Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  11-05-2022
  Postime
  2

  Ndihma per BIOS

  Te nderuar,
  Ju lutem per nje ndihme ose keshille lidhur me problemin qe kam me laptopin tim: LENOVO ThinkPad L14 Gen1 AMD Ryzen.
  Posa shtypi butonin per ndezje dhe fillojn te dalin ne monitor shkronjat e para te BIOS_it,menjeher laptopi fiket.Serviseri me thot se eshte i korruptuar BIOS_i,.
  Ju lutem per ndihme,ku mund ta shkarkoj BIOS in dhe si mund te behet instalimi,pasi qe laptopi nuk starton fare.
  Paraprakisht sincerisht ju falemnderoj per cdo ndihme.

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,550

  Pėr: Ndihma per BIOS

  Citim Postuar mė parė nga Aldioni Lexo Postimin
  Te nderuar,
  Ju lutem per nje ndihme ose keshille lidhur me problemin qe kam me laptopin tim: LENOVO ThinkPad L14 Gen1 AMD Ryzen.
  Posa shtypi butonin per ndezje dhe fillojn te dalin ne monitor shkronjat e para te BIOS_it,menjeher laptopi fiket.Serviseri me thot se eshte i korruptuar BIOS_i,.
  Ju lutem per ndihme,ku mund ta shkarkoj BIOS in dhe si mund te behet instalimi,pasi qe laptopi nuk starton fare.
  Paraprakisht sincerisht ju falemnderoj per cdo ndihme.
  KETU TE FAQJA ZYRTARE KE DRIVERS gjej tipin e pc qe ke dhe vendose mbasi ta shkarkosh ,vendosja driver bio behet automatikisht por edhe manualisht

  por eshte nje marke koti sepse me ka ndodh edhe mua nje gje e ngjashme , e kisha brenda garancise dhe e dergova kot atje sepse ata vetem i nderruar skeden madre por problemi vazhdon , eshte marke vari lesht

  kryesisht bios vendoset duke e shkarkuar manualisht dhe pastaj e instalon ,nese bios eshte i korruptuar atehere mund ta zgjidhesh nje gje te tille ,por eshte marke qe ka probleme sidomos keto qe kane cip AMD ryzen

  fillimisht provo ta formatosh pc ,ne rast se nuk arrin ta hapesh ne menyre provizore qe te besh ato qe te kam sugjeruar me siper
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ATMAN : 11-05-2022 mė 15:33

 3. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar ATMAN pėr postimin:

  Neteorm (11-05-2022)

 4. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  11-05-2022
  Postime
  2

  Pėr: Ndihma per BIOS

  Citim Postuar mė parė nga ATMAN Lexo Postimin
  KETU TE FAQJA ZYRTARE KE DRIVERS gjej tipin e pc qe ke dhe vendose mbasi ta shkarkosh ,vendosja driver bio behet automatikisht por edhe manualisht

  por eshte nje marke koti sepse me ka ndodh edhe mua nje gje e ngjashme , e kisha brenda garancise dhe e dergova kot atje sepse ata vetem i nderruar skeden madre por problemi vazhdon , eshte marke vari lesht

  kryesisht bios vendoset duke e shkarkuar manualisht dhe pastaj e instalon ,nese bios eshte i korruptuar atehere mund ta zgjidhesh nje gje te tille ,por eshte marke qe ka probleme sidomos keto qe kane cip AMD ryzen

  fillimisht provo ta formatosh pc ,ne rast se nuk arrin ta hapesh ne menyre provizore
  Faleminderit shume i nderuar,por laptopi nuk starton fare,posa te fillon te paraqiten ne monitor shkronjat e para te BIOS it,menjeher vete laptopi fiket.

 5. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,550

  Pėr: Ndihma per BIOS

  Citim Postuar mė parė nga Aldioni Lexo Postimin
  Faleminderit shume i nderuar,por laptopi nuk starton fare,posa te fillon te paraqiten ne monitor shkronjat e para te BIOS it,menjeher vete laptopi fiket.


  Atehere perpara se ta formatosh , do besh kete prove, hiq kavon e ushqyesit , pastaj hape kapakun dhe hiqe baterine dmth stakoje ,pas kesaj hiqe edhe RAM , pas kesaj do e mbash te shtypur butonin e ndezjes per 60 sekonda , mbas kesaj prodedure do rivendosesh ne vendin e vet Memorjen RAM , rivendos baterine,pastaj lidh ushqyesin kavon, dhe ndize pc

  kjo procedure duhet te beje pune sepse mua me ka funsionuar , ne rast se nuk arrin atehere te ngelet ta riformatosh pc nga e para duke i rivendosur sistemin e vet operativ por kjo procedure i fshin te gjitha dok dhe file personale qe ka brenda pc

  pac fat
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ATMAN : 11-05-2022 mė 16:01

 6. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar ATMAN pėr postimin:

  Neteorm (11-05-2022)

Tema tė Ngjashme

 1. Pėrgjigje: 852
  Postimi i Fundit: 04-04-2017, 11:10
 2. Edit bios
  Nga System_32 nė forumin Pyetni ekspertėt
  Pėrgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 20-03-2015, 12:48
 3. hyrja ne bios
  Nga matjani152 nė forumin Pyetni ekspertėt
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 29-04-2012, 09:57
 4. BIOS-i dhe drajverat
  Nga ixnpeL nė forumin Trajnim & leksione
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-07-2008, 20:10

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •