Komuniteti i muzeve n mbar botn shnon sot Ditn Ndrkombtare t Muzeut.

Dita Ndrkombtare e Muzeut u jep mundsin profesionistve t muzeve t takojn njerz dhe t’i informojn ata rreth sfidave me t cilat prballen muzet.

do vit, muzet nga e gjith bota jan t ftuar t marrin pjes n Ditn Ndrkombtare t Muzeut pr t promovuar rolin e muzeve n t gjith botn, duke krijuar veprimtari unike, falas dhe argtuese rreth nj teme q diskutohet n mnyr specifike pr kt dit t veant.

Kshilli Ndrkombtar i Muzeve ka themeluar kt dit n vitin 1977 pr t rritur vetdijen e publikut pr rolin e muzeve n zhvillimin e shoqris.


/ KultPlus.com

https://www.kultplus.com/trashegimia...tare-e-muzeut/