Emri:  market-shporta-1.jpg

Shikime: 60

Madhsia:  42.8 KB

Rritja e mimeve pr produktet ushqimore baz n Kosov ka arritur n 11.2%, si kurr m par. Pr kt fluturim t mimeve ka pasur reagime t shumta nga opozita. Lidhja Demokratike e Kosovs ka thn se me shqetsim t thell po e prcjellin rritjen rekorde t mimeve. Kurse, Partia Demokratike e Kosovs ka reaguar duke thn se inflacioni i mimeve ka shnuar rekord t zi.

mimet pr produktet ushqimore baz n Kosov nga prilli i vitit t kaluar jan rritur 11.2 pr qind, thuhet n raportin e ri t Agjencis s Statistikave.

ASK-ja thekson se Indeksi i Harmonizuar pr mimet e Konsumit pr muajin prill 2022 sht rritur 1.5 pr qind.

Sipas raportit Indeksi i Harmonizuar mimeve t Konsumit, prill 2022, ngritja m e madhe e mimeve vrehet te vajrat dhe yndyrat ushqimore me 15.6 pr qind, ndjekur nga gazi me 10.8 pr qind dhe shrbimet e transportit me 3.9 pr qind.

Indeksi i trsishm i Harmonizuar i mimeve t Konsumit sht m i lart n nj mesatare prej 1.5 pr qind n muajin prill 2022, krahasuar me muajin mars 2022. Kjo kryesisht sht shpjeguar me ngritjen e mimeve t konsumit te buka dhe drithrat me 1.2 pr qind, mishi me 3.6 pr qind, qumshti, djathi dhe vezt me 0.9 pr qind, vajrat dhe yndyrat ushqimore me 15.6 pr qind, pemt me 1.5 pr qind, perimet me 5.4 pr qind, sheqeri, reeli, mjalti, okollata dhe mblsirat me 2 pr qind, thuhet n raport.

Po ashtu, si ka treguar ASK prodhime t ndryshme ushqimore si salca, erza, krip, ushqim pr fmij jan rritur pr 2.2 pr qind, kafe, aji dhe kakao me 0.8 pr qind, uji, pije joalkoolike, lngjet nga pemt dhe perimet me 0.6 pr qind, pijet alkoolike me 5.4 pr qind, gazi me 10.8 pr qind.

lndt djegse t ngurta me 2.6 pr qind, pajisjet shtpiake me 2 pr qind, qelqurinat, takmet dhe mjetet e kuzhins me 1.7 pr qind, veglat dhe pajisjet pr shtpi dhe kopsht me 1.3 pr qind, mallrat dhe shrbimet pr mirmbajtjen e zakonshme t ekonomis shtpiake me 1.7 pr qind, blerjet e automjeteve me 1.3 pr qind, karburantet dhe lubrifikant pr pajisjet e transportit personal me 2.7 pr qind, shrbimet pr transport me 3.9 pr qind, shrbimet hoteliere me 1.4 pr qind, pra me nj ndikim t prbashkt t ktyre nngrupeve prej 1.7 pr qind.

Lidhja Demokratike e Kosovs (LDK) ka vazhduar kritikat ndaj Qeveris n raport me ngritjen e mimeve.

LDK prmes nj njoftimi thot se me shqetsim t thell po e prcjellin rritjen rekorde t mimeve.

Rritja rekorde e mimeve, pr do muaj po vazhdon t bhet m e paprballueshme pr qytetarin. Inflacioni n muajin prill ka arritur n nivele alarmante prej 11.2%, m e larta deri m tani.

LDK thot se Qeveria ka injoruar propozimet konkrete t saj pr menaxhimin e krizs s mimeve.

LDK ka ofruar edhe propozime konkrete n menaxhimin dhe tejkalimin e ksaj krize, si: pako fiskale dhe ekonomike, heqjen e TVSH-s pr produktet bazike si dhe reduktimin e akcizs dhe TVSH-s n naft. Prball propozimeve tona, pushteti populist ka zgjedhur injorimin e krizs, duke e br kshtu Kosovn vendin e vetm pa mas konkrete n zbutjen e paprballueshmris s qytetarve tan.

Partia opozitare thot se paaftsia qeverisse kushton.

mimi i paaftsis s popullistve sht ky inflacion rekord, prfundon njoftimi i LDK-s i shoqruar edhe me disa grafik krahasuese.

Kurse, antari i Kryesis s Partis Demokratike t Kosovs, Blerand Stavileci tha se inflacioni i mimeve n Kosov ka shnuar rekord t zi ku norma vjetore e interesit n muajin prill ka arritur n 11.2 pr qind.

Prball ksaj krize t rnd ekonomike, Stavileci n Facebook ka thn se Qeveria e Kosovs po qndron si spektatore.

Me ekskursione t gjata e t padobishme qeveritare nuk luftohen krizat ekonomike dhe inflacioni. Sot prsri jemi dshmitar t nj rekordi edhe m t zi pr sa i takon inflacionit t mimeve n vendin ton. Norma vjetore e inflacionit e matur n muajin prill 2022 ishte 11.2 pr qind. Ndrkaq, Qeveria e vendit ton nga nj spektatore krizash t brendshme sht kthyer n nj pasionante ekskursionesh jasht vendit, ka shkruar Stavileci.

T gjitha kto goditje t njpasnjshme pr qytetart dhe ekonomin, si thot ai, nuk po i kndellin pushtetart nga rrethi vicioz i ideve dhe gjumi i thell q i ka kapluar.

As mundin minimal nuk po e marrin q me masa e intervenime ekonomike ti japin prgjigje krizs ekonomike. Hiperdeflacioni qeveritar po e rrit pasigurin dhe pamundsin e qytetarve pr tu prball me t gjitha kto kriza q po rndojn mbi kurrizin e tyre, tha ai.

Sipas tij, dalja nga ky rreth vicioz i mosveprimit t pushtetarve dhe apatis qeverisse, nuk sht shtje e fantazis shkencore, por pik s pari sht shtje e moralit qeveritar dhe vullnetit politik pr t respektuar qytetart dhe shtetin ton.

Ndrsa, sipas ASK-s rnie e mimeve vrehet te energjia elektrike me 7.3 pr qind, pr shkak t rnies s konsumit n muajin prill krahasuar me muajin mars, me nj ndikim prej 0.2 pr qind n IHK.

Norma vjetore e inflacionit e matur n muajin prill ka arritur n 11.2 pr qind. Kjo kryesisht sht shpjeguar me ngritjen e mimeve t buks dhe drithrave me 24.3 pr qind, mishi me 13.5 pr qind, qumshti, djathi dhe vezt me 21.7 pr qind, vajrat dhe yndyra ushqimore me 51.3 pr qind, perimet me 13.8 pr qind, sheqeri, reeli, mjalta, okollata dhe mblsirat me 15.9 pr qind, prodhime t ndryshme ushqimore me 11.6 pr qind, kafeja, aji dhe kakao me 13.6 pr qind, uji mineral, pijet joalkoolike, lngjet nga pemt dhe perimet me 5.9 pr qind, duhani me 4.8 pr qind dhe mirmbajtja dhe rregulli i vendbanimit me 8.2 pr qind, thekson ASK-ja.

Energjia elektrike me 17.6 pr qind ngritja e mimit sht pr shkak se n periudhn janar-maj 2021 ishte pr 0,0061 cent m e lir sipas Ligjit pr Rimkmbjen Ekonomike COVID-19 derisa n muajin prill 2022 ka pasur rnie t konsumit, gjegjsisht shpenzimeve pr 7.3 pr qind, gazi me 42.2 pr qind, lndt djegse t ngurta, dru zjarri, pelet me 22 pr qind, mobilie dhe orendi, qilima dhe mbulesa t tjera dyshemeje me 4.2 pr qind, pajisje shtpiake me 8.4 pr qind, veglat dhe pajisjet pr shtpi dhe kopsht me 9.9 pr qind, mallrat dhe shrbimet pr mirmbajtjen e zakonshme t ekonomis shtpiake me 7.4 pr qind, blerjet e automjeteve me 6.8 pr qind, pjest e kmbimit dhe pajisjet shtes pr pajisjet e transportit personal me 6.2 pr qind, karburante dhe lubrifikant pr pajisjet e transportit personal me 38.8 pr qind, shrbimet e tjera n lidhje me pajisjet personale t transportit me 9.9 pr qind, shrbimet pr transport me 11.1 pr qind, shrbimet hoteliere me 9.7 pr qind, kujdesi personal me 5 pr qind, me nj ndikim t prbashkt t ktyre nngrupeve prej 11.6 pr qind n IHK, prfundon raporti.

Rnie e mimeve vrehet te pemt me 11.5 pr qind, veshjet me 1.1 pr qind, kpuct me 2.9 pr qind, me nj ndikim prej 0.4 pr qind.

Emri:  in.jpg

Shikime: 36

Madhsia:  55.4 KB

Emri:  cmime.jpg

Shikime: 54

Madhsia:  41.7 KB

Emri:  ask-cmime.jpg

Shikime: 36

Madhsia:  54.3 KB

Revista Monitor