Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-07-2020
  Postime
  105

  A mundet LGBTQ (IU) t krijoj nj Familje normale?

  Me mbshtetjen e Kshillit t Europs nprmjet Ambasads Pink ka realizuar nj Podkast pr parandalimin e gjuhs dhe krimeve t urrejtjes ndaj transgjinorve ose si quhen LGBTQ (IU). Kshtu Ambasada Pink me 21 Maj 2022 do t realizoj nj tip parad me moton : `NE JEMI FAMILJE`. Kjo Ambasad ka realizuar do vit aktivitete n mbshtetje t transgjinorve.
  Pak Histori
  Termi i par i prdorur gjersisht, homoseksual, tani nj term i prdorur kryesisht n kontekste shkencore, ka pasur ndonjher konotacione negative n Shtetet e Bashkuara. Gay u b nj term popullor n vitet 1970.
  Rreth vitit 1988, aktivistt filluan t prdorin inicializmin LGBT n Shtetet e Bashkuara. Deri n vitet 1990 brenda lvizjes, homoseksualt, lezbiket, biseksualt dhe transgjinort fituan respekt t barabart. Kjo nxiti disa organizata t miratonin emra t rinj, si bri Shoqria Historike GLBT n 1999. Edhe pse komuniteti LGBT ka par shum polemika n lidhje me pranimin universal t grupeve t ndryshme antare (individt biseksual dhe transgjinor, n veanti, ndonjher jan margjinalizuar nga LGBT m t mdha komuniteti), termi LGBT ka qen nj simbol pozitiv i prfshirjes.
  Aktorja transgjinore Candis Cayne n vitin 2009 e prshkroi komunitetin LGBT si "minoritetin e fundit t madh", duke vn n dukje se "Ne ende mund t ngacmohemi hapur" dhe "t na thrrasin n televizion".
  N vitin 2016, Udhzuesi i Referencs pr Media t GLAAD-it deklaron se LGBTQ sht inicializmi i preferuar, duke qen m gjithprfshirs i antarve m t rinj t komuniteteve q prqafojn queer-in si nj vet-prshkrues. Megjithat, disa njerz e konsiderojn queer-in si nj term nnmues me origjin nga gjuha e urrejtjes dhe e refuzojn at, veanrisht n mesin e antarve m t vjetr t komunitetit.
  LGBT di t thot sipas grmave: L Lesbian; G Gay; B Bisexual; T Transsexual. Pa m von i u shtuan grma t tjera: Q Queer; dhe i intersex.
  T tra kto kategori jo-normale njerzish i bjn karshillk shumics drrmuese t popullatave t cilat jan Heteroseksuale pra jan njerz q mund t formojn familje normale 1 burr+ 1 grua.
  Kategorit jo heteroseksuale jan nj minoritet n popujt e t gjitha vndeve, por n baz t ligjit t t drejtave dhe lirive t njeriut edhe ata kan t drejt t jetojn si komunitete t veanta pa u ngacmuar dhe u prdorur gjuah e urrejtjes dhe homophobia ndaj tyre.
  Nj Analiz
  Deri n vitin 1973 individt Gay (pederastt pasiv apo aktiv) kategorizoheshin nga Shoqata Psikiatrike Amerikane si Homoseksual , e largoi kt kategori si smundje psikiatrike t cilt i quanter kta individ Homoseksual nga Manuali Diagnostik dhe Statistikor (Diagnostic and Statistical Manual - DSM). Spjegimi Nga Shoqata u realizua nprmjet argumentit se Homoseksualiteti mund t prfshihet n tre kategori t mdha: si pathologi, si immaturitet, dhe si variacion normal.
  Si Teori Patologjike, Homoseksualitetit i ka dhn nj prgjigje psiko-analisti Edmund Bergler: Un nuk kam asnj paragjykim ndaj homoseksualve; pr mua ata jan njerz t smur q krkojn ndihm mjeksore... Megjithat, megjithse nuk kam asnj paragjykim, do t thosha: Homoseksualt jan n thelb njerz t pakndshm, pavarsisht nga mnyra e tyre e jashtme e kndshme apo e pakndshme... guaska [e tyre] sht nj przierje e uditshmris. , agresivitet t rrem dhe pshpritje. Si t gjith mazokistt psikik, ata jan t nnshtruar kur prballen me nj person m t fort, t pamshirshm kur jan n pushtet, t paskrupullt pr t shkelur nj person m t dobt.
  Si Teori immaturiteti Homoseksualiteti n meshkuj apo femra, jan teori psikanalitike q i konsiderojn shprehjet e ndjenjave ose sjelljes homoseksuale n nj mosh t re si nj hap normal drejt zhvillimit t heteroseksualitetit t t rriturve. N mnyr ideale, homoseksualiteti duhet t jet vetm nj faz kalimtare q njeriu e tejkalon. Megjithat, si nj "arrest zhvillimor", homoseksualiteti i t rriturve barazohet me ngecjen e rritjes. Ata q mbajn kto teori priren ta konsiderojn papjekurin si relativisht t mir, ose t paktn jo si "t keqe" n krahasim me ata q teorizojn se homoseksualiteti sht nj form psikopatologjie.
  Si teori e Variacioneve normale Kjo teori e trajtojn homoseksualitetin si nj fenomen q ndodh natyrshm Teori t tilla zakonisht i konsiderojn individt homoseksual si t lindur t ndryshm, por sht nj ndryshim i natyrshm q prek nj pakic njerzish, si mngjarasht. Besimi kulturor bashkkohor se njerzit jan "t lindur homoseksual" sht nj teori normale e variacionit. Duke qen se kto teori barazojn normalen me t natyrshmen, ato e prcaktojn homoseksualitetin si t mir (ose, n baz, neutral). Teori t tilla nuk shohin vend pr homoseksualitetin n nj manual diagnostik psikiatrik.
  Sidoqoft largimi nga norma i ktyre individve mesa duket ka patur edhe aspekte t tjera si ajo se kush e bn prekjen e par seksuale tek individi apo individja fmij sipas ksaj prekje t par edhe individi apo individja priren t devijojn nga heteroseksualiteti q sht dika normale tek shumica e njerzve.
  sht e qart se duke qn individ t veant apo grup njerzish n minoritet n krahasim me popullatn Demokracia perndimore pas vitit 1973 dhe m von i ka trajtuar si njerz q krkojn mbrojtje sepse jan njerz, dhe mbrojtja bazohet tek `ligji i t Drejtave dhe Lirive t njeriut`. Dihet opinion i Religjioneve t Krishtera dhe Islame pr kt problem t cilat bazohen tek morali Kristian apo dhe islam n t cilin Familja prbhet nga nj ift mashkull dhe Femr t cilt lindin pas-ardhs.
  Ruajtja e Familjes ka rndsi t madhe edhe n koht e sotme sepse prishja e saj do t shkaktoj prishjen e shoqris njerzore. Prfshirja e LGBTQ (IU) n prbrje si t nj familje normale, duke insistuar q dhe nj ift mashkull+mashkull apo Femr+Femr mund t jen familje duke i quajtur edhe n form ligjore prindi NJ dhe Prindi DY t cilt mund t mbajn dhe t rrisin edhe fmij.
  N nj takim me prfaqsuesit e BE nje klerik i lart kishtar i cili kritikoi BE pr mungesn e kontributit t Kishs n realizimin e Kushtetuts, s BE deklaroi: ``Nse do t injorojm rregullat morale, ne injorojm n fund t fundit edhe vet lirin; Nse rregullat morale kaprcehen dhe deklarohen relative do t minohej themeli i vet kndvshtrimit europian t bots ``.
  Pra ne nuk jemi kundr ruajtjes s t drejtave dhe lirive t njeriut prsa i prket LGBTQ (IU) por nxitja dhe promovimi se jeta e ktij komuniteti sht nj jet pr tu admiruar, dhe se ky komunitet mund t formoj familje normale, dhe se nga ky komunitet duhet marr shmbuj, kjo sht e papranueshme. N Shqipri, q nga individi Torja n kohn e diktaturs, e deri m sot, shqiptart kan qn t distancuar ng ky lloj komuniteti sepse traditat popullore dhe ato religjioze nuki pranonin individ t till, por edhe ne nuk i kemi diskriminuar, por edhe nuk i kemi prkrahur kt kategori si nj kategori normale. Kta individ apo komunitet minor n shoqrin ton nuk diskriminohen por as duhet q nprmjet festive t tilla tip `ylberi` t nxitet shoqria jon dhe t mashtrohet se kta indivd t mund t krijojn familje normale, dhe se shoqria jon mund t krenohet me kt grup individsh t cilt kan prioritet perversitetin seksual. Shoqria shqiptare respekton te drejtat dhe lirit e individit por nuk ka prioritet as homofobin dhe as deviacionet seksuale.

 2. #2
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,344
  Postimet n Bllog
  1

  Pr: A mundet LGBTQ (IU) t krijoj nj Familje normale?

  Citim Postuar m par nga pirro2020 Lexo Postimin
  Me mbshtetjen e Kshillit t Europs nprmjet Ambasads Pink ka realizuar nj Podkast pr parandalimin e gjuhs dhe krimeve t urrejtjes ndaj transgjinorve ose si quhen LGBTQ (IU). Kshtu Ambasada Pink me 21 Maj 2022 do t realizoj nj tip parad me moton : `NE JEMI FAMILJE`. Kjo Ambasad ka realizuar do vit aktivitete n mbshtetje t transgjinorve.
  Pak Histori
  Termi i par i prdorur gjersisht, homoseksual, tani nj term i prdorur kryesisht n kontekste shkencore, ka pasur ndonjher konotacione negative n Shtetet e Bashkuara. Gay u b nj term popullor n vitet 1970.
  Rreth vitit 1988, aktivistt filluan t prdorin inicializmin LGBT n Shtetet e Bashkuara. Deri n vitet 1990 brenda lvizjes, homoseksualt, lezbiket, biseksualt dhe transgjinort fituan respekt t barabart. Kjo nxiti disa organizata t miratonin emra t rinj, si bri Shoqria Historike GLBT n 1999. Edhe pse komuniteti LGBT ka par shum polemika n lidhje me pranimin universal t grupeve t ndryshme antare (individt biseksual dhe transgjinor, n veanti, ndonjher jan margjinalizuar nga LGBT m t mdha komuniteti), termi LGBT ka qen nj simbol pozitiv i prfshirjes.
  Aktorja transgjinore Candis Cayne n vitin 2009 e prshkroi komunitetin LGBT si "minoritetin e fundit t madh", duke vn n dukje se "Ne ende mund t ngacmohemi hapur" dhe "t na thrrasin n televizion".
  N vitin 2016, Udhzuesi i Referencs pr Media t GLAAD-it deklaron se LGBTQ sht inicializmi i preferuar, duke qen m gjithprfshirs i antarve m t rinj t komuniteteve q prqafojn queer-in si nj vet-prshkrues. Megjithat, disa njerz e konsiderojn queer-in si nj term nnmues me origjin nga gjuha e urrejtjes dhe e refuzojn at, veanrisht n mesin e antarve m t vjetr t komunitetit.
  LGBT di t thot sipas grmave: L Lesbian; G Gay; B Bisexual; T Transsexual. Pa m von i u shtuan grma t tjera: Q Queer; dhe i intersex.
  T tra kto kategori jo-normale njerzish i bjn karshillk shumics drrmuese t popullatave t cilat jan Heteroseksuale pra jan njerz q mund t formojn familje normale 1 burr+ 1 grua.
  Kategorit jo heteroseksuale jan nj minoritet n popujt e t gjitha vndeve, por n baz t ligjit t t drejtave dhe lirive t njeriut edhe ata kan t drejt t jetojn si komunitete t veanta pa u ngacmuar dhe u prdorur gjuah e urrejtjes dhe homophobia ndaj tyre.
  Nj Analiz
  Deri n vitin 1973 individt Gay (pederastt pasiv apo aktiv) kategorizoheshin nga Shoqata Psikiatrike Amerikane si Homoseksual , e largoi kt kategori si smundje psikiatrike t cilt i quanter kta individ Homoseksual nga Manuali Diagnostik dhe Statistikor (Diagnostic and Statistical Manual - DSM). Spjegimi Nga Shoqata u realizua nprmjet argumentit se Homoseksualiteti mund t prfshihet n tre kategori t mdha: si pathologi, si immaturitet, dhe si variacion normal.
  Si Teori Patologjike, Homoseksualitetit i ka dhn nj prgjigje psiko-analisti Edmund Bergler: Un nuk kam asnj paragjykim ndaj homoseksualve; pr mua ata jan njerz t smur q krkojn ndihm mjeksore... Megjithat, megjithse nuk kam asnj paragjykim, do t thosha: Homoseksualt jan n thelb njerz t pakndshm, pavarsisht nga mnyra e tyre e jashtme e kndshme apo e pakndshme... guaska [e tyre] sht nj przierje e uditshmris. , agresivitet t rrem dhe pshpritje. Si t gjith mazokistt psikik, ata jan t nnshtruar kur prballen me nj person m t fort, t pamshirshm kur jan n pushtet, t paskrupullt pr t shkelur nj person m t dobt.
  Si Teori immaturiteti Homoseksualiteti n meshkuj apo femra, jan teori psikanalitike q i konsiderojn shprehjet e ndjenjave ose sjelljes homoseksuale n nj mosh t re si nj hap normal drejt zhvillimit t heteroseksualitetit t t rriturve. N mnyr ideale, homoseksualiteti duhet t jet vetm nj faz kalimtare q njeriu e tejkalon. Megjithat, si nj "arrest zhvillimor", homoseksualiteti i t rriturve barazohet me ngecjen e rritjes. Ata q mbajn kto teori priren ta konsiderojn papjekurin si relativisht t mir, ose t paktn jo si "t keqe" n krahasim me ata q teorizojn se homoseksualiteti sht nj form psikopatologjie.
  Si teori e Variacioneve normale Kjo teori e trajtojn homoseksualitetin si nj fenomen q ndodh natyrshm Teori t tilla zakonisht i konsiderojn individt homoseksual si t lindur t ndryshm, por sht nj ndryshim i natyrshm q prek nj pakic njerzish, si mngjarasht. Besimi kulturor bashkkohor se njerzit jan "t lindur homoseksual" sht nj teori normale e variacionit. Duke qen se kto teori barazojn normalen me t natyrshmen, ato e prcaktojn homoseksualitetin si t mir (ose, n baz, neutral). Teori t tilla nuk shohin vend pr homoseksualitetin n nj manual diagnostik psikiatrik.
  Sidoqoft largimi nga norma i ktyre individve mesa duket ka patur edhe aspekte t tjera si ajo se kush e bn prekjen e par seksuale tek individi apo individja fmij sipas ksaj prekje t par edhe individi apo individja priren t devijojn nga heteroseksualiteti q sht dika normale tek shumica e njerzve.
  sht e qart se duke qn individ t veant apo grup njerzish n minoritet n krahasim me popullatn Demokracia perndimore pas vitit 1973 dhe m von i ka trajtuar si njerz q krkojn mbrojtje sepse jan njerz, dhe mbrojtja bazohet tek `ligji i t Drejtave dhe Lirive t njeriut`. Dihet opinion i Religjioneve t Krishtera dhe Islame pr kt problem t cilat bazohen tek morali Kristian apo dhe islam n t cilin Familja prbhet nga nj ift mashkull dhe Femr t cilt lindin pas-ardhs.
  Ruajtja e Familjes ka rndsi t madhe edhe n koht e sotme sepse prishja e saj do t shkaktoj prishjen e shoqris njerzore. Prfshirja e LGBTQ (IU) n prbrje si t nj familje normale, duke insistuar q dhe nj ift mashkull+mashkull apo Femr+Femr mund t jen familje duke i quajtur edhe n form ligjore prindi NJ dhe Prindi DY t cilt mund t mbajn dhe t rrisin edhe fmij.
  N nj takim me prfaqsuesit e BE nje klerik i lart kishtar i cili kritikoi BE pr mungesn e kontributit t Kishs n realizimin e Kushtetuts, s BE deklaroi: ``Nse do t injorojm rregullat morale, ne injorojm n fund t fundit edhe vet lirin; Nse rregullat morale kaprcehen dhe deklarohen relative do t minohej themeli i vet kndvshtrimit europian t bots ``.
  Pra ne nuk jemi kundr ruajtjes s t drejtave dhe lirive t njeriut prsa i prket LGBTQ (IU) por nxitja dhe promovimi se jeta e ktij komuniteti sht nj jet pr tu admiruar, dhe se ky komunitet mund t formoj familje normale, dhe se nga ky komunitet duhet marr shmbuj, kjo sht e papranueshme. N Shqipri, q nga individi Torja n kohn e diktaturs, e deri m sot, shqiptart kan qn t distancuar ng ky lloj komuniteti sepse traditat popullore dhe ato religjioze nuki pranonin individ t till, por edhe ne nuk i kemi diskriminuar, por edhe nuk i kemi prkrahur kt kategori si nj kategori normale. Kta individ apo komunitet minor n shoqrin ton nuk diskriminohen por as duhet q nprmjet festive t tilla tip `ylberi` t nxitet shoqria jon dhe t mashtrohet se kta indivd t mund t krijojn familje normale, dhe se shoqria jon mund t krenohet me kt grup individsh t cilt kan prioritet perversitetin seksual. Shoqria shqiptare respekton te drejtat dhe lirit e individit por nuk ka prioritet as homofobin dhe as deviacionet seksuale.
  NQS nuk diskriminohen nuk kishin pse te dilnin ne rruge. Ne shqiperi, sa te kalosh unazen e vogel bile edhe brenda saj, rrihen grate dhe mbizoteron plaku, pra brenda familjes ka dhune, e ti thua nuk diskiminohen lgbt. Nuk besoj se e bejne per krenari paraden, por edhe kete nuk do e benin po te mos nderhynin nderkombetaret.
  Duaje te afermin tend si veten

Tema t Ngjashme

 1. me duhet te krijoje nje website kundrejt pageses
  Nga DEA27 n forumin Ndihmoni njri-tjetrin
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 07-01-2016, 11:35
 2. Mendoni se Spartak Ngjela do t krijoj t djathtn e mirefillt?
  Nga medaur n forumin Votime dhe sondazhe
  Prgjigje: 30
  Postimi i Fundit: 03-06-2009, 19:16
 3. Si te krijoje ne PPPoE ne Kubuntu?
  Nga auLoN. n forumin Prdoruesit e Unix
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 27-02-2009, 13:50
 4. A ka mundsi q shteti i ri i Kosovs t krijoj nj komb kosovar?
  Nga Jack Watson n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 78
  Postimi i Fundit: 27-06-2008, 07:53
 5. Bushi po perpiqet te krijoje supershtetin e Amerikes se Veriut?
  Nga Darius n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 19-06-2006, 20:01

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •