Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 53 prej 53
 1. #41
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,688
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Aktiviteti kriminal i familjes Dumani

  “Talo ela na ndau 20.000 euro”- Dshmia e Nuredin Dumanit pr Gentian Sharrn, q iu sekuestruan 5 milion euro pasuri. Ja vjedhjet ku u prfshi

  Pasuri t ndryshme, me vler rreth 5 milion euro, n pronsi t Gentian Sharrs dhe babait t tij, Mustafait u sekuestruan me vendim t gjykats s Elbasanit, n operacionin “Illegal assets”.  Gentian Sharra ndodhet i arrestuar tashm, pasi prangat i vun gjat operacionit “Plumbi i art”, zhvilluar pas rrfimit q ka br pr hetuesit Nuredin Dumani, i penduari i drejtsis, ku ka zbuluar implikimin n ngjarje t rnda kriminale n vend pr 8 banda t rrezikshme.

  N rrfimin e tij, Dumani, q e publikon sot “GazetaPanorama.al”, i penduari i drejtsis ka treguar pr implikimin e Gentian Sharrs n t paktn dy ngjarje.
  Njra prej tyre, grabitja e nj argjendari n Elbasan, n fillim t vitit 2011.

  Sipas rrfimit t Dumanit, organizator i ksaj grabitje ka qen Gentian Sharra.

  “Neve na mori Talo ela. Ne pritem (un dhe Ilir Fei) kt zotri q kishte florinjt e kam goditur un i pari me lev hekuri, mbas qafe ose n kurriz t njjtn gj bri dhe Iliri, mua me ra leva nga dora. Kam marr nj nga antat. U vonuam pak dhe me pas u larguam bashk me Sharrn.

  Ngjarja ka ndodhur n parkim rreth ors 7:30 – 8:00. Ishte nj parkim i hapur. Informacionin e kishte Gent Sharra. Kan qen 2 anta nj e kam marr un tjetrn e ka marr Ilir Fei. Talo ela po na priste tek makina me Gent Sharrn shoqrues, kto ishin pr mbrojtje. Kishim nj makin Benz blu e errt, nuk jam i sigurt pr ngjyrn, tipi 200-250. Shkuam m pas tek shtpia e Talo els e cila ndodhet n Bradashesh, nj shtpi private 3 katshe.

  Ngjarja e dyt ku e implikon Gentian Sharrn dshmia e Nuredin Dumanit bn fjal pr vjedhjen me arm t shtetasit Xhemali Lii, m datn 19.11.2012, n qytetin e Elbasanit.

  SPAK thot se me rndsi pr kt shtje sht deklarimi i shtetasit Nuredin Dumani dhn pr organin e akuzs, i cili sqaron se: “……N vitin 2013 me sa mbaj mend m takon Talo ela n nj dyqan q un kisha pas daljes nga burgu. N kt dyqan tregtoja kpuc t prdorura. Talo ishte s bashku me Gent Sharrn me nj mjet tip Regina. M tha se kishte nj pun pr t br por na duhen njerz nga ktej duke nnkuptuar Durrsin. Desha t dija hollsi se pr far shume bhej fjal dhe ai m tha se bhej fjal pr 200.000 Euro. Aktiviteti i personit ishte doganier n Kor por se mbaj mend mir ose ky ose vllai i tij.
  N shtpin e Talos erdhi Gent Sharra, ishte Talo un Dorjan Shkoza dhe shtetasi Ardjan ollaku. Ardjani do t na ndihmonte pas grabitjes. Talo e kishte br planin me Gent Sharrn.

  N kt ngjarje kemi pasur t veshur rroba sportive dhe kapu ku duken vetm syt dhe goja. Pas rreth 1 jave ka ardhur Talo ela se bashku me vllain e vet Bujarin dhe kan shkuar tek puna e Dorit. Dori vjen dhe me thrret mua dhe shkojm s bashku me Dorin n Shnavlash tek vaskat e peshkut. Talo lekt i kishte tek makina e vllait dhe na ndau 19 ose 20.000 Euro…. T njjtn shum sa un kishte marr edhe Gent Sharra, Talo, Ardjan ollaku dhe Dori”.

  CFARE THUHET NE DOSJEN E PROKURORISE, DESHMIA E NUREDIN DUMANIT

  Shtetasi Lirak Bajraktari ka sqaruar n deklarimin e dats 22.02.2011, se ka me qira nj dyqan argjendarie n lagjen “Shn KolI” Elbasan. T gjitha bizhuterit q i ka ne dyqan, do dit Liraku, kur mbyll dyqanin i merrte pr siguri n shtpi.

  M dat 22.02.2011, ka dal nga shtpia rreth ors 08.00, ka marr antn ku mbante bizhuterit dhe ka zbritur posht, nga kati i tret ne katin e par. Ka hapur dern kryesore dhe nprmjet antifurtit ka hapur makinn. Ka hapur bagazhin dhe ka vendosur antn ku kishte futur bizhuterit prej floriri. sht afruar pran ders s makins, n ann e shoferit dhe ka konstatuar se xhami i ders s par n ann e shoferit ishte i hapur rreth 3- 4 cm si dhe ka vrejtur se ishte lagur edhe sedilja.

  Liraku mendoi se ndoshta e kishte harruar vete hapur xhamin e dritares. Vendosi elsin n kuadrin e makins dhe ka hapur nj shilte q kishte n sediljen e par t pasagjerit.

  Ka dal nga makina me qllim q t rregullonte sediljen kur ka vrejtur nj person q po vinte me vrap nga rrugica e ans jugore, ngjitur me shtpin e shtetasit Muharrem Ferhati.

  Ky shtetas sht afruar tek Liraku dhe ka nisur ta godas n pjesn e koks. Pas disa momentesh personi u largua me vrap n nj rrugic t ngusht lagje. Liraku ka brtitur dhe n kt koh sht dgjuar nga bashkshortja e tij Eglantina Bajraktari e cila ka zbritur nga kati i tret.

  Bizhuterit q Liraku i kishte futur ne nj ant t te madhe doku, me ngjyre blu t erret, me dy xhepa anash, me doreza kafe, ku ka pasur unaza ferma dhe meshkujsh, me pesh afrsisht 2 (dy) kg, zinxhir (varse meshkuj dhe femra) afrsisht 2,5 kg, vth, shkronja, lule, serm, ora t lara n flori etj. E gjith vlera shkonte afrsisht 10 000 000 (dhjete milion lek) t rinj. Karakteristikat e personit Liraku i prshkruan si i moshs 30 vje, i gjat rreth 170 cm, me trup t mbushur, mbante t veshur nj fsh t zi ose blu i errt, me kapu n kok, me fytyr t rrumbullakt, pak ezmer.

  2.2 Bazuar n aktin e ekspertimit mjeko ligjor nr 43 dat 23.02.2011 sht arritur n prfundimin e se n trupin e t dmtuarit konstatohen shembje te koks dhe trupit, plag drrmishje e njtje Kto dmtime jan shkaktuar me mjet mbrets. Dmtimet e shkaktuara hyjn n kategorin e dmtimeve q shkaktojn paaftsi t prkohshme n pun m masn m tepr se 9 dit.

  2.3 Nga ana e prokuroris jan kryer nj sr veprimesh hetimore t prshkruara n krkesn e paraqitur dhe ka ekzistuar dyshimi i arsyeshm se njri prej autorve t ngjarjes ka qen shtetasi Ilirian Fei. Meqense ky shtetas, rezultonte t ishte duke u proceduar nga Prokuroria pr Krime t Rnda n kuadr te procedimit penal Nr.33 viti 2011 Prokuroria e Rrethit Gjyqsor Elbasan nuk kishte pasur m kompetencn pr vazhdimin e ktij hetimi dhe pr kt arsye ka drguar aktet n Prokurorin e krimeve t renda. Nga ana e Prokuroris pr Krime t Rnda Tiran, pasi jan kryer hetimet sht arritur n prfundimin se n ngjarjen e dats 22.02.2011 i pandehuri Ilirian Fei, ka kryer veprn penale t “Vjedhjes me dhun” kryer n bashkpunim me persona t tjer t paidentifikuar.

  2.4 Me rndsi pr kt shtje sht deklarimi i shtetasit Nuredin Dumani, i cili n dshmin e tij dhn pr organin e akuzs m dat 15.04.2022, sqaron se:

  ;;…Grabitja e par q kam br ka qen tek nj argjendari n Elbasan, n fund t vitit 2010 fillim 2011. Ka qen 8.3 kg flori si dhe 30 ora ose dika m shum. Kam pas njohje me nj Ilir Fei, ky kishte lidhje me disa persona nga Elbasani q ishin t ksaj fushe.

  Ilir e kam njohur n 2010 nga nj tregtar q shiste perde, un n at koh isha m paterica. Emrat Gentian Sharra dhe Talo ela i kam njohur fillimisht prej Ilirit.

  Ilirit n 2010 i kam shitur nj pistolet pr t prfituar nj shume prej 300 eurosh nga t cilat do fitoja 80 mij lek t vjetra. Pistolet jugosllave me sa mbaj mend Zastava.

  Organizator ka qen Gentian Sharra dhe neve na mori Talo ela. Ne pritem (un dhe Ilir Fei) kt zotri q kishte florinjt e kam goditur un i pari me lev hekuri, mbas qafe ose n kurriz t njjtn gj bri dhe Iliri, mua me ra leva nga dora. Kam marr nj nga antat. U vonuam pak dhe me pas u larguam bashk me Sharrn.

  Ngjarja ka ndodhur n parkim rreth ors 7:30 – 8:00. Ishte nj parkim i hapur. Informacionin e kishte Gent Sharra. Kan qen 2 anta nj e kam marr un tjetrn e ka marr Ilir Fei. Talo ela po na priste tek makina me Gent Sharrn shoqrues, kto ishin pr mbrojtje. Kishim nj makin Benz blu e errt, nuk jam i sigurt pr ngjyrn, tipi 200-250. Shkuam m pas tek shtpia e Talo els e cila ndodhet n Bradashesh, nj shtpi private 3 katshe.

  N shtpi kam shkuar vetm un dhe Talo ela. Iliri po na priste n rrug me nj makin Rover me targa italiane. antat i lam n katin e 3 t Talo els dhe m pas u larguam. Esht shitur m pas n Kor nga Iliri me gruan e vet e cila quhet Fije, n shum 12 milion t vjetra nj kg flori. Lekt mi dha Iliri mbas 10 ditsh, u takuam tek lagja.

  Prokuroria arsyeton se: N kt vjedhje autort e prfshir jan Ilirian Feci (i proceduar vemas), Gentian Sharra, Talo ela dhe Nuredin Dumani, t cilt dyshohen se kan konsumuar elementt e veprs penale t ‘Vjedhje me dhun” kryer n bashkpunim t veant at t grupit t strukturuar kriminal, n dm t shtetasit Lirak Bajraktari, ndodhur n datn 22.02.2011, “Grupi i strukturuar kriminal” dhe “Kryerja e veprave penale nga organizata kriminale dhe grupi i strukturuar kriminal” parashikuar nga nenet 139, 28/4, 333/a dhe 334 t Kodit Penal.

  4. Lidhur me faktin penal t vjedhjes me arm n dm t shtetasit Xhemali Lii, ngjarje e ndodhur n datn 19.11.2012, n qytetin e Elbasanit.

  4.1 Prokuroria e Posame Kundr Korrupsionit dhe Krimit t Organizuar ka regjistruar n datn 27.04.2022, procedimin penal nr.86 (n baz t akteve t procedimit nr. 1176/2012 t Prokuroris s Rrethit Gjyqsor Elbasan, t rifilluar) q bn fjal pr vjedhjen me arm t shtetasit Xhemali Lii, ngjarje e ndodhur n datn 19.11.2012, n qytetin e Elbasanit. Ky procedim penal sht regjistruar pr veprat penale t “Vjedhjes me arm n bashkpunim”, “Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armve dhe municioneve luftarake”, kryer n bashkpunimin e posam n formn e grupit t strukturuar kriminal, “Grupi i strukturuar kriminal” dhe “Kryerja e veprave penale nga grupi i strukturuar kriminal dhe organizata kriminale”, parashikuar nga nenet 140, 278/1, 28/4, 333/a dhe 334 t Kodit Penal.

  4.2 Ky procedim penal ka t bj me ngjarjen e dats 19.12.2012, e ndodhur n lagjen “Kala” t qytetit t Elbasanit, pran shkolls jopublike “Inkus” dhe pran baness s shtetasit Xhemali Lii ku n ort e para t mngjesit, persona te paidentifikuar t cilt ishin t pajisur me arm zjarri kan qlluar shtetasin Xhemali. Pas ktij veprimi autort e ngjarjes i kan marr Xhemalit nj sasi t konsiderueshme parash prej 12 300 000 leksh. Pas kryerjes s veprimit kriminal autort jan larguar me nj mjet t bardh i marks opel n drejtim t panjohur. sht kryer kqyrja e vendit t ngjarjes nga ku rezulton se n vendngjarje sht shtn me arm zjarri duke u fiksuar 3 gzhoja, njolla gjaku si edhe mjeti me targa EL 4169 B i t dmtuarit Xhemali Lii.

  Nga vendi i ngjarjes sht marr me cilsin e provs materiale mostr gjaku si dhe jan sekuestruar gzhojat e qitura. Shtetasi i dmtuar Xhemali Lii sht drguar me urgjenc n spital duke u mbijetuar plagve t marra. sht kryer kqyrja e vendit t ngjarjes nga ku rezulton se n vendngjarje sht shtn me arm zjarri duke u fiksuar 3 gzhoja, njolla gjaku si edhe mjeti me targa EL 4169 B i t dmtuarit Xhemal Lii.

  Nga vendi i ngjarjes sht marr me cilsin e provs materiale mostr gjaku si dhe jan sekuestruar gzhojat e qitura. Shtetasi i dmtuar Xhemali Lii sht drguar me urgjenc n spital duke u mbijetuar plagve t marra. Nga ana e organit procedues jan marr vendimet pr kryerjen e ekspertimeve dhe jan administruar aktet prkatse.

  4.3 Nisur nga t dhnat e mundshme lidhur me mjetin q u prdor nga autort ishte nj automjet tip Opel Corsa me ngjyre te bardhe u ka shrbyer autorve pr tu larguar, jan mbajtur raportet e shrbimit nga shrbime t policis s shtetasit t dats 19.12.2012, gjithsej 5 cop, t cilt kan deklaruar se nuk kan arritur ta konstatojn apo t identifikojn nj mjet t till. Me qllim zbardhjen apo prftimin e t dhnave lidhur me autort e veprimit kriminal dhe kryesisht lidhur me mjetin, jan ndrmarr veprime sekuestrimesh dhe administrim t regjistrimeve filmike n pika t ndryshme t qytetit t Elbasanit si edhe institucione nga ku sht menduar se kan lvizur autort dhe mjeti i tyre.

  4.4 N baz t informacioneve t Drejtoris Vendore t Policis Elbasan, drguar Prokuroris se Rrethit Gjyqsor Elbasan sht krkuar me shkresn nr. 48 dat 07.02.2013 rezulton se t dhnat e para t administruara sht msuar se vjedhjen e kan realizuar katr persona t armatosur ku dy prej tyre kan qen t maskuar me arm pistoleta t cilat edhe i kan prdorur kundr Xhemalit. Nga ana e prokuroris jan kryer nj sr veprimesh hetimore dhe jan administruar deklarimet e personave q mund t kishin dijeni lidhur me ngjarjen.

  4.5 Me rndsi pr kt shtje sht deklarimi i shtetasit Nuredin Dumani dhn pr organin e akuzs, i cili sqaron se: “……N vitin 2013 me sa mbaj mend m takon Talo ela n nj dyqan q un kisha pas daljes nga burgu. N kt dyqan tregtoja kpuc t prdorura. Talo ishte s bashku me Gent Sharrn me nj mjet tip Regina. M tha se kishte nj pun pr t br por na duhen njerz nga ktej duke nnkuptuar Durrsin. Desha t dija hollsi se pr far shume bhej fjal dhe ai m tha se bhej fjal pr 200.000 Euro. Aktiviteti i personit ishte doganier n Kor por se mbaj mend mir ose ky ose vllai i tij. Me tha se nse isha dakord q un duhet t shkoja vetm ditn e ngjarjes por me vete duhet t kisha dhe nj person nga ana ime. E pranova punn dhe pas nj far kohe Talo m shkruan hajde takohemi. Kam shkuar dhe kam marr Dorjan Shkozn sepse Dori n at koh ishte n konflikt me Gon Qafn pr arsye borxhesh. Pr ta nxjerr nga situata e kam marr Dorin me vete. Kemi shkuar me furgon t linjs Durrs– Elbasan dhe at nat kemi fjetur tek shtpia e Talos.

  N shtpin e Talos erdhi Gent Sharra, ishte Talo un Dorjan Shkoza dhe shtetasi Ardjan ollaku. Ardjani do t na ndihmonte pas grabitjes. Talo e kishte br planin me Gent Sharrn. Ditn tjetr n mngjes jemi uar dhe kemi shkuar tek vendi me nj Opel t vjedhur, ngjyr t bardh. N automjetin tip Opel ishim un, Talo ela, Dorjan Shkoza dhe Ardjani i cili ishte shofer. Vendi ku do t shkonim ishte lagjja Kala, Elbasan. Kemi pritur disa minuta aty duke pritur t dilte personi. Shohim q personi del nga nj shtpi dykatshe para s cils ishte parkuar n rruge nj automjet vetur Benz me portobagazh. Ky personi ishte rreth 50 vje, zeshkan. Ai hap dern e mjetit dhe futi nj ant n sedilen e pasme s bashku me nj arm gjahu me sa mbaj mend. Aty kemi zbritur un, Talo dhe Dori. Dori me Talon u konfrontuan me personin duke e qlluar me arm dy her n gjoks dhe nj her n kmb. N gjoks e gjuajti Talo ndrsa n kmb e gjuajti Dori. N kt moment un marr antn dhe shkoj tek mjeti Opel.

  Dua t shtoj se jam afruar dhe un n momentin e konfrontimit pasi kam len antn sepse personi ishte i fuqishm dhe e kam goditur me shkelm n bark. T gjith jemi larguar tek magazina e Ardjanit ku kemi ln mjetin Opel. Kjo magazin ndodhej n Fush Mbret. Nga aty mua me Dorin me ka marr me mjetin e tij nipi i Ardjanit me nj benz t bardh dhe na oi n rrugn Elbasan – Peqin ku kemi ndaluar nj furgon dhe jemi larguar pr Durrs. N kt ngjarje kemi pasur t veshur rroba sportive dhe kapu ku duken vetm syt dhe goja. Pas rreth 1 jave ka ardhur Talo ela se bashku me vllain e vet Bujarin dhe kan shkuar tek puna e Dorit. Dori vjen dhe me thrret mua dhe shkojm s bashku me Dorin n Shnavlash tek vaskat e peshkut. Talo lekt i kishte tek makina e vllait dhe na ndau 19 ose 20.000 Euro…. T njjtn shum sa un kishte marr edhe Gent Sharra, Talo, Ardjan ollaku dhe Dori”.

  4.6 N krkesn e paraqitur prokuroria arsyeton se: Deklarimet e dhna nga i hetuari prputhen m s miri me provat e tjera t administruara deri n kt faz t hetimit dhe jan t atilla q krijojn dyshimin e arsyeshm se shtetasit Nuredin Dumani, Gentian Sharra, Dorian Shkoza dhe Ardian ollaku kan konsumuar elementt e veprave penale “Vjedhjes me arm n bashkpunim”, “Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armve dhe municioneve luftarake”, kryer n bashkpunimin e posam n formn e grupit t strukturuar kriminal, “Grupi i strukturuar kriminal” dhe “Kryerja e veprave penale nga grupi i strukturuar kriminal dhe organizata kriminale”, parashikuar nga nenet 140, 278/1, 28/4, 333/a dhe 334 t Kodit Penal, n dm t shtetasit Xhemali Lii.

  Panorama

 2. #42
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,688
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Krimineli i penduar Nuredin Dumani rrfen gjith krimet e kryera dhe lidhjet me pushtetart

  Prokurori i ‘Grdecit’ u zgjodh zv.drejtuesi i SPAK. Kush sht Altin Dumani

  Prokurori Altin Dumani sht zgjedhur zv.drejtuesi i Prokuroris s Posame, SPAK.

  Emri: altindumani-850x450.jpg

Shikime: 21

Madhsia: 31.5 KB

  Lajmi bhet me dije nga prokuroria e Posame e cila thekson se caktimi i Altin Dumanit n funksionin e Zv. Drejtuesit t Prokuroris s Posame ka nj afat dy vjear.

  Njoftimi i SPAK:

  Me dat 10 Qershor 2022 zhvillua mbledhja e prokurorve t Prokuroris s Posame, me rend dite : “ Caktimi i Zv. Drejtuesit t Prokuroris Posame”.

  Drejtuesi Prokuroris Posame fillimisht mori mendimin e prokurorve t cilt n mnyr unanime propozuan q si zv. Drejtues t rizgjidhej prokurori Altin Dumani. N vijim Drejtuesi i Prokuroris Posame vendosi :”Caktimin e zotit Altin Dumani n funksionin e Zv. Drejtuesit t Prokuroris s Posame pr nj afat dy vjear”.

  Emri: Altin-Dumani.jpg

Shikime: 19

Madhsia: 59.6 KB

  Altin Dumani e ka filluar karriern n sistemin e drejtsis si oficer i policis gjyqsore n vitin 1999, ndrsa n vitin 2000 sht emruar drejtues i Prokuroris s Tropojs.

  N vitin 2004, Dumani u zgjodh prokuror i Krimeve t Rnda ku ka mbajtur edhe pozicionin e zv.drejtusit deri n vitin 2007.

  Po n kt vit, u transferua n Prokurorin e Tirans n pozicionin e zv.drejtuesit n sektorin e krimit ekonomik.

  N vitin 2010, Altin Dumani u promovua n Prokurorin e Apelit t Tirans dhe prej fillimit t vitit 2019 u komandua si drejtues i Prokuroris s Apelit pr Krime t Rnda.

  Ai sht angazhuar gjithashtu n msimdhnie edhe si ekspert pran Shkolls s Magjistraturs.

  Njihet si prokurori “i pakompromis”. Altin Dumani u b drejtues prokurorie pr her t par n Tropoj, n vitin 2000, nj post sipas tij ishte refuzuar nga shum t tjer pr shkak t shtjeve problematike atje.

  Altin Dumani bri buj me qndrimin q mbajti gjat gjykimit t 29 t pandehurve t “Grdecit” dhe 3 dnimet e prjetshme q krkoi pr tre nga t pandehurit kryesor t tragjedis s 15 marsit 2008.

  Po ashtu, ai udhhoqi operacionin q oi n pranga 13 persona, mes t cilve edhe gjyqtaren e Gjykats s Krujes Enkeleda Hoxha q lironte t fortt nga qelia.

  S fundmi emri i tij sht prmendur edhe n rrfimin e vrassit me pages, Nuredin Dumani. Ai ishte prokurori q bindi Nuredin Dumanin t rrfehej pr krimet e tij t shumta n bashkpunim me nj grup kriminal q vepronte n Tiran, Durrs dhe Elbasan.

  Panorama

 3. #43
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,688
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Aktiviteti kriminal i familjes Dumani

  Nuredin Dumani rrfen takimet dhe porosit e marra nga Arjan Spahia e Erjon Alibej: M dorzuan listn me emrat q duhet t s’pastroja n Elbasan

  N nj takim sekret q ka zhvilluar Nuredin Dumani me Arjan Spahin, i cili u ekzekutua m pas n Belgjik n nntor 2020, tregon pr nj kontrat vdekjesh, t lidhur mes Erjon Alibej, Arjan Spahis dhe Nuredin Dumanit.

  Sipas rrfimit t Dumanit, ky takim sht ndrmjetsuar nga Eljo Bitri, njeri ky i afrt i klanit “apja” n Elbasan, ndrsa vendi i takimit ka qen natn dhe pikrisht n nj siprfaqe t mbjell me ullinj, n zonn e Fush-Mbretit.

  Prpara hetuesve t BKH-s, Dumani ka treguar se Arjani i kishte krkuar Dumanit, llogari se ai kishte marr pjes n vrasjen e trefisht n Bradashesh t Elbasanit, si dhe tek vrasja e Andi Zylyfit n Peqin.

  N materialin q disponon “Ora News”, Dumani shprehet se nj periudhe prej 1 e gjysm, e ka sqaruar Arjan Spahin, se ai nuk kishte lidhje, dhe se nuk ishte i prfshir n kto vrasje.

  Spahiu, sht bindur n kt takim n sinqeritetit e Dumanit, dhe n fund i ka krkuar ndihm dhe bashkpunim, pr eliminimin e personave q kishin marr pjes n ngjarjen, ndaj Enea Alibejt ose si thirrej ndryshe me nofkn “Tarzani”.

  Sipas Spahis, personat si Talo ela, Altin Ndoci, Besmir Haxhia, Dorjan Shkoza, Kel Kamami ose “Keli i Kiit” dhe vllezrit, Hajdar opja, Franc Bako alias opja dhe Ervin Bako alias opja, duhet t eleminoheshin kundrejt pagess nga grupi i Nuredin Dumanit.

  “…un n takim i thash Arjanit se kush e kishte br porosin dhe kush e kishte kryer ekzekutimin e trefisht n Bradashesh, vrasjen e vllezrve Baho n Peqin dhe vrasjen e Andi Zylyfit…” – shprehet Dumani.

  Arjan Spahiu, n kt takim i ka krkuar Dumanit, q po at mbrmje t takohej me Erjon Alibej n shtpin e tij. Bashk me n ka ardhur dhe Eljo Bitri, ku Arjani na ka uar n nj apartament q ndodhet n nj pallat n Elbasan.

  Aty ka takuar pr her t par Erjon Alibej. Ky i fundit dhe Arjan Spahiu, si tregon Dumani i kan krkuar bashkpunim dhe t bheshin bashk n nj krah, pasi kishin kundrshtar t prbashkt, Talo eln. Arjani dhe Erjoni, n kt marrveshje do siguronin investimin dhe i ofruan Dumanit q ti binte vllezrve opja q jetojn n Dubai dhe secilit q ka mar pjes n vrasjen e njerzve t tyre.

  “…n s’pastrimin e emrave t ksaj liste q Dumani ra dakord me Arjan Spahin dhe Erjon Alibej, hynin n loj Eljo Bitri, Klevis Alla, Henrik Hoxha dhe Asllan Plaku…” – thot Dumani.

  Ndr t tjera ky i fundit shton se po at nat t takimit, Erjoni i ka dhn 50 mij euro, t gjitha prerje 50-she.

  “Kam marr kontakt me Erjonin pr t folur n aplikacionin “Sky” me nj telefon t dhuruar nga ai, duke qndruar n kontakt me t dhe Arjan Spahiun prgjat gjith kohs.”

  N dshmi tregohet se pasi ka br bashk t gjith grupin e djemve, Dumani, ka pasur si synim t vriste t parin Altin Ndocin, por kt gj s’duhet ta bnte tek lagjja e vet n Durrs.

  Pr vrasjen e Altin Ndocit, Klevis Alla, i sht vetofruar, pasi Ndoci disa koh m par e kishte rrahur pr nj borxh 3 mij euro.

  “…un doja q Klevisi ta takonte vazhdimisht Altin Ndocin, pasi kjo m interesonte q ta mbaja n mbikqyrje, duke ja dhn borxhin avash-avash. Dhe Klevisi pr kt gj, ra dakord q t m vinte n dijeni pr lvizjet e Ndocit…” – tregon Dumani.

  N t njjtn koh, Dumani ka organizuar vrasjen e Dorjan Shkozs n Durrs, duke prdorur Eljo Bitrin, Henrik Hoxhn dhe Klevis Alln.

  N kt ngjarje mbeti i vrar dhe nj person i pafajshm Anxhelo Avdia.

  Panorama

 4. #44
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,688
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Aktiviteti kriminal i familjes Dumani

  “Kontakte me dy grupe rivale”/ Dshmia e fort e Nuredin Dumanit: M ofruan 2 mln euro pr t hedhur n er pallatin n Elbasan, shnjestr ishte Erion Alibej

  Shifrat financiare t ofruara tek Nuredin Dumani nga grupet kriminale n Elbasan, raportohen mjaft t majme dhe tepr t mendura, duke kaluar do parashikim t mundshm pr terrenin Shqiptar.

  Pr nj vrasje paguhej nga 50 mij euro, 100 mij euro, duke u rritur n 300 mij euro, e deri n 2 milion euro. Rritja e mimit n kt “biznes” ka ardhur si pasoj e mllefit dhe hasmris s madhe, t lindur mes kundrshtarve kriminal.

  N dosjen hetimore bie n sy se grupi i Erjon Alibej alias Agim Shurbi me pseudonimin “Krymi” dhe grupi i Hajdor Bakos alias (opja), i thirrur shkurtimisht “Dari”, jan vn n gar pr t eliminuar njri-tjetrin.

  Dhe pr t fituar kt luft, nuk kursenin asgj nga financat e vet q arrinin t fitonin nga trafikimi i kokains.

  Sipas dshmis s dhn para oficerve t Byros Kombtare t Hetimit, Nuredin Dumani tregon se vetm pr “kokn”, e Arjan Spahiut, kunatit t Erjon Alibej, i sht afruar nj shum prej 300 mij euro.

  Vet Dumani, ka pranuar n SPAK se ka mbajtur kontakte me dy grupet rivale n Elbasan, at t Erjon Alibej dhe Hajdar Bakos.

  “…Arjan Spahiu, q mbeti i vrar n Belgjik, ka qen n list pr tu ekzekutuar nga vllezrit opja, t cilt jan financuesit. Talo ela, m ka thn mua q nse kryeja vrasjen e Arjan Spahis, do m jepte 300 mij euro…” – shprehet Dumani.

  Por ky i fundit tregon se do informacion apo plan q merrte pr vrasjen e antarve t grupit t Alibejt, ai ja prcillte Arjan Spahis. Dhe nj gj t till e ka br edhe kur Kel Kamami ose si thirret ndryshe “Keli i Kiit” q tashm qndron n Dubai, i ka krkuar vrasjen e Erjon Alibejt.

  “…Kel Kamami, ka dashur t organizoj nj atentat q ta bnte me hedhjen n er t gjith pallatin, ku jetonte, Erjoni. Pr kt atentat t ksaj natyre, flitej pr nj shum q shkonte n 2 milion euro. Keli ma ka uar dhe SMS, pseudonimin e Erjon Alibej, q sipas tij ishte “Krymi”. Kt fakt un ja thash Arjanit…” – deklaron Nuredin Dumani.

  Pr shkak se Dumani ka shfaqur besueshmri dhe besnikri n ndarjen e informacionit, Alibej dhe Spahiu, e kan vn at n prov duke i krkuar t vinte n zbatim planin pr spastrimin e nj liste emrash q kishin marr pjes n vrasjen e Enea Alibej, Arben Dylgjerit, Erdal Durunay dhe Andi Zylyfit.

  I pari q sht vrar n kt list ka qen Dorjan Shkoza, kundrejt nj pagese prej 50 mij euro, shum kjo q sht sjell tek Dumani nga Erjon Alibej, prmes kushririt t Eljo Bitrit i quajtur Fati Koi, i cili aktualisht sht n burg n Belgjik.

  “…n vrasjen e Dorjan Shkozs, ka mbetur i vdekur dhe Anxhelo Avdija. Dua t shtoj q Klevis Alla,m sht shprehur pas ngjarjes q kishte pasur interes pr vrasjen e Anxhelo Avdijs, pasi ky i fundit i kishte br video intime motrs s Klevisit…” – thot Dumani.

  Pas vrasjes s Dorjan Shkozs, ai i ka shkuar Arjan Spahis nj simbol n telefon, q nnkuptonte vrasje.

  ORA NEWS

 5. #45
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,688
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Aktiviteti kriminal i familjes Dumani

  “M ofruan 2 mln euro pr t hedhur n er pallatin e Erjon Alibejt”- Nuredim Dumani rrfen kontaktet nga dy grupet kriminale rivale n Elbasan. Pse nuk e realizoi porosin

  Shifrat financiare t ofruara te Nuredin Dumani nga grupet kriminale n Elbasan raportohen mjaft t majme dhe tepr t mendura, duke kaluar do parashikim t mundshm pr terrenin shqiptar.  Pr nj vrasje paguhej nga 50 mij euro, 100 mij euro, duke u rritur n 300 mij euro e deri n 2 milion euro. Rritja e mimit n kt “biznes” ka ardhur si pasoj e mllefit dhe e hasmris s madhe, t lindur mes kundrshtarve kriminal. N dosjen hetimore bie n sy se grupi i Erjon Alibej alias Agim Shurbi me pseudonimin “Krymi” dhe grupi i Hajdor Bakos alias (opja), i thirrur shkurtimisht “Dari”, jan vn n gar pr t eliminuar njritjetrin. Dhe pr t fituar kt luft, nuk kursenin asgj nga financat e vet q arrinin t fitonin nga trafikimi i kokains.

  POROSIA PR ARJAN SPAHIUN

  Sipas dshmis s dhn para oficerve t Byros Kombtare t Hetimit, Nuredin Dumani tregon se vetm pr “kokn” e Arjan Spahiut, kunatit t Erjon Alibejt, i sht afruar nj shum prej 300 mij euro. Vet Dumani ka pranuar n SPAK se ka mbajtur kontakte me dy grupet rivale n Elbasan, at t Erjon Alibej dhe Hajdar Bakos “… Arjan Spahiu, q mbeti i vrar n Belgjik, ka qen n list pr t’u ekzekutuar nga vllezrit opja, t cilt jan financuesit. Talo ela m ka thn mua q nse kryeja vrasjen e Arjan Spahis, do m jepte 300 mij euro…”, shprehet Dumani.

  POROSIA 2 MILION EURO

  Por ky i fundit tregon se do informacion apo plan q merrte pr vrasjen e antarve t grupit t Alibejt, ai ia prcillte Arjan Spahis. Dhe nj gj t till e ka br edhe kur Kel Kamami ose si thirret ndryshe “Keli i Kiit”, q tashm qndron n Dubai, i ka krkuar vrasjen e Erjon Alibejt. “…Kel Kamami ka dashur t organizoj nj atentat q ta bnte me hedhjen n er t gjith pallatit ku jetonte Erjoni.

  Pr kt atentat t ksaj natyre, flitej pr nj shum q shkonte n 2 milion euro, sipas Ora News. Keli ma ka uar edhe me SMS pseudonimin e Erjon Alibej, q sipas tij ishte ‘Krymi’.

  Kt fakt un ia thash Arjanit…”, deklaron Nuredin Dumani. Pr shkak se Dumani ka shfaqur besueshmri dhe besnikri n ndarjen e informacionit, Alibej dhe Spahiu e kan vn at n prov duke i krkuar t vinte n zbatim planin pr spastrimin e nj liste emrash q kishin marr pjes n vrasjen e Enea Alibej, Arben Dylgjerit, Erdal Durunay dhe Andi Zylyfit.

  I pari q sht vrar n kt list ka qen Dorjan Shkoza, kundrejt nj pagese prej 50 mij euro, shum kjo q sht sjell te Dumani nga Erjon Alibej, prmes kushririt t Eljo Bitrit i quajtur Fati Koi, i cili aktualisht sht n burg n Belgjik. “…n vrasjen e Dorjan Shkozs ka mbetur i vdekur dhe Anxhelo Avdija.

  Dua t shtoj q Klevis Alla m sht shprehur pas ngjarjes q kishte pasur interes pr vrasjen e Anxhelo Avdijs, pasi ky i fundit i kishte br video intime motrs s Klevisit…”, thot Dumani. Pas vrasjes s Dorjan Shkozs, ai i ka shkuar Arjan Spahis nj simbol n telefon, q nnkuptonte vrasje.

  Panorama

 6. #46
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,688
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Aktiviteti kriminal i familjes Dumani

  “apjat dyshonin se i qllova me antitank, pastaj m ofruan vrasjen e Sanxhaktarit”- Nuredin Dumani: U takuam n nj shtpi t rrethuar dhe…

  I penduari i drejtsis Nuredin Dumani ka treguar pr nj takim q ka pasur me antar t fisit apja n prill t vitit 2020 n Elbasan. Ai ka shpjeguar se gjat biseds i sht br ofert pr t kryer nj atentat ndaj Sokol Sanxhaktarit kundrejt nj pagese prej 200 mij euro. I penduari sht shprehur se nuk e kreu ngjarjen pasi shkputi lidhjet dhe kaloi me grupin tjetr t drejtuar nga Erion Alibej.

  Nj nga atentatet e dshtuara ku u sulmua me antitank Ardjan apjas n Elbasan, sht br pjes e rrfimit n SPAK t arrestuarit Nuredin Dumani.

  Personi q ka nxjerr rreth 100 emra t bots s krimit n Shqipri, flet pr nj ndrmjetsim q Eljo Bitri, ia ka realizuar me apjan.

  Dumani sqaron se takimi me apjat sht kryer n periudh e Prillit 2020, kur ai po organizonte punt pr t vrar, Altin Ndocin.

  Sipas tij, apjat dyshonin dhe kishin krijuar bindjen se Nuredin Dumani dhe njerzit q mbante afr, kishin kryer goditjen me antitank, ndaj Ardjan apjas

  Dhe pr t sqaruar t gjith spekullimet, ai ka pranuar t takonte apjat dhe bindte ata se nuk kishte asnj lidhje me sulmin me bazooka, pasi n kohn kur ka ndodhur krimi ai kishte qn n burg.

  “… me Eljo Bitrin, jam takuar n fshatin Sinaballaj n Rrogozhin, pran ambjenteve t nj pike karburanti. Eli kishte krkuar takimin, pasi ishin br disa koh q nuk ishim takuar dhe gjat biseds q po kryenim, m tha se kishte dgjuar se un kisha mar pjes tek njri nga atentatet e Ardjan apjas t kryer me kundrtank. Un e kam kundrshtuar duke i pohuar se kam qn n burg, dhe pr t sqaruar do spekullim pranova t takohem me apjat, me ndrmjetsimin e Eljo Bitrit…”-tregon Dumani.

  Takimin me apjat, Dumani e ka kryer pr ti bindur se ishte totalisht i pastr n kt pjes.

  “…Un kam pasur takim me Florenc apjan, Bledar Mun, Eljo Bitrin dhe Vis Korarin, i cili edhe ky ishte organizator i ktij takimi. Vis Korari me sa di mbiemrin e ka Kollaku dhe n at koh lvizte me nj Aydi A7 i ZI i 2012 dhe tani sht n burg n Peqin.Takimin e kemi br, natn n nj shtpi t rrethuar n zonn e “Krasts…”-shprehet Dumani informon Ora News.

  Sipas tij, ky takim ishte pr ta rekrutuar Dumanin dhe jo pr ti krkuar llogari lidhur me sulmin me antitank ndaj apjave. Kjo pasi apjat e dinin q Nuredin Dumani, nuk kishte lidhje me sulmin ndaj rrethit miqsor t tyre. N kt takim i sht dhn oferta q Dumani t vriste Sokol Sanxhaktarin, dhndrin e Qazim Sejdinit, pr nj shum prej 200 mij euro. Kjo pasi Sanxhaktari shihej si lidhje e Suel els.

  Vet Dumani, tregon se n takimin e par i sht shprehur se duhet t mendonte kt ofert, ndrsa nga ana tjetr kontraktuesit i gargantuan pagesn, armt dhe informacionin e duhur se ku qndronte Sanxhaktari.

  Madje i arrestuari, ka rrfyer se pas ktij takimi ka mbajtur kontaktet me Florenc apjan, nprmjet “Sky” dhe “Encochat”. Dumani shton se teksa sht larguar nga apjat, marrdhniet dal nga dal i ka shkputur, pasi sht lidhur me Arjan Spahiun dhe Erjon Alibej.

  Ndrkoh paralelisht ndiqte dhe nj plan tjetr, si ishte ai i vrasjes s Altin Ndocit. Ky i fundit sht planifikuar nga Dumani dhe Henrik Hoxhaj, t vritej n t tretat e zis s vrasjes s vllezrve Haxhiaj.

  Vrasja e Altinit, do kryej n shenj hakmarrjeje, pasi Altin Ndoci, i ka dal para me pistolet Nuredinit dhe Dashnor Dumanit, duke i kanosur por pa realizuar qitje n drejtim t tyre.

  Pr ekzekutimin e Altin Ndocit, Henrik Hoxhaj ka pranuar se kishte mar 10 mij euro nga Nuredini, me qllim pr t lvizur dhe mbajtur n vzhgim Ndocin.

  Ndrsa gjat thurjes s planit,Henrik Hoxhaj i ka propozuar Dumanit, q fillimisht t vrisnin njrin nga vllezrit Haxhiaj dhe m pas n ditn e varrimit t tij ose tek t tretat e ziz, t vrisnin Altin Ndocin, kur ky i fundit t kthehej n shtpin e tij n Tiran, n lagjen “Misto Mame”.

  Por pas vrasjes s vllezrve Haxhiaj, u kap Klevis Alla, t cilit Henrik Hoxhaj i thriste me nofkn “apaul”. Dhe pas Alls, u arrestua dhe Altin Ndoci, ’ka solli dshtimin e planit pr kt t fundit.

  Panorama

 7. #47
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,688
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Aktiviteti kriminal i familjes Dumani

  “Dumani pasi u plagos e mori vet policin pr t’i shptuar vdekjes”- Salianji: I ka shkuar letra e OFL-s ish-ministrit t Brendshm? Bjeni publike

  Deputeti i PD-s, Ervin Salianji ka akuzuar policin dhe ministrin e Brendshme pr situatn kriminale ku ndodhet vendi. Sipas tij, kriminelt q jan n krkim e gjejn vet njri-tjetrin pr t lar hesapet, ndrsa policia nuk i gjen dot.  Referuar arrestimit t serial-killerit Nuredin Dumani, Salianji tha se at nuk e kapi policia, por ai i lajmroi vet pasi ishte plagosur dhe kishte nevoj pr t shptuar jetn prmes nj operacioni.

  “Ky q sot po bn namin, u plagos e mori vet policin pr t’i shptuar vdekjes pr t br ndrhyrje kirurgjikale.

  Merrni emrat q jan aty porosits vrass kontigjent kriminal m llumi n kt vend, i kemi prmendur me emra si jan prdorur nga PS n fushat. Nuk doli nj nga ata e t thoni q ky a qen mbshtets i PD e ju ka mbshtetur ju n kt fushat”.

  Lidhur me punn e OFL-s, Salianji pyeti dhe krkoi t bhet publike nse nj shkres apo hetim ka ndodhur pr ish ministrin e Brendshm shqiptar, pa prmendur emra konkret.

  “A keni takat politik t bni publik emrat e subjekteve q nuk jan drguar n SPAK. A ka n at list selektivitet pastrim t subjekteve pr shkak t bindjeve politike apo pr shkak t gjobave t dhna ministris?
  A ka qen subjekt i ksaj gocs me syze q dilte gjith kohn n konferenc e i bnte dy nga dy se kuptoj pse nuk shkonte gjith lista njhersh?

  Ju i nxirrnit dy e nga dy si film. I nxirrnit dy e nga dy me iden q ju dy nesr nse nuk vini me ne jua tregojm ne.

  Po mbshtets tuaj, ish deputet, deputet aktuale n kt sall, ish kryetar bashkie q i ka kapur rrjeta e dekriminalizimit, a i ka lajmruar kjo vajza me syze?

  Po paraardhsi juaj n detyr i cili sht subjekt klasik i ktij ligji, a i ka shkuar kjo shkresa dhe nse po a mund ta publikoni shkresn se ‘ska gj pr tu mbajtur sekret, na e bni t ditur pr ta kuptuar q ore ky ish ministri juaj paraardhsi juaj aty luftuesi i madh i krimit e korrupsionit a sht subjekt, a ka pasur hetim apo ka vetm pr ca t mbaruar q nuk dihet ku jan?

  Panorama

 8. #48
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,688
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Aktiviteti kriminal i familjes Dumani

  SPAK paralajmron: Gjob ose burg deri n 5 vite kush publikon dshmin e Nuredin Dumanit dhe Henrik Hoxhajt

  Prokuroria e Posame Kundr Korrupsionit dhe Krimit t Organizuar (SPAK) ka shprndar nj urdhr pr ndalimin e publikimit t dshmive t Nuredin Dumanit dhe Henrik Hoxhajt.

  Urdhri mban firmn e tre prokurorve Doloreza Musabelliu, Altin Dumani dhe Behar Dibra. Ata nnvizojn se duhet ruajtur sekreti hetimor duke krkuar ndalimin e publikimit t deklarimeve t tyre dhe shprndarjen e tyre prmes shtypit dhe informacionit masiv. N rast t moszbatimit t ktij urdhri parashikohen dnime pr prgjegjsi penale sipas nenit 295/a.

  “Urdhrohet ruajtja e sekretit t deklarimeve t dhna nga ana e Henrik Hoxhaj dhe Nuredin Dumani n kuadr t procedimit penal nr.75 t vitit 2022 n cilsin e bashkpuntorit t drejtsis apo si person ndaj t cilit zhvillohen hetime deri n prfundim t hetimeve.

  Ndalimin e publikimit qoft edhe t pjesshm t procesverbalit t deklarimeve t shtetasve Nuredin Dumani dhe Henrik Hoxhaj n cilsin e personave ndaj t cilve zhvillohen hetime apo edhe n cilsin e bashkpuntorit t drejtsis.

  Ndalimin e publikimit t prmbajtjes s ktyre akteve nprmjet shtypit apo informacionit masiv. Mozbatimi i ktij urdhri sjell prgjegjsi penale sipas parashikimeve t nenit 295/a, paragraft 4 dhe 5 t Kodit penal”, thuhet n urdhr.

  Por far parashikon ky nen

  Sipas nenit t prcaktuar t prgjegjsis penale, pr shkelje t sekretit hetimor parashikohen masa nga gjob deri n 5 vite burg. “Zbulimi ndaj t tretve i t dhnave ose ndihma pr t zbuluar t dhnat, t cilat ligji i prcakton si sekret, nga ana e nj funksionari publik ose e nj personi t ngarkuar me nj shrbim publik, n kundrshtim me prmbushjen e rregullt t detyrs ose duke abuzuar me cilsit e veta, prbn vepr penale dhe dnohet me gjob ose me burgim deri n pes vjet”, prcaktohet n kodin penal.

  Skedart e Bashkngjitur 178453

  Panorama

 9. #49
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,688
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Aktiviteti kriminal i familjes Dumani

  Kishte emrin n listn e vdekjes s Nuredin Dumanit/ Zbulohet ngjarja e rnd ku u prfshi oficeri Krenar Gue dhe q u mbajt e fsheht

  Pes dit m par, specialisti i Policis s Shtetit, oficeri i krimeve t rnda, Krenar Gue sht marr n mbrojtje nga specialt e RES.

  Skedart e Bashkngjitur 178454

  Ndaj tij sht vendosur mbrojtje e posame pas m shum se dy muajsh nga marrja e dshmis s Nuredin Dumanit.

  Autoritetet e dhnies s mbrojtjes kan verifikuar pr jav me radh nse atij i rrezikohet jeta dhe, mesa duket, jan bindur se ai dhe familja e tij jan n rrezik t vazhdueshm nse ndaj tij dhe familjes s tij nuk vihet nj mbikqyrje profesionale pr shkak t ekspozimit t tij, ekspozim q n fakt nuk ishte m thjesht brenda telefonit t Dumanit, por ishte nj informacion i shprndar edhe n opinion publik.

  Gue, i cili ka shrbyer n sektorin e vrasjeve dhe t antidrogs, msohet se u rikthye n zyrn e hetimit t Krimeve t Elbasanit rreth 3 jav pas masakrs s votave n Elbasan, me nj t vrar e 4 t plagosur.

  Ishte Ardi Veliu q nnshkroi largimin e shefit t krimeve t ksaj drejtorie, pr ta uar n salln operative t Drejtoris s Policis s Lezhs natn e vrasjes s Everest as, pr shkak se pr pak dit Elbasani u trondit nga tri ngjarje t rnda.

  Askush nuk di t thot se n far kohe e ka marr porosin e vrasjes s oficerit t krimeve Dumani, por n lidhje me at fakt trondits, Policia e Shtetit mori masa shum von.

  Referuar burimeve nga grupi hetimor, bhet me dije se disa muaj m par, oficeri i Policis, fotoja e t cilit u gjend n telefonin e Dumanit, si nj person q duhej eliminuar pr llogari t Erion Alibejt, u prfshi n nj aksident t rnd.

  Aksidenti ndodhi n muajin nntor dhe punonjsi i Policis qndroi nj koh t gjat n spital, nj ngjarje q srish nuk u raportua nga Policia e Shtetit dhe as nga ajo lokale, q n rastin konkret i prkiste Elbasanit.

  Edhe pse nuk dihen rrethanat e atij aksidenti, SPAK e ka thirrur oficerin pr ta pyetur pr nj sr dyshimesh dhe faktesh, ndrkoh q ende nuk dihet se cila ka qen kontrata q Dumani ka br me Alibejn pr ta ekzekutuar punonjsin e Policis q arrestoi dhe i mori dshmin Euglen Halilit, t penduarit tjetr t “ushtris s vrassve me pages” q kan jetuar, vepruar dhe vrar qetsisht n vendin ton, pa u trazuar nga askush.

  Panorama

 10. #50
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,688
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Aktiviteti kriminal i familjes Dumani

  SPAK ndaloi publikimin e dshmive t Dumanit, reagon ashpr Berisha: Vendim antikushtetues i Rams! Me SKAP-in e Partis rikthen ligjin e Agjitacion Propagands

  Ish- kryeministri Sali Berisha ka dnuar vendimin e SPAK, i cili ndaloi publikimin e dshmive t Nuredin Dumanit dhe Henrik Hoxhaj, tashm t penduar t drejtsis. Me an t nj postimi n Facebook, Berisha thekson se ky sht nj vendim antikushtetues dhe atentat ndaj liris s mediave.

  Sipas Berishs, ky vendim i pashembullt ne 30 vitet e fundit shnon rikthimin e ligjit e dnimit pr agjitacion e propagande te diktaturs Hoxhiste.

  Po ashtu Berisha u bri thirrje institucioneve ndrkombtare te mbrojtjes se liris se mediave te dnojn me ashprine me te madhe ket vendim, sipas tij t rrezikshm.

  Reagimi i plot i Berishs

  Vendimi antikushtetues i Edi Rames me SKAP-in e Partise rikthen ligjin e Agjitacion Propagandes!

  Te dashur miq,

  Vendimi i Edi Rames me Skap-in e tij per te denuar me 3 vite burg gazetaret qe publikojne deshmite e Dumanit te qeverise eshte nje akt antikushtetues, censure policeske, dhe atentat ndaj lirise se mediave, i ndermarre per te mbrojtur Edi Ramen dhe qeveritaret e tij qe kane qindra ore telefonata me Dumanet e qeverise.

  Ky vendim i pashembullt ne 30 vitet e fundit shenon rikthimin e ligjit e denimit per agjitacion e propagande te diktatures Hoxhiste.

  Denoj me forcen me te madhe kete akt tejet te rende censure dhe kerkoj largimin e menjehershem te mercenarve te Edi Rames nga sistemi i drejtesise. Gjithashtu, u bej thirrje gazetareve te mos zbatojne akte antikushtetuese, por te qendrojne te pamposhtur ne mbrojtje te lirise se mediave, dhe te publikojne do telefonate te Edi Rames, Taulant Balles, Erion Veliajt, Damian Gjiknurit dhe te do deputeti, qeveritari vendor, gjykatesi apo prokurori dhe do zyretari tjeter me vrasesit serial, perdhunuesit, grabitesit e bandave te partise.

  U bej thirrje institucioneve nderkombetare te mbrojtjes se lirise se mediave te denojne me ashpersine me te madhe kete vendim te rrezikshem. sb

  Panorama

 11. #51
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,688
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Aktiviteti kriminal i familjes Dumani

  Serial-killeri Nuredin Dumani ballafaqim me Erion Alibejn dhe Henrik Hoxhajn n SPAK

  I penduari i drejtsis, serial-killeri Nuredin Dumani sht paraqitur kt t premte t 17 qershorit n ambientet e Prokuroris s Posame SPAK.

  “Panorama” ka msuar se Nuredin Dumani sht duke u ballafaquar me Erion Alibejn dhe Henrik Hoxhajn, edhe kta t dy t arrestuar.

  Si mson Panorama, kjo sht faza prmbyllse e hetimit nga prokurort e SPAK dhe do bhet nj ballafaqim pr dshmit e dhna deri m tani.

  Kjo sht hera e par q Dumani paraqitet n SPAK, q pas arrestimit t tij, ku mbeti i plagosur n nj atentat me arm zjarri.

  Panorama

 12. #52
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,688
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Krimineli i penduar Nuredin Dumani rrfen gjith krimet e kryera dhe lidhjet me pushtetart

  Nuredin Dumani, nj nga tre bashkpuntort e SPAK, ka treguar momentin m t diskutueshm t operacionit “Plumbi i Art”.

  Bhet fjal pr mometin kur ai sht plagosur n zonn e Paprit n Elbasan. 29 mars 2022. Dumani thot se i vetmi njeri q ka identifikuar n kt ngjarje sht pikrisht, Talo ela.

  Sipas tij, Talo ela ka organizuar pritn n Papr pasi ka arritur ta shikoj fytyrn e Talos teksa ndodhej n timonin e nj benzi me targa greke, nga sht qlluar me dy arm automatike.

  Por megjithse. Dumani i ka treguar prokurorve se sht qlluar pikrisht nga Talo ela, pr kt ngjarje SPAK nuk ka ngritur asnj akuz pr eln.

  Dumani tregon se goditja e tij, sht kryer vetm pak minuta pasi ishte rrethuar nga tre makina, ku tek njra prej tyre ka dorzuar nj automatik tip “Kallashnikov”.

  “… Teksa qndroja n rrugn kur ikn n Crrik, m jan afruar tre makina t tipit “Audi”, “Benz CLS” dhe nj “BMW”.

  Nga makina “BMW”, ka zbritur nj person dhe m sht afruar drejt vendit, ku un po qndroja i parkuar.

  Ktij personi i kam dhn nj automatik kallashnikov, t cilin ja kisha sjell si suvenir.

  T treja makinat m shikonin mua dhe aty kam pasur nj parandjenj t keqe.

  Un fillova t lviz me mjet, duke hyr tek kryqzimi i Paprit, n rrugn q t on n Crrik. Pasi pash q t treja makinat ikn n drejtim t Crrikut, lviza direkt dhe un. Por papritur m zuri rrugn nj Benz me targa greke i vjetr “C Class” pa xhama t zinj…”. Dumani, ka treguar se pikrisht ky automjet i ka dal prpara duke e bllokuar pr gati 5 minuta.

  “…Nuk jam afruar fare n drejtim t Benzit, pasi e kuptova q nuk ishte mir puna. Personat q ishin n makin m bn dhe foto me telefon dhe ikn. Sapo fillova t lviz, pr t ikur tek kthesa e Paprit dhe t largohesha n Fier, m ka dal para nj kamion dhe un duhet t qndroja STOP. Un po shikoja gjithmon djathtas, pasi doja t shikoja ns kishte makina t tjera aty n parkim si dhe nse ishin makinat e tjera q po m vezhgonin. Por e humba vmendjen nga krahu i majt. N sekond dgjova xhamat dhe breshri automatiku. Kam kthyer kokn instiktivisht. Pash q ndaluan krismat. Kur ktheva kokn, pash nj makin ngjyr vishnj “E Class”, nuk e pash targn dhe pas shoferit ishin 2 gjuajts q kishin kallashnikov n dor, t cilt nuk kishin zbritur por kishin dritare t hapur. Nuk i identifikova dot ata q kishin kallashnikovin, se kishin mask. Por identifikova shum mir shoferin, ishte fiks ai q po krkoja un, Talo ela. Duke e njohur strukturn e tij dhe mnyrn se si rrinte, jam i bindur q ishte ai.

  Pastaj filluan breshri, jam shtyr nga krahu i djatht dhe barkas kam prer timonin pr Peqin. Jam prplas 2 her, ato prap me vinin mbrapa n mnyr t ’rregullt. Makins, ju an gomat dhe i ikte drejtimi sa majtas dhe djathtas. Nga vendi i ngjarjes deri ku kam qndruar sht nj distanc 150 deri n 200 metra. Kapa kallashnikovin dhe zbrita, pasi e mbusha jam pozicionuar pr t gjuajtur me arm gjuajtsit. Ata e pan kt gj, por nuk u afruan dhe un s’kam qlluar…”-ka rrfyer Dumani. Mes Talo els dhe Nuredin Dumanit prej vitesh ka nj luft t hapur, ku secili prej tyre krkon eleminimin fizik t njri-tjetrit.

  N muajin Mars 2022, Dumani kishte udhtuar nga Kosova n Shqipri, pikrisht pr t ekzekutuar Talo eln dhe Elton Kiln n Elbasan. Plani i tij pr t br nj rrug e dy pun, nuk ka funksionuar sipas parashikimeve t shumkrkuarit. Pasi n dijeni t lvizjeve t Dumanit, ishte vn dhe Talo ela.

  Prmes dokumenteve zyrtare sesi Talo dhe Nuredin Dumani, ndiqnin lvizjet e njri-tjetrit, me shpresn e goditjes me arm, shkruan Oranews.al.

  Prmes informacioneve t siguruara n policin e Elbasanit, Dumani kishte mundur ti afrohej bazs s Talo els. Por teksa ai sht afruar t vzhgonte shtpin ku fshihej ela, aty ka ndjer nj zhurm t ngjashme me shulin e automatikut dhe sht larguar. Ndrsa vetm pak dit pas vizits s Dumanit, n bazn ku fshihej Talo ela n Fush-Mbret, Dumani sht sulmuar me arm pikrisht nga njerzit e Talo els.

  ORA NEWS

 13. #53
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,688
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Krimineli i penduar Nuredin Dumani rrfen gjith krimet e kryera dhe lidhjet me pushtetart

  Po gjykohet si porosits i vrasjes s Emiljano Ramazanit dhe Regis Runajt, SPAK trheq aktet pr Erion Alibejn. far thuhej n dshmin e Dumanit

  SPAK trheq aktet pr Erion Alibejn, i cili po gjykohet si porosits i vrasjes s Emiljano Ramazanit dhe Regis Runajt.

  Emri: Erion-alibej.jpg

Shikime: 3

Madhsia: 15.2 KB

  Ngjarja ndodhi n muajin korrik t 2020-s.

  Trheqja vjen pas dshmis s marr nga i penduari i drejtsis, Nuredin Dumani.

  Referuar dosjes s SPAK, bhet me dije se Prokuroria e Posame Kundr Korrupsionit dhe Krimit t Organizuar ka regjistruar procedim penal ndaj Erion Alibej, Xhulian Hoxha e Euglen Halili t akuzuar pr krimin e vrasjes n dm t viktims Emiljano Ramazani m dat 20 Korrik 2020 n lagjen “28 Nntori”, Elbasan.

  Ndrkoh Emiljano Ramazani gjet i pajet n oborrin e nj pallati n Elbasan, dhe kishte gjasht plag t shkaktuara me arm zjarri.

  DETAJE NGA DOSJA:

  “Lidhur me faktin penal t vrasjes s shtetasit Emiljano Ramazani, ngjarje e ndodhur n datn 20.07.2020. Prokuroria e Posame Kundr Korrupsionit dhe Krimit t Organizuar ka regjistruar procedimin penal nr. 238 t vitit 2021, n ngarkim t t pandehurve Erion Alibej, Xhulian Hoxha e Euglen Halili t akuzuar pr krimin e vrasjes n dm t viktims Emiljano Ramazani m dat 20 Korrik 2020 n lagjen “28 Nntori”, Elbasan, parashikuar si “Vrasja me paramendim” dhe “Mbajtja pa leje dhe prodhimi i armve, armve shprthyese dhe i municionit” parashikuar nga nenet 78/2, 278/3 t Kodit Penal; pr krimin e vrasjes s Regis Runaj m dat 29 Korrik 2020 n lagjen “Emin Matraxhiu”, n afrsi t varrezave t qytetit Elbasan, parashikuar nga neni 78/2 t Kodit Penal dhe n t dy krimet duke bashkvepruar dhe me t tjer persona nn hetim n formn e veant t bashkpunimit “Grup i strukturuar kriminal” dhe “Pjesmarrje n grup t strukturuar kriminal” t parashikuara nga nenet 28/4, 333/a e 334 t Kodit Penal.” thuhet n dosje.

  Ndrkoh n vijim Prokuroria e Posame ka ndar shtjet n ngarkim t t pandehurve Erion Alibej, Xhulian Hoxha dhe Euglen Halili duke i drguar ata pr gjykim sipas akuzave respektive dhe n t njjtn koh ka vazhduar hetimet po n kuadr t procedimit penal nr.238/2021, me qllim zbulimin e bashkpuntorve t tjer n kto dy krime.

  HETIMI:

  Nga hetimi ka rezultuar se m dat 20 Korrik 2020 dhe rreth ors 16:00, n Elbasan, n lagjen “28 Nntori”, n oborrin e nj pallati u gjet i pajet, vrar me arm zjarri shtetasi i identifikuar si Emiljano Durim Ramazani.

  Viktima u gjet n bordin e automjetit tip “Ford Focus” me targa AA945DG ngjyr gri, n vendin e shoferit.

  Tek kufoma e Emiljano Ramazanit u kqyrn 6 (gjasht) plag tejshpuese me vrim hyrje nga e djathta e viktims dhe dalje nga e majta e tij dhe t shkaktuara nga qitja me arm zjarri. Jan gjetur dhe u sekuestruar 5 gzhoja (katr predha dhe nj kmish predhe), t cilat m pas jan nnshtruar ekspertimit.

  N automjetin e viktims u sekuestruan ndr t tjera dhe dy aparate celular.

  Rreth ors 16:44 t po ksaj pasditeje n fshatin Vidhas, Elbasan u gjet trsisht i djegur automjeti “Volsvagen Pasat” ngjyr blu e me targ AA819 KX; brenda tij jan gjetur 2 arm zjarri automatike AK 47, model 556, prodhim kinez, me numra prkatsisht 8413729 dhe 4228207; armt jan gjetur pa fishek; njra sht gjetur n vendin e par t pasagjerit dhe tjetra n vendin e pasagjerit pas sediljes s shoferit; ekspertiza nxori se dy armt e zjarrit me numrat 8413729 dhe 4228207 jan automatik luftarak t modelit 56, kalibr 7.62 mm. Nga organi procedues sht verifikuar, dhe numri i shasis s automjetit t djegur doli +AE551810; targat e vrteta t automjetit “Volkzvagen Pasat” ishin AA952XH dhe pronsia e tij dilte n emr t Erton Nexhdet eo, banues n Babrru, Tiran dhe ky automjet krkohej nga policia q m 24.11.2019.

  Sipas prokuroris, targat AA819 KX ishin denoncuar t vjedhura dhjet dit para ngjarjes.

  Sipas organit procedues viktima ishte marr me aktivitet t shitblerjes s automjeteve, gjithashtu familjarisht kishte poseduar dhe nj lokal n Elbasan, t emrtuar “Marlon”; nj i njohur i viktims deklaroi se frekuentonte palestr, ku kalonte disa or dhe ditn e ngjarjes kishte qen n palestr.

  FAR U EVIDENTUA NGA KAMERAT E SIGURIS

  Nga kqyrja e pamjeve filmike t kamerave t siguris t sekuestruara n rrugicn ku ndodhi ngjarja n rrugn nga kishte mbrritur automjeti i viktims sht evidentuar nj person q del nga dera e pasme e krahut t pasagjerit t nj automjeti n dukje si Volksvagen Passat q ndalon n rrug kryesore nga aty del nj person i paidentifikuar, ky person shkon n drejtim t viktims (ishte i veshur me rrob ngjyr t errt, me kapele dhe me mask t zez anticovid) i afrohet xhamit t pasagjerit t automjetit t viktims duke mbajtur me t dyja duart nj arm zjarri t shkurtr dhe i qllon 6 (gjasht) her drejtuesit t automjetit. Pasi qllon ai largohet me vrap n drejtim t automjetit, ku nj i paidentifikuar e pret brenda n automjet. M pas jan larguar n drejtim t paditur.

  Jan kqyrur regjistrimet filmike t kamerave t palestrs n lagjen “Qemal Stafa” (kqyrur m dat 5.8.2020) n lidhje me ngjarjen e dats 20 Korrik 2020 (vrasja e Emiljano Ramazanit), nga vihej re se rreth ors 12:00 deri ora 15:45, n kt rrug para palestrs kan kaluar disa her me nj motor t zi n dukje, dy persona t rinj n dukje (kta jan identifikuar m pas si Xhuljano Hoxha e Euglent Halili).

  N verifikim t nj informacioni t siguruar nga burime policore, m dat 27.07.2020 sht kryer kontroll n nj servis makinash n pronsi t Albert Manahasa, n qytet t Peqinit, nga ku pran disa pllakave, n tok, mbuluar me nj serbator makine u gjet nj arm zjarri tip TT me numr t palexueshm m sy t lir dhe nj krhr me nj fishek.

  Nga ekzaminimi i arms s zjarrit pistolet, krehr dhe 1 fishek gjetur n pikn e servisit te Seit Manahasa m dat 27.07.2020, identifikimit t numrit t stampuar n tyt “7498”, arma rezultoi pistolet me tyt t shkurtr, e kalibrit 7.62 x 25 mm dhe e modelit 57, gjysm automatike; ajo sht e prodhimit standard luftarak dhe e fabrikuar dhe e prshtatshme pr qitje; predha kalibr 7.62 x25 mm e gjetur n vendin ku u vra Emiljano Ramazani, sht qitur nga arma e zjarrit model 57 kalibr 7.62 x 25mm me numr t stampuar n tyt 7498 e modelit 57 dhe kalibrit 7.62mm; 6 (gjasht) gzhojat model 54 kalibr 7.62mm t fiksuara n vendngjarjen e vrasjes s Emiljano Ramazanit jan qitur nga pistoleta pa numr n trup e me numr n tyt “7498” e q ka t stampuar “7.62 mm model 57” (shih akt ekspertim teknik balistik nr. 6852 dat 30.07.2020 dhe akt ekspertimi nr.6778 date 28.07.2020 teknik arme e fisheku e balistik gzhojash q nxorn se arma e sekuestruar n Pikn e Servisit ishte e njjta me at t prdorur nga ekzekutori n vrasjen e Emiljano Ramazanit); n arm nuk u gjetn gjurm daktiloskopike t vlefshme pr identifikim.

  DSHMIA DHE DETAJE TRONDITSE RRETH EKZEKUTORIT:

  -Prokuroria e Posame Kundr Korrupsionit dhe Krimit t Organizuar pasi ka kryer veprimet hetimore t muara t nevojshme ka drguar pr gjykim t pandehurit Erion Alibej, Euglen Halili dhe Xhuliano Hoxha, ndrsa ka vijuar hetimet n lidhje me zbulimin e bashkpuntorve t tjer t veprs/veprave penale.

  N kuadr t procedimit penal nr.75 t vitit 2022 sht administruar deklarimi i shtetasit Henrik Hoxhaj, nga ana e Prokuroris s Posame kundr Korrupsionit dhe Krimit t Organizuar.

  N kt deklarim ai jep detaje shum t rndsishme n lidhje me porositsin, ekzekutorin si dhe rolin e tij n kryerjen e ksaj vepre penale.

  Ndrmjet t tjerave ky shtetas deklaron se ai ka qen n rolin e ndihmsit n kryerjen e ktij krimi ku ka qen personi i cili shfaqet si drejtuesi i automjetit tip Volsvagen q ka vajtur n vendin e ngjarjes dhe me t cilin jan larguar po nga vendi i ngjarjes.

  Gjithashtu ky deklarues identifikon ekzekutorin e veprs penale i cili sht Skerdi Tasi (personi i cili afrohet tek automjeti i viktims dhe qllon me arm zjarri ndaj viktims Ramazani).

  Gjithashtu Henriku shpjegon se kt vrasje e ka br me pages pasi kt ia ka krkuar i dyshuari tjetr n krim Nuredin Dumani.

  N lidhje me kt vrasje ka dhn shpjegime edhe shtetasi Nuredin Dumani, i cili ndr t tjera ka shpjeguar se ka marr porosi pr vrasjen e shtetasit Emiljano Ramazani nga shtetasit Erion Alibej dhe Arjan Spahiu.

  N kto rrethana t dyshuarit Nuredin Dumani, Henrik Hoxhaj dhe Skerdi Tasi dyshohet se kan konsumuar element t veprave penale “Vrasje me paramendim” dhe “Mbajtja pa leje dhe prodhimi i armve, armve shprthyese dhe i municionit”, “Grup i strukturuar kriminal” dhe “Pjesmarrje n grup t strukturuar kriminal” t parashikuara nga nenet 78/2, 278/1, 28/4, 333/a e 334 t Kodit Penal (vrasja n dm t viktims Emiljano Ramazani m dat 20 Korrik 2020 n lagje 28 Nntori, Elbasan).

  (BalkanWeb)

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Tema t Ngjashme

 1. Davos: World Economic Forum shkput gjith lidhjet me Rusin
  Nga Albo n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-03-2022, 10:07
 2. Prse nuk dnohn krimet e kryera ndaj Fes n1967?
  Nga pirro10 n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 04-12-2013, 12:25
 3. Prse nuk dnohn krimet e kryera ndaj Fes n 1967?
  Nga pirro10 n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 19-11-2013, 07:11
 4. Ymer Ymeri rrfen n TVMITROVICA pr krimet e paslufts n Kosov
  Nga Vardari n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 51
  Postimi i Fundit: 15-02-2012, 15:39
 5. Aida Dumani-Modelja dhe Aktorja
  Nga dodoni n forumin Kinematografia dhe televizioni
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 24-05-2006, 09:04

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •