Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  09-07-2020
  Postime
  111

  Perse Maqedonasit Orthodokse nuk jane Bullgare

  moment mė parė
  New
  #77
  Vete maqedonasit orthodokse nuk pranojne se jane bullgare. Dhe Perse?
  Sepse Ne maqedoni kane jetuar arber dhe epirote orthodokse prej vitesh. Edhe Heroi yne kombetar Gjergj Kastrioti Skenderbeu sipas letres qe ai i dergoi te derguarit te Papes me 1458 i cili i rekomandonte Heroit tone te kthehej ne katolik- kur Papa deshi ta emeronte komandant te koalicionit anti- osman- shkrovi se: familja ime ka 100 vjet qe ruan fene e te pareve , dhe ta ndrroj tani, populli im do me thote qe paskam rrjedhur. Jo , flm i nderuar.

  Keta arber dhe epirote te maqedonise ku perfshihej edhe Dibra dhe Tetova edhe ohri e struga , te cilet nuk u larguan pas pushtimit osman, e gjeten opoetune qe te afrohen afer kishes bullgare me qellim qe te ruanin pronat dhe fene por me kalimin e kohes harruan shqipen. Kjo eshte arsyea qe maqedonasit thone se- nuk jami bullgare. Kjo eshte historia e harruar e popullit tone.
  Shqiptaret ishin myslimane dhe perbeheshin nga te konvertuar ne islam dhe nga te ardhur myslimane nga anadolli.

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  26-07-2014
  Postime
  177

  Pėr: Perse Maqedonasit Orthodokse nuk jane Bullgare

  Citim Postuar mė parė nga pirro2020 Lexo Postimin
  moment mė parė
  New
  #77
  Vete maqedonasit orthodokse nuk pranojne se jane bullgare. Dhe Perse?
  Sepse Ne maqedoni kane jetuar arber dhe epirote orthodokse prej vitesh. Edhe Heroi yne kombetar Gjergj Kastrioti Skenderbeu sipas letres qe ai i dergoi te derguarit te Papes me 1458 i cili i rekomandonte Heroit tone te kthehej ne katolik- kur Papa deshi ta emeronte komandant te koalicionit anti- osman- shkrovi se: familja ime ka 100 vjet qe ruan fene e te pareve , dhe ta ndrroj tani, populli im do me thote qe paskam rrjedhur. Jo , flm i nderuar.

  Keta arber dhe epirote te maqedonise ku perfshihej edhe Dibra dhe Tetova edhe ohri e struga , te cilet nuk u larguan pas pushtimit osman, e gjeten opoetune qe te afrohen afer kishes bullgare me qellim qe te ruanin pronat dhe fene por me kalimin e kohes harruan shqipen. Kjo eshte arsyea qe maqedonasit thone se- nuk jami bullgare. Kjo eshte historia e harruar e popullit tone.
  Shqiptaret ishin myslimane dhe perbeheshin nga te konvertuar ne islam dhe nga te ardhur myslimane nga anadolli.
  Maqedonasit e Veriut nuk janė Shqiptarė. Patjetėr qė ndėrmjet tyre ka Shqiptarė por gjithashtu ka edhe shumė tė tjerė qė janė bullgarė, vllehė, etj. Ky konkluzion i postimit tuaj ėshtė pseudoshkencor dhe ky lloj "zelli" i juaj pėr tu hequr si patriot ka pėr qėllim qė tė mbulojė deklarimin e poshtėr tuajin se njė pjesė e shqiptarėve myslimanė tė Maqedonisė sė Veriut janė tė ardhur nga Anadolli.
  Shqiptarėt, pėrfshirė edhe ata tė Maqedonisė nuk janė njė popull 100% "tė pastėr" etnikisht. Por qė tė thuash se njė pjesė e shqiptarėve myslimanė tė Maqedonisė sė Veriut janė tė ardhur nga Anadolli ėshtė pasaktėsi nga pikėpamja historike dhe bėhet nga ju pėr qėllime tė kėqija. Nė mėnyrė tė pėrsėritur ju shkruani nė forume tė ndryshme se shqiptarėt katolikė janė afrikano-veriorė nga Algjeria, Maroku, Tunizia tė cilėt i ka sjellė Vatikani nė Shqipėri. Ndėrsa pėr myslimanėt shqiptarė ju sėrish shkruani se janė aziatikė tė sjellė nga osmanėt. Nė asnjė rast ju nuk ofroni ndonjė burim tė besueshėm nė mbėshtetje tė kėtyre teorive tė tuajat personale antishqiptare tė cilat vetėm nė forumet serbe dhe greke mund tė gjenden. Jo vetėm kaq, por megjithėse "teoritė" tuaja antishqiptare janė pa asnjė bazė shkencore, ju vazhdoni ti pėrsėrisni ato me kėmbėngulje. Arsyeja?

 3. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar King Bardhyl pėr postimin:

  bojana (26-06-2022)

Tema tė Ngjashme

 1. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 15-02-2021, 12:23
 2. Pėrgjigje: 16
  Postimi i Fundit: 04-02-2014, 10:52
 3. Borisov - maqedonasit dhe Bullgarėt janė kombe vėllazėrore
  Nga fano nė forumin Bashkėpatriotėt e mi nė botė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-11-2009, 10:08
 4. Pėrse femrat janė tė ēmendura pas kėpucėve?
  Nga Albo nė forumin Lojra dhe rebuse
  Pėrgjigje: 57
  Postimi i Fundit: 26-05-2009, 10:54
 5. Maqedonasit, serbėt dhe bullgarėt viktima, shqiptarėt janė fajtorė!
  Nga Davius nė forumin Problemet ndėrkombėtare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-10-2008, 12:28

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •