Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  2,020

  Nj ekip arkeologsh ka zbuluar nj rrjet kalimeve nn nj tempull m shum se 3.000-vjear n And  Nj ekip arkeologsh ka zbuluar nj rrjet kalimeve nn nj tempull m shum se 3.000-vjear n Andet peruane.
  Tempulli Chavin de Huantar, i vendosur n Andet veri-qendrore, dikur ishte nj qendr fetare dhe administrative pr njerzit n t gjith rajonin.
  Kalimet u gjetn m par n maj dhe kan karakteristika q besohet se jan ndrtuar m hert se galerit labirinte t tempullit, sipas John Rick, nj arkeolog n Universitetin Stanford i cili ishte prfshir n grmim.
  --Vendi arkeologjik i Chavin de Huantar, i cili sht nj vend i Trashgimis Botrore t UNESCO-s, sht par rreth 250 kilometra (250 km) n veri t Lims m 18 korrik 2008. REUTERS/Enrique Castro-Mendivil (PERU)
  --Arkeologt zbulojn kalime n tempullin 3.000-vjear peruan -

  Ato jan t gjitha t ndrlidhura dhe jan ndrtuar midis viteve 1200 dhe 200 p.e.re n ultsirat e Andeve.Ka karakteristikat e periudhave t mparshme q nuk i kemi zbuluar kurr n pasazhe t ngjashme deri m tani, "tha Rick.
  https://latestusnewshub.com/usa-news...emple-in-peru/
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   
  Ndryshuar pr her t fundit nga Akuamarini : 06-06-2022 m 16:50

Tema t Ngjashme

 1. Varri 2500-vjear i zbuluar n Kor
  Nga biligoa n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 30-04-2012, 06:21
 2. Konflikti m shum se 2500 vjear ndrmjet Lindjes dhe Perndimit
  Nga Xhuxhumaku n forumin Historia botrore
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-08-2009, 20:34
 3. Lidhja n rrjet e shum kompjuterave
  Nga arianit_real n forumin Rrjeti kompjuterik
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 29-11-2007, 18:57
 4. 21 Nentor: Paraqitja e Marise ne tempull
  Nga NoName n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-11-2006, 19:27
 5. Kushtimi i Krishtit ne Tempull
  Nga NoName n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 13-08-2006, 04:36

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •