Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 7
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,164
  Postimet n Bllog
  4

  SHBA: Plaku Joe Biden krijon Ministrin e s Vrtets

  Biden krijon nj ministri t s vrtets

  Bordi Drejtues i Dezinformimit tashm duket si nj instrument partizan.

  Emri: PlakuBiden.jpg

Shikime: 405

Madhsia: 43.0 KB

  Departamenti i Siguris Kombtare ka njoftuar formimin e Bordit t Qeverisjes s Dezinformimit i akuzuar, sipas Politico, pr kundrrimin e dezinformatave n lidhje me sigurin e vendit, t fokusuar veanrisht n migrimin e parregullt dhe Rusin. N nj kthes tepr t papranueshme pr trillim, shkurtesa sht DGB, nj shkronj larg nga KGB.

  Qllimi i deklaruar i luftimit t dezinformatave dhe dezinformatave sht krijuar pr t'u dukur i pakundrshtueshm. Kush e kundrshton t vrtetn dhe pishat pr gnjeshtrn? Ekspertt e DGB-s do t udhheqin rrugn, duke ndar grurin informues nga byku dezinformues. Por ka nj problem t vogl me fuqizimin e "ekspertve t s vrtets": Ekspertt jan njerz.

  Njerzit u prgjigjen stimujve. Prandaj ekspertt u prgjigjen stimujve. Graham Medley, nj ekspert britanik i prfshir n prgjigjen e politikave t Mbretris s Bashkuar ndaj Covid, ilustroi pikn n dshmin e fundit para Parlamentit. "Gjja m e keqe pr mua," tha ai, "do t ishte q qeveria t thoshte: "Pse nuk na that se mund t ishte kaq keq?" N mnyr t pashmangshme, ne do t kishim gjithmon nj rast m t keq q sht mbi realitetin. .

  Vre veten n vendin e tij. Nse parashikoni dnim dhe asgj nuk ndodh shum, kjo ishte pr shkak t paralajmrimit tuaj t menur. Nse nuk e parashikoni dnimin dhe realiteti sht m i keq se sa keni parashikuar, do t fajsoheni dhe do t turproheni. Stimujt jan t qart. Ekspertt e s vrtets n DGB do t shpallin krcnime t rnda n do hap, edhe kur ndonj "krcnim" sht i vogl deri n inekzistent.

  Duke krijuar DGB-n, qeveria e SHBA po krijon nj monitor t krizs me elsin e vendosur prgjithmon n "krcnim ekzistencial". Askush brenda bordit nuk do t ket nxitjen - apo guximin - pr ta ulur at.

  Rreziqet e DGB-s do t prforcohen nse ajo bhet vegl e aktorve politik partiak. Dhe tashm ka. Drejtoresha ekzekutive Nina Jankowicz, e cila dikur e prshkroi laptopin e Hunter Biden si "nj produkt t fushats s Trump", ka shkruar se "peizazhi informativ" i Ameriks prfshin "rnien e besimit n media, t ushqyer nga sulmet e pamshirshme t administrats Trump n pronn e katrt". Ajo ka thn: Nse nuk zbusim polarizimin ton politik, shtjet tona t brendshme, ne do t vazhdojm t jemi nj objektiv i leht pr t manipuluar do aktor malinj rus apo iranian, i huaj apo vendas.

  Po, e lexuat mir. Ne t gjith duhet t biem n linj pr shkak t shum krcnimeve t rnda - t brendshme dhe t huaja - atje. Opinionet e pasakta politike bhen nj krcnim pr sigurin kombtare. DGB-ja tashm duket tmerrsisht e ngjashme me KGB-n.

  Z. Koppl sht profesor i financs n Universitetin e Sirakuzs dhe autor i "Dshtimi i ekspertve". Znj. Devereaux sht profesoresh e ekonomis n Universitetin Shtetror Wichita.

  Burimi: WSJ

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,164
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: SHBA: Plaku Joe Biden krijon Ministrin e s Vrtets

  Te qeshim apo te qajme?


 3. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  Arianitas (10-05-2022)

 4. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,164
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: SHBA: Plaku Joe Biden krijon Ministrin e s Vrtets

  Edhe Biden i ka qejf ministret gra si Edi Rama:


 5. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,164
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: SHBA: Plaku Joe Biden krijon Ministrin e s Vrtets

  Ministria e se Vertetes


 6. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,164
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: SHBA: Plaku Joe Biden krijon Ministrin e s Vrtets

  Kjo po qe eshte ministre!


 7. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,164
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: SHBA: Plaku Joe Biden krijon Ministrin e s Vrtets

  Ish-cari i Biden-it regjistrohet si agjente e huaj

  Nina Jankowicz ka gjetur nj pun si ambasadore n politikbrsit dhe mediat amerikane pr nj grup aktivistsh n Mbretrin e Bashkuar

  Ish-cari i dezinformimit pr administratn e Presidentit Joe Biden, i cili dha dorheqjen mes polemikave n fillim t ktij viti, sht regjistruar si agjent i huaj q prfaqson nj grup aktivistsh n Mbretrin e Bashkuar q mbron censurimin e fjals q e sheh t kundrshtueshme.

  Emri: 63851a31203027779b4a8508.jpg

Shikime: 4

Madhsia: 53.2 KB

  Nina Jankowicz dorzoi dokumentet e saj t regjistrimit n Departamentin e Drejtsis s SHBA-s n fillim t ktij muaji, duke e identifikuar veten si prfaqsuese pr Qendrn pr Rezistencn e Informacionit (CIR) me qendr n Londr. Puna e saj me CIR do t prfshij shrbimin si ambasadore pr grupin me politikbrsit, mediat dhe kompanit e teknologjis amerikane.

  Jankowicz dha dorheqjen si drejtor i Bordit t sapokrijuar t Qeverisjes s Dezinformimit t SHBA majin e kaluar, pasi administrata "e ndrpreu" nismn mes protestave publike se ajo mund t funksiononte si nj "Ministri e s Vrtets" Orwelliane. Ajo u kishte br thirrje prdoruesve t Twitter-it, duke prfshir edhe veten, t komentonin policin n platformn e mediave sociale duke redaktuar postime q ata i konsideronin t rreme ose mashtruese.

  Jankowicz ishte kritikuar gjithashtu se ishte vet furnizuese e informacionit t rrem. Pr shembull, ajo e quajti "produktin e fushats s Trump" t " New York Post" t tetorit 2020 n laptopin e braktisur t Hunter Biden dhe paralajmroi se mbshtetsit militant t presidentit t athershm Donald Trump do t shfaqen n votime pr t friksuar votuesit.

  Ajo gjithashtu propozoi q platformat e Big Tech t censurojn pretendimet se Covid-19 rrjedh nga nj laborator kinez dhe pretendoi se tallja n internet e Zvends Presidentes Kamala Harris ishte nj krcnim pr sigurin kombtare dhe demokracin.

  CIR, i cili financohet pjesrisht nga qeveria e Mbretris s Bashkuar, e konsideron veten si nj "ndrmarrje sociale" e pavarur q kundrshton dezinformimin, ekspozon abuzimet e t drejtave t njeriut dhe lufton sjelljen n internet q i konsideron t dmshme pr grat dhe njerzit jo t bardh. Kshilltart e saj prfshijn ish-analisten e CIA-s, Cindy Otis dhe ish-presidentin estonez Toomas Hendrik Ilves, i cili udhhoqi pranimin e vendit t tij n NATO.

  Pjesa m e madhe e komenteve t grupit sht kundr Rusis, veanrisht pasi lidhet me konfliktin n Ukrain. Ai akuzoi forcat ruse pr kryerjen e krimeve t ndryshme t lufts dhe pretendoi se Moska deportoi ilegalisht civilt ukrainas n Rusi. Vitin e kaluar, CIR pretendoi se kishte zbuluar nj rrjet t koordinuar llogarish t mediave sociale q postonin propagand t Partis Komuniste Kineze.

  Bashkthemeluesi i CIR, Ross Burley, nj ish-operativ i Ministris s Jashtme Britanike, ka krkuar publikisht q platformat e mediave sociale t ndalojn disa gazetar dhe media t pavarura, t tilla si Grayzone, t ciln ai e quajti nj "veshje propagandistike ruse".  Burimi: RT

 8. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,164
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: SHBA: Plaku Joe Biden krijon Ministrin e s Vrtets

  SHBA mbyll “Ministrin e s Vrtets”

  25 gusht 2022

  Bordi i Qeverisjes s Dezinformimit do t shprndahet me rekomandimin e Departamentit t Siguris Kombtare

  Emri: 6307b9512030272ee82a56eb.jpg

Shikime: 4

Madhsia: 39.4 KB

  Departamenti Amerikan i Siguris Kombtare m n fund mbylli Bordin e Qeverisjes s Dezinformimit t mrkurn, m shum se nj muaj pasi u mblodh nj panel shqyrtimi pr t shptuar iden e kshilluar t bhej pikrisht kjo – dhe muaj pas dnimit t gjer t projektit e detyroi agjencin t rishqyrtonte.

  Duke prmendur " rekomandimin paraprak " t Kshillit Kshillimor t Siguris Kombtare, i cili votoi njzri pr t shprbr grupin muajin e kaluar, Sekretari i DHS, Alejandro Mayorkas njoftoi zyrtarisht prfundimin e Bordit t Qeverisjes s Dezinformimit dhe revokoi statutin e tij.

  Raporti prfundimtar i komitetit pohoi se nuk kishte nevoj pr nj bord dezinformues, duke argumentuar se agjencia kishte rn pre e zvarritjes s misionit. N vend t ksaj, ishte detyra e DHS t " adresonte rrjedhat e krcnimit t dezinformimit q mund t minojn sigurin e atdheut ton ", duke folur me publikun n gjuh t thjesht dhe duke theksuar " rndsin e s vrtets ".

  Bashkautor i ish-zvends prokurorit t prgjithshm Jamie Gorelick, raporti fajsoi gjithashtu prdorimin e termit t ngarkuar emocionalisht " dezinformim " pr fundosjen e projektit, duke argumentuar se ai kishte ndezur imagjinatn e publikut n lidhje me ambiciet e grupit t ri. “ Puna aktuale e departamentit sht ekzagjeruar dhe puna e vrtet sht jashtzakonisht e drejtprdrejt. ”

  " Ata nuk kan nj laps t kuq pr t korrigjuar gjithka n bot q nuk sht e vrtet ," sqaroi Chertoff.

  I lanuar n prill, Bordi i Qeverisjes s Dezinformimit u vu menjher n sulm nga avokatt e lirive civile dhe fjals s lir, t cilt tashm ishin t shqetsuar pr marrdhniet komode t administrats Biden me mediat sociale dhe t shqetsuar pr prirjet partiake t drejtoreshs s saj, Nina Jankowicz. Autorja dhe ekspertja e vetquajtur e dezinformimit ka punuar m par pr Ministrin e Jashtme t Ukrains dhe si nj lobiste q synonte Rusin dhe Bjellorusin me programet e " ndihms s demokracis ", ndrsa promovonte dezinformimin e saj, duke prfshir hedhjen posht t laptopit Hunter Biden si nj trillim rus. Dokumentet e zbuluara zbulojn se ajo ishte gjithashtu n punsimin e Iniciativs s Integritetit t Mbretris s Bashkuar, nj operacion me ndikim n hije q przihej me procesin politik brenda dhe jasht vendit nn maskn e "duke mbrojtur demokracin .”

  Ndrsa DHS fillimisht u prpoq t mbronte at q kritikt po denonconin si " Ministria e s Vrtets " e Bidenit , n fund u detyrua ta vendoste programin n akull, duke sjell Chertoff dhe Gorelick n prpjekje pr t shptuar iden. Sidoqoft, HSAC prcaktoi muajin e kaluar se " nuk kishte nevoj pr nj Bord Qeverisje Dezinformimi ".

  Burimi: RT

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 31-01-2022, 02:15
 2. Skandal ne ministrine e arsimit
  Nga dardajan n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 20-05-2012, 02:48
 3. Agjente Falls I Cia`s Ne Ministrine E Rendit
  Nga ELDORADO n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 11-09-2007, 09:36
 4. Plaku
  Nga nitROSHI n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 29-11-2005, 14:44
 5. Zjarr ne ministrine e jashtme
  Nga Shpirt Njeriu n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 17-03-2004, 14:20

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •