Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Anėtarėsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,354
  Postimet nė Bllog
  1

  Skllaveria "moderne" ne Shqiperi

  Nga Edmond Arizaj

  Si ka mundėsi qė traditat tona, arbėrore-shqiptare po rrėnohen ēdo ditė e mė shumė? A mund tė mendohej para 100 vjetėsh qė ajo vajza nga Librazhdi qė pėrdhosi krevatin e pangrohur nga burri e qė pėr punė e shėrbim e kishin marrė, tė shpėtonte gjallė, pasi e kapėn me jaranin nė shtėpinė ku flinte vetėm prej tri vitesh?

  Si ka mundėsi qė nderi dhe namuzi ynė, pėr tė cilin jemi mburrur nė shekuj, tani ėshtė katandisur vetėm nė shkopinj e dru, jo nė plumb?! Si ka mundėsi qė degjenerimi i dikurshėm, aq i bukur dhe autentik qė bėhej nėpėr lagje, apo fshat pėr hatara tė tilla, tani bėhet me video nėpėr rrjete sociale, pa shkaktuar atė ngazėllimin e kokave qė zgjateshin nga dritaret duke kukurisur “o ē’u kėnaqėm”?

  Po si ka mundėsi qė prindėrit e saj, pritėn 17 vjet pėr ta martuar dhe jo 13 e 14 sa e kemi pasur traditė?! Po si vallė nuk e kanė mė atė gjakun e ndezur qė tė merrte gjak nė vetull dikur, e nuk ia prenė vajzės mishin me gėrshėrė e kėshtu ta vinin nderin nė vend dhe me miqtė e para fshatit tė mos turpėroheshin? Po si vallė ata vjehėrr e vjerrė, pasardhės tė denjė tė Lekės, nuk i prenė hundėn siē e kėrkojnė rregullat e inkuizicionit nė kėto raste, qė tėrė jetėn tė tregohej me gisht?

  Po si vallė nė gjithė shoqėrinė tonė me prejardhje hyjnore pellazgo-arbėrore, ka ende tek -tuk ndonjė qė i vjen keq pėr atė vajzė? Dhe si ka mundėsi, si ka mundėsi, ka disa qelbėsira qė thonė tė merren masa pėr ata qė i pėrhapėn videot, pa menduar qė kjo shėrben pėr t’u dhėnė njė mėsim tė mirė gjithė atyre vajzave e grave qė e kanė zakon tė pėrdredhin bishtin?


  Si mund dikush tė mbrojė njė femėr tė tillė tė ulėt, qė tradhėton burrin, sepse arbėrorėt nė kėto 30 vjet i kanė ēuar vetė a i kanė shitur nė Itali tė fejuarat dhe gratė, por kjo s’ka pse tė jetė skandal, ato plaēkė janė tek e fundit?


  Po si vallė ne, pasardhėsit direkt tė virtytit, nderit, burrėrisė, besnikėrisė, tė prekur nga dora e Zotit qė nė pėrmbytjen e Noes, tė pamolisur nga rrjetet sociale dhe videot me bythė e gjokse jashtė; me programe televizive ku puna, inteligjenca, talenti dhe mundi marrin vlerėsim; ku nuk ēmendemi fare nga programe qė promovojnė seksin e shfrenuar, marrėdhėniet me shumė partnerė, fjalorin e denjė pėr kuplara nė programe tė rinjsh; qė jemi qibarė e nuk pranojmė qė eskortat tė na shiten si modele; qė kundėrshtojmė si shoqėri pasuritė e vėna nga vajza e gra qė nuk kanė punuar kurrė as si modele…tė na dalė njė pispilluqe nga Librazhdi dhe tė na prishė imazhin?

  (Pyetja ime e parė, me vete sigurisht, ishte: Mirė nusen, po as djalin nuk e deshėn kėta qė bėnė videon, sepse nė njėfarė mėnyre edhe ai ndihet keq dhe i rėnduar nga gjithė kjo shfryrje shoqėrore? Pse pra meqė e bėnė videon, t’ja nisnin dhe t’i thoshin, o bir, kjo vajzė nuk bėn pėr ty, na fal?)


  Nuk ka Jezus mes nesh qė tė thotė kush nuk ka bėrė mėkate tė hedhė gurin i pari mbi mėkataren, sepse nuk ėshtė pa faj dhe ajo vajza sigurisht. Por vrisni njėherė mendjen, mblidhini faktet, imagjinoni trysninė, vendosuni nė vendin e kėsaj fėmije (minimumi 10 vjet mė e vogėl se gjithė personazhet e tjerė) e pashkolluar ndoshta, shtojini kėsaj bombardimin prej njė viti tė merakut tė madh kombėtar cilėn ka lėnė dhe cilėn ka zėnė Donaldi mes Alesias, Borės dhe Beatrixit, apo ndonjė bombardimi tjetėr, dhe do dalė i pastėr qelbi shoqėror i Librazhdit, por qė besoj ka mbledhur nė shumė e shumė vende e familje tė tjera tė Shqipėrisė.


  Nė kokat pellazgo-arbėrore duhet tė nisė tė ngulitet mirė njė gjė: Tradhėtia ėshtė “punė” vetėm e dy-tre njerėzve dhe zgjidhet nė gjykatė. Gjithė tjerėt duhet ta mbajnė hundėn brenda punėve tė tyre, edhe vjehrrat, edhe baballarėt, edhe komshijtė.


  Tema
  Duaje te afermin tend si veten

 2. #2
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Anėtarėsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,354
  Postimet nė Bllog
  1

  Pėr: Skllaveria "moderne" ne Shqiperi

  Femra duhet te ngrihet ne lartesine e dinjitetit te saj, ne barazi absolute me mashkullin. Kjo ngjarje eshte tipike per zonen rurale sidomos, por nese femrat nuk ngrene zerin, nuk do tua vere veshin njeri. Ne kete rast dhe te tjere si keto femra ndodhet ne kushtet e skllaverise, prandaj duhet te nderhyje shteti kunder dhunuesve fizike dhe psikologjike. Kjo vajze duket se shpetoi nga ai ferr, dhe te njejten duhet te bejne te gjitha ato qe skllaverohen, sugjerimi im eshte drejtimi ndaj institucioneve shteterore, deri edhe ambasadave te huaja nese po jete e nevojshme. Le te mesojne te pakten se skllaveria ekziston akoma, se paku me celular nje vidio, etj., qe sot mundesite jane te pakufishme. Po nuk qau femija nuk i jep nena te pije. Marredheniet ne cift le ti zgjidhe vete cifti, le qe me duket se kjo as e njihte burrin e saj. Nje pergjegjesi te madhe kane institucionet per mbrojtjen e te drejtave te njeriut, por emisioni "Me zemer te hapur" eshte ai qe dhe kontributin kryesor ne sensibilizimin e asaj pjese te paskllaveruar te shoqerise. Ti vije turp shtetit shqiptar qe toleron skllaverine ne vitin 2022.
  Nuk e di nese eshte celebruar para moshes 18 vjec, ne te kundert kane pergjegjesi gjendja civile, por edhe lidhje te kene nxitur para moshes 18 vjece, ose 14 vjec a me poshte, aq me teper shteti eshte fajtor, se femija nuk eshte prone e prindit. Shteti prandaj eshte per ndikuar me evropianizimin e mentalitetit, plus ne keto raste jane shkelje te renda te ligjit pasi vajzat jane minorene. Ky eshte rast i paster dhe duhet te ndiqet dhe nga te tjera. Perndryshe ligjet jane per ne leter. Fatkeqesisht shteti eshte "nul". Kjo ngjarje eshte filmi perralle nga e kaluara, ku lyhet mire dora...
  po qe kjo marredhenie ka filluar kur vajza ka qene minorene, nuk denohet me ligj??,..te pakten nje gjobe simbolike sa per sensibilizim, ketu nuk bej politike, shteti keto kohet e fundit ka bere shume, por kjo nuk tolerohet, ketu jemi ne kushtet e skllaverise moderne,..., kur nje femije 20 vjec, rrihet, lincohet, shahet, madje dhe nga familja e vet, nuk duhet te nderhyje shteti, videot jane te qarta se ka pesuar dhune, te rende,...kush pergjigjet,,,kesaj ne fakt i lumte se ka bere denoncim,
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ilia spiro : 01-06-2022 mė 12:37
  Duaje te afermin tend si veten

 3. #3
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Anėtarėsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,354
  Postimet nė Bllog
  1

  Pėr: Skllaveria "moderne" ne Shqiperi

  https://youtu.be/GUFr-QP4PPM
  Ja kush lufton per te drejtat e saj...
  Duaje te afermin tend si veten

Tema tė Ngjashme

 1. Rama pėr "Kathimerini": "Acari" nė marrėdhėniet Greqi-Shqipėri mbaroi
  Nga Archon nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 43
  Postimi i Fundit: 06-09-2013, 16:12
 2. "Familja Moderne"
  Nga Eldea nė forumin Kinematografia dhe televizioni
  Pėrgjigje: 37
  Postimi i Fundit: 29-06-2010, 10:08
 3. "Vip_at" e kohės moderne dhe parėndesia e tyre.
  Nga sulioti nė forumin Tema shoqėrore
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-02-2010, 17:38
 4. Gratė "moderne"- viktima tė premtimeve feministe
  Nga dallendyshi nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-09-2009, 21:36
 5. Aforizma "moderne"
  Nga ixnpeL nė forumin Humor shqiptar
  Pėrgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 19-07-2008, 08:01

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •