Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 8
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,084
  Postimet n Bllog
  4

  SHBA: Gjykata Kushtetuese rrzon pretendimin se aborti sht nj e drejt ligjore federale

  Ja kush jan nnt gjyqtart q hoqn t drejtn e abortit n SHBA

  Emri: auto_u1656183081.jpg

Shikime: 321

Madhsia: 29.8 KB

  Miliona gra n SHBA do t humbasin t drejtn ligjore pr abortin, pasi Gjykata e Lart rrzoi nj vendim 50-vjear q e legalizoi at n mbar vendin.

  Gjykata rrzoi vendimin historik Roe kundr Wade, disa jav pasi nj dokument i paprecedent i zbuluar sugjeroi q ajo favorizonte nj gj t till.

  Vendimi do t transformoj t drejtat e abortit n Amerik, me shtete individuale q tani mund ta ndalojn procedurn. Gjysma e shteteve amerikane pritet t vendosin kufizime ose ndalime t reja

  Trembdhjet shtete kan miratuar tashm t ashtuquajturat ligje t nxitjes q automatikisht do ta nxjerrin jasht ligjit abortin pas vendimit t Gjykats s Lart.

  N total, qasja ndaj abortit pritet t ndrpritet pr rreth 36 milion gra t moshs riprodhuese, sipas hulumtimit nga Planned Parenthood, nj organizat e kujdesit shndetsor q ofron aborte.

  Cilt jan nnt antart e Gjykats s Lart t SHBA

  John Roberts, Presidenti i Gjykats s Lart t Shteteve t Bashkuara t Ameriks

  Emri: auto_1-38-640x3911656183119.jpg

Shikime: 41

Madhsia: 21.5 KB

  Ai lindi n Buffalo, Nju Jork, m 27 janar 1955. sht martuar me Jane Marie Sullivan n 1996 dhe kan dy fmij. Ai u emrua nga republikani Xhorxh W. Bush n vitin 2005 dhe dje ra dakord t anulonte t drejtn e abortit, duke vendosur ndalimin e aborteve pas 15 javsh.

  Samuel Alito, antar i Gjykats s Lart t Shteteve t Bashkuara t Ameriks

  Emri: auto_2-30-640x4551656183170.jpg

Shikime: 42

Madhsia: 16.5 KB

  Ai lindi n Trenton, Nju Xhersi, m 1 prill 1950. sht martuar me Martha-Ann Bomgarder n 1985 dhe ka dy fmij. Ai u emrua nga republikani George W. Bush n vitin 2006. Aborti sht nj shtje thellsisht etike pr t ciln amerikant kan pikpamje t forta kontradiktore, tha ai n nj deklarat hyrse.

  Clarence Thomas, antar i Gjykats s Lart t Shteteve t Bashkuara t Ameriks

  Emri: auto_3-20-640x3321656183189.jpg

Shikime: 41

Madhsia: 19.0 KB

  Ai lindi n komunitetin Pinpoint pran Savannah, Georgia m 23 qershor 1948. shr martuar me Virginia Lump m 30 maj 1987 dhe ka nj fmij, nga nj martes e mparshme. Presidenti Bush e emroi at Zvends Kryetar t Gjykats s Lart. Ai votoi pr t rrzuar Roe v Wade. Ai konsiderohet nga disa si antari m konservator i gjykats.

  N artikullin e tij t veant, ai u bri thirrje n mnyr eksplicite kolegve t tij q t vendosin shtjet e martess s homoseksualve dhe kontracepsionit n tryez n Gjykatn e Lart. N shtjet e ardhshme t privatsis, ne duhet gjithashtu t rishqyrtojm t gjith praktikn gjyqsore, shkroi Clarence Thomas n komentet e tij personale q shoqronin vendimin.

  Brett Cavanaugh, antar i Gjykats s Lart t Shteteve t Bashkuara t Ameriks

  Emri: auto_4-19-640x3481656183212.jpg

Shikime: 40

Madhsia: 16.1 KB

  Ai lindi n Uashington, DC, m 12 shkurt 1965. sht martuar me Ashley Estes n 2004 dhe ka dy vajza. Nga viti 2003 deri n vitin 2006, ai shrbeu si Ndihms Sekretar i Shtetit dhe Shef i Shtabit t Presidentit Bush. Ai u emrua gjyqtar i Gjykats s Apelit t Shteteve t Bashkuara pr Distriktin e Kolumbis n vitin 2006. Presidenti Donald Trump e emroi at si Zvends Kryetar t Gjykats s Lart dhe mori detyrn m 6 tetor 2018.

  Ai votoi pr t rrzuar Roe vs Wade. Gjykatsi Cavanaugh, i cili po prballet me nj hetim t FBI-s mbi akuzat pr sulme seksuale, tha n vendim se Kushtetuta e SHBA as nuk e ndalon abortin dhe as nuk e legalizon abortin.

  Ai argumentoi se vendimi i gjykats nuk i shpalli t jashtligjshme abortet, dhe n vend t ksaj e l shtjen e abortit tek njerzit dhe prfaqsuesit e tij t zgjedhur n procesin demokratik.

  Neil Gorsac, antar i Gjykats s Lart t Shteteve t Bashkuara t Ameriks

  Emri: auto_5-11-640x3491656183227.jpg

Shikime: 41

Madhsia: 19.1 KB

  Ai ka lindur n Denver, Kolorado, m 29 gusht 1967. Ai dhe gruaja e tij Louise kan dy vajza. Presidenti Donald Trump e emroi at si Zvends Kryetar t Gjykats s Lart dhe zuri vendin e tij m 10 prill 2017.

  Amy Connie Barrett, antare e Gjykats s Lart t Shteteve t Bashkuara t Ameriks

  Emri: auto_6-6-640x3631656183284.jpg

Shikime: 327

Madhsia: 19.0 KB

  Ajo ka lindur n New Orleans, Luiziana m 28 janar 1972. Ajo u martua me Jesse Barrett n 1999 dhe ka shtat fmij. Ajo u emrua gjyqtare e Gjykats s Apelit t Shteteve t Bashkuara pr Rrethin e Shtat n 2017. Presidenti Donald Trump e emroi at si Zvends Kryetare t Gjykats s Lart.

  Steven Breguer, antar i Gjykats s Lart t Shteteve t Bashkuara t Ameriks

  Emri: auto_7-7-640x4061656183306.jpg

Shikime: 41

Madhsia: 19.6 KB

  Ai lindi n San Francisko, Kaliforni, m 15 gusht 1938. sht martuar me Joanna Hare n vitin 1967 dhe ka tre fmij. Presidenti Clinton e emroi at Zvends Kryetar t Gjykats s Lart dhe mori detyrn m 3 gusht 1994.

  Sonia Sotomayor, Antare e Gjykats s Lart t Shteteve t Bashkuara t Ameriks

  Emri: auto_8-4-640x3671656183324.jpg

Shikime: 544

Madhsia: 15.5 KB

  Ajo lindi n Bronx, Nju Jork, m 25 qershor 1954. Presidenti Barack Obama e emroi at si Zvends Kryetare t Gjykats s Lart m 26 maj 2009 dhe mori detyrn m 8 gusht 2009.

  Emri: auto_9-2-640x3841656183350.jpg

Shikime: 43

Madhsia: 18.5 KB

  Elena Kagan, Antare e Gjykats s Lart t Shteteve t Bashkuara t Ameriks

  Ajo ka lindur n New York City, Nju Jork, m 28 prill 1960. N vitin 2009, Presidenti Obama e emroi at si Prokurore t Prgjithshme t Shteteve t Bashkuara. Nj vit m von, Presidenti Demokratik e emroi at si Zvends Kryetare t Gjykats s Lart m 10 maj 2010. Ajo mori detyrn n 7 gusht 2010.

  Syri

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,084
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: SHBA: Gjykata Kushtetuese rrzon pretendimin se aborti sht nj e drejt ligjore federale

  Ne aspektin ligjor ky eshte nje korrigjim qe vjen nje gjysem-shekulli me vonese. Gjykata Kushtetuese ne Amerike ne 1973 shpiku nje "te drejte ligjore kushtetuese per abortin" kur ne Kushtetuten e SHBA fjala abort nuk zihet fare ne goje. Dhe sipas nenit te 10 te Kushtetutes amerikane, te gjitha te drejtat e lirite per te cilat kushtetuta nuk i ze ne goje, jane pergjegjesi e 50 shteteve te Amerikes nepermjet ligjvenesve dhe procesit demokratik te votes, per qytetaret te vendosit. Aborti ben pjese ne kete kategori. Qe sot e tutje nuk do te kete me te drejte federale te ligjeruar per abortin. Dhe cdo shtet i Amerikes, nepermjet procesit demokratik e ligjvenes, do te zgjedhi se cfare do te beje me abortin. Pare nga aspekti demokratik, ky eshte nje akt qe duhet pershendetur, pasi jane qytetaret qe do te vendosin me voten e tyre se cfare ligje te nxjerrin mbi abortin. Nuk jane me 9 gjyqtare ne Gjykaten Kushtetuese te Amerikes, qe jae njerez te pavotuar por te emeruar per jete ne ate post, qe do te vendosin per abortin, sic bene ne 1973. Do te jene qytetaret e lire te Amerikes ne 50 shtete qe do te zgjedhin me voten e tyre.

  Pretendimi se aborti eshte nxjerre jashte ligjit ne Amerike eshte nje keqinterpretim i qellishem i mediave qe jane pro abortit te ligjeruar ne gjithe Ameriken. Vendimi vetem sa e kalon kete ceshtje ne duart e ligjberesve te 50 shteteve te Amerikes. Ashtu sic ka shtete konservatore qe do te nxjerrin abortin te jashteligjshem, ashtu ka edhe shtete te tjera qe e kane abortin te ligjeruar. Qytetaret amerikane kane te drejten te levizin mes ketyre shteteve per te bere zgjedhjet e tyre mbi abortin. Nuk do te kete me qindra miliona dollare ne fonde federale cdo vit te taksapaguesve amerikane qe shkojne per te financuar organizatat qe bejne aborte ne mbare Ameriken. Ligji nuk ve ne shenjester qytetaret qe zgjedhin te bejne aborte por organizatat dhe mjeket qe bejne keto aborte.

  Krimi me i madh dhe me i shemtuar ne historine e njerezimit deri me sot eshte aborti. Dhe eshte nje krim qe prek gjithe shoqerite, popujt e botes. Qindra miliona bebe nuk shohin driten e diellit dhe vriten ne barkun e nenes, me nje vdekje makabre. Te gjitha luftrat e botes ne keto 5000 vjet histori te njerezimit, nuk kane sjelle aq shume humbje jetesh sa ka sjelle aborti! Dhe ideja se "aborti eshte nje e drejte e njeriut" eshte crregullimi me i madh mendor qe ekziston mes njerezve. Aborti ka bere qe gjithe popujt e botes te plaken e te vdesin. Aborti ka krijuar edhe demin tjeter te madh, njerez qe jane marrosur e dashuruar me vetveten, nuk jane ne gjendje qe te japin dashuri por vetem te marrin dashuri. Nuk eshte vetem numeri i lindjeve qe ka rrene ne mbare boten por edhe numri i martesave. Dhe gjeja me e frikshme eshte kur shikon statistika qe edhe ciftet e martuara, zgjedhin te mos sjellin ne jete femije edhe pse nuk ka asgje qe nuk i pengon! Jetojne per te vdekur ne vetmi. Kultura e vdekjes, jo e jetes, ka mberthyer gjithe boten.

  Pare me syrin shpirteror, satanai dhe adhuruesit e tij mes njerezve gezuan per 50 vjet duke marre jeten e pire gjakun e qindra miliona jeteve te pafajshme. Zoti nuk i mbylli syte para ketij krimi monstruoz por i degjoi lutjet e njerezve me besim. Dhe Zoti eshte vene ne levizje. Ky vendim nuk ishte nje vendim i marre nga njerezit. Ky eshte nje vendim i marre nga Vete Zoti ne qiell. Ai i perdor njerezit per te arritur qellimin e vete dhe zgjedh gjithmone kohe e pershtatshme per te nderhyre, qe e di vetem Ai. Per 50 vjet, aborti ishte shtylla mbi te cilen satanistet u munduan jo vetem te sulmonin njerezit me besim, por te sulmonin edhe Shtepine e Zotit! Per 50 vjet jane munduar qe ta fshijne Zotin nga mendja, zemra e kujtesa e njerezve. Dhe per 50 vjet kujtuan se planet e tyre djallezore ishin te patjetersueshme. Sot njerezit e pushtuar nga kultura sataniste e vdekjes nepermjet abortit, e gjejne veten te tronditur ne palce. Nuk jane te tronditur e frikesuar ne palce thjeshte nga nje vendim gjykate. Jane te tronditur e frikesuar ne palce pasi Zoti jo vetem ekziston, por Ai po ben qe malet 50 vjecare te levizin nga vendi e sheshohen sikur te ishin kala rere. Dhe kjo levizje e pare e Zotit, do te pasohet me levizje te tjera, qe do te godasin adhuruesit e te keqes atje ku nuk u shkon mendja.

  Albo

 3. #3
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,354
  Postimet n Bllog
  1

  Pr: SHBA: Gjykata Kushtetuese rrzon pretendimin se aborti sht nj e drejt ligjore federale

  Eshte e lehte te japesh mend dhe te kritikosh, por a duhet te abortoje nje vajze qe eshte perdhunuar, ose qe ka ne miter nje femije down, ose nje femije te padeshiruar, e ngjizur ne mungese te nje dashurie qe lidh nje cift, apo kur nuk ka asnje mundesi ekonomike per te rritur femije, etj, etj,
  Jam kunder ketyre zhvillimeve ne USA, qe nuk pranohen nga shumica e amerikaneve dhe vete presidenti Biden. Per mendimin tim nuk duhet te kete asnje ligji pro apo kunder abortit.
  Duke qene parimisht kunder abortit, mbroj te drejten e cdo gruaje qe ta beje e lire zgjedhjen e saj.
  Duaje te afermin tend si veten

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,084
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: SHBA: Gjykata Kushtetuese rrzon pretendimin se aborti sht nj e drejt ligjore federale

  Citim Postuar m par nga ilia spiro Lexo Postimin
  Eshte e lehte te japesh mend dhe te kritikosh, por a duhet te abortoje nje vajze qe eshte perdhunuar, ose qe ka ne miter nje femije down, ose nje femije te padeshiruar, e ngjizur ne mungese te nje dashurie qe lidh nje cift, apo kur nuk ka asnje mundesi ekonomike per te rritur femije, etj, etj,
  Jam kunder ketyre zhvillimeve ne USA, qe nuk pranohen nga shumica e amerikaneve dhe vete presidenti Biden. Per mendimin tim nuk duhet te kete asnje ligji pro apo kunder abortit.
  Duke qene parimisht kunder abortit, mbroj te drejten e cdo gruaje qe ta beje e lire zgjedhjen e saj.
  Ekziston nje website qe te jep ne kohe reale numrin e aborteve te bera ne Amerike qe pret vitit 1973. Hidhi nje sy numrit ketu: https://abortionclock.com/ Jane mbi 64M aborte femijesh. Jane 64M vrasje jetesh ne barkun e nenes. Femije qe nuk e pane driten e diellit dhe nuk e jetuan jeten e tyre. Beji nje pyetje te thjeshte vetes qe te shkundesh pak nga cmersi qe te ka zene truri:

  - Mos valle ka patur 64 milion raste perdhunimesh vajzash te reja ne Amerike ne keto 50 vjetet e fundit? Apo mos kane qene te gjithe keta femije me probleme?

  Sigurisht qe pergjigjia eshte jo. 64 milion bebe eshte e barabarte me 20% te gjithe popullsise se Amerikes sot. Pra ne keto 50 vjet, kemi vrare nje nder 5 amerikane qe jetojne sot. Krahasoje kete me shifrat e viktimave e luftrave boterore dhe do te kuptosh qe kemi te bejme me nje kasapane te paprecedent ne historine e njerezimit. Dhe keto shifra jane vetem shifrat e nje populli ne mes 200 popujve te botes.

  Gjeja tjeter qe duhet te kuptosh eshte qe aborti eshte kthyer ne mode, ne stil te jetuari. Dhe aborti sjell shthyrrjen e shfrenuar morale qe te gjithe e shikojme, si tek femrat e edhe tek meshkujt. Le te ndalemi edhe pak tek genjeshtra tjeter e madhe qe aborti eshte problem vetem per femrat. Vendimi per te sjelle nje femije ne jete nuk eshte nje vendim qe femra e merr vetem, eshte edhe nje mashkull ne mes. Te thuash qe aborti eshte nje problem vetem i grave, eshte budallallek i madh. Grate rrisin femijen ne barkun e tyre, por jane burrat ata qe e lene ate femer shtatzane. Dhe aborti nuk duhet pare vetem si nje problem i grave por edhe i burrave, edhe i gjithe shoqerise. Dhe fajtore per abortin nuk duhet te mbahen vetem femrat por edhe burrat, pasi ne shumicen e rasteve, presioni per abort vjen nga partneri mashkull, jo nga vete femra.

  Problemi tjeter i madh i abortit eshte kultura e vdekjes qe e ndjek nga pas. Miliona gjysher e gjyshe ne Amerike, qe i kane femijet e tyre te martuar, jane familje pa femije. Ti do te dalesh e thuash se eshte e drejta e tyre per te mos sjelle femije ne jete, dhe ke te drejte. Por nuk ke te drejte te mbrosh keta familjare kur perdorin abortin si mjet per te vrare femijet ne barkun e nenes. Dhe arsyet perse e bejne kete jane te shumta, por ajo qe mbizoteron eshte ideja se "femijet jane bezdi". Femijet kerkojne vemendje, femijet kerkojne kohe, femijet kerkojne dashuri, femijet kerkojne perkujdesje te perhershme, e shume nga keto cifte zgjedhin abortin si zgjidhjen e problemit per te mos prishur rehatine e jetes se tyre. Per ta mbase eshte nje zgjedhje personale. Por per shoqerine kjo nuk eshte nje zgjidhje, pasi ai popull e ajo shoqeri eshte duke vdekur, ashtu sic ato ciftet pa femije jetojne per te vdekur. Nje jete e zbrazet nga gezimi e dashuria qe femijet u japin ne vitet e flokeve te bardha.

  Gjeja tjeter qe duhet te kuptosh eshte se pavaresish zgjedhjeve qe ne bejme si njerez ne lirine tone individuale, shoqeria ne te cilen ne jetojme, si e tere ka nevoje per nje kontrate ligjore. Kete kontrate ligjore per shoqerine e ofron Kushtetuta e asaj shoqerie. Dhe Kushtetuta eshte ligji themeltar i asaj shoqeri qe reflekton vlerat dhe virtytet e atij populli. Ato vlera dhe virtyte mbrohen me ligj ne Kushtetute jo vetem nga njerezit e tjere por edhe nga vete shteti. Dhe Amerika nuk eshte si gjithe vendet e tjera te botes. Sovrani ne Amerike eshte qytetari i lire, jo shteti, jo monarket, jo tiranet, jo diktatoret. Kushtetuta nuk eshte nje leter higjenike qe ndryshon forme e ngjyre sa here ndryshon gustoja e njerezve me kohen, por eshte nje dokument qe vetem mund ti shtosh nene por jo ti ndryshosh lirite e te drejtat qe mbron. Nese kjo do te ndodhte, populli amerikan dhe eksperimenti i tyre 250 vjecar ne krijimin e nje republike ku sovrani eshte qytetari i lire do te merrte fund. Arsyeja perse aborti nuk eshte ne Kushtetute eshte pasi 250 vjet me pare, baballaret e ketij populli, as qe e mendonin se aborti do te kthehej ne nje "problem politik". Aborti ishte dicka e rralle dhe e papranueshme nga shoqeria qe kish nje tradite te ngritur mbi moralin e krishtere. Aborti u be "problem politik" vetem kur i ligu iu futi ne mendje njerezve idene se Zoti nuk ekziston dhe vendin e Zotit mund ta zere shteti dhe pushtetaret qe duan te behen zoter ne pushtet. Pse ti them keto? Qe te kuptosh se sa poshte ka rene morali dhe botekuptimi i jetes se njeriut modern!

  Nese ti apo kushdo je pro abortit dhe pro te drejtes se femrave per te bere abort, ti nuk je i krishtere! Mund ta quash veten tende te krishtere, ne mendjen tende mund te kujtosh se je duke bere gjene e duhur, por ne syte e Perendise nuk je i krishtere. Jo vetem nuk je i krishtere, por ti nuk je as njeri me besim. Te gjitha fete e medha te botes nuk e pranojne abortin, jo vetem Krishterimi. Dhe nje nga gjerat me skandaloze qe shikon sot eshte te shikosh te krishtere qe dalin e justifikojne abortin dhe dalin ne mbrojtje te abortit. Tregon se sa thelle ka depertuar e keqja ne mendjet e zemrat e njerezve. Jo vetem te njerezve pa besim, por edhe ne mendjet e zemrat e atyre qe pretendojne se kane besim. Zoti na ka mesuar qe "Kush me do, i mban urdherimet e mia!" Dhe urdherimet e Zotit jane vetem 10. Nje prej tyre eshte mos vrit e merr jeten e njerezve. Aborti eshte vrasje me paramendim. Dhe eshte vrasje me e keqe e mundshme pasi nuk je duke vrare nje njeri tjeter, je duke vrare mishin e mishit tend, gjakun e gjakut tend. Dhe kjo ideja se jeta e nenes apo babait eshte me e rendesishme se jeta e femijes ne barkun e nenes, eshte skandaloze. Cfare kujtoni se jeni duke deshmuar me kete gje? Qe e doni veten tuaj me shume se femijen tuaj?! Zoti ju ndjefte dhe thirrni mendjes e pendohuni per keto mendime qe i ligu iu ka futur ne koke, para se te jete teper vone, para se t'iu vije ora e vdekjes. Askush nuk e di se kur do te vije ora e vdekjes. Por te gjithe ata njerez qe kane bere abort femije, ose i kane shtyre femrat qe te bejne nje abort, dhe shkojne drejt vdekjes se papenduar per ate qe kane bere, dhe pa kerkuar faljen e meshiren e Zotit, mjere shpirti i tyre cfare i pret pas vdekjes!

  Ashtu si njerezit kane ligjet e tyre, edhe Zoti ka ligjet e veta. Dallimi mes te dyjave eshte se ligjit te Zotit askush nuk i shpeton dot!

  Albo
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 28-06-2022 m 12:29

 5. #5
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,354
  Postimet n Bllog
  1

  Pr: SHBA: Gjykata Kushtetuese rrzon pretendimin se aborti sht nj e drejt ligjore federale

  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Ekziston nje website qe te jep ne kohe reale numrin e aborteve te bera ne Amerike qe nga vitit 1973. Hidhi nje sy numrit ketu: https://abortionclock.com/ Jane mbi 64M aborte femijesh. Jane 64M vrasje jetesh ne barkun e nenes. Femije qe nuk e pane driten e diellit dhe nuk e jetuan jeten e tyre. Beji nje pyetje te thjeshte vetes qe te shkundesh pak nga cmersi qe te ka zene truri:

  - Mos valle ka patur 64 milion raste perdhunimesh vajzash te reja ne Amerike ne keto 50 vjetet e fundit? Apo mos kane qene te gjithe keta femije me probleme?

  Sigurisht qe pergjigjia eshte jo. 64 milion bebe eshte e barabarte me 20% te gjithe popullsise se Amerikes sot. Pra ne keto 50 vjet, kemi vrare nje nder 5 amerikane qe jetojne sot. Krahasoje kete me shifrat e viktimave e luftrave boterore dhe do te kuptosh qe kemi te bejme me nje kasapane te paprecedent ne historine e njerezimit. Dhe keto shifra jane vetem shifrat e nje populli ne 200 popujve te botes.

  Gjeja tjeter qe duhet te kuptosh eshte qe aborti eshte kthyer ne mode, ne stil te jetuari. Dhe aborti sjell shthyrrjen e shfrenuar morale qe te gjithe e shikojme, si tek femrat e edhe tek meshkujt. Le te ndalemi edhe pak tek genjeshtra tjeter e madhe qe aborti eshte problem vetem per femrat. Vendimi per te sjelle nje femije ne jete nuk eshte nje vendim qe femra e merr vetem, eshte edhe nje mashkull ne mes. Te thuash qe aborti eshte nje problem vetem i grave, eshte budallallek i madh. Grate rrisin femijen ne barkun e tyre, por jane burrat ata qe e lene ate femer shtatzane. Dhe aborti nuk duhet pare vetem si nje problem i grave por edhe i burrave, edhe i gjithe shoqerise. Dhe fajtore per abortin nuk duhet te mbahen vetem femrat por edhe burrat, pasi ne shumicen e rasteve, presioni per abort vjen nga partneri mashkull, jo nga vete femra.

  Problemi tjeter i madh i abortit eshte kultura e vdekjes qe e ndjek nga pas. Miliona gjysher e gjyshe ne Amerike, qe i kane femijet e tyre te martuar, jane familje pa femije. Ti do te dalesh e thuash se eshte e drejta e tyre per te mos sjelle femije ne jete, dhe ke te drejte. Por nuk ke te drejte te mbrosh keta familjare kur perdorin abortin si mjet per te vrare femijet ne barkun e nenes. Dhe arsyet perse e bejne kete jane te shumta, por ajo qe mbizoteron eshte ideja se "femijet jane bezdi". Femijet kerkojne vemendje, femijet kerkojne kohe, femijet kerkojne dashuri, femijet kerkojne perkujdesje te perhershme, e shume nga keto cifte zgjedhin abortin si zgjidhjen e problemit per te mos prishur rehatine e jetes se tyre. Per ta mbase eshte nje zgjedhje personale. Por per shoqerine kjo nuk eshte nje zgjidhje, pasi ai popull e ajo shoqeri eshte duke vdekur, ashtu sic ato ciftet pa femije jetojne per te vdekur. Nje jete e zbrazet nga gezimi e dashuria qe femijet u japin ne vitet e flokeve te bardha.

  Gjeja tjeter qe duhet te kuptosh eshte se pavaresish zgjedhjeve qe ne bejme si njerez ne lirine tone individuale, shoqeria ne te cilen ne jetojme, si e tere ka nevoje per nje kontrate ligjore. Kete kontrate ligjore per shoqerine e ofron Kushtetuta e asaj shoqerie. Dhe Kushtetuta eshte ligji themeltar i asaj shoqeri qe reflekton vlerat dhe virtytet e atij populli. Ato vlera dhe virtyte mbrohen me ligj ne Kushtetute jo vetem nga njerezit e tjere por edhe nga vete shteti. Dhe Amerika nuk eshte si gjithe vendet e tjera te botes. Sovrani ne Amerike eshte qytetari i lire, jo shteti, jo monarket, jo tiranet, jo diktatoret. Kushtetuta nuk eshte nje leter higjenike qe ndryshon forme e ngjyre sa here ndryshon gustoja e njerezve me kohen, por eshte nje dokument qe vetem mund ti shtosh nene por jo ti ndryshosh lirite e te drejtat qe mbron. Nese kjo do te ndodhte, populli amerikan dhe eksperimenti i tyre 250 vjecar ne krijimin e nje republike ku sovrani eshte qytetari i lire do te merrte fund. Arsyeja perse aborti nuk eshte ne Kushtetute eshte pasi 250 vjet me pare, baballaret e ketij populli, as qe e mendonin se aborti do te kthehej ne nje "problem politik". Aborti ishte dicka e rralle dhe e papranueshme nga shoqeria qe kish nje tradite te ngritur mbi moralin e krishtere. Aborti u be "problem politik" vetem kur i ligu iu futi ne mendje njerezve idene se Zoti nuk ekziston dhe vendin e Zotit mund ta zere shteti dhe pushtetaret qe duan te behen zoter ne pushtet. Pse ti them keto? Qe te kuptosh se sa poshte ka rene morali dhe botekuptimi i jetes se njeriut modern!

  Nese ti apo kushdo je pro abortit dhe pro te drejtes se femrave per te bere abort, ti nuk je i krishtere! Mund ta quash veten tende te krishtere, ne mendjen tende mund te kujtosh se je duke bere gjene e duhur, por ne syte e Perendise nuk je i krishtere. Jo vetem nuk je i krishtere, por ti nuk je as njeri me besim. Te gjitha fete e medha te botes nuk e pranojne abortin, jo vetem Krishterimi. Dhe nje nga gjerat me skandaloze qe shikon sot eshte te shikosh te krishtere qe dalin e justifikojne abortin dhe dalin ne mbrojtje te abortit. Tregon se sa thelle ka depertuar e keqja ne mendjet e zemrat e njerezve. Jo vetem te njerezve pa besim, por edhe ne mendjet e zemrat e atyre qe pretendojne se kane besim. Zoti na ka mesuar qe "Kush me do, i mban urdherimet e mia!" Dhe urdherimet e Zotit jane vetem 10. Nje prej tyre eshte mos vrit e merr jeten e njerezve. Aborti eshte vrasje me paramendim. Dhe eshte vrasje me e keqe e mundshme pasi nuk je duke vrare nje njeri tjeter, je duke vrare mishin e mishit tend, gjakun e gjakut tend. Dhe kjo ideja se jeta e nenes apo babait eshte me e rendesishme se jeta e femijes ne barkun e nenes, eshte skandaloze. Cfare kujtoni se jeni duke deshmuar me kete gje? Qe e doni veten tuaj me shume se femijen tuaj?! Zoti ju ndjefte dhe thirrni mendjes e pendohuni per keto mendime qe i ligu iu ka futur ne koke, para se te jete teper vone, para se t'iu vije ora e vdekjes. Askush nuk e di se kur do te vije ora e vdekjes. Por te gjithe ata njerez qe kane bere abort femije, ose i kane shtyre femrat qe te bejne nje abort, dhe shkojne drejt vdekjes se papenduar per ate qe kane bere, dhe pa kerkuar faljen e meshiren e Zotit, mjere shpirti i tyre cfare i pret pas vdekjes!

  Ashtu si njerezit kane ligjet e tyre, edhe Zoti ka ligjet e veta. Dallimi mes te dyjave eshte se ligjit te Zotit askush nuk i shpeton dot!

  Albo
  Te falenderoj Albo qe me ke kushtuar kaq shume kohe, megjithese nje reagim e prisja. Une thashe qe ne fillim se parimisht jam kunder abortit, por rastet duhen marre individualisht. Ata 65 milion amerikane te abortuar nuk jane nje ushtri e komanduar, por seicili ka jeten e vet dhe prindin e vet qe e ka abortuar. Une jam per format e planifikimit familjar, ku tradicionali eshte kondomi,pra mjeti per te mos shkuar ne nje shtatezani te padeshiruar. Aborti eshte nje perjashtim, i cili vjen sepse njerezit edhe ne Amerike, pale tek ne, nuk jane mjaftueshmerisht te edukuar e te kujdesshem per te ndjekur keto rregulla shume te thjeshta. Ka dhe menyra te tjera per ata qe s`duan femije, ku me i lehti eshte sterilizimi i meshkujve, me nje operim te theshte nja gjysem ore. Une ngul kembe per edukimin, dhe jo per keto vendime drastike per lenie te femrave ne meshire te fatit. Dhe e di c`do ndodhe ne amerike, femrat do shkojne te abortojne ne shtetet ku lejohet aborti, e cfare u arrit, asgje.
  E di se c`ka ndodhur ne Shqiperi kur nuk lejohej aborti, femrat provokonin dhe pastaj shkonin, ku shume humbisnin jeten. Te siguroj se ne mungese te ketyre nderhyrjeve do shtoheshin viktimat midis femrave dhe abortet nuk do uleshin aspak.
  Ne gjithe shtjellimin tend dhe jo vetem tendin, por edhe disa predikuesve te tjere, ajo qe s`mr pelqen eshte te folurit ne pergjithesi duke permendur gjykimin e Perendise.
  Po, a ka ndonje prej tyre, qofte edhe ti vete, qe te thellohesh pak e te kuptosh arsyet e aborteve????
  Po te kthehemi ne Shqiperi se Ameriken e njeh ti. A e di ti se pervec atyre rasteve te tmerrshme qe te permenda, ka familje qe nuk nxjerrin dot diten me ushqim, e ku ti gjejne mundesite ata te rritin femije te shendetshem e normale, por me shume do shtohen rradhet e vjedhesve, krimineleve, prostitutave.
  Dhe ti qe quhesh "i krishtere", por jo vetem ti ne fakt, as qe merrni mundimin te trajtoni qofte edhe nje shkak apo arsye qe i con njerezit drejt abortit, pasi te siguroj se asnje nuk e ben abortin per qejf. Une nuk shprehem keshtu se dua te justifikoj dhe as kundershtoj ato qe ke thene, por nje gjuhe e tille e drunjte, as qe ia vlen te merrni mundimin ta flisni sepse nuk ju degjon njeri.
  Njerezit s`kane nevoje vetem per fjale, por t`u qash hallin, gje qe ju nuk e beni (nuk e kam fjalen vetem per ty).
  I krishtere orthodhoks eshte ai qe ka dashuri per tjetrin dhe jo ta kercenoje vazhdimisht me friken e ferrit. Kjo nuk eshte orthodhoksi. Orthodhoksia eshte dashuri.
  Duke ju kthyer shtetit, jam kunder cdo llok ligji qe ndalon ose lejon abortet, jam per edukimin e cifteve, vajzave e djemve, persa thashe me siper, qe shoh si te vetmen rruge per te eliminuar shtatezanite e padeshiruara, ku edhe trajtimi yt eshte me vlere per kete parandalim.
  Kjo eshte nje teme qe mund te vazhdoje sa te duash, permbledhtazi trajtova pak gjera, por mendoj se qendrimi i orthodhokseve ne kete moment eshte vendimtar, ku duhet te prevaloje meshira dhe dashuria, permbi gjykimin dhe ndeshkimin.
  Sepse sic ti e di shume mire: Perendia eshte dashuri.
  Ndryshuar pr her t fundit nga ilia spiro : 28-06-2022 m 13:01
  Duaje te afermin tend si veten

 6. Anetart m posht kan falenderuar ilia spiro pr postimin:

  Neteorm (28-06-2022)

 7. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  26,084
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: SHBA: Gjykata Kushtetuese rrzon pretendimin se aborti sht nj e drejt ligjore federale

  I krishtere orthodhoks eshte ai qe ka dashuri per tjetrin dhe jo ta kercenoje vazhdimisht me friken e ferrit.
  Miku i mire qe te do te miren, ta thote te verteten ne sy, edhe pse ajo do te lendoje ty per momentin. Ai miku sa per sy e faqe, nuk ta thote te verteten ne sy, por te tall e ofendon pas kraheve te tua. Keshtu edhe e verteta e abortit. Une nuk i shkruajta ato me lart, qe une i besoj si te verteta universale, per te kercenuar njeri apo per te frikesuar njeri. Njeriu qe nuk e njeh friken e Perendise nuk frikesohet nga asgje, as nga fakti se vdekja e ndjek nga pas. Nuk ka se si te frikesohet nga fjalet e mia apo te kujtdo.

  Problemi yt dhe i shume te krishtereve si ty eshte se ju kujtoni se parajsa dhe ferri jane lojra fjalesh, jane koncepte abstrakte, perralla per femije. Parajsa eshte Mbreteria e Qiellit dhe eshte nje realitet i prekshem. Ferri gjithashtu nuk eshte nje "gogol" qe nuk ekziston por nje realitet i prekshem. Njerezit e denje qe te jetojne ne prani te Perendise pas vdekjes shkojne ne parajse. Njerezit jo te denje qe te jetojne ne prani te Perendise shkojne ne ferr pas vdekjes. Ka plot te krishtere sot nuk e besojne kete realitet te prekshem pas vdekjes por besojne se "te gjithe do te shpetojne". Nje tjeter kurth prej 666 kurtheve te te keqes per mendjen e njeriut.

  Detyren per te mbrojtur keto te verteta universale, Zoti ia ka caktuar Kishes se Tij dhe sherbetoreve te thirrur per te sherbyer ne ate Kishe. Eshte detyra e tyre te ngrejne zerin e te deshmojne keto te verteta universale per te gjithe njerezit e popujt e botes. Nuk eshte detyra e besimtareve te thjeshte. Fakti qe kemi ardhur deri ketu, 65 milion viktima te abortit vetem ne Amerike, eshte nje aktakuze per klerin e Kishes se Krishtit se nuk e kane bere punen e caktuar nga Zoti sic duhet. Shume prej tyre kane zgjedhur te heshtin apo te behen pre e shantazheve dhe presioneve te pushtetareve ne vendet ne te cilat jetojne. Dhe ligji qe Zoti ndjek per te gjykuar sherbetoret e vete ne krye te Kishes, eshte shume me i rrepte se ligji qe ndjek per te gjykuar ne besimtaret e thjeshte. Nje gabim i im rendon vetem mbi shpirtin tim. Nje gabim i nje peshkopi apo prifti, rendon mbi miliona, mijera e qindra shpirtra besimtaresh.

  Zoti eshte dashuri. Dhe ne qender te asaj dashurie eshte sakrifica. Nuk ka dashuri pa sakrifice, mesim qe Zoti na e mesoi duke gozhduar ne drurin e Kryqit Djalin e Tij te Vetemlindur per shpetimin tone. A po bejne sakrifice ato gra ata prinder qe zgjedhin abortin si zgjidhje te problemit te tyre?! Leksion qe na e japin edhe brezat e baballareve e gjysherve tane ne Shqiperi. 1 shekull me pare shqiptaret nuk kishin as liri e ishin populli me i varfer ne gjithe kontinentin evropian. Por kjo nuk i pengoi gjysherit tane qe te sillnin plot femije ne jete. Nuk e benin se u duheshin krahe pune, e benin pasi ne botekuptimin e tyre mbi jeten, botekuptim te ngritur mbi traditat e tyre te trasheguara breznore fetare, jeta nuk ka kuptim pa femije. Gezimi me i madh ne jete eshte femija. Pasuria me e madhe ne kete jete eshte femija. Dhe ky eshte tjetersimi i madh shpirteror e mendor qe ka ndodhur ne 100 vitet e fundit. Femijet sot shihen si barre, si bezdi. Dhe kjo nxjerr ne pah problemin me te madh te kohes: njerezit jane te dashuruar me veteveten! Kjo nuk eshte dashuri, ky eshte nje veteiluzion qe i ligu u ushqen ketij brezi sikur te ishte karamele dashurie.

  Albo
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 28-06-2022 m 13:54

 8. #7
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,354
  Postimet n Bllog
  1

  Pr: SHBA: Gjykata Kushtetuese rrzon pretendimin se aborti sht nj e drejt ligjore federale

  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Miku i mire qe te do te miren, ta thote te verteten ne sy, edhe pse ajo do te lendoje ty per momentin. Ai miku sa per sy e faqe, nuk ta thote te verteten ne sy, por te tall e ofendon pas kraheve te tua. Keshtu edhe e verteta e abortit. Une nuk i shkruajta ato me lart, qe une i besoj si te verteta universale, per te kercenuar njeri apo per te frikesuar njeri. Njeriu qe nuk e njeh friken e Perendise nuk frikesohet nga asgje, as nga fakti se vdekja e ndjek nga pas. Nuk ka se si te frikesohet nga fjalet e mia apo te kujtdo.

  Problemi yt dhe i shume te krishtereve si ty eshte se ju kujtoni se parajsa dhe ferri jane lojra fjalesh, jane koncepte abstrakte, perralla per femije. Parajsa eshte Mbreteria e Qiellit dhe eshte nje realitet i prekshem. Ferri gjithashtu nuk eshte nje "gogol" qe nuk ekziston por nje realitet i prekshem. Njerezit e denje qe te jetojne ne prani te Perendise pas vdekjes shkojne ne parajse. Njerezit jo te denje qe te jetojne ne prani te Perendise shkojne ne ferr pas vdekjes. Ka plot te krishtere sot nuk e besojne kete realitet te prekshem pas vdekjes por besojne se "te gjithe do te shpetojne". Nje tjeter kurth prej 666 kurtheve te te keqes per mendjen e njeriut.

  Detyren per te mbrojtur keto te verteta universale, Zoti ia ka caktuar Kishes se Tij dhe sherbetoreve te thirrur per te sherbyer ne ate Kishe. Eshte detyra e tyre te ngrejne zerin e te deshmojne keto te verteta universale per te gjithe njerezit e popujt e botes. Nuk eshte detyra e besimtareve te thjeshte. Fakti qe kemi ardhur deri ketu, 65 milion viktima te abortit vetem ne Amerike, eshte nje aktakuze per klerin e Kishes se Krishtit se nuk e kane bere punen e caktuar nga Zoti sic duhet. Shume prej tyre kane zgjedhur te heshtin apo te behen pre e shantazheve dhe presioneve te pushtetareve ne vendet ne te cilat jetojne. Dhe ligji qe Zoti ndjek per te gjykuar sherbetoret e vete ne krye te Kishes, eshte shume me i rrepte se ligji qe ndjek per te gjykuar ne besimtaret e thjeshte. Nje gabim i im rendon vetem mbi shpirtin tim. Nje gabim i nje peshkopi apo prifti, rendon mbi miliona, mijera e qindra shpirtra besimtaresh.

  Zoti eshte dashuri. Dhe ne qender te asaj dashurie eshte sakrifica. Nuk ka dashuri pa sakrifice, mesim qe Zoti na e mesoi duke gozhduar ne drurin e Kryqit Djalin e Tij te Vetemlindur per shpetimin tone. A po bejne sakrifice ato gra ata prinder qe zgjedhin abortin si zgjidhje te problemit te tyre?! Leksion qe na e japin edhe brezat e baballareve e gjysherve tane ne Shqiperi. 1 shekull me pare shqiptaret nuk kishin as liri e ishin populli me i varfer ne gjithe kontinentin evropian. Por kjo nuk i pengoi gjysherit tane qe te sillnin plot femije ne jete. Nuk e benin se u duheshin krahe pune, e benin pasi ne botekuptimin e tyre mbi jeten, botekuptim te ngritur mbi traditat e tyre te trasheguara breznore fetare, jeta nuk ka kuptim pa femije. Gezimi me i madh ne jete eshte femija. Pasuria me e madhe ne kete jete eshte femija. Dhe ky eshte tjetersimi i madh shpirteror e mendor qe ka ndodhur ne 100 vitet e fundit. Femijet sot shihen si barre, si bezdi. Dhe kjo nxjerr ne pah problemin me te madh te kohes: njerezit jane te dashuruar me veteveten! Kjo nuk eshte dashuri, ky eshte nje veteiluzion qe i ligu u ushqen ketij brezi sikur te ishte karamele dashurie.

  Albo
  Fshataret dikur i shihnin si krahe pune prandaj nuk ndaleshin se beri femije. E,Hoxha e nxiste shtimin e popullsise per me shume ushtare ne front per te mbrojtur socializmin. edhe Hitleri ishte per shtimin e popullsise dhe denonte abortin, sepse i duheshin ushtare per te vrare. Une c`kisha per te thene ta thashe. I njoh shume mire ato qe the per ferrin dhe parajsen, dhe u ktheva pastaj ne boten tokesore me hallet e saj. Si te doni vazhdoni te flisni ne kete menyre, nderkohe qe njerezit kane njemije halle e sua qan njeri, e ti na kujton si shtoheshin gjysherit tane, ne nje bote rurale dhe pagane. Une sqarova ato qe dija, e shoh qe deshiron te vazhdosh ne rrugen tende, ne kete rast me kujton shprehjen lapidar: beni si them une mos beni si bej une.
  Kjo qe the ti me kujton nje rast cift romesh, qe kishin shume femije, nje dite njeri nga femijet ra ne kanal, e jema shkoi ta nxirrte, ndersa "i jati" i tha, lere atje se sot naten nisim tjeter.
  E di ti se 80 % e femrave ne shqiperi rrihen, bile edhe vriten, kush e ka ngritur kete ceshtje ndonjehere, ti jo te pakten
  I nderuar, ka qe duan femije, ka qe nuk duan femije, une nuk gjykoj asnjeren pale, une mbroj te drejten e njerezve sidomos femrave qe te kene te drejte te bejne perzgjedhjen,pasi dhuarata me e madhe qe na ka dhene Zoti eshte liria. Prandaj jam kunder ketij vendimi te gjykates federale dhe kunder cdo lloj "ligji" qe merr guximin te futet ne brendesi te trupit te njeriut i cili eshte personal. Vetem diktaturat e bejne kete.
  Ti thjeshte po ben nje propagande te rendomte, pak a shume kjo behej ne komunizem, por te fola si orthodhoks.
  Kjo ceshtje eshte delikate dhe mund te futesha ne hollesira, por ti kete qellim nuk e ke. Sa the ti i njoh shume mire se i degjojme vazhdimisht, qellimi im ishte sa te thashe
  Meqe tema nuk ishte fetare si konkluzion te them se jam per metodat e planifikimit familjar qe eliminojne nevojen per abort 100%.
  Ndryshuar pr her t fundit nga ilia spiro : 28-06-2022 m 14:51
  Duaje te afermin tend si veten

 9. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,470

  Pr: SHBA: Gjykata Kushtetuese rrzon pretendimin se aborti sht nj e drejt ligjore federale

  Sot, mjeti m i madh, shkatrruesi m i madh i paqes, sht aborti. Ne q po qndrojm ktu, qndrojm sepse prindrit na kan dashur.

  Nn Tereza e Kalkutes

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 03-05-2022, 12:10
 2. Gjykata Kushtetuese e Kosovs rrzon marrveshjen me Serbin
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 28-12-2015, 21:30
 3. Gjykata Kushtetuese rrzon krkesn e PS pr ndarjen e mandateve
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 09-03-2013, 01:09
 4. Gjykata Kushtetuese rrzon ndryshimin e kombsis
  Nga baaroar n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 24
  Postimi i Fundit: 17-09-2011, 10:43
 5. Durres-Kukes: Gjykata e apelit rrezon pretendimin e prokurorise
  Nga Brari n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 61
  Postimi i Fundit: 29-12-2008, 23:35

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •