QENI I KEQ TA BJENĖ UKIN N' POJATĖ!

Para shtėdhjetė viteve,baba Kamer ma solli njė kėlysh tė vogėl ngjyrė miu.U gėzova shumė. Me te nisa ta ndaja edhe bukėn e gojės..Vetėm gjumi na ndante. Ditė pas dite,kėlyshi u rrit bash mirė.Nė oborr kishim njė pojatė ne tė cilėn rrinin tri dhi e pesė keca.Gjatė natės flinte edhe qeni ne pojatė.
Njė natė vjeshte kishin ardhur ujqit dhe kishin masakruar dhitė kecat por edhe qenin.
Unė, si zakinisht ne mengjes fillova ta ndjell qenin,por ai askundi. U drejtova tek pojata.Pash tmerr me sy: Dhitė,kecat dhe qeni ishin copa-copa.
Duke qarė me zė, vrapova te baba Kamer:
-Babė,dhitė dhe qeni ishin copa copa ne pojatė!!!
-Mos bre!,
-Po valla.
Shkuam sė bashku nė pojatė.Ishte e tera me gjak.Unė qaja per qenin e baba kamber pėr dhitė.Dikur foli:
-More po m'dhimen dhitė edhe edhat, se qenit boll mirė ja paskan ba. Qeni i ka pru ujqit n’pojatė.Qata u metė me thane : “Qeni i keq ta bjen ukin n’pojatė!”