Arrijn n 16.2 mij vdekjet shtes n vend nga fillimi i pandemis; 4.7 her m shum se deklarimet zyrtare

Emri:  Capture-6.jpg

Shikime: 36

Madhsia:  26.6 KB

Ndonse me ritme m t ulta se n dy vitet e mparshme, pandemia e Covid-19 ka vijuar q t marr jet njerzish edhe n tremujorin e par t ktij viti.

INSTAT bri t ditur se n janar-mars 2022, n vend u shnuan gjithsej 7,938 vdekje. N krahasim me t njjtn periudh t nj viti m par, kur pandemia kulmoi dhe u regjistrua niveli m i lart rekord i vdekjeve n historin e Shqipris, numri sht 22.3% m i ult.

Por, n raport me mesataren 2016-2019 t janar-mars, kur vendi ishte n periudh normale, fatalitetet jan rritur me 25.3%, n nj tregues q pandemia vijon t vras, por edhe t pasojave q ka ln te popullata q e ka kaluar Covid-19, duke prshpejtuar rastet fatale. (shih grafikun: Vdekjet, Tremujori i par, 2011-2022).

Q nga prilli i vitit 2020, kur filloi pandemia, n vend jan shnuar 16.2 mij vdekje shtes, n raport me mesataren e 2016-2019, kur ishte nj periudh normale, sipas t dhnave t INSTAT, t prpunuara nga Monitor. (shih grafikun: Rreth 16.2 mij humbje jete shtes q nga fillimi i pandemis/ Shtesa e vdekjeve sipas tremujorve, n raport me mesataren prkatse 2016-2019)

N krahasim me vdekjet zyrtare t raportuara nga COvid-19 nga Ministria e Shndetsis deri n 31 mars 2022, q ishin 3,492 gjithsej, fatalitetet shtes jan 4.7 m t larta. Nndeklarimi n Shqipri sht m i lart se mesatarja globale, ku sipas OBSH-s vdekjet n bot jan gati 3 her m t larta se deklarimet. https://www.monitor.al/obsh-numri-to...sa-raportohet/

14.6 mij fatalitete shtes u regjistruan vetm pr periudhn 2020-2021, sipas t dhnave t INSTAT dhe 1,603 humbje jete shtes ishin n tremujorin e par t ktij viti.

Pr gjith vitin 2021, n vend u shnuan gjithsej rreth 30.6 mij (30,580) humbje jete, duke shnuar nivelin m t lart rekord t arritur ndonjher n historin e vendit. Ky sht viti i dyt radhazi, kur fatalitetet n vend po rezultojn t larta. N vitin e par t pandemis, n 2020-n u regjistruan n total 27.6 mij fatalitete, nga 21.8 mij q ishte mesatarja e periudhs 2016-2019.

N krahasim me mesataren e 2016-2019, kur ishte nj periudh normale, vdekjet n vitin 2021 jan rritur me 40%. Edhe n 2020-n, vdekshmria shtes n raport me mesataren 2016-2019 u rrit me rreth 26%.

Tremujori m fatal, q me fillimin e pandemis ishte janar-mars 2021, kur u regjistruan 10.2 mij humbje jete, me rritje prej 61% n krahasim me mesataren e t njjts periudh 2016-2019.

Pas tij renditet tremujori i katrt 2020, me gati 9.4 mij fatalitete, me rritje 42% n raport me mesataren prkatse 2016-2019. (shiko grafikun: Vdekjet sipas tremujorve n pandemi 2020-2021, krahasuar me mesataren 2016-2019)

Pas marsit 2021, pasojat e pandemis n humbjet e jetve u reduktuan ndjeshm, por gjithsesi deri n fund t vitit ato mbeten m t larta sesa prpara fillimit t pandemis.

Emri:  Capture-6.jpg

Shikime: 36

Madhsia:  26.6 KB

Emri:  Capture-5.jpg

Shikime: 11

Madhsia:  22.0 KB

Emri:  Capture-4.jpg

Shikime: 12

Madhsia:  28.1 KB

Emri:  Capture-3.jpg

Shikime: 11

Madhsia:  26.8 KB

Revista Monitor