Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-09-2011
  Postime
  5

  A eshte e mundur qe nje shtetas shqiptar te blej nje prone si shtepi apo toke ne USA?

  Pershendetje te gjithve. isha i interesuar per te ditur nese eshte e mundur qe nje shtetas shqiptar te blej nje prone si shtepi apo toke ne USA pa qene shtetas apo permanent resident ne USA. Faleminderit paraprakisht

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,890
  Postimet nė Bllog
  4

  Pėr: A eshte e mundur qe nje shtetas shqiptar te blej nje prone si shtepi apo toke ne USA?

  Nuk mund te blesh prone ne SHBA pa qene shtetas ose qytetar i natyralizuar, pra te kesh nje status ligjor per te jetuar ne Amerike.

  Mundesia e vetme per ta bere kete eshte duke investuar ne kompani qe merren me kete pune, investimin e kapitalit te huaj ne tregun e pronave ne Amerike. Ti investon parate e tua duke blere aksionet e ketyre kompanive, me shpresen se keto investime do te jene fitimprurese. Pra ti do te perfitosh nese keto investime jane fitimprurese duke pare nje rritje ne vleren e aksioneve te tua.

  Menyra tjeter qe mund te jete e mundshme eshte nese ti ke nje biznes ne Shqiperi dhe e zgjeron aktivitetin e biznesit tend ne Amerike. Pra e regjistron biznesin tend ne Amerike dhe merr leje apo license per te ushtruar aktivitetin tend ne Amerike.

  Menyra tjeter eshte te zesh nje avokat ne Amerike, dhe ta pyesesh nese zyra e avokatise, mund te bleje pronen ne emrin e tyre, per llogari te klientit ne nje vend te huaj. Nuk e di nese kjo eshte e mundshme apo e ligjshme, duhet te flasesh me nje avokat qe specializohet per keto ceshtje.

  Albo

 3. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Albo pėr postimin:

  olsi333 (04-05-2022)

 4. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  27-09-2011
  Postime
  5

  Pėr: A eshte e mundur qe nje shtetas shqiptar te blej nje prone si shtepi apo toke ne USA?

  Shume faleminderitt Albo

Tema tė Ngjashme

 1. A ėshtė e mundur njė kryeministėr shqiptar nė Maqedoni?
  Nga pirro10 nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 23-12-2016, 08:55
 2. Si eshte e mundur ?
  Nga laburist nė forumin Lojra dhe rebuse
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-11-2012, 18:07
 3. Shet flokėt e saj tė gjatė, do te blej njė shtėpi pėr familjen
  Nga shigjeta nė forumin Aktualitete shoqėrore
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 03-05-2012, 10:49
 4. Ne monarki, a eshte kombi prone private e familjes mbreterore?
  Nga DETI 57 nė forumin Kulturė demokratike
  Pėrgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 01-09-2010, 07:49
 5. Cka ėshtė mbi toke ėshtė vetėm toke
  Nga llokumi nė forumin Prezantoni veten nė forum
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 28-12-2002, 19:46

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •