Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,824
  Postimet n Bllog
  17

  SHBA: Pr her t par gjuha shqipe prfshihet si lnd me zgjedhje n universitetin e Harvardit

  Emri: harvard-gjuha-shqipe-1280x720-1.jpg

Shikime: 286

Madhsia: 41.7 KB

  Gjuha shqipe sht futur si lnd me zgjedhje pr her t par n universitetin e Harvardit, pr t gjith studentt e t gjitha niveleve. Lajmin e ka dhn Faton Limani, administrator pran Departamentit t Letrsis Krahasuese n Harvard. Sipas tij, lnda e gjuhs shqipe do t ofrohet gjat tr vitit n tre nivele: njohuri fillestare (elementary), njohuri bazike (intermediary) dhe niveli i avancuar (advanced) n Departamentin e Letrsis Krahasuese.

  Emri: Screen Shot 2022-05-10 at 7.40.33 AM.jpg

Shikime: 213

Madhsia: 36.3 KB

  Sot kam knaqsin t ndaj me ju nj lajm shum t gzueshm sa i prket gjuhs son shqipe. N bashkpunim me bashkkombasen dhe kolegen Eva Stathi Misho kemi arritur q t fusim lndn e gjuhs shqipe si lnd zgjedhore pr her t par n Universitetin e Harvardit pr t gjith studentt e t gjitha niveleve. Lnda e gjuhs shqipe do t ofrohet gjat tr vitit n tre nivele njohuri fillestare (elementary), njohuri bazike (intermediary) dhe niveli i avancuar (advanced) n Departamentin e Letrsis Krahasuese shkruan ai.

  Lapsi

 2. 3 antart m posht falenderuan Albo pr mendimin e shprehur n kt postim:

  Arianitas (11-05-2022),Neteorm (10-05-2022),sirena_adria (10-05-2022)

 3. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,183

  Pr: SHBA: Pr her t par gjuha shqipe prfshihet si lnd me zgjedhje n universitetin e Harvardi

  Nj lajm nga m t bukurit !

  KRENARI ! BRAVO !

 4. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  29,824
  Postimet n Bllog
  17

  Pr: SHBA: Pr her t par gjuha shqipe prfshihet si lnd me zgjedhje n universitetin e Harvardi

  Nje lajm vertet i mire. Bravo Eva! Permetaret gjithmone do ta tregojne veten se jane promotoret me te mire te kultures e tradites shqiptare jo vetem ne Shqiperi por ne mbare boten!

  Suksese te metejshme.

 5. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,183

  Pr: SHBA: Pr her t par gjuha shqipe prfshihet si lnd me zgjedhje n universitetin e Harvardi  Gjuha Shqipe futet si lnd n Havard, merit e studentes shqiptare


  Plotsohet krkesa e studentes shqiptare, Gjuha Shqipe futet si lnd n Havard

  Universiteti i Harvardit ka nj shtes n kurset e tij t gjuhs. Departamenti i gjuhve dhe qytetrimeve t Lindjes s Afrt (NELC), i cili ofron aramaisht, persisht, turqisht, jidish dhe gjuh t tjera, ka futur kt simestr edhe gjuhn shqipe.


  Edona Cosovic, e bija e emigrantve shqiptar nga Mali i Zi, ishte nj nga studentt q bri krkesn pr futjene gjuhs. E rritur n Shtetet e Bashkuara, ajo msoi t fliste shqip joformalisht n shtpi, por e kuptoi se ishte e vshtir t ruante gjuhn, pavarsisht dshirs s madhe pr ta br kt.

  “Kur isha fmij, prindrit e mi nuk kishin burimet pr t na marr televizionin shqiptar,” thot ajo. “Ne jemi n shkoll gjith ditn, dgjojm TV amerikan, gjithka sht n anglisht, dhe ata gjithashtu po prpiqen t msojn anglisht sepse po punojn ktu dhe po prpiqen gjithashtu t bjn para, kshtu q ne e humbasim gjuhn shum shpejt, brenda nj brezi.”

  N mars 2022, Cosovic pyeti pr mundsin e ndrtimit t nj kursi n Harvard. Ajo foli me Eva Stathi Misho, nj koordinatore studentore e NELC e cila ishte e etur pr t ndihmuar. Para se t vinte n Shtetet e Bashkuara pr t studiuar n Kolegjin Hellenic n Brookline, Stathi Misho studioi gjuh dhe letrsi shqipe n Tiran. Ajo shpesh pyetet se far gjuhe flitet n Shqipri. Kursi, beson ajo, do ta bj prgjigjen pr kt pyetje pak m pak t errt. Kjo tregon se “ne ekzistojm [dhe] kemi nj gjuh,” thot ajo. Ajo po u mson djemve t saj shqip duke u lexuar dhe folur n gjuhn e saj amtare.

  Harvard sht i vetmi universitet q ofron shqip. Megjithat, gjuha ka nj trashgimi t gjat msimore n Shtetet e Bashkuara. Si shkruane dhe Harvard Magazine, e nxitur nga valt e hershme t emigrantve shqiptar, Kolumbia e msoi at me ndrprerje nga viti 1932 deri n vitet 1960. E konsideruar gjersisht ndr gjuht m t vshtira pr t’u msuar, shqipja msohet vetm n disa institucione t zgjedhura amerikane, duke prfshir Universitetin Shtetror t Arizons, Universitetin DePaul dhe Kolegjin Mercy n Dobbs Ferry, Nju Jork.

  E standardizuar n vitin 1972, shqipja ka dy dialekte kryesore, t kuptueshme reciprokisht – gegrishten veriore dhe toskrishten jugore – si dhe disa nndialekte dhe variante t tjera. Gjuha prbn degn e saj t vetme t familjes s gjuhve indo-evropiane dhe ka nj gramatik komplekse me pes rasa dhe gjasht mnyra. Prvese sht gjuha zyrtare e Shqipris dhe gjuha zyrtare e Kosovs, ajo flitet nga komunitetet pakic n vende t tjera t Ballkanit, duke prfshir Maqedonin e Veriut, Malin e Zi, Kroacin, Serbin dhe Bullgarin, si dhe n Greqi, Itali dhe Turqi.

  Faton Limani, administrator i studimeve pasuniversitare n departamentin e Letrsis Krahasuese, bashkpunoi me Stathi Mishon pr t gjetur nj shtpi pr kursin. Kur filloi pandemia, ai dhe gruaja e tij themeluan nj program online shqip pr fmijt pa akses n msimin e gjuhs. Tani ai u mson shqip studentve t Harvardit n kursin e ri. Kursi ka pr qllim t siguroj q kushdo q dshiron t msoj shqip do t ket mundsin, thot ai.

  Sipas marrveshjeve ndrmjet Fakultetit t Arteve dhe Shkencave t Harvardit dhe universiteteve t tjera, studentt nga Brown, Tufts dhe MIT kan t drejt t regjistrohen pr kt kurs. Megjithat, shpresa sht q t zgjerohet programi pr t prfshir shqipen e mesme dhe t avancuar. Me nj ofert t plot kursi, studentt q jan t interesuar t testojn gjuhn shqipe jasht krkesave t gjuhs s huaj mund ta bjn kt n Harvard, pa pasur nevoj pr nj ekzaminues t jashtm.

  Nader Uthman, drejtor i programit t gjuhve moderne t NELC, ka mbshtetur iniciativn pr futjen e shqipes, duke prmendur krkesat e studentve. “Shpesh zbulojm se interesat e studentve tan n LCTL [gjuht m pak t msuara] kan t bjn me interesat e tyre akademike, kuriozitetin pr kulturat e ndryshme ose trashgimin e tyre,” tha ai prmes emailit. “Duke u ofruar studentve tan mundsi t tilla m mir u mundson atyre t bhen qytetar global duke zgjeruar aftsit e tyre kulturore, aftsin e tyre pr t ndrmarr krkime t pavarura [dhe] pr t ndjekur nj shumllojshmri m t gjer opsionesh karriere.”

  Mbshtetja institucionale pr gjuht e rralla, t vogla dhe m pak t msuara ka tendenc t jet m e vshtir pr t’u arritur. Ka m shum se gjasht milion shqipfols vetm n Evropn Juglindore dhe nj diaspor e madhe e shprndar n t gjith globin, duke prfshir 200,000 njerz n Shtetet e Bashkuara, shkruan Magazine Harvard.


  / Liberale.al

  https://liberale.al/plotesohet-kerke...nde-ne-havard/

 6. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,183

  Pr: SHBA: Pr her t par gjuha shqipe prfshihet si lnd me zgjedhje n universitetin e Harvardi

  Gjuha shqipe n Universitetin e Harvardit

  Nga Burim Goxhuli VOA


  N fillim t vitit, lists s gjuhve t huaja q msohen n Universitetin e Harvardit iu shtua edhe gjuha shqipe.

  Kjo erdhi pas krkess s studentve shqiptaro-amerikan dhe mbshtetjes s punonjsve shqiptaro-amerikan n administratn e ktij universiteti.

  Ky sht semestri i dyt i dhnies s lnds s gjuhs shqipe n Harvard. Kolegu Burim Goxhuli ishte n qytetin Cambridge t Masausetsit ku ndodhet Universiteti i Harvardit dhe sjell m shum hollsi mbi kt programi.

  Gjuha shqipe, lnd me zgjedhje n departamentin e gjuhve dhe qytetrimeve t Lindjes s afrt n Universitetin e Harvardit, ofrohet n tri nivele, at fillestar, t mesm dhe t avancuar, varsisht nga njohurit e studentve.

  Ligjeruesi Faton Limani thot se studentt q zgjedhin gjuhn shqipe nuk msojn vetm bazn e gjuhs.

  “Studentt msojn strukturn e gjuhs, gramatikn dhe morfologjin, por edhe t folurit, shkrimin dhe leximin. Gjithashtu, un si ligjerues, prve atyre gjrave bazike, q u duhen studentve pr ta msuar, pr ta folur dhe pr ta shkruar gjuhn shqipe, kam futur edhe pjesn e kulturs dhe historis. Pr do semestr studentt bjn nga nj prezentim, ku zgjedhin tema t caktuara si historia e alfabetit t gjuhs shqipe, historia e shqiptarve, apo folklori, muzika, tradita e t tjera”, thot zoti Limani pr Zrin e Ameriks.

  Ishte studentja shqiptaro-amerikane Edona osovi ajo q vern e vitit t kaluar parashtroi krkesn q gjuha shqipe t bhej pjes e studimeve n Universitetin prestigjioz amerikan.

  Studentja e Shkencave Politike ka lindur n Shtetet e Bashkuara nga prindr shqiptar t Malit t Zi.

  N nj intervist pr Zrin e Ameriks, Edona thot se ishte dshira pr t studiuar m shum mbi origjinn e saj ajo q e shtyu t krkonte prfshirjen e programit t gjuhs shqipe n Harvard.

  “Kjo sht nj arsye e rndsishme pr ta pasur kt lnd n Harvard. Un kam dashur ta msoj gjuhn, sht shum e rndsishme pr mua. T dy prindrit e mi jan shqiptar. Dua q edhe fmijt e mi t flasin shqip. Por dua ta kem edhe kulturn. T msoj m shum edhe mbi historin e Shqipris. Un jam shqiptare nga Mali i Zi dhe nuk i di t gjitha ndodhit n Shqipri dhe Kosov. Tash, pak nga pak, n do klas un msoj m shum”, thot ajo pr Zrin e Ameriks.

  Klast e gjuhs shqipe i zgjodhi edhe Kevin Dervishi, student shqiptaro-amerikan me origjin nga Tirana.

  “Ndoshta nuk duhet ta them kt n televizion, por familjes sime ende nuk i kam treguar, sepse dua t’i befasoj me nj shqipe m t mir dhe duke qen m afr me komunitetin shqiptar. Nj dit, kur shqipja ime t jet shum m e mir, do t’u tregoj se far kam msuar. Mezi po pres t’i befasoj”, thot ai.

  Kevini po vazhdon studimet e doktoraturs pr biologjin e kancerit n Harvard.

  Ai thot se pasi zgjodhi klast e guhs shqipe, aftsit e tij pr t’u shprehur jan prmirsuar dukshm.

  “Jam shum i lumtur sepse kur isha i vogl, harrova gjith gjuhn shqipe. Por tani do ta praktikoj gjuhn dhe do t flas prap n shqip”, thot ai.

  Studentja osovi thot se ruajtja e gjuhs sht mnyra m e mir pr t mbajtur lidhjet me familjen.

  “Prindrit e mi jan shum krenar pr mua, sepse ata kan dashur gjithmon q un t jem shum afr me kulturn dhe familjen time. Kur je m e lidhur me kulturn tnde sht m e leht t jesh m afr me familjen. Kultura e shqiptarve sht t jesh m afr me familjen dhe t ruash lidhjet me komunitetin tend. Edhe ata jan shum shum krenar pr mua. Edhe ata q ndodhen n Mal t Zi. Gjithmon pyesin pr mua. Jam shum e lumtur”, thot ajo.

  Edona sht nj nga drejtueset e shoqats s studentve shqiptaro-amerikan n Harvard.

  Ajo thot se pr momentin n Harvard jan 12 student shqiptaro-amerikan.

  Ky rrjet sht nj dritare informimi pr t gjith studentt e rinj shqiptar, q duan t studiojn n kt universitet.

  “Kur erdha n fillim n kt program, menjher u njoha me student t tjer shqiptar, q ishin disa vite para meje. Pata mundsi t msoj nga ata. Gjat ktyre viteve n univesitet u njoha dhe ndihmoja studentt e rinj shqiptar. Jemi nj komunitet q e mbshtesim njri tjetrin”, thot studenti shqiptaro-amerikan Kevin Dervishi.

  Ky sht viti i par q gjuha shqipe jepet si lnd msimore n Harvard dhe aktualisht ka 5 student, 3 prej tyre shqiptaro-amerikan.

  “Kta student nesr kur t dalin nga universiteti zakonisht shkojn npr vendet e tyre apo npr komunitetet e tyre dhe ka nj ndikim shum-dimensional sepse ata mbesin t informuar pr Shqiprin, din pr shqiptart n prgjithsi. Kjo mund t jet nj gj shum pozitive sepse ata nesr mund t jen investitor potencial, ose ambasador potencial t vendeve t tyre”, thot zoti Limani.

  Harvardi sht i vetmi ndr universitet m t njohura prestigjioze amerikane, q ofron gjuhn shqipe.

  Ve tij, gjuha shqipe msohet n disa institucione t tjera amerikane si Universiteti Shtetror i Arizons, Universiteti DePaul dhe Kolegji Mercy n Nju Jork.

  “I ftoj t gjith shqiptart kudo q jan npr universitete n Shtetet e Bashkuara dhe jasht tyre, q me mundsit e tyre t shohin se si mund t fillojn nj lnd me zgjedhje, apo nj kurs t gjuhs shqipe, apo edhe studentt pr shembull n universitete t ndryshme mund t fillojn nj klub studentor i cili organizohet prreth gjuhs shqipe dhe kulturs shqiptare n prgjithsi”, thot zoti Limani.

  Zoti Limani shton se synimi i tij sht q n t ardhmen, ndrsa rritet interesimi i studentve pr gjuhn shqipe, t themelohet edhe qendra pr studime shqiptare n Universitetin e Harvardit.


  Gazeta TEMA

  https://www.gazetatema.net/kulture/g...vardit-i411900

 7. Anetart m posht kan falenderuar sirena_adria pr postimin:

  Lisiani (25-10-2023)

Tema t Ngjashme

 1. Gjuha shqipe si lnd n shkollat e mesme n Shqipri
  Nga Edvin83 n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 62
  Postimi i Fundit: 09-04-2021, 10:21
 2. Si te arrihet deri ne Universitetin e Harvardit?
  Nga fighterme n forumin Mentori akademik
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 23-05-2011, 11:22
 3. Gjuha etruske - Gjuha shqipe
  Nga tur12web12 n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 19-04-2010, 13:39
 4. Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 10-09-2007, 10:05
 5. Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 01-05-2003, 00:14

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •