Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,282

  Filmi shqiptar Portreti i Pambaruar

  Film mbi diktaturn komuniste: Historia e ndaluar e dashuris s djalit shqiptar me vajzn e ambasadorit italian n vitet 80

  Nn kujdesin e konsulles s nderit t Republiks s Shqipris, Dr. Jonela Hoxhaj, u shfaq n Frankfurt filmi Portreti i Pambaruar, q trajton nj histori dashurie t ndaluar gjat dikaturs komuniste n Shqipri.

  Detyrat e konsujve t nderit prfshijn krahas kshillimit t prfaqsuesve t industris dhe t tregtis edhe prhapjen e imazhit t Shqipris s sotme jasht vendit. Kurse filmi Portreti i pambaruar me regji t Namik Ajazit dhe skenar t Selami Pulahs, tregon historin e dashuris s ndaluar t nj djali shqiptar me vajzn e ambasadorit italian n vitet 80 n Tirann e izoluar gjat sundimit t diktaturs komuniste. Prse konsullja e nderit zgjodhi pr kt aktivitet nj film, q trajton nj histori nga e kaluara komuniste e Shqipris.

  Prgjigjen e ksaj pyetje dua ta nis me nje shprehje t goditur t dizajnerit japonez me fam botrore, Yohji Yamamoto: With my eyes turned to the past, I walk backwards into the future. Dhe sa m tepr kalon koha, aq m e qart m bhet se rndsi t madhe ka e kaluara e afrt e nj kombi si n planin personal pr t kuptuar dhe ndeshur me vetveten, ashtu edhe n planin ndrkombtar n marrdhniet me vendet e tjera dhe aspiratat pr t ecur prpara. thot konsullja Jonela Hoxhaj.

  Diktatura dhe ndrydhja e mendimit t lir tema universale

  Sipas saj Diktatura, izolimi, ndrydhja apo asgjsimi i mendimit t lir, jan tema universale, q jo vetm nuk duhen harruar, por prkundrazi. jan m aktuale se kurr. Shum zhvillime shqiptare t viteve t fundit, si pozitive edhe negative, bota nuk mund ti kuptoj pa njohur sadopak kt pjes thuajse 50-vjeare t historis son, e cila shpesh anashkalohet n reportazhet e dokumentart e ktushme mbi Shqiperin. Dhe askush nuk mund ta bj kt m mir se ne, q e kemi prjetuar at koh.

  Regjisori i filmit Namik Ajazi, ka punuar edhe m par me skenaristin Ruzhdi Pulaha n trajimin e temave t viteve 80, p.sh. pr filmin Amanet. Kufizimet e diktaturs shtriheshin n do skaj t jets n Shqipri, deri tek sfera intime e dashuris. T guxoje t kishe nj flirt me nj t huaj n at koh ishte si vetvrasje lidhur me at se cilat do t ishin pasojat. thot Namik Ajazi.

  Diktatura kontrollonte do skaj t jets n Shqipri

  Kishte disa histori dashurish t ndaluara t asaj kohe, q athere pshpriteshin me z t ult dhe q m pas altoparlantt e regjimit i shprndanin fort pr t treguar fundin e atyre q kishin guxuar t shkelnin vijn e kuqe t prcaktuar nga regjimi komunist. Pr filmin autort e tij konsultuan dosjet e ish-Sigurimit t Shtetit dhe megjith dallimet shtat historit kishin nj t prbashkt: fundin e njjt me dnime shum-vitshe n kampe pune. Skenari i filmit u prqendrua n nj nga rastet m t dhimbshme t atyre viteve, por n t shkrihen edhe elemente nga historit e tjera.

  Edhe regjisori Namik Ajazi mendon se ende na duhen filma, q t revokojn ate koh t vshtir deri n absurd, pasi brezat q po rriten t prfshir n ritmin e shfrenuar t s sotmes, me risit dhe evolucionin e mjeteve t komunikimit, pak u vjen informacion pr at koh t largt e t afrt njkohesisht.

  Gjetja e gjumve nga e kaluara siprmarrje tejet e vshtir

  Realizimi i nj filmi per vitet 80 n Shqipri sht nj siprmarrje tejet e vshtir, sepse buxhetet minimale qe ofron kinemaja nuk premtojn ndrtimin e interiereve n atelie profesionale dhe prdorimin e efekteve vizive speciale. Pr t plotsuar keto mangsi regjisori Ajazi bashkpunoi pr disa muaj me piktorin skenograf t filmit, Fatbardh Marku, pr t gjetur ato pak mjedise q jan ruajtur dhe q evokojn at koh. Pr t plotsuar pamjet e Tirans, q nuk sht m, punoi nj studio e specializuar ne Itali per efektet vizive speciale, qe ne gjuhen professionale, quhen VKF, qe prpunoi pr filmin sekuenca t xhiruara asokohe. Kjo i bri mir filmit, e na solli ne dhe spektatoreve nostalgjin e qytetit t dikurshem, e ky sht nj tjetr element, q t rinjve u mungon e filmi e mundson. thot regjisori i filmit Namik Ajazi.

  Antonio Kodrinaj, q luan personazhin kryesor t filmit, nuk e ka jetuar vet at koh. Ai ka shkuar n moshn shtat vje n Itali, ku edhe ka studiuar e jeton. Pasi mori skenarin ai thot e emocionoi dhe ndjeu, se ishte roli q mund ta luante. Pr tu prgatitur pr rolin ai tregon se duke ndjekur rrugtimin e prcaktuar nga regjisori, lexova disa libra e pash shum filma, q tregonin at koh. Roli thot Antonio, nuk ishte i leht, por aktorit i duhet t futet n lkurn e kujtdo e ta sjell at sa m besueshm e me emocion. Dhe stafi profesional, fryma e bashkpunimit gjat gjith xhirimit, ma bn t leht personazhin.

  Pas premiers n Frankfurt mbi Main bashkprodhimi shqiptaro-italian Portreti i pambaruar, i cili fitoi mimin si Filmi m i mir i gjat n edicionin 21 t Festivalit t Filmit Indipendent Days n Kalsruhe n Gjermani, po vazhdon t shfaqet n kineman me tradit t Frankfurtit Orfeos Erben.


  / DW / Gazeta Tema

  https://www.gazetatema.net/lifestyle...shurie-i339766

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,282

  Pr: Filmi shqiptar Portreti i Pambaruar  " Portreti i pambaruar "


  Arturi, nj piktor i suksesshm n Shqipri, ka nj ekspozit n Itali. Piktura m e vlersuar nga kritika sht portreti i vajzs me titull "Drita e dashuris" q shpalos nj dashuri t ndaluar n Shqiprin komuniste.

  Nj studente e talentuar e artit dhe vajza e nj diplomati italian luftuan pr dashurin e tyre edhe kundr shtetit. Duke u takuar pas kaq vitesh prball pikturs, Arturi dhe Klara detyrohen t prballen me historin dhe ndjenjat e tyre pr njri-tjetrin.
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 26-05-2022 m 15:21

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,282

  Pr: Filmi shqiptar Portreti i Pambaruar  " Portreti i pambaruar "

  Mars 2022

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,282

  Pr: Filmi shqiptar Portreti i Pambaruar  Dashuria e pamundur mes tiranasit e vajzs s nj ambasadori, frymzim pr "Portret i pambaruar"

  Mars 2022

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,282

  Pr: Filmi shqiptar Portreti i Pambaruar

  https://www.youtube.com/watch?v=neJGFLKenzA

  REMO GIRONE - Aktorit italian, popullor n Shqipri me rolin e Tano Cariddi-t

  Ftes n 5 , TCH Albania - 31 Tetor, 2018

Tema t Ngjashme

 1. Titull te nje filmi shqiptar...
  Nga ♥ Ela ♥ n forumin Kinematografia dhe televizioni
  Prgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 13-09-2011, 16:41
 2. Kryengritja e pambaruar e shqiptarve duhet t prfundoj!
  Nga Faik n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 25-04-2008, 08:36
 3. EDUART - Filmi grek-gjerman-shqiptar
  Nga Albo n forumin Kinematografia dhe televizioni
  Prgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 25-11-2007, 16:31
 4. Filmi shqiptar ne bote
  Nga StormAngel n forumin Kinematografia dhe televizioni
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 29-09-2004, 16:15
 5. Filmi shqiptar, substanc kulture dhe integrimi
  Nga Blendi n forumin Kinematografia dhe televizioni
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 16-07-2002, 22:47

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •