Demoni qė predikon mbi Foltoret e Marrėzisė

Kur e pyetėn njė Plak nga Labėria qė mbahej pėr parashikues nė kohėn e diktaturės pėr tė ardhmen e vėndit se si do tė ishte e ardhmja e Shqipėrisė, ai u pėrgjigjegj me fjalėt: `dėgjoni ē`thotė inglizi pėr ne`.
Historia tregon se si Kryeėngjėlli i respektuar i Zotit kundėrshtoi pėr herė tė parė dhe pėr kėtė arėsye Zoti e pėrzuri nga Parajsa dhe e hodhi nė Tokė, por sė bashku me tė u rrėzuan dhe ėngjėj tė tjerė tė cilėt u transformuan nė Demonė tė cilėt mashtronin njerėzit e thjeshtė.
Ky Lucifer shqiptar dikur fener ndriēues i Shqipėrisė sė bashku me shokėt e tij, papritur na u kthye nė njė Demon qė u pėrpoq tė tregonte rrugėn e re drejt `Demokracisė perėndimore` e cila nė fakt pėr shqiptarėt u bė ndryshe nga vėndet e tjera jashtė cdo parashikimi.
Kėshtu u derdhėn e hynė nė politikėn e pas `90, demonėt qė dikur ishin `ėngjėjt` e Fanarit ndriēues qė predikonte `Njeriun e Ri` dhe `Barazitizmin nėpėrmjet varfėrsisė`.
Pas 30 vite dominimi demoniak tė grupit tė demonėve qė u shpėrndanė nė tė gjitha partitė e reja tė krijuara pas shėmbjes se Partisė mėmė, ndėr vite kur gjatė 100 viteve sundoi klasa e pasur e bejlerėve dhe e pashallarėve pėr 15 vjet nėpėrmjet Zogollit, e pastaj klasa puntore pėr 45 vjet nėprmjet PPSH, dhe ish fshatarėsia kooperativiste nėpėrmjet `intelektualėve katundarė` pėr 30 vjet, mė nė fund, Demonėt e e dalė nė opozitė u pėrēanė dhe e humbėn gjirizin drejtues tė partisė demoniake por si tė tillė qė ishin pėr tė mbrojtur fitorjet e tyre demoniake 30 vjeēare nė pozitė dhe nė opozitė, mbėshtetur nė parimin e krijimit tė klasės sė pasur-duke mos respektuar ligjet, ri-krijuan nė vėnd 5 anarkitė e famshme pėr tė cilat foli Ėngjėlli shqiptar Fan Noli, duke shkaktuar pėr kėto 30 vite tė pas diktaturės sė Luciferit njė kaos i cili pėrbėhej ēuditėrisht po nga ato 5 Anarki: sociale, moral, fetar, patriotike, dhe ideale (politike).
Pėrpjekjet e BE dhe SHBA pėr tė stabilizuar Shqipėrinė mė nė fund gjetėn njė individ jashtė forcave tė errėsirės i cili u pėrpoq dhe po pėrpiqet tė kthejė nė binarė Shqipėrinė kaotike pėr ta antarėsuar nė BE.
Sidoqoftė forcat demoniake shqiptare e ushqyer nga 5 anarkitė dhe nga krahė politikė antishqiptarė tė fqinjėve e nė Europė qė ushqejnė tė kaluarėn ish perandorake osmane me ` tė mirat` e atėhershme dhe nostalgjike si dembellėkun, gradat, rrushfetllėkun,qafirllėkun, xhambazllėkun, xhengijhanet dhe rruspihanet, sahanlėpirllėkun, dhe qejfllėkun, tė rrėnjosura thellė nė shpirtin e ish-ėve drejtues tė djeshėm e tė sotėm, qw ėndėrrojnė tė rikthejnė vėndin nė katrahurėn e sė kaluarės pa ligje.
Kėshtu demoni i `90 kėrkon tė satanizojė shoqėrinė shqiptare duke mbledhur lukuninė e demonėve tė larguar nga realiteti nė disa takime ku nė foltoret debatohen marrėzi qė tė kujtojnė Gėbelsin , bėhen thirrje pėr kryengritje qė tė kujtojnė revolucionet proletare, lavdėrojnė tradhtarėt dhe shajnė heronjtė qė tė kujtojnė poezitė e Nolit, mallėngjejnė injorancėn me gjakmarrjet e Kodit tė Lek Dukagjinit, duke fėrkuar krenarine boshe shqiptare qė tė ngrihet nė pjedestal budallallėku i sė kaluarės sė trishtė tė izolimit tė vėndit.
E pėrse ky rebelim i pėrsėritur demoniak nė Shqipėri?
2 / 2
Dihet kjo- pėr tė justifiukar fajet mėkatet demoniake tė 30 viteve, duke u a hedhur fajin tė tjerėve dhe pėr tė krijuar anarkitė e kaluara me qėllim qė tė hedhin pėrsėri gurėt e pėr tė fshehur duart e fėlliqura me krime, droge, dhunė, e ēmėnduri tė rradhės pjellė e njė shoqėrie tė huaj tė degjeneruar qė e ka prishur familjen tashmė, duke u pėrpjekur tė bėjė presion nga njė minoritet i degjeneruar LGBTQ (IU), mbi shoqėrinė shqiptare pėr tė vendosur rregullat e tij mbi shumicėn.
Po pėrse duhet qė Shoqėria shqiptare tė pohojė nė mėnyrė tė pėrsėritur shprehjen e at Zef Pllumit se: ``Kurrė s’e kam kuptue se si njė popull kaq i vogėl si shqiptarėt, ka mujt me nxjerr kaq shumė rrugaēa”….
Ndoshta kjo ndodh se nė Shqipėri qė kur u krijua, nuk u krijua me binomin e fortė FE+Atdhe, por u krijua me dėshirėn e mirė qė `Feja e shqiptarėve ėshtė shqiptaria`. Shtete e tjera u formuan me binomin e artė, shqiptarėt jop. Kjo ėshtė arėsyea qė Fraza e Zef Pllumit ze vend. E vetmja mėnyrė ėshtė arsimimi i mirė i shqiptarėve dhe ruajtja e familjes e shoqėruar me qytetarizimin e shoqėrisė, vendosjen e hierarkisė profesionale dhe tė meritokracisė.
Nė kėto terrene gjthmonė do tė jetė e rrezikshme pėr tė ardhmen e Shqipėrisė dhe shqiptarėve brėnda dhe jashtė vėndit- dominimi i demonėve fshtarė e rrugaēė me shkollė tė lartė tė cilėt e kanė kapur Shqipėrinė prej fyti vite me rradhė duke detyruar njė pjesė tė popullatės tė largohet pėr shkak tė pasigurisė.