Operacioni ` Plumbi i Art` sukses apo ngecje prball Drejtuesve tw Korrupsionit?
Kurrfar plumbi i Art nuk i sht dorzuar nga kriminelet ndonj zyrtari , biznesmeni apo ndonj tjetri n Shqipri prve rastit hipotetik dhe akudues kur Berisha prmnd Saimir Tahirin q mund ti ket drguar nj `plumb n zarf` Kryeministrit.
I vetmi `Plumb i Art` vjen nga dy filmave amerikan t viteve 1917 dhe 1921. Sidoqoft `Plumbi i Art`prmndet n filmin shum t njohur `The Man with Golden Gun` me James Bond, kur krimineli jo-real Francisko Scaramanga n film prdorte vetm plumba t art -q punonin vetm me revolverin e art-t farktuar n Mackau- diku n Hong Kong persona t caktuar.
N Shqipri prve ndonj plubi drguar me zarf tek ndonj i korruptuar nuk ka patur t tilla paralajmrime. Operacioni i policis shqiptare `Plumbi i Art` sht titulluar ndoshta pr shkak t ngajres s hershme n 2010 kur Nuredin Dumani me shok vodhi 8 kg florid he 30 or n nj argjendari n Elbasan ku pas plagosjes s tij rrodhn nj varg ngjarjesh zinxhr n kohn kur me 29 Mars edhe u arrestua pas ra pre i nj atentati ("Plumbi i Art", gazetari zbulon pse SPAK e pagzoi me kt emr operacionin: Dumani nj "minier" pr prokurort - Vendi (oranes.tv).
Sipas informacionit t Policis: SPAK shkatrroi nj dit m par 8 grupe kriminale, ku nga 32 urdhr arreste 18 jan ekzekutuar, 9 prej t cilve ishin n burg, teksa 14 t tjer jan n krkim.18 t arrestaurit jan njohur sot me masat e siguris. 14 t akuzuarit q jan n arrati.
Interesant sht gjithashtu fakti se n kt operacion, nuk ka ndonj sukses nga gazetaria investigative jona e cila vetm bn copy-paste informacionet e policis t marra zyrtarisht apo nprmjet ndonj thashethemi, ku zonja gazetare dhe zoti gazetar q dalin do dit n tv m tepr prpiqen t trembin shqiptart pr gjndjen e rnd q po kaloka Shqipria duke nxir realitetin (ndoshta padashje), dhe duke i dhn prshtypjen popullit se vetm ata po na zbulokrkan kriminelt duke hedhur posht punn vendimtare t policis shtetrore , mesa duket pr t marr dhe kta `medalje t arta` n vnd t `Plumbit t art`, pr nj pun q e kan kryer t tjert por q e shesin kanakart e tv-ve private si pun t tyre.
Emrat e t arrestuarve njihen si: Ervis Martinaj,Florenc apja, Talo ela, Eljo (Ervis) Bitri, Festim Qoli, Alban Bengasi, Elvin Merlika, Alket Xhixha, Marjus (Suel) Lulaj (ela), Agron (Kamber) Mehja, Aleks ela alias (Tom Qorri), Agim Gjini, Mikael Qosja (Kamami) (Stefo), Abedin Mama (Dine ami).
M kryesor: Nuredin Dumani, qe nga viti 2010 kur ky i pernduar bashke me Talo Celen kishin vjedhur 8 kg florid he bizhuteri tek Argjendaria n Elbasan.Tashsm si bashkpuntor i SPAK-ut Nuredin Dumani, n dshmin e tij pr aktivitetin e 8 grupeve kriminale n Shqipri, ka pohuar se biznesmeni n Durrs, Festim Qoli, e kishte kontraktuar pr t kryer krime t ndryshme pr llogari t tij dhe t avokatit t njohur Alban Bengasi. Sipas rrfimit, kur Alban Bengasi i kishte krkuar Dumanit t vriste gruan e tij Blerta Bengasi pr 120 mij euro. Per te vrare Elton Kilen N kt moment kan vendosur t kthehen n Fieri, por pikrisht at pasdite Nuredin Dumanit i bhet atentat. sht pikrisht ky momenti sipas prokurorve ku Dumani ka filluar t dyshoj se e kishin nxjerr n prit duke dyshuar te Henrik Hoxhaj.
Talo ela sht autori i dyshuar i ngjarjes s dats 9 prill 2019, ndodhur n pistn e aeroportit Nn Tereza, n Rinas, Tiran, ku persona t maskuar, nn krcnimin e armve t zjarrit, kan arritur t vjedhin nj sasi t konsiderueshme vlerash monetare t cilat po ngarkoheshin n avion dhe m pas gjat shkmbimit t zjarrit me Policin, mbeti i vrar njri prej autorve kryesor t ksaj ngjarjeje.
Ervis Martinaj sht prmendur edhe n Gjyqin ndaj Emiliano Shullazit. Sipas deklaratave t Ylvi Beqaj n prokurori, Ervis Martinaj ka marr prsipr ti mbyll gojn pr llogari t Shullazit. Fillimisht e joshi me para. 7 milion euro i ofroi Martinaj biznesmenit q akuzon Shullazin pr gjobvnie. Kur e pa se nuk arriti ta bind, iu kthye mnyrave t vjetra duke e krcnuar pr vrasje. Martinaj ka qen pronar i disa pikave t basteve dhe kazinove dhe sht prmendur n 2016 pr ngjarje t rnda kriminale. Emri i Ervis Martinit u lakua edhe pr vrasjen e bankierit Artan Santo.
Suel ela nga Elbasan, rezulton i dnuar n itali pr trafikim narkotiksh, por edhe pse rezulton i dnuar, ai ka arritur t'i shptoj burgut. N nntor 2019, Gjykata e Elbasanit vendosi ta shpall t pafajshm Celn pr sulmin ndaj policis tek tregu ushqimor i Elbasanit.
Florenc apja, i shpallur n krkim ndrkombtar nga shteti shqiptar, ndodhet n Dubai, te t ciln Shqipria nuk ka nj marrveshje ekstradimi. Ai akuzohet si porosits pr ekzekutimin n 15 gusht t vitit 2012 t Gentian dhe Nezir Beqirit n Elbasan.
Kamer Mehja rezulton i dnuar pr Trafikim t armve dhe municioneve si dhe pr Plagosje t leht me dashje t nj kamarieri n Elbasan dhe Mbajtje pa lej t armve t zjarit
(https://shqiptarja.com/lajm/plumbi-i...gave-kush-jane).
Interesant sht fakti q kryetari nongratta i `Shtpia e Liris, minimizoi rezultatet e operacionit `Plumbi i Art` dhe krkoi q t merrej nn mbrojt kundrshtari i Nuredin Dumanit- Besian Xhixha, i cilhodhi akuza t mdha kundr tij dhe kundr shtetarve dhe prokurorve, por pa nxjerr emra (T mbrohet Xhixha, Berisha thirrje SPAK: Nxori lidhjet e Dumanit me prokuror e qeveritar! - GIJOTINA).
Antart e grupeve kriminale komunikonin prmes aplikacionit SKY pr t'ju shmangur organeve t policis dhe prokuroris ("Plumbi i Art", gazetari zbulon pse SPAK e pagzoi me kt emr operacionin: Dumani nj "minier" pr prokurort - Vendi (oranes.tv).
Pavarsisht sukseseve t Operacioneve, dhe arrestimit t 18 nga 32 egzekutort shqiptar t disa njerzve dhe individve, problem i madh ka mbetur t gjnden se kush jan Urdhruesit (me big balls) t vrasjeve.
Kjo krkon jo vetm punn e policis por gjithashtu kryesore jan brja gati e dosjeve pr Urdhruesit (me big balls), arrestimi i tyre dhe nxjerrja e tyre para drejtsis, sepse kjo krkon jo vetm aftsi profesionale, eksperienc, bashkpunim, por edhe ruajtje t sekretit hetimor.
Kto grupe kriminale t cilat qarkullojn qindra mijra euro, nuk e kan problem ashtu si dhe n do vnd t bots perndimore t korruptojn polic, gjyqtar e prokuror. Prandaj ka dhe rrjedhje t informacionit me pasoj se 18 kriminel nuk jan kapur.
sht e vrtete se Vettingu, drejtsia e re, i ka rritur rrogat n mnyr t konsiderueshme pr kt kategori punonjsish, por ai q ka marr para dikur edhe sikur ti bhet rroga disa mijra euro prsri do t marr mitmarrje dhe do t shes informacionin.
Pra lufta kundr Korrupsionit ngelet nj luft kundr krimit t organizuar t kartelve t drogs por edhe t drejtuar nga individ shtetror.
Deri tani n Shqipri nuk ka dal asnj prokuror i guximshm dhe asnj ekip `me duar t pastra` si Antonio di Pietro, gjykatsi Xhovani Falcone, Mario Amatto, ose gjykatsi francez Pierre Michel, apo si polici i pakorruptueshm tek filmi i famshm `La Piovra` Corrado Katani, apo prokuroria Silvia Konti, q t marrn prsipr doset e rnda dhe t frikshme t Berishs, Mets, disa ministrave t s kaluars, dhe disa indivdve ish drejtues t lart t policis s shtetit.
Sigurisht SPAK po punon duke arrestuar dhe gjykuar si asnjher tjetr gjat ktyre 30 viteve , ministra, deputet, partiak.
Gjithashtu, niveli i lart i denoncimeve dhe prirja e opinionit publik pr t dnuar ata `t paprekshmit` drejtues pr vite me rradh q nuk u ka hyr gjmb n kmb gjat ktyre 30 viteve`, nuk ka patur efektet e duhura n prokurort e SPAK-ut t cilt me sa duket i trmben ndshkimeve indivduale q mund tu vij nga Urdhruesit ( me big balls) deri tani anonim. SPAK-u duhet ta ket t qart se vonimi n kapjen e egzekutorve t Urdhruesve me `big balls` do t ndikoj edhe n rritjen e friks s disa prokurorve, t cilt hezitojn apo kan arkivuar dosjet me ose pa dashje.
S fundmi nj fraz t urt n ndihm t SPAK-ut nga filozofi Lao Tzu (rryma Taoiste):
``Bni gjrat e vshtira ndrsa jan t lehta dhe bni gjrat e mdha ndrsa jan t vogla. ...``.