kemi gati infrastrukturn pr procedurat e krkuara”, u shpreh ministrja.

  Presioni ndrkombtar po shantazhon trafikantt q t tremben nga amnistia e Rams
  Por me ton m t forta dhe me nj kmbngulje pr t shkuar drejt nj prplasje me ndrkombtart ishte deklarata e shefit t grupit parlamentar t PS i cili pretendon se ajo sht nj inisiativ e prkrahur prej Shqiptarve. “Ne na rezulton nga Kshillimi Kombtar se 2/3 e qytetarve n Shqipri e mbshtesin nj nism t till, e cila synon kalimin e Shqipris n nj hap tjetr drejt formalizmit. Amnistia fiskale sht nj domosdoshmri q Shqipria t kaloj n nj faz tjetr t ndarjes nga tranzicioni i cili ka qen bashkshoqruar n koh t caktuara me informalitet. Dhe ajo q ne duam t bjm sht pikrisht t’i japim mundsin duke prjashtuar dhe kemi qen shum t qart, duke prjashtuar do t ardhur nga aktivitete kriminale, korruptive, dhe duke prjashtuar t gjith personat e ekspozuar, qofshin politikisht apo t personave me lidhje familjare me persona me t shkuar kriminale” tha Taulant Balla.

  Por kur Edi Rama organizoi nj tryez konsultimi lidhur me kt tem ambasadort e Francs dhe Gjermanis e braktisn n mnyr demostrative salln.

  N epiqendr t shqetsimeve ndrkombtare, qndron pastrimi i parave t pista. Komuniteti Europian i vetdishm q Shqipria renditet n zonn gri pr sa i prket lufts kundr paras s pistt theksoi: “Komisioni nnvizoi shqetsime serioze pr draftin aktual t ligjit pr amnisti fiskale. Ai do t dobsonte kontrollet e Shqipris kundr pastrimit t parave”, u tha n njoftimin pr shtyp pas takimit t 13-t t Nnkomitetit pr Tregtin, Industrin, Doganat dhe Tatimet ndrmjet BE-s dhe Shqipris mbajtur m 29 qershor n Bruksel. Edhe nj diplomat i lart francez tha pr Lapsi.al n kushtet e anonimatit se “ne ja kemi br t qart qeveris Shqiptare se jemi kundr ides s nj amnistie fiskale pr risqet q ajo ka pr pastrimin e parave.

  Por deri m tani duket se Rama sht n dilem t ciln e shprehin m mir se kushdo deklaratat me nuanca t ndryshme t Taulant Balls dhe Ministres Ibrahimaj.

  Vet Rama deklaratn e fundit e ka br n 29 shtator. Ndonse qeveria nuk e ka parashikuar kt nism n buxhetin e ri ai nuk ka ln t kuptohet as trheqje as insistim. “ne nuk jemi trhequr, por ne po vazhdojm t diskutojm dhe po vazhdojm t dgjojm pr t sheshuar t gjitha moskuptimet, keqkuptimet apo edhe pr t ekspozuar edhe mosdshirn pr t mos kuptuar”. tha ai para gazetarve. Ndrsa kur u pyet pr reagimet e ndrkombtarve ai se kurseu ironin: “ju qani hallin sa do mrzitet BE-ja apo sa do mrzitet Amerika? far halli qani? Kta i kan punt n rregull”.

  Lapsi

 10. #10
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,164
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Qeveria e Qametit propozon amnisti fiskale pr t pastruar parat e krimit e korrupsionit

  FMN: Shqipria nuk plotson kushtet pr amnistin fiskale

  Emri: Capture-48.jpg

Shikime: 13

Madhsia: 24.6 KB

  Nga “Zri i Ameriks”-

  N Shqipri, nj mision i Fondit Monetar Ndrkombtar, deklaroi sot se vendi nuk i prmbush kushtet pr realizimin e aministis fiskale t propozuar nga qeveria. Sipas Fondit, amnistia favorizon shmangsit e mdhenj t taksave duke iu ofruar dhe imunitet nga ndjekja penale. Nga ana tjetr, administrata tatimore vlersohet t jet ende e dobt, ndrsa vendi me mangsi strategjike sa i takon lufts kundr pastrimit t arave dhe financimit t terrorizmit.

  Ideja e qeveris shqiptare pr zbatimin e nj aministie t gjer fiskale nuk po gjen mbshtetjen e institucioneve ndrkombtare me pesh. Pasi gati dy jav m par, Delegacioni i Bashkimit europian n Tiran riprsriti se kishte shqetsime serioze pr projektin, duke ln t nnkuptohet se n formn aktuale, propozimi sht i papranueshm pr ta, sot Fondi Monetar Ndrkombtar ishte dhe m i qart n kundrshtimin e ksaj nisme: “Projektligji ka t ngjar t dmtoj moralin tatimor. Amnistia fiskale mund t konsiderohet si nj kart “dalje nga burgu” pr shmangsit e mdhenj t taksave, sepse prfshin nj falje t konsiderueshme t taksave, prve heqjes s plot t interesit dhe gjobave dhe dhnies s imunitetit efektiv nga ndjekja penale dhe inspektim i mtejshm nga forcat e zbatimit t ligjit pr sa i prket burimit t fondeve q do t amnistohen. Qeveria duhet t ndryshoj amnistin fiskale me nj program deklarimi vullnetar, i cili nuk i prjashton nga t gjitha detyrimet tatimore”, shpjegoi shefja e misionit t FMN-s Yan Sun.

  Por ajo saktsoi se dhe nj program deklarimi vullnetar do t krkonte prmbushjen e disa kushteve. S pari q t ket “nj administrat tatimore moderne, kompetente, t mirinformuar dhe me mjetet e duhura t kontrollit dhe zbatimit t ligjit” dhe s dyti “nj korniz efektive pr luftn kundr pastrimit t parave dhe luftn kundr financimit t terrorizmit, q sht n gjendje t zbus rreziqet e deklarimit vullnetar”.

  Ishte po shefja e misionit, zonja Sun e cila e bri mse t qart se Shqipria sht larg s plotsuari kto parakushte, t cilat nuk prmbushen n shum vende n zhvillim dhe me t ardhura t ulta. “N rastin e Shqipris, ndrsa Drejtoria e Pergjithshme e Tatimve ka br progres, kapaciteti i saj i auditimit dhe hetimit mbetet ende i dobt, performanca e saj n mbledhjen e t ardhurave sht e ult, ndrsa shum vlersime nga auditimet mbeten t pambledhura, ka akses t pamjaftueshm automatik n t dhnat e palve t treta, veanrisht informacionin e llogarive financiare. Shqipria ende ka mangsi strategjike pr luftn kundr pastrimit t parave dhe financimit t terrorizmit”, deklaroi shefja e misionit t Fondit Monetar.

  Ministrja e Financave Delina Ibrahimaj nuk u shpreh rreth vlersimeve t Fmn-s pr amnistin fiskale, n konferencn e prbashkt n prmbyllje t misionit. Ndrsa pas mbledhjes s qeveris ajo deklaroi se po vijojn konsultimet: “Ky sht nj prjektligj, ende n konsultim publik, me t gjith partnert tan ndrkombtar, me t gjith palt e interesit dhe nuk kemi ende nj dat pr miratimin e tij. Ne po punojm q paralelisht t hartojm t gjith aktet nnligjore, me qllim q kurdo q t arrijm n nj ligj final t kemi gati t gjith infrastrukturn edhe pr procedurat e krkuara nga administrate shtetrore pr zbatimin e tij”.

  Por pavarsisht kmbanave t alarmit pr rreziqet q mbart amnistia, kryetari i grupit parlamentar socialist Taulant Balla prsriti dhe sot, se nuk ka trheqje nga ky projekt: “Ne do ta miratojm amnistin fiskale”

  Mbetet e paqart nga ku buron kjo vendosmri e socialistve, prsa koh, projekti, duke parashikuar dhe imunitet ndaj ndjekjes penale, krkon nj shumic t cilsuar votash pr miratim n parlament.

  Aministia prfshin deklarimin vullnetar t nj pasurie n vler monetare deri n 2 milion euro, e cila legalizohet kundrejt nj takse nga 7-10 prqind, pa asnj prgjegjsi penale. Deri m tani asnj nga autoritetet nuk ka dhn shpjegim se si mund t vihet nj pasuri deri n 2 milion euro me kursime nga puna. Pikpyetje t forta jan ngritur dhe mbi aftsin e institucioneve pr t parandaluar q nga kjo nism t mund t prfitojn antar t rrjeteve kriminale, pavarsisht kufizimeve t prcaktuara n projektligj.

  Nisma e qeveris ka hasur dhe n kundrshtime t forta t Dhoms amerikane t Tregtis, t shum ekspertve t fushs, si dhe nga prfaqsuesit e opozits, vota e t cilve sht e domosdoshme pr votimin n parlament.

  Fondi Monetar Ndrkombtar vlersoi se ekonomia shqiptare ka mbajtur nj ritm pozitiv kt vit, pavarsisht goditjes q ekonomia globale ka marr nga lufta e Rusis n Ukrain. “Ne parashikojm q rritja ekonomike pr vitin 2022 t jet 3,7 pr qind, mbshtetur nga nj aktivitet i lart n turizm, n pasurit e paluajtshme dhe tek shrbimet. Rritja parashikohet t ngadalsohet n rreth 2 pr qind n vitin 2023, duke pasqyruar kushte financiare m t shtrnguara, ngadalsimin n Europ, dhe trheqjen e nevojshme t politikave mbshtetse”, deklaroi shefja e misionit.

  Norma e rritjes prej 3.7 prqind sht m e lart se parashikimi i fundit i qeveris shqiptare. Ministrja Ibrahimaj shpjegoi se tremujori i tret pritet t karakterizohet nga nj rritje e fort, ndrkoh q n tremujorin e fundit, rritja do t tkurret. “Pritjet pr rritjen ekonomike n tremujorin e katrt mbeten t rrethuara nga pasiguri m t larta, kryesisht n varsi sesi do t shkojn zhvillimet ekonomike ndrkombtare. Nj ngadalsim i rritjes ekonomike ka t ngjar t ndodh pr tremujorin e fundit pr shkak t pasigurive t ngritura, grryerjes s t ardhurave reale prej inflacionit dhe shtrngimit t kushteve financiare”, tha ajo, duke njoftuar se ashtu si dhe FMN-ja dhe qeveria e ka rishikuar pr lart parashikimin pr vitin 2022, n 3.7 prqind nga 3.2 prqind.

  Pr vitin 2023 Fondi Monetar, vlersoi se pret q rritja ekonomike “t ngadalsohet n rreth 2 pr qind n vitin 2023, duke pasqyruar kushte financiare m t shtrnguara, ngadalsimin n Europ, dhe trheqjen e nevojshme t politikave mbshtetse”. Ndrsa ministrja Ibrahimaj tha se dhe qeveria ka rishikuar pr posht prarashikimet e saj n 2.6 prqind nga 3.9 q ka qen vlersimi fillestar. Megjithat ajo saktsoi se n varsi t zhvillimeve n mjedisin e jashtm, kjo norm mund t bjer dhe nn 2 prqind, por duke prjashtuar mundsin e rnies n recesion.

  Pavarsisht paqartsive dhe pasigurive ekonomike globale pr t ardhmen, Fondi Monetar nuk sugjeroi masa shtrnguese nga autoritetet, por krkoi rritjen e t ardhurave “q jan ndr m t ultat n rajon si prqindje e PBB-s. Duke marr parasysh gjasat pr nj inflacion t lart n vitin 2023, grumbullimi i m shum t ardhurave tatimore do t krijonte hapsir pr ndihm t mtejshme t shnjestruar e t prkohshme pr shtresat n nevoj, pa rritur defiitin buxhetor”.

  Investimet publike dhe PPP-t

  Sipas Fondit Monetar Ndrkombtar “forcimi i efikasitetit dhe besueshmris s financave publike mbetet thelbsor pr ruajtjen e besimit t tregjeve dhe pr zbutjen e kostove t rritura t huamarrjes”. Pr kt arsye misioni theksoi se “duhen reforma pr t harmonizuar proceset e investimeve publike dhe Partneriteteve Publike Private (PPP), dhe integrimin e tyre t plot n ciklin normal t buxhetit”, duke shtuar se “t gjitha projektet publike duhet t’i nnshtrohen kuadrit ligjor pr investimet dhe prokurimin publik. Autoriteteve u krkohet t publikojn kontratat e prokurimit publik q lidhen me shpenzimet pr pandemin dhe rimkmbjen nga trmeti, emrat e kompanive fituese dhe pronart prfitues. Ne e ritheksojm nevojn pr minimizimin e prdorimit t akteve normative pr t ndryshuar buxhetin”

  Sa i takon sektorit t energjis FMN-ja v n dukje se “luhatja n tregun global t energjis nnvizon urgjencn e reformave vendimtare pr ta sjell sektorin e energjis elektrike n qndrueshmri financiare dhe pr t ulur rreziqet fiskale. Subvencionet me baz t gjer duhet t hiqen, sepse u sjellin prfitime n mnyr t shprpjestuar atyre q kan m shum mundsi dhe i pengojn sinjalet e mimeve. Prshtatja graduale e tarifave n nivele q mbulojn koston sht kritike dhe duhet shoqruar me masa mbshtetje pr shtresat n nevoj. sht gjithashtu thelbsore q t rritet transparenca e sektorit t energjis elektrike dhe e drejtimit t ndrmarrjeve shtetrore”.

  “Kujdes m ndrtimin dhe pronsin e bankave”

  Fondi Monetar vlersoi se “vigjilenca e shtuar sht jetike pr t ruajtur stabilitetin financiar, ndrkoh q kushtet monetare shtrngohen dhe konfigurimi financiar vazhdon t ndryshoj”. Misioni i FMN-s bri thirrje “pr monitorim nga afr dhe menaxhim t risqeve t mundshme nga rritja e lart e kreditimit gjat viteve t fundit, prfshir huadhnien e rritur n monedh t huaj”.

  Sipas Fondit ka nj munges t konsiderueshme t t dhnave mbi tregun e pasurive t paluajtshme dhe ndrtimin dhe “bjm thirrje pr mbikqyrje t shtuar t ndikimit t ktij sektori mbi stabilitetin financiar”.

  Fondi krkoi gjithashtu kujdes ndaj ndryshimit t pronsis s bankave t nivelit t dyt q ka karakterizuar sektorin vitet e fundit, me largimin e institucioneve financiare t huaja, dhe futjen n loj t siprmarrsve vendas. “Prania e bankave me kapital t konsiderueshm aksionar nga individt dhe grupet jofinanciare rrit riskun e mungesave n kapital, t transaksioneve ndrmjet palve t lidhura dhe ekspozimeve t larta. sht kritike t garantohet q subjektet hyrse n treg t ken prvoj t lart bankare dhe t prmbushin n mnyr t vazhduar kriteret e prshtatshmris (prfshi aksionert e mdhenj dhe ata me aksione kontrolluese, pronart prfitues dhe drejtuesit e lart) q t operojn n sistemin financiar shqiptar”, theksoi misioni i FMN-s duke krkuar q “Banka e Shqipris t zbatoj nj kuadr t prforcuar t licensimit dhe mbikqyrjes, dhe pr autoritet q t zbatojn rregullat prkatse t konkurencs”.

  VOA
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 11. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-07-2020
  Postime
  142

  Pr: Qeveria e Qametit propozon amnisti fiskale pr t pastruar parat e krimit e korrupsionit

  Futja Kot. Nuk e kupton se je infletuar nga non gratta/ nuk e sheh se cpo ndodh ne bote per rritjen e cmimeve, energjine/

  Pse nxin vendin tend me keto budallalleqet qe shkruan? Kete do Berisha Meta dhe antishqiptaret: rremuje, kaos. Genje, genje se dicka do mbetet.
  Jeni komplet hipnotizuar nga e keqja. Nuk shihni asgje te mire per vendin tuaj. Turp.

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 29-04-2022, 08:37
 2. Qeveria e Qametit: Rritet mimi i byrekut me 25%, gjiros 19%
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 19-04-2022, 11:54
 3. Reforma fiskale, qeveria ul TVSH nga 20% ne 10%
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 23-06-2008, 19:45
 4. Hetues anglez pr parat e krimit
  Nga Shijaksi-London n forumin Emigracioni
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 08-11-2005, 00:03
 5. Tirana pastron parat e krimit para syve t BE
  Nga Shijaksi-London n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-06-2003, 13:46

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •