Kur sojlinjt e politiks jan kthyer n ca sojsz...


Ngjarjet dhe transformimet m t uditshme ndodhn gjat ksaj periudhe t shkurtr t kalimit nga diktatura n demokracin perndimore, n t ciln u prmbysn shum koncepte, ide dhe e veshn individin q jetonte n periudhn e diktaturs si nj individ t cilin Partia do ta transformonte n `njeriun e ri`, por se n fakt mbeti nj individ q n psikiatri quhet `personalitet i shumfisht`, pikrisht se prpiqej n at koh t fshihte personalitetin e tij t vrtet pr shkak t presionit t diktaturs.M interesant sht fakti se drejtues dhe miq e farefis t tyre t asaj kohe u caktuan nga RamizAlia n drejtimin e katr partive t reja n fillimet e vitit 1991 (t cilat pas 30 viteve u shumuan n 117 parti), n fakt ishin t ashtuquajturit Sojlinjt e asaj kohe tek t cilt populli i shihte si e ardhmja e drejtimit demokratik t vendit populli i t cilt thrriste n at koh `E duam Shqiprin si Europa`. Pavarsisht se jan fjal turke t cilat prkthehen si Fisnik pr fjaln SOYLI, dhe bastard pr fjals SOYSUZ, kto fjal mund t prcaktonin ndoshta prkohsisht, m sakt veprimet dhe punt aspak t ndershme t politikanve dhe miqve t tyre si biznesmen. Metamorfoza e tyre nga Sojlinj n Sojsz gjat ktyre viteve t tranzicionit ndodhi pikrisht pr shkak se ideologjia komuniste dhe idealizmi pr at sistem dshtoi dhe njerzit u deziluzionuan. Gjithashtu n at koh u krijua nj boshllk ideor apo m mir nj vakum q ngjan me at kur vdes prindi dhe fmijt pr nj ast mendojn se ka humbur gjithka, por pasi e marrin vehten shohin perspektivn. Kjo perspektive n Shqipri shum shpejt shkatrroi idealizmin dhe u zvendsua me nj perndi t re -Paraja. Lufta pr tu pasuruar dhe pr t krijuar klasn e re t t pasurve u ashprsua shum derisa ndodhi `97, ku t gjith ishin bashkfajtor dhe bashkvuajts, sepse t gjith pak a shum shkeln ligjin duke zaptuar toka, duke marr nga pasuria shtetrore, duke mbjell hashash, duke u larguar masivisht nga Shqipria pr shkak t mungess s ligjit dhe t standardeve q kushtetuta konfirmon, duke i hapur rrug kriminalitetit, dhuns, sex-it dhe duke pranuar dogma perndimore n kundrshtim me fen si LGBTQ. E prse? Pikrisht pr tu pasuruar. Sojlinjt e djeshm q lexonin Marksin e Leninin, q lexonin fshehurazi Trockin me iden e `Revolucionit permanet` n librin e tij `Literature and Revolution` by Leon Trotsky (Haymarket 1923; 2005) , apo `Nj djal nj bir, nj lufttar` t tijin, q prpiqeshin t imitonin diktatorin i cili lexonte libra q nuk mund ti lexonin ather si ` Inkuizitore dhe Rebel` t Jan Husit, apo Makiavelin, tashti pas shum vitesh filluan t lexojn kritikn e komunizmit n librat `The Last Resistance` by Jacqueline Rose (Verso 2007; 2017). Ndryshimi i ideve dhe adhurimi i nj Perndie t re si `PARAJA`, n vnd t Perndis s vrtet, kalimi n ateist dhe n liberale apo neoliberal nn ndikimin e neo-liberalizmit i transformoi Sojlinjt e diktaturs dhe sojlinjt e rinj q po formojn klasn e pasur por q nuk lexojn fare libra dhe n vend t tyre informohen nga celulari sot lexojn opozitarin rus t plqyer nga perndimi si Aleksandr Dugin, bir i gjeneralit t famshm rus Dugin i kohs s 2, nj autor i shum librave por m i lexuari sht `The Rise of the Fourth Political Theory`, Arktos (2017)- Aleksander Dugin, por dhe nj nga librat e neoliberalizmit Kapitalizmi dhe liria me autor Milton Friedman i botuar q n vitin 1962. Ky transformim pr keq i konvertoi n Sojsz kt kategori, s bashku me sojszt e zakonshm q shoqria kapitaliste ka me shumic rrugve n administrat tek privatt brnda dhe jasht shtetit.


Sidoqoft transformimi i Sojlinjve t dikurshm plot ide prparimtare e plot idealizm , t cilt mendonin se si shoqrin e diktaturs ta kthenin n nj shoqri t demokracis perndimore ku t drejtat dhe lirit e njeriut dhe t prons t respektoheshin, n ca Sojsz t neveritshm, ku sojsezllkun e tyre e mbulonin me kostume e rroba e mallra t shtrenjta, ku make-up-i dhe patinimi dhe depilimi i lkurs dhe i fytyrs nuk mund t hiqnin qelbsirrllkun me t cilin ishte mbushur shpirti i tyre q n momentin kur PARAJA u b Perndia e tyre e re. Kt pisllk moral dhe material q shprehej n mitmarrje, korrupsion, marrdhnie me kurtizanet, drog, madje dhe vrasje politike pr hir t pasurimit, po dmton shoqrin shqiptare.Gjithmon e m shum mendoj se ky kalim i shmtuar i Sojlinjve klasik shqiptar apo i t ashtuquajturve elit politike dhe sociale, madje edhe i atyre pseudo-Sojlinjve, qofshin mediatik apo t t ashtuquajturave shoqri civile n Shqipri ndoshta dhe pedagog- n Sojsz t zakonshm q sot gjenden kudo n Shqipri, sigurisht po pengojn shoqrin e sakatuar shqiptare nga emigrimet masive t ec prpara, aq sa sot po mendojm se sojlinjt e religjioneve jan shenjtor, karshi pisllkut social q po sjellin sojlinjt e konvertuar n sojsz apo kripto sojszt q hiqen si sojlinj por se jan po aq t poshtr e gjakpirs si dhe t mparshmit.Shpresojm q politika shqiptare t vetpastrohet apo t pastrohet me ndihmn e institucioneve t huaja nga hija e ktyre sojlinjve dhe pseudo sojlinjve t s kaluars q po pengojn Shqiprin t bhet nj shtet me rregulla dhe ligje q zbatohen, q po pengojn Shqiprin t bhet nj shtet q bn ligje dhe rregulla n respekt t liris dhe t drejtave pr pronn, punn e ndershme, pr paga dinjitoze, pr nj Shqipri ku t mos largohen njerzit sepse nuk ka pun apo rregull, pr nj Shqipri pa LGBTQ (IU), pa tutor femrash, pa drog , ku femra t jet e emancipuar , dinjitoze, dhe jo e gnjyer nprmjet t ashtuquajturit `revolucionit seksual` apo perversitete e lakuriqsi q hiqen si modernizm, pr nj Shqipri ku tradita dhe toleranca fetare, bashkpunimi, mikpritja dhe njerzillku, etika morale, t mbizotrojn, dhe pr nj Shqipri q t zgjedh njerzit m t mir t mundshm, e ku vota t mos tjetrsohet.