Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  32
  Postime
  2,105
  Postimet n Bllog
  4

  Si ti luteni nj Zoti q nuk i besoni?

  Emri: file-20191015-98653-7p86wy.jpg

Shikime: 3026

Madhsia: 23.1 KB

  Situata n t ciln bota ndodhet momentalisht sht e tmerrshme. Miliona njerz kan vdekur si pasoj e Covid-19. Autoritarizmi sht n rritje, ndrsa lufta Rusia dhe Ukrain ka mbjell shkatrrim, vdekje dhe zhvendosjen e milionave personave.

  N koh t errta, shum njerz krkojn strehim tek feja, po ka dhe nj pjes tjetr q n momentet e vshtira i largohen besimit t Zotit.

  Djali im i madh, Rex, sht nj prej tyre. Ai nuk beson n Zot dhe kur e pyeta nj dit m tha:

  Nse Zoti do t ekzistonte, ai nuk do t lejonte q t gjith kta njerz t vdisnin. Ai e kishte fjaln pr pandemin, por ai mund t ishte duke folur edhe pr vrasjen e qindra civilve n periferi t Kievit t Bucha apo nj sr mizorish t tjera.

  Zoti duhet t kujdeset pr ne, tha Rex.

  Ky sht problemi i s keqes. sht nj thnie e vjetr filozofike. Rex nuk kishte dgjuar kurr pr t, por nuk sht e pazakont q fmijt t rizbulojn vet thniet e lashta. Dhe nse mendoni pr Perndin (i cili supozohet t jet i plotfuqishm dhe pafundsisht empatik), ekzistenca e s keqes shtron nj enigm serioze: Pse na l Zoti t vuajm?

  Njerzit kan dhn shum prgjigje, por shumica nuk kan argumenta. Pr shembull, disa thon se nuk ka t mir pa t keqe. Problemi m i madh sht se nse vrtet mendoni dika t till, ather ju po vini n dyshim fuqin e Zotit, raporton abcnews.al.

  Si prfundim rezulton dika q Zoti nuk mund ta bj: t krijoj t mirn pa t keqe.

  A sht do e keqe n bot thelbsore?

  Pse Zoti nuk mund ta qetsoj dhimbjen e nervit shiatik?

  Terapisti im, Toni, m bn t ndihem m mir por ai nuk sht Zoti. Megjithat, ai sht nj hero, t paktn pr mua. Dhe disa thon se kjo sht arsyeja pse Zoti e lejon t keqen n bot. Ai nuk kujdeset pr knaqsin dhe dhimbjen. Ai kujdeset pr at q knaqsia dhe dhimbja mund t realizojn- dhembshuria, shlbimi dhe aktet heroike.

  Megjithat, pr t pasur akses n ato shrbime, Zoti duhet t na jap vullnet t lir, por disa prej nesh abuzojn.

  Kjo sht, historikisht, prgjigjja m me ndikim ndaj pyetjes s Rex-it.

  Pse Zoti nuk mund t krijoj vetm ata njerz q do ta prdorin pr mir vullnetin e tyre?

  Pse Zoti nuk e la t jetonte Paul Farmerin dhe t hiqte qafe Vladimir Putinin?

  Marilyn McCord Adams, nj filozof dhe prift dyshonte se ne mund t shpjegonim ekzistencn e s keqes. Nj fmij 2-vjear, shpjegoi ajo, mund t mos e kuptoj pse nna e tij do ta lejonte at t bnte nj operacion t dhimbshm.

  Megjithat, ai mund t bindet pr dashurin e nns s tij nga kujdesi i saj. Pr ata q e ndiejn pranin e Zotit ose kan besim se do ta ndiejn m von, mendoj se qndrimi i Adams ka disi kuptim.

  Un jam dakord me Rex. Un mendoj se e keqja sht nj penges serioze pr besimin fetar. Megjithat, Rex vazhdon t studioj pr bar-mitzvah-n (ritual i judaizmit). Pse?

  Un nuk besoj n Zot, por pse agjroj n Yom Kippur dhe kremtoj Pashkt?

  Por kur Rex ishte 4 vje, ai riformuloi pikpamjen time pr fen. Nj nat, po gatuaja darkn dhe ai m pyeti: A sht Zoti i vrtet?

  Un mendoj se Zoti sht i vrtet kur ne duam q ai t jet i vrtet, tha Rex.

  Mbeta e shtangur. Ky sht nj mendim i madh pr nj 4-vjear. sht nj mendim i madh pr nj 40-vjear. I krkova Rexit t m shpjegonte se far donte t thoshte.

  Zoti nuk sht i vrtet, tha ai. Por kur ne pretendojm, ai sht.

  Filozoft kan nj domethnie pr kt lloj pikpamjeje. Ata e quajn at fiksionalizm. Supozoni se un them, Dambledore jep msim n Hogwarts. Nse ky do t ishte nj pretendim pr kt bot, do t ishte i rrem. Hogwarts nuk ekziston ktu, dhe as Dumbledore, kshtu q ai vshtir se mund t jap msim atje.

  Por ato ekzistojn n nj bot tjetr botn e trilluar n t ciln jeton Harry Potter. Fjalia Dambledore mson n Hogwarts sht e vrtet pr at bot. Disa filozof jan fiksionalist kur bhet fjal pr moralin; ata mendojn se e drejta nuk sht reale, prve n tregime.

  T tjert jan fiksionist pr numrat; ata mendojn se matematika sht sajim. Un mendoj se t dyja pikpamjet jan t gabuara; Un besoj si n moral dhe n matematik.

  Por un mendoj se Rex kishte t drejt dhe pr dika t rndsishme: n t vrtet, Zoti nuk sht i vrtet dhe kur ne duam ai ather bhet i vert. Pra un, nj fiksionalist kur bhet fjal pr besimin n Zot, raporton abcnews.al.

  Familja jon koht e fundit ndrroi sinagogat. N sinagogn e vjetr, shrbimi ishte kryesisht n hebraisht, dhe un nuk flas shum hebraisht. Un di t lutem por nuk di se far nnkupton secila prej tyre.

  N sinagogn e re, ne kndojm t njjtat kng dhe themi t njjtat lutje. Por ne themi shum prej tyre n gjuhn angleze.Dhe kjo m duket pothuajse e patolerueshme. Un nuk i besoj historit q tregojn dhe duke i dgjuar n anglisht, jam e detyruar t prballem me situata t ndryshme.

  Por megjithat nuk kam ndrmend t heq dor, sepse t shtiresh e bn t botn nj vend m t mir. Kt e msova nga fmijt e mi- Rex dhe vllai i tij m i vogl, Hank.

  T supozosh pr dika i turbullon kufijt mes ksaj bote dhe asaj q imagjinojm. I jep jet historive, duke i ln ato t formsojn botn n t ciln jetojm.

  Mendoni vetm pr knaqsin q fmijt kan tek babagjyshi, madje edhe ata e din thell branda vetes s tyre se nuk sht i vrtet. T pretendosh apo supozosh e bn botn m magjike dhe kuptimplot. Dhe nuk sht vetm pr fmijt.

  Kur ndihem sikur bota po shkatrrohet, krkoj strehim n ritualet fetare por jo sepse besoj se lutjet e mia do t realizohen. Lutjet q bjm n sinagog m kujtojn se e keqja ka qen gjithmon me ne.

  Un i marr fmijt e mi kur shkoj n sinagog n mnyr q ata t ndihen m t lidhur me at tradit, dhe se bota sht e prar dhe se ekziston nj e veant n prpjekjen ton pr t bashkuar at.

  S shpejti, Rex do t qndroj para kongregacionit ton dhe do ti lutet nj Zoti q nuk mund ta besoj plotsisht. Do t jet nj mngjes magjik, dhe pr at moment, t paktn, pr nj moment t gjitha problemet e bots do t zhduken.

  Prktheu: Sonila Backa-abcnews.al

 2. #2
  谷ஜ๑۩۞۩๑谷ஜAuGuSt ๑۩۞۩๑谷ஜ Maska e AuGuSt_
  Antarsuar
  20-06-2004
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  1,090

  Pr: Si ti luteni nj Zoti q nuk i besoni?

  Njeriu eshte Gabim i Zotit apo Zoti Gabim i Njeriut
  skerdigodo@hotmail.com

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,488

  Pr: Si ti luteni nj Zoti q nuk i besoni?

  Ne shkencen shpirtrore Universi pershkruhet si nje rrezulltat i nje "impulsi Makro-psiqik" : i gjithe universi ekziston brenda mendjes kozmike, qe vete eshte vetvetja vete dhe shprehja e pare e koshiences qe i vjen e servirur dhe emetuar nga vete natyra e vetvetes

  Me evolucionin dhe progresin e qenjeve njerzore individuale, jeta individuale, projeksioni ekstrovers i mendjes kozmike fillon "udhetimin e vet te rikthimit" duke ndjekur menyra apo modalita unike, gjate kesaj faze asnje entitet i ketij universi eshte i ngjashem saktesisht apo identik me nje tjeter ,por te gjithe kane te njejtin qellim : te zhyten perseri dhe te behen njesh aty ku edhe kane origjinen e tyre ne Koshiencen Kozmike Eternale , ne kete menyre fluksi kozmik zhvidhohet fillimisht nga koshienca e pafundme tek koshienca e limituar-kufizuar dhe pastaj me vone perseri nga koshienca e kufizuar dhe limituar => (ne kohe hapesire dhe univers) ne koshiencen e pafundme e arritur kjo gjendje e plote nepermjet meditimit dhe praktikes shpirterore

  P. R. Sarkar
  Ndryshuar pr her t fundit nga ATMAN : 23-05-2022 m 16:05

Tema t Ngjashme

 1. Si i luteni Zotit?
  Nga prizrenasi_30 n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 25-02-2017, 00:46
 2. far ju shtyu q t besoni tek Zoti?
  Nga Albo n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 19-09-2014, 20:49
 3. Mos harroni te luteni per popullin e Sirise
  Nga Xhemis n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 10-01-2013, 08:01
 4. Berisha: Zoti bekoft NATO-n! Zoti bekoft vendin tim!
  Nga strange n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 45
  Postimi i Fundit: 07-04-2009, 20:08
 5. Besimi tek zoti i ifuteve, edhe tek zoti i arabve.
  Nga Apollyon n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 16
  Postimi i Fundit: 10-08-2008, 15:32

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •