Rreth 29 milion euro jan shpenzuar n vitin 2021 pr vaksinimin e 1,152,237 personave n Shqipri, sipas treguesve t monitorimit vjetor t publikuar nga Ministria e Shndetsis.

Emri:  vaksnime.jpg

Shikime: 80

Madhsia:  15.5 KB

Pr trajtimin me bonus pr Covid-19 t mjekve, infermierve dhe personelit jo-mjeksor, pr vitin e kaluar jan shpenzuar rreth 1,4 milion euro. N 2020, fondi i dhnies t bonusit pr mjekt dhe infermiert ishte rreth 650 mij euro, sipas t dhnave t Ministris s Shndetsis.

N 2020, shpenzimet pr materiale mbrojtse ndaj Covid-19 q u prdorn n spitale arritn n vlern e 8,2 milion eurove. Dhnia e bonusit t mjekve do t shprndahej deri n fund t pandemis.

Nga t dhnat e Our World Data n Shqipri, deri tani sht vaksinuar 45,6% e popullats ku 43% e tyre kan marr dozat e plota, sipas protokollit dhe 2,6% jan vaksinuar vetm me nj vaksin anti-Covid-19.

Ndrkoh 65,5% e popullsis botrore ka marr t paktn nj doz vaksine. N mbar botn jan administruar 11,6 miliard doza dhe 8,9 milion tani administrohen do dit. Vetm 16% e njerzve n vendet me t ardhura t ulta kan marr t paktn nj doz.

Nga t dhnat e Ministris s Shndetsis rezulton se deri n 27 Prill 2022 nga dozat e vaksins jan kryer:1,293,234 doza t para; 1,230,856 doza t dyta dhe 290,536 doza t treta. N total jan kryer 2,814,626 vaksinime kundr Covid-19.

N dhjetor t 2021, pr vazhdimin e menaxhimit t pandemis Coivid-19 qeveria miratoi marrveshjen pr marrjen hua t 60 milion eurove nga Banka pr Zhvillim e Kshillit t Europs.

Nprmjet kredis do t financohej blerja e vaksinave, duke prfshir edhe koston e transportit dhe magazinimit t tyre, punsimi shtes i mjekve, infermierve.

Monitor