Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-07-2020
  Postime
  106

  Prkrahje Popullit t Ukrains pr t br Paqe

  Gjithmon nga llogarit e kulisave politik t cilat nuk shkojn mir shkaktojn luft, dhe luftn e vuajn popujt. A do t ishte kjo e drejt pr nj popull trim si Ukrainsit madje edhe pr vllzrit e tyre rus t cilt jan futur n luft pr hesap t politikave miope t drejtuesve t tyre? Kush e futi n luft Ukrainn dhe Rusin? Cilat jan shkaqet q detyruan Rusin t futet n luft kundr Ukrain? Prse po vazhdon kjo luft?
  Ndonj drit shkurtr mund t thot se Ukraina po mbron vndin e saj dhe pr kt arsye krkon arm pr t luftuar. Po e drejt, por po t shohim me kujdes ngjarjet na del se Ukraina sht formuar si shtet nga ish drejtuesit komunist t Rusis sovjetik. ishte Lenini i cili n vitin 1922 e bri Ukrainn republik sovjetike, nj Ukrain e cila ka nj popullat heterogjene me rreth e popullats me rus. Pavarsisht historis, agresioni rus kundr Ukrains n formn e nj `Operacioni special` pr `t cliruar dy republikat e Luhanskut dhe t Doneckut, pr t denazifikuar dhe br neutral Ukrainn me qllim q ky shtet t mos futet n NATO, sht i gabuar, por rrjedha e ngjarjeve q pas shmbjes s komunizmit dhe shprbrjes s BRSS, tregon se u bn shum gabime dhe shum padrejtsi n kufijt por edhe n drejtim t politikave nga t dy shtetet e reja pas viteve `90. Njihet nacionalizmi i egr ukrains i Banders q luftoi s bashku me nazistt kundr BRSS, njihet nacionalizmi i egr i letrarit Shevenko pr t patur nj Ukrain t pastr , rraciste, dhe me nj gjuh t sajn duke i detyruar minoritetet n Ukrain t flasin vetm ukraine; por njihet gjithashtu dhe dshira e politikanve rus pr t br nj Rusi t madhe t ngjashm me ish BRSS. Kshtu q gjeopolitika ruse e ngjashme me gjeoplitikn e SHBA dhe t BE krkonte influencn e saj mbi ish republikat sovjetike prfshi dhe Ukrainn, shto ktu dhe prfshirjen brnda territorit t Ukrains t Krimes dhe Donbasit t cilat i u dhuruan nga Stalini para lufts s dyt botrore s bashku me krahinn polake t Lvov-it n zbatim t marveshjes Ribentrop-Molotov n 1940.
  Shmbja e komunizmit n 1989-1990, shmbi dhe kufij politik t vendosur nga Marveshja e Jalts e 1945, dhe si rezultat doln shtete t rinj, ideologji t tjera, urrejtje nacionaliste t reja (t cilat ishin shushatur gjat periudhs s diktaturave komuniste), por e rndsishme ishte fitorja e demokracis perndimore mbi autokracin, q nxiti gjithashtu dhe sfida t reja si integrimi n BE. Sidoqoft prplasja e vjetr e gjeostrategjis s SHBA me at t Rusis vazhdoi me mjetedhe metoda treja. SHBA u mundua t monotje do sfer influence t Rusis duke eksportuar demokracin perndimore n ato vnde, t cilat nuk u bn paqsisht dhe ktu mund t prmndim Pranvern arabe, konlfiktin n Libi, Tunizi, Liban, irak , Afganistan madje dhe Egjypt;
  Dshira pr tu future n NATO dhe n BE , shkaktoi reagimin e Rusis n Gjeorgji dhe shkputjen e Abhazis dhe Osetia e Jugut,revolucionin e portokallinjte n 2014 n Ukrain dhe largimin e prorusit Janukovi, demostratat e dhunnshme n Bjellorusi pas zgjedhje t diktatorit Lukashenk n 2021, demostratat e dhunshme n Kazakistan q u shuan pas ndrhyrjes s koalicionit ushtarak t CIS, dhe s fundi lufta e nisur n formn e nj operacioni special n Ukrain nga Rusia pr shak t mos pranimit t marveshjes s Minskut 1 dhe 2. Ky operacion special po i kushton Rusis shum t vrar dhe po i shkakton Ukrains gjithashtu nj shkatrrim t shtetit Ukrainas, largimin e 7.2 milion ukrainasve jasht shtetit dhe largimin e 1.2 milion rusve t Ukrains pr n Rusi. Dmet jan t jashtzakonshme. Lufta vazhdon.
  Kusha e ka fajin?
  Sigurisht faji kryesor bie mbi Rusin, por fajtore pr mendimin tim sht dhe Ukraina, e cila me gjith prpjekjet e BE pr t zbatuar Marveshjet e Minskut 1 dhe 2, vazhdoi t diskriminoj rust e Ukrains duke i u hequr gjuhn zyrtare, duke ustruar dhun ndaj tyre q pas 2014, dhe sipas mediave lindore kan vrare rreth 15 mije vet. Sigurisht kjo nuk justifikon luftn , por, t bn t mendosh se kjo luft mund t shmangej dhe mund t shmanget, nse palt ndrluftuese bjn armpushim dhe hyjn n dialog me prann e palve t treta. Vetm kshtu populli ukrainas do t fitoj nj paqe, nuk do vriten njerz, nuk do t shkatrrohet ekonomia ukrainase, por edhe Europa dhe bota do t prfitojn nga kjo paqe sepse nuk do t ket kriz ushqimore dhe energjitike.
  Lufta po vazhdon. Nn maskn e lufts kundr okupatorit rus po drgohen arm n Ukrain pr t zgjatur luftn n nj koh q n vnd t armve duhet t ishin nxitur armpushimi dhe bisedimet. Presidenti Biden ka thn se kjo shrben pr t dobsuar Rusin. A sht normale q nj shtet i tret t knaqet nga zgjatja e ksaj lufte? Presidenti Zhelenski e di fare mir q nuk mund ta fitoj kt luft pavarsisht nse sht e drejt lufta e tij kundr rusve apo jo. Nj politikan i mnur duhet t kujdeset pr popullin e tij, sepse Rusin do ta ket n kufij edhe sot edhe pr jet t jetve dhe nuk do t gjej qetsi as Ukraina dhe as Rusia derisa t mos ket nj marveshjeve t knaqshme pr t dyja palt.
  E hidhur por e sakt ishta fjala e Papa Franceskut, cili foli para disa ditsh n Vatikan: "Ne nuk e shohim t gjith dramn q po shpaloset pas ksaj lufte, e cila ndoshta disi ose u provokua ose nuk u pengua. Dhe un regjistroj nj interes pr testimin dhe shitjen e armve. sht shum e trishtueshme, por n fund t fundit sht vetm kjo n loj" (https://.huffingtonpost.it/.../pa...cesco_sono.../).
  Kjo fraz t bn ti vesh gishtin koks.
  Po ashtu edhe n SHBA po ashtu dhe n takimin n Davos u pan dy rryma krejt t kundrta prsa i prket lufts n Ukrain; ajo midis Miliarderit Sorros dhe politikanit me eksperienc amerikan Kizinger. ish-sekretari amerikan i shtetit, Henry A. Kissinger, tha t hnn se Ukraina duhet t'i lshoj territor Rusis pr t ndihmuar n prfundimin e pushtimit, duke sugjeruar nj qndrim kundr t cilit shumica drrmuese e ukrainasve jan kundr, ndrsa lufta hyn n muajin e saj t katrt.
  (Henry Kissinger says Ukraine should concede territory to Russia to end the ar - The ashington Post)
  Kolumnisti i Wall Street Journal, Walter Russel Mead, kapi n mnyr t prmbledhur dallimet midis pozicioneve t dy burrave: Kissinger "i bn thirrje kundr prpjekjeve pr t mposhtur ose margjinalizuar Rusin, duke i br thirrje Ukrains t pranoj humbjet territoriale t 2014 pr t'i dhn fund lufts", ndrsa Soros " paralajmroi se fitorja n luftn kundr Rusis s Vladimir Putinit ishte e nevojshme pr t shptuar qytetrimin e George Soros' dhe i krkoi Perndimit
  se ne duhet t mobilizojm t gjitha burimet tona pr ta uar luftn n nj fund t hershm. Mnyra m e mir dhe ndoshta e vetmja pr t ruajtur qytetrimin ton sht t mposhtim Putinin sa m shpejt q t jet e mundur. Ti japim Ukrains gjithka q i nevojitet pr t mbizotruar.
  Kissinger paralajmroi kundr shndrrimit t lufts n nj betej "kundr vet Rusis", n vend t "liris s Ukrains", sepse "Rusia ka qen, pr 400 vjet, nj pjes thelbsore e Evrops", kritike pr ruajtjen e nj "ekuilibri evropian". Politikat e Perndimit, tha ai, "duhet t ken parasysh q rivendosja e ktij roli sht e rndsishme pr t'u zhvilluar, n mnyr q Rusia t mos shtyhet n nj aleanc t prhershme me Kinn".
  (Debate: Kissinger vs. Soros on Russias ar in Ukraine | Russia Matters)
  Editoriali u prit me reagime, duke prfshir edhe nga kshilltari i Zelensky, Mykhailo Podolyak, i cili tha se "do lshim ndaj Rusis nuk sht nj rrug drejt paqes, por nj luft e shtyr pr disa vjet".
  Kjo tregon edhe njher se sa e domosdoshme sht krkimi i nj armqushimi dhe i nj Paqeje midis dy popujve vllezr, sepse urrejtja nuk t on askund dhe sht thik me dy presa, sepse harxhet i paguajn popujt.

  Prof. Pirro Prifti

  priftipirro2017@gmail.com

 2. #2

  Pr: Prkrahje Popullit t Ukrains pr t br Paqe

  Une ja kam shpjeguar disa here ketij njeriu qe te mos postoj budalleqe te tilla si " artikulli" ne siper. Shpresoj qe dikush qe e njeh nga afer kete njeri dhe qe i ecen fjala, t`ja shpjegoje me qetesi dhe dashuri qe kjo pacavure qe ka postuar eshte nje mal me budalleqe.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,411

  Pr: Prkrahje Popullit t Ukrains pr t br Paqe

  Nga cdo lloj pikepamje qe ta shikosh si ne rrafshin fizik,psiqik dhe shpirteror te gjithe popujt jane vellezer midis tyre, por interesat e fituara nga njerez dhe grupime te pa skrupullt te cilet per hir te interesave te tyre diabolike kerkojne me cdo kusht dhe me cdo cmim qe ti mbajne popujt te ndare dhe te percare midis tyre, kjo politike e ndyre divida e d'impera ben qe popujt te vazhdojne te qendrojne te percare dhe hedhur ne menyre primitive kunder njeri tjetrit ,kjo agoni lufte eshte njolla e zeze jo vetem e rusise dhe ukraines por e gjithe komunitetit boteror , sa me shpejt te marr fund kjo lufte aq me mire dhe aq me shume perfitime do kete per te gjithe komunitetin boteror.

Tema t Ngjashme

 1. A duhet br me detyrim vaksinimi, ndaj popullit?
  Nga Neteorm n forumin Votime dhe sondazhe
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 08-09-2021, 04:47
 2. Shqiptart n Maqedoni protestojn n prkrahje t Erdogan
  Nga Archon n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 65
  Postimi i Fundit: 30-07-2013, 04:15
 3. Perkrahje Politike dhe Influenca Familjare
  Nga BlerinaL n forumin Votime dhe sondazhe
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-06-2009, 11:55
 4. Protesta kombtare merr prkrahje m t gjer
  Nga Faik n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 18
  Postimi i Fundit: 21-06-2009, 19:17
 5. Shqiptart e Ukrains
  Nga Manci n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 17-01-2008, 23:15

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •